Faiz Oranları Yükselirken Uygun Oranları Kaçırmamak İçin Ne Yapmalı?

Konut kredisi piyasasında çok hareketli günler geçiyoruz. Ekim ayının son haftasından beri bankalar faiz oranlarını birbiri ardına güncelliyor. Bazı bankalar faiz oranlarını birden fazla kez değiştirdi. Sonuç olarak aylık konut kredisi faiz oranları %1,00’in altındayken, bir hafta içerisinde ortalama %1,30’lu rakamlara yükseldi. Oranlar yükselirken nasıl hareket etmek lazım? Bugünlerde konut kredisi kullanma sürecince olan kişileri ilgilendirecek bu konuda bilgi vermek istiyorum.

Merkez Bankası verilerine göre son zamanlarda günde ortalama 1500 kişi konut kredisi kullanarak ev alıyor. Yani 3 haftalık süre içerisinde kredi kullanma sürecinde veya evini bulup kredi arayışında olan binlerce kişi var. Bu kişilerin pek çoğunun akıllarında “acaba düşük faiz oranlarını kaçırmadan kredimi kullanabilecek miyim?” ya da “bankalar yüksek faiz oranlarını bana yansıtacak mı?” soruları mevcut.

Böyle çalkantılı zamanlarda bankaların değişen şartlarını takip etmek hiç kolay değil. Ayrıca bankalar bazı müşterilerine yayınladıkları ‘liste’ oranlarından çok daha iyi şartlar sunabiliyorlar; dolayısıyla, hangi bankanın nasıl pozisyon aldığını bilmek çok işe yarıyor.

Çoğu insan için hayattaki en büyük finansal kararlardan biri olan konut kredisiyle ev almak zaten karmaşık bir süreç. Böyle zamanlarda ise profesyonel danışmanlık almak daha da önem kazanıyor. Çünkü:

  •  Danışmanınız herkesten önce tüm bankaların en güncel faiz oranları hakkında bilgi sahibi oluyor. Faiz oranlarını yükseltmemiş ve sizin için indirim alabileceği bankaları sizden daha iyi biliyor.
  •  Eğer konut kredisi başvurusu yaptıysanız, bankayla görüşerek işlemlerinizi hızlandırıp faiz artışından etkilenmemeniz konusunda yardımcı oluyor. Ancak henüz kredi sürecinde değilseniz yine uygun oranlardan kredi kullanmanıza yardımcı olabiliyor.
  •  Bankalar genellikle kredi kullandırımında tapu tarihindeki oranları esas alıyor – böyle durumlarda eski şartları yakalamak zorlaşıyor. Ancak bazı bankalar bu konuda daha esnek davranıp kullanacağınız kredinin faiz oranında tapu tarihini değil, evrak teslim ettiğiniz tarihi geçerli sayabiliyorlar. Bu sayede danışmanınız sizi bu konuda doğru adrese yönlendirerek zarar etmemenizi sağlıyor.

Önemli değişiklikler yaşanan bir dönemde konut kredisi danışmanlığının sağladığı faydaların yanında bir konuya dikkat etmek gerekiyor. Bankalar kredi sözleşmesinin imzalanmasından 1 gün önce müşterilerine sözleşme öncesi bilgi formunu sunmakla yükümlüler. Bu bilgi formunda yazan faiz oranı, kullanacağınız konut kredisindeki faiz oranını gösteriyor. Her ihtimale karşı kredinizi kullanmadan önce bu formu dikkatlice gözden geçirmelisiniz. Bu şekilde olası bir değişiklikten haberdar olabilir, bununla ilgili danışmanınızla ve bankayla tekrardan görüşebilirsiniz.

 

Can Batur

Beğendiyseniz paylaşın!Share on LinkedInShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestShare on FacebookEmail this to someone

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir