Faiz Değişikliğine Son Verildi!

faiz-degismeyecek

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün onay vermesiyle birlikte emlak sektörünün bir numaralı gündemine yerleşen “Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun” pek çok yeni düzenlemeyi içeriyor. Hem konut sahiplerini hem de konut kredisi kullanmak isteyenleri çok yakından ilgilendiren düzenlemeler arasında en çok dikkat çeken maddelerden biri de kredilerdeki sabit faiz oranlarının bundan böyle değiştirilemeyeceği oldu.

Bankalar arcılığı ile kullanılan kredilerde geri ödeme miktarlarının anaparayı aşan bölümü bu yeni düzenleme ile “faiz” olarak kabul edilmek zorunda. Kullanılan kredi anlaşmasında faiz oranı sabit olarak belirlenmiş ise her iki tarafında da onayı olmadan hangi gerekçe ile olursa olsun; bu faiz oranları üzerinde bir değişiklik yapılamayacak. Düzenlemenin bu bölümü sadece sabit faizli kredi anlaşmalarını kapsamıyor.

Değişken faizli kredilerde de sözleşmede yer alan faiz oranı, dönemsel olarak geri ödeme tutarı, en fazla dönemsel geri ödeme miktarını aşmaması kaydı ile değiştirilebiliyor. Ancak bu durumda ülkede kabul görmüş olan ve yaygın olarak kullanılan endeksler devreye giriyor. Değiştirilen faiz oranında bu endeksler dışında bir veri asla baz alınamayacak. Bu konuda referans olarak alınacak olan faiz oranlarını Merkez Bankası belirleyecek. Aynı zamanda kredi kullananların bu değişiklik hakkında bilgilendirilmesi zorunluluğu da düzenlemede yer alıyor.

Kredilerde sigortanın zorunlu olarak uygulanmasının kaldırılması da onay alan değişiklikler arasında bulunuyor. Konut kredisinde erken ödeme tazminatında yüzde 2’lik bir oran söz konusu. Erken ödeme tazminatı % 2 oranını bundan böyle geçemeyecek.

Beğendiyseniz paylaşın!Share on LinkedInShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestShare on FacebookEmail this to someone

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir