Gayrimenkul, Yatırımda Altın Ve Dövizi Solladı

gayrimenkul-yukseliyor

Bir zamanların en popüler yatırım araçları olan altın ve döviz artık yerini gayrimenkule bıraktı. Döviz ve altında yaşanan fiyat dalgalanmaları yatırımcıların gayrimenkulleri yakın markaja almasını beraberinde getiriyor. Uzmanlar ise bu yönelişin doğru olduğunu belirtiyor.

Gayrimenkulun değer kaybetme riskinin son derece düşük düzeylerde olmasının yanı sıra kira getirisi ile yatırımcılara daim olarak kazanç sağlaması, yatırımcıların da gayrimenkulleri en güvenli liman olarak görmelerini sağlıyor. Sadece vatandaşlar değil yabancı yatırımcılar da yönünü ülkemizde yükselen konut projelerine çevirmiş durumda. Ülkemizde gayrimenkulün parlayan bir yıldız haline gelmesinde yabancılarının ilgisinin de yüksek olduğu belirtiliyor. Ancak bu popülerlikte en büyük pay kredi faiz oranlarının 2013 yılının ilk çeyreğinde düşmesine ait. Dolayısıyla yılın ikinci çeyreğinde gayrimenkulün yıldızı da kredi faiz oranlarına paralel olarak parlamaya başladı.

Konut Satın Almak İçin En Doğru Zaman

Konut kredilerinde faiz oranlarının % 0,60 düzeylerine çekilmesi yatırımcıları tetiklemeyi başardı. Ancak içinde bulunduğumuz dönemde bir durgunluk gözlemleniyor. Uzmanlar bu durumu 2014 yerel seçimlerinin yaklaşmasına bağlıyor. Belediyelerin hizmet verme durumlarına bağlı olarak yatırımcıların kısa süreli bir bekleme sürecine girmesi, seçimlerle birlikte yerini yeniden konut sektöründeki canlanmaya bırakacak. Ancak yatırım planlaması içerisinde olanların bu durgun dönemi kendi lehlerine çevirebileceğinin de altı çiziliyor.

Bir miktar düşen konut fiyatlarının seçim ile birlikte yükselmeye başlayacağının sinyalleri şimdiden gelmeye başladı. Bu yüzden düşük rakamlar ile konut satın almak için düşük konut kredisi faiz oranlarından faydalanmak isteyenler; en doğru zaman dilimi içerisinde bulunuyor. Yıl sonuna doğru düşeceğini öngördüğümüz oranların yavaş yavaş düşmesi de aslında başvuruda bulunacaklar için bir avantaj. Bunun için en uygun kredi tekliflerini sunan ve ücretsiz danışmanlık hizmeti veren şirketlerin bu dönemde daha çok tercih edilmesi bekleniyor.

Beğendiyseniz paylaşın!Share on LinkedInShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestShare on FacebookEmail this to someone

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir