Gayrimenkul Son Yılların En Karlı Yatırım Araçlarından Biri Oldu

Eva Gayrimenkul Değerleme tarafından açıklanan “Markalı Konut Piyasası Pazar Araştırma Raporu”, gayrimenkulün altından sonra en karlı ikinci yatırım aracı olduğunu gösterdi. İstanbul’daki gayrimenkul piyasasını inceleyip gayrimenkul yatırımlarının son 5 yıllık getirisini diğer yatırım araçlarıyla kıyaslayan rapora göre, 2007 yılında ortalama değeri 300 bin lira olan bir konutun değeri 2012 yılında 720 bin liraya yükseldi. Bu yükseliş  İstanbul’daki konutların %150-200 oranında değer kazandığı anlamına gelirken, aynı dönemde 300 bin liralık IMKB hissesi %95 artışla 595 bin liraya yükseldi. Gayrımenkulü karlılık açısından geride bırakabilen tek yatırım aracı ise %245 artışla altın oldu. Buna göre 2007 yılında 300 bin lira ile satın alınan altının değeri 2012 yılında 1 milyon TL’ye ulaştı.

En çok değerlenen bölge Başakşehir-Kayabaşı ile Basın Ekspres

Rapor İstanbul’da 620 projede 317.500 konutu incelerken 2011-2012 yıllarında en çok prim yapan bölgeleri de belirledi. Buna göre İstanbul’da konutların en çok değerlendiği bölgeler Başakşehir-Kayabaşı ile Basın Ekspres yolu oldu. Bu iki bölgedeki gayrimenkuller %30’un üzerinde prim yaptı. Bu bölgeleri %20-30 arasında primle Avrupa yakasında Esenyurt, Beylikdüzü, Halkalı, Merter-Havaalanı aksı bölgeleri; Anadolu yakasında ise Pendik-Kurtköy ve Şerifali bölgeleri izledi.

15 yıl sonrası için 3. Köprü ve 3 havaalanı çevresi değerlenecek

Rapora göre önümüzdeki 15 yılda 3. köprü güzergahı, 3. havalimanı alanı, Kanal İstanbul projesi çevresi, olası ve inşaat halinde olan raylı sistemlerin etraflarındaki güzergahlar yüksek prim yapması muhtemel alanlar arasında gösteriliyor. Önümüzdeki 5 yıllık planlara bakıldığında ise Ataşehir, Çekmeköy, Maltepe-Kartal, Kağıthane, Eyüp ve Zekeriyaköy öne çıkıyor. İkinci beş yılda Sultanbeyli, Ömerli, Tuzla, Gaziosmanpaşa-Esenler; üçüncü beş yılda ise Çatalca, Arnavutköy, Büyükçekmece-Silivri, Riva, Şile ve Ağva’nın gözde bölgeler olacağı vurgulanıyor.

 

Beğendiyseniz paylaşın!Share on LinkedInShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestShare on FacebookEmail this to someone

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2 Adet Yorum