Faiz İndirimi Konuta Talebi Artıracak

Merkez Bankası’nın 1.5 puanlık faiz indirim kararı, konut sektörüne doping etkisi yaptı. Yeni projelerin açıklandığı dönemde gelen indirimle yüzde 1’in altına düşen faizler satışları hareketlendirdi

Merkez Bankası’nın faizleri piyasa beklentilerinin üstünde 1.5 puan düşürme kararı konut piyasasında büyük beklenti yarattı. Emlak sektörü temsilcileri, konut kredisi faizlerinin birkaç hafta öncesinde yüzde 1’in altına inmesi nedeniyle satış ofislerinde başlayan hareketliliğin, bu kararla artarak devam etmesini bekliyor. Merkez Bankası’ndan piyasa beklentilerinin üstünde faiz indirimi geldiğini söyleyen inşaatçılar ” Yılın son çeyreğine yönelik umutlarımız arttı” görüşünde birleşti.

Yüzde 1’lik eşik aşıldı

Konut piyasasında beklentiler, yüzde 1’in üstünde olan aylık konut kredisi faizlerinin düşmesi yönündeydi. Bu oran birkaç hafta önce yüzde 0.95 – 0.97 arasına kadar inmiş okulların da açılmasıyla sektörde hareketlilik başlamıştı. İnşaatçılar kısa vadede olmasa bile birkaç ay içinde bu oranın yüzde 0.80 seviyelerine inmesini bekliyorlar. Bu seviyeler görüldüğünde konut piyasasında asıl etkinin hissedileceği ifade ediliyor. Sur Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Altan Elmas, “Merkez Bankası’nın attığı adım çok olumlu. Bu adım beklentilerin üstünde oldu. Bunun kredi maliyetlerine olumlu yansıyacağını düşünüyoruz. Hem tüketici hem konut hem de kurumsal kredilere olumlu etkisi olacaktır. Bu karar, tüketimin de canlanmasına da katkı sağlayacaktır” diye konuştu.

Toparlanma yaşanacak

Dumankaya İnşaat Yönetim Kurulu Üyesi Ali Dumankaya ise faiz indirimiyle sektörde yaşanacak hareketliliğin, dördüncü çeyrek rakamlarına da olumlu yansıyacağını savundu. Dumankaya, “Bu indirimin ardından sezonun daha iyi geçeceği sinyalini aldık. Mevcut tablo son çeyrekte toparlayıcı bir sezon yaşayacağımızı gösteriyor. Karar öncesinde faizlerin yüzde 0.95’lere kadar inmesi, son birkaç günlük satışlarımıza olumlu yansıdı. Faiz indirimi oldukça pozitif bir adım. Devamının geleceğini tahmin ediyoruz ” dedi.

100 bin TL’lik kredi maliyeti 15 bin TL düşecek

Şu anda ortalama yüzde 0.95-0.97 oranında olan konut kredisi faiz oranlarının yüzde 0.80 seviyelerine kadar inmesiyle 100 bin TL’lik bir konut kredisinde kredi maliyetleri ortalama 15 bin TL düşüyor. Bu arada bankaların konut kredisi faizleriyle birlikte kredi masraflarını da 1000 TL’ye kadar düşürmesi bu oranı daha da aşağıya çekiyor.

Yıllık maliyeti %10 olmalı

Artaş İnşaat Yön. Krl. Bşk. Süleyman Çetinsaya’ya göre; konut satışlarının artması için fiyatlar kadar ödeme şartları da oldukça önemli. Faizlerin konut alımında aktif olması için düşük olması, yıllık ortalama yüzde 10’u geçmemesi lazım. Şu anda bu oran yüzde 0.93 – 0.95 arası değişiyor. Bu da yıllık yüzde 13 gibi bir orana denk geliyor. Faizlerin ortalama aylık yüzde 0.80 seviyelerine çekilmesi satın alma kararında etkili olur. Şu anda bankaların bekleme aşamasında olduklarını görüyoruz. Ancak birkaç haftaya kadar konut kredilerinde önemli indirimler gündeme gelecektir.

Durağanlaşan sektörü hareketlendirir

Altan Elmas Sur Yapı Yönetim Kurulu Başkanı yüzde 0.90’ın altındaki oranın konut alıcılarını heyecanlandıracağı görüşünde. Sektör olarak bir miktar katkı yaparak durağanlaşan piyasayı hareketlendirmeyi planlamakta. Faiz indiriminin konut sektöründe hissedilmesi için kredi faizlerinin 0.75-0.80’e gelmesi gerektiği inancında. Bu yıllık yüzde 10 civarında faize denk gelir. Mantıklı olan da budur. Yüzde 0.97’den 0.90’a çekilmesinin ise bir etkisi olmaz.

Sabah

Beğendiyseniz paylaşın!Share on LinkedInShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestShare on FacebookEmail this to someone

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir