FED Tahvil Alımlarında Azalatmaya Gitmeyecek

fed-ikinci-aciklama-blog

Amerikan Merkez Bankası (FED) 18 Eylül’de yaptığı tahvil alımlarında azaltmaya gitmeyeceği açıklaması ile piyasalar nefes aldı. Hatırlayacağınız gibi FED, Mayıs ayında Amerikan ekonomisini desteklemek amacıyla aylık 85 milyar dolar değerinde tahvil satın alma programını duyurmuştu.

Mayıs ayındaki açıklamalardan sonra ABD mortgage faiz oranlarında ani bir yükseliş gerçekleşmiş, artan oranlardan sonra piyasalarda belirsizlik dönemi başlamıştı. Belirsizlik sonucu yatırımcılar paralarını gelişen pazarlardan ABD’ye geri çekince bu pazarlardaki faiz oranları da artışa geçmişti. Türkiye’deki konut kredisi piyasası doğal olarak açıklamalardan etkilenmiş ve tarihi dip  seviyelerinde dolaşan faiz oranları bir anda yükselişe geçmişti.

Yaklaşık iki gün süren FED toplantılarının ardından, tahvil alımlarının devam edeceği açıklaması gelişmekte olan ülkelerin piyasalarını rahatlatırken Türkiye’de de olumlu tepkiler aldı. Kısa vadeli faiz oranını %0,25 seviyesinde tutan Amerikan Merkez Bankası,bunun yanı sıra 40 milyar dolar tutarında mortgage destekli menkul kıymet almayı sürdürecek. Açıklamada, ekonominin olumlu gelişmeler içinde olduğu, istihdam piyasasında da gelişme yaşandığı ifade edildi. Ekonominin hala desteğe ihtiyacı olduğu belirtilirken, Amerikan Merkez Bankası başkanı Bernanke, ekonomide toparlamanın sürdürülebilir olduğuna yönelik daha fazla kanıt görmek istediğini vurguladı. Öte yandan konut kredilerinin faizlerindeki artışın büyümeyi olumsuz etkilendiğini belirten FED, ekonomideki değişimeleri izleme kararı aldığını dile getirdi. Bu kararda yüksek seviyelerde devam eden işsizilik oranlarının da etkili olduğu söyleniyor.

[quote]İlgili Haber: Konut Kredisi Oranlarında FED Etkisi ( Mayıs Açıklaması)[/quote]

Faizlerde kısa vadede indirim beklenmiyor

FED’in para basmayı aniden kesmeyeceği ve dolar faizinin 2016’ya kadar yükselmeyeceğini duyurması,  tüketiciler tarafında konut kredisi faizlerinde düşüş beklentisi yarattı. Ancak faiz oranlarında çok kısa vadede düşüş beklenmiyor. Nedeni ise FED’den gelen karmaşık açıklamalar. Bu karmaşık durum geçmediği sürece konut kredilerinde ani bir indirim olmayacağı, faiz indirimi için bankaların piyasaların durulmasını bekleyeceği belirtiyor.

Konutkredisi.com.tr’deki güncel en uygun kredi teklifleri:

Kredi Vdesi Ayık Faiz Oranı Toplam Masraf Aylık Taksit Tutarı Aylık Maliyet Oranı
5 Yıl %0,83 3.485 TL 2.122 TL %0,97
10 Yıl %0,83 2.485 TL 1.325 TL %0,90
15 Yıl %0,85 2.485 TL 1.086 TL %0,89
20 Yıl %0,95 2.900 TL 1.059 %0,99

*Değerler 200.000 TL değerindeki bir konut ve 100.000 TL konut kredisi çekilmesi durumu üzerinden hesaplanmıştır. Sigorta masrafları toplam masraflara dahil edilmemiştir

Beğendiyseniz paylaşın!Share on LinkedInShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestShare on FacebookEmail this to someone

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir