Ev Kiraya Verilirken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Evi kiraya verme süreci çoğunlukla sıkıntılı bir şekilde geçer. Bu sıkıntılı süreç ise planlı bir şekilde ilerlememekten ya da doğru yöntemleri kullanmamaktan kaynaklanır. Ev kiraya verilirken dikkat edilmesi gereken noktaları uygulayarak daha profesyonel bir tutum izleyebilir, yaşanabilecek sıkıntıları önceden çözebilirsiniz.

Ev Kiralama Biçimleri

Ev kiralamanın cama ilan asmak, emlakçı aracılığı ile kiralamak, internete ilan vermek gibi birçok seçeneği bulunur. Buradaki en önemli ayrıntı size en uygun olan yöntemi seçmektir. Her koşulda ev ile ilgili her bilgiyi kiracı adaylarına ulaştırma önem taşır. Cama asılan ilanlarda kiracı adayı sizi aradığında bilgi verebileceğiniz gibi internete koyacağınız ilanda da tüm ayrıntıları yazarak ilanınızı evinizin görselleriyle destekleyebilirsiniz. Emlakçı yardımıyla kiralanacak evlerde de emlakçıya ev hakkında kiracı adayının bilgi sahibi olması gereken noktaları belirtebilir, böylelikle doğru iletişim sağlayabilirsiniz.

Kira Sözleşmesinde Unutulmaması Gereken Maddeler

Ev kiralama sürecinde kiracı bulunduktan sonraki en önemli adım kira sözleşmesini hazırlamak ve imzalamaktır. Kira sözleşmesine eklendiğinde hayat kurtaran bazı noktalar bulunur. Sözleşme imzalanırken tüm hususları kağıda dökmek ve şaibeli bir durum bırakmamak ilerde oluşabilecek sorunların önüne geçer. Kira sözleşmesinde mutlaka olması gereken maddeler ise şu şekildedir;

  • Kira sözleşmesinde yer alan tüm maddelerin doğruluğundan emin olunmalıdır.
  • Kiracıdan alınacak depozito miktarı kira sözleşmesinde yer almalıdır.
  • Evin demirbaşları sözleşmede yer almalı, depozitonun bedeli olan demirbaşlar belirtilmelidir. Bu madde depozitonun geri ödenme durumunu etkilediğinden önem taşır.
  • Kiraya uygulanacak zam, içinde bulunulan yılın enflasyon oranlarına göre sözleşmeye eklenmelidir. Sözleşmeye eklenecek kira artış oranları önceden hesaplanır ve kiraya doğru oranda ekleme yapılır.
  • Kiranın ödenme tarihi, hangi yolla ödeneceği gibi ayrıntılar sözleşmeye dahil edilerek oluşabilecek karışıklıklar ortadan kaldırılır.
  • Kira sözleşmesinin gecikmesi ya da ödenmemesi gibi durumlarda tüm kira borçlarının işleme konulacağını belirten madde sözleşmeye eklenmelidir.
  • Kefil olacak kişinin bilgileri kiracıdan tahsilat yapılamadığı durumlarda başvurmak üzere sözleşmeye dahil edilmelidir.

Kiralamanın dezavantajlarını, avantaja çevirmek hakkında bilgi almak için ilgili sayfayı ziyaret edin.

Güvenilir Kiracı Bulmanın Yolları

Evi kiralamak kadar kiracının güvenilir olması da önem taşır. En nihayetinde kiracının güven vermesi hem eve zarar gelmemesini hem de ödemelerin düzenli yapılmasını sağlar. Kiracı adayı ile sıkıntı yaşamamak için hangi noktalara dikkat etmek gerekir? Kiracıdan neler istenmelidir?

Kefil gösterilmesi ev sahibinin kiracıya karşı güven kazanmasının ilk yoludur. Kefil göstermekten kaçınan kiracı adayları ev sahibinin gözünde olumlu intiba bırakmadığından kiralama işlemi gerçekleşmemektedir. Kefilin mesleği de bu noktada önem taşımaktadır. Kiracı ile yaşanan herhangi bir sorunda kefil ile iletişime geçilmektedir.

Kiracı adayının mesleği öğrenilmelidir. Aynı zamanda kiracı adayından talep edilen maaş bordrosu da kişinin kira bedelini karşılayabilecek tutarı kazandığının öğrenilmesini sağlar.

Kiracının faturaları üzerine almak istemesi ya da ev sahibinin isteği üzerine kabul etmesi sorumluluk bilinci olduğunu belirtir. Böylelikle kiracının uzun vadeli olup olmadığı anlaşılır.

Kira Sigortası Nedir? Nasıl Yapılır?

Hem ev sahibi hem de kiracı tarafından yapılabilen kira sigortası, kiranın garantiye alınmasını sağlar. Bireysel ihmalkarlık ve hatalara bağlı oluşabilecek hasarlar bu sigorta kapsamındadır. Kira sigortası kapsamında; kira kaybı teminatı, hukuki masraf teminatı, fatura ödeme teminatı, aidat giderleri teminatı bulunur.

Kiracının sigorta poliçesinde belirlenen tutara kadar olan kira borçları herhangi bir şekilde ödenmediği takdirde sigorta şirketi tarafından karşılanır. Böylelikle ev sahibinin mağduriyeti önlenir. Kiracı tarafından ödenmeyen kiralar sonucunda ev sahibinin hukuki süreç başlatması sonucu ortaya çıkan masraflar kira sigortası kapsamındadır.

Kira sigortası, ödenmeyen doğalgaz, elektrik ve su faturalarını fatura ödeme teminatı kapsamında üstlenir. Bu teminata ödenmeyen faturalardan doğan açma/kapama ücretlendirmeleri dahil değildir. Apartman, site aidat ödemeleri de kira sigortası kapsamına girer. Sözleşmede belirtilen sigorta bedeline kadar olan aidat ödemeleri kira sigortası tarafınca yapılır.

Peki kira sigortası nasıl yapılır? Öncelikle evin detaylı ekspertizi yapılarak sisteme kaydedilir. Kiracı ve ev sahibi arasında gerekli anlaşmalar yapıldıktan sonra kiralama işlemi başlamış olur. Kiracının risk analiz raporları iletildikten sonra kiracı ve ev sahibi arasındaki maddi ilişki kesilir. Kiracı ve ev sahibi yerine tüm işlemler sigorta şirketleri sayesinde yapılır. İhtiyaç olması durumunda ev tadilatı hizmeti sunulur. Kiracı ve ev sahibi sistem üzerinden kiralama işlemi ile ilgili bilgileri edinerek ev ile ilgili tüm işlemlerden haberdar olur.

Kira Vergisi Nedir? Kira Vergisi Beyannamesi Nasıl Verilir?

Evini kiraya veren her ev sahibi, aldığı kira tutarı istisna sınırlarını aştığı takdirde beyanname vererek vergiye tabi tutulur. Kira vergisinden muaf olmak için yıllık kira gelirinizin 4400 lira altında olması gerekir. Eğer yıllık kira geliriniz 4400 lira üzerindeyse kira vergisi ödemeniz gerekir. 2019 verilerine göre kira vergisi hesaplaması yaparak vergi borcu belirlenerek ödemesi yapılır.

Kira vergisi, Gelir Vergisi Kanununun 70. maddesine göre ‘gayrimenkul sermaye iradı’ olarak tanımlanır. Kişinin bir yıl içerisinde kiralardan elde ettiği geliri beyan etmesi ise kira beyannamesi olarak adlandırılır. Kira beyannamesi ilgili dönemde elden ya da posta yoluyla verilebileceği gibi Gelir İdaresi Başkanlığınca hazır beyan sistemi üzerinden oluşturulabilir.

Beğendiyseniz paylaşın!Share on LinkedInShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestShare on FacebookEmail this to someone

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir