Gösterge Faiz Tarihi Dip Seviyede

faiz-dususuMerkez bankasının geçtiğimiz hafta yaptığı faiz indirimi Türkiye’nin kredi notunda artış beklentisiyle birleşti, gösterge faiz tarihi seviyelere düştü. Pazartesi 5.32’yi gören gösterge tahvili bileşik faizi Perşembe günü 5.05’e kadar geriledi. Bugün 4.96 ile tarihi en düşük rekorunu yenileyen gösterge faizin düşüş eğilimini koruduğu gözlendi.

Konut kredisi faiz oranları  ne durumda?

Mayıs ayı konut kredisi faizlerinde de düşüşle başladı. Konutkredisi.com.tr anlaşmalı bankalarından pek çoğu konut kredilerinde faiz indirimine giderken bu indirim Konutkredisi.com.tr üzerinden başvurulabilen kredilere maliyet düşüşü olarak yansıdı.

Öte yandan bankaların internet sitelerindeki tabela oranlarında da indirime gitmesi faiz düşüşünde rekabetin artması olarak yorumlandı. Anadolu Ajansı’nın bankaların sitelerinden derlediği konut kredisi faiz oranları 100 bin lira ve 120 ay vade için Akbank’ta yüzde 0,81’den 0,76’ya, Finansbank’ta yüzde 0,80’den 0,78’e, HSBC Bank’ta yüzde 0,95’ten 0,88’e, Türkiye iş Bankası’nda yüzde 0,84’ten 0,81’e, Türk Ekonomi Bankası’nda da yüzde 1,20’den 0,85’e geriledi. Garanti Bankası’nda yüzde 0,93, Halkbank’ta yüzde 0,84, Denizbank’ta yüzde 0,94, Vakıfbank’ta yüzde 0,98, Ziraat Bankası’nda yüzde 0,85 olarak uygulanan konut kredisi faiz oranlarında ise bir değişiklik olmadı.

Bankaların ‘tabela oranları’ bankaların kredi fiyatlama politikaları hakkında ipuçları verdi, ancak aynı bankalar Konutkredisi.com.tr üzerinden çok daha hesaplı teklifler sunduğu için Konutkredisi.com.tr’de sunulan faiz oranlarındaki hareketlenmeler piyasada gerçekleşen kredi kullandırımları hakkında daha doğru bir bilgi kaynağı oldu.

Beğendiyseniz paylaşın!Share on LinkedInShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestShare on FacebookEmail this to someone

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir