Faiz Artışı Konut Satışlarını Etkiler

faiz-degismeyecek

Merkez Bankasının 29 Ocak 2014 gecesi yaptığı toplantı ardından piyasalarda hareketlilik sürüyor. Alınan faiz artırımı kararından sonra döviz bir miktar düşüş yaşamış ama gün sonuna doğru tekrardan artışa geçmişti. Faiz artırımının döviz dışında etkileneceği başka bir piyasa ise krediler oldu.

Faiz Artışı Geçiş Dönemine Denk Geldi

Konut ve ihtiyaç kredilerinde bankalar sundukları faiz oranlarını yukarı yönde revize ederken DKY İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Ali Dumankaya, konut kredi faiz oranlarının yüzde bir seviyelerinde olduğunu belirterek, “Şu anda kış ayları nedeniyle satışların yavaş olduğu bir dönemdeyiz. Faiz artışı bu geçiş dönemine denk geldi” dedi.

2014’te Konut Satışlarında Yavaşlama Olabilir

Satışlara faizlerdeki bu artışın da bir miktar yavaşlama getirebileceğini vurgulayan Ali Dumankaya “Alım yapacak vatandaş da daha seçici olacaktır ve doğru projeleri tercih edecektir. Konut satışları 2013’te 1.1 milyon seviyesine çıkmıştı, bu yavaşlamayla 2014’te 900 bin – 1 milyon seviyesine gelebilir. Seçimlerin ardından konut satışlarının canlanacağını düşünüyorum” diye konuştu.

İlgili Haber: Merkez Bankası’nın Kararıyla Faizler Arttı, Döviz Geriledi

İlgili Karar: Merkez Bankası’nın Faiz Oranlarıyla İlgili Kararı Piyasaları Etkiledi

 

Beğendiyseniz paylaşın!Share on LinkedInShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestShare on FacebookEmail this to someone

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir