Ev Almaya Karar Verdikten Sonra Ne Yapılmalı?

konutalimadimlariBir ev sahibi olmayı istemek kadar, ev almaya karar verdikten sonra geçirilecek süreçler ve dikkat edilmesi gereken hususlarda oldukça önem taşımaktadır. Ev almaya karar verdikten sonra bütçe planlaması yapmak, oturmak istediğiniz size uygun olan evi bulmak, alacağınız evin semti gibi konular ev sahipleri için  oldukça önem taşıyan ve çoğunlukla yorucu olan aşamalardır. İşte bu yazımızda “Ev almaya karar verdikten sonra yapılması gerekenleri” sizin için derledik.

Ev Almadan Önce Bütçe Planlaması Yapın Ev sahibi olmayı düşünen  kişilerin en çok kafasını karıştıran konulardan biri evi hangi bütçe ve ödeme planıyla alacakları konusudur. Kişilerin bu noktada sıkıntı yapmamaları için, ev almaya karar verdikten sonra yapacakları ilk şey var olan ödemeleri ve eğer ev alırlarsa olacak ödemeleri hesap ederek bir bütçe planlaması yapmaktır. Yapılan bu bütçe planlaması, genel olarak ayda ne kadar taksit ödeyebileceğinizi ortaya çıkaracağı için ev taksiti öderken zorlanılmaz. Günümüz şartlarında ekonomik sıkıntılar, işten çıkarılma gibi maddi konular göz önünde bulundurularak kişinin taksit ödemelerini ödeme gücünün %20 oranında aşağıda tutması yararına olacaktır.

Nasıl Bir Eve İhtiyacınız Olduğunu Belirleyin

Ev almaya karar verdikten sonra kararlaştırılacak en önemli nokta nasıl bir ev istediğinizi belirlemektir. İhtiyacınızı önceden belirlemeniz, size uygun olmayan evler arasında eleme yapmanıza yardımcı olacaktır. Bu noktada evin büyüklüğü önem taşır. Yani kaç kişilik bir ev almayı düşünüyorsunuz?. Örneğin; 4 kişilik bir aileyseniz, 2 veya 3 odalı evler size uygun olabilir. Ya da tek kişi veya 2 kişi yaşayacaksanız. 1+1 veya stüdyo daireler ihtiyacınıza uygun olabilir. Daha kalabalık bir aileyseniz çok odalı ve geniş bir ev bakmanız yararlı olacaktır.

Almak İstediğiniz Evin Konumunu Belirleyin

Gündelik yaşamda sıkıntı çekmemek ve keyifle oturabilmek için dikkat etmeniz gereken noktalardan biri de alacağınız evin konumudur. Daha önceki yaşam şartlarınıza göre size uygun olacak konumdaki evleri belirleyip, öyle araştırma yapmanızda fayda var. Almayı düşündüğünüz ev, hangi semtte, merkeze yakın mı, toplu taşıma araçlarına ve duraklara ne kadar mesafede gibi konulara dikkat etmelisiniz. Eğer çalışan bir aileyseniz ve çocuklarınız da okula gidiyorsa, merkeze yakın bir konumda ve ulaşımı kolay bir noktadan ev bakmanız yararınıza olacaktır. Ama emekli ve yalnız yaşayan bireyler iseniz, şehir gürültüsünden uzakta, merkezi noktada olmayan evlerde tercih listenizde olabilir.

Alacağınız Evde Bulunan Özelliklere Dikkat Edin 

Alacağınız evin konumu kadar evde bulunan özelliklerde oldukça önem taşır. Bu nedenle, alacağınız evin metre karesine, kaçıncı katta olduğuna, asansör ve otopark gibi günlük hayatınızı kolaylaştıran alanlarının bulunup bulunmadığına ve eğer varsa sayılarına dikkat etmeniz gerekir. Örneğin; arabanız varsa alacağınız evde otopark bulunması sizin için tercih yaparken önemli olacaktır ya da üst katlardan bir ev almayı düşünüyorsanız asansörlü binalar önceliğiniz olabilir. Bu bilgiler doğrultusunda istediğiniz evi belirlediğinizde seçenekler arasından seçim yapmak daha da kolaylaşacaktır sizin için.

Alacağınız Evin Altyapısına Dikkat Edin

Almaya karar verdiğiniz evin altyapısını önceden kontrol etmeniz daha sonra yaşayabileceğiniz sorunların önüne geçer. Bu nedenle almak istediğiniz evin bulunduğu binada kanalizasyon, su, elektrik, telefon ve internet gibi ihtiyaçlarınızın altyapılarında sorun olup olmadığını kontrol etmeniz oldukça önemlidir.

Beğendiyseniz paylaşın!Share on LinkedInShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestShare on FacebookEmail this to someone

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir