Günün Öne Çıkan Haberlerinden Kısa Kısa – 11.03.2013

Bankacılara mailleşme yasağı

Rekabet Kurulu’nun bankalar arası ‘faiz oranı mailleşmelerine’ dayandırarak verdiği cezalardan sonra pek çok banka tedbir alma yoluna gitti. Cezadan bir gün sonra pek çok banka, çalışanlarına diğer banka çalışanlarıyla faiz konusunda yazışma yapmalarını yasakladı.

Kentsel dönüşümde kira yardımı alana kredi teşviği verilmeyecek.

2013 ve 2014’te 200’er bin konutu yeniden dönüştürmeyi amaçlardıklarını belirten Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, temel hedefin 20 yıl sonunda 6.5 milyon konutu yeniden dönüştürmek olduğunu vurguladı. Çalışmalar kapsamında bu yıl 100 bin kişiye kira yardımı yapıldığını belirten Bayraktar, “ancak 100.000 rakamının tamamı sadece kira olmayabilir, çünkü kira yardımı yaptığımız kişilere kredi desteği vermiyoruz” şeklinde konuştu.

Son 5 yılda 2 milyon konut satıldı

TÜİK’in verilerine göre Türkiye’de son 5 yılda 2 milyon 166 bin adet konut alım-satımı gerçekleşti. Bu konutlardan 483 bini İstanbul’da alınırken Ankara 383 bin konutla ikinci sıraya oturdu. Türkiye’de en çok konut alınan yıl 2009 oldu.

Beğendiyseniz paylaşın!Share on LinkedInShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestShare on FacebookEmail this to someone

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir