Gayrimenkul Alan Yabancıya Oturma İzni Verilecek

konutMütekabiliyet yasası ile yabancıların gayrimenkul satın almasındaki engeller kaldırıldıktan hemen sonra sektörün yaşadığı bir başka sorun da gayrimenkul alacak yabancıların oturma izni almak zorunda kalmasıydı.  Bu sorun bugün yayımlanan Resmi Gazete sayısı ile yürürlüğe giren 6458 sayılı Yabancılar Kanunu’ndaki değişiklikle beraber kısmen çözülmüş oldu. Kanun Türkiye’de gayrimenkul satın almış yabancılara kısa süreli ikamet izni getiriyor.

Yasanın 31. maddesine göre;

Türkiye’de taşınmaz malı bulunan yabancılara 1 yıllık ikamet izni verilebilecek. 1 yıllık ikamet izinleri taşınmaz malın durumu korunduğu sürece, yani taşınmaz satılmadığı sürece 1 yıllık uzatmalara tabi olacak. Bu izinden faydalanmak isteyen yabancıların, Türkiye’de aldığı taşınmazı ve ikamet edeceği adresi ibraz etmesi ve istenmesi halinde kendi ülkesinden adli sicil kaydı getirmesi yeterli olacak.

Gayrimenkul sektöründe yabancıların gayrimenkul edinmesi ile beklenilen ciddi artışın ikamet izni ile daha da hızlanması bekleniyor. Yasa geriye yönelik işleyerek önceden gayrimenkul edinmiş yabancılara da ikamet hakkı tanıyacak.

Beğendiyseniz paylaşın!Share on LinkedInShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestShare on FacebookEmail this to someone

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir