Faizsiz Konut Kredisi Resmileşti

sehir_maketi

Faizsiz konut kredisi yönetmeliği ile ilgi 10.01.2014 tarihinde yaptığımız haber göre 2014 yılı için faizsiz konut kredisi tutarı 79.000 TL olarak belirlenmişti. Toplu Konut Fonundan Şehit Ailelerine, Terör Malulleri ile Dul ve Yetimlere açılan bu kredi için Başbakanlık’tan onay bekleniyordu. 13.02.2014 itibari ile resmi gazetede yayınlanan kararla birlikte bu onay verilmiş oldu.

Yönetmelik “Toplu Konut Kanununun ek 2. maddesi kapsamına giren, hayatını kaybedenlerin aileleri ile harp veya vazife malullerin, kredi kullanmadan vefatları halinde ise bunların ailelerini konut sahibi yapmak için Toplu Konut İdaresi tarafından açılacak faizsiz konut kredisine ilişkin usul ve esasları kapsar.” maddesi ile amacını ve kapsamını belirtirken kredinin kullanılabilmesi için yönetmelikte geçen ilgili bankadan ve Toplu Konut İdaresinden işlemlerin gerçekleştirilmesi gerektiği vurgulanıyor.

Hesapkurdu.com en avantajlı konut kredisi tekliflerine ulaşmak ve bankaların kredilerini karşılaştırmak için “Hesapkurdu; Konut Kredisi” sayfasını kullanabilirsiniz.

Krediyle alınabilecek konut özellikleri için ise şu maddelere yer verilmiş:

  • Yapı Kullanma İzin Belgesinin alındığı tarihe bakılmaksızın, tapunun alındığı tarihten itibaren bir yıldan fazla süre geçmemiş olan konutlar.
  • İnşa halindeki konutlar.
  • Miras yoluyla edinilen dahil olmak üzere, diğer hissedarlara ait bir kısım hissesi veya tamamı satın alınacak konutlar.
  • Konut kooperatifine, sosyal yardımlaşma kurumuna veya belediye organizasyonlarına üye olunması suretiyle satın alınacak konutlar.
  • Hak sahibinin kendi arsası üzerinde kendi konutunu inşa etmesi.
  • İdarenin inşa halinde veya kullanıma hazır olarak sattığı konutlarından satın alınması.

 

 

Beğendiyseniz paylaşın!Share on LinkedInShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestShare on FacebookEmail this to someone

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir