Hatalı Girilen Sigara Fiyatları Düzeltildi, TÜFE Arttı

arastirma

TÜİK, sigara fiyatlarının yanlış girilmesi sonucu ocak enflasyonunda hata yaptıklarını açıklayarak özür diledi. Hatanın düzeltilmesiyle Ocak ayında yüzde 1.72 olarak açıklanan TÜFE yüzde 1.98’e yükseldi.

TÜRKİYE İstatistik Kurumu (TÜİK) enflasyon hesaplamasında yine hata yaptı. 3 Şubat’ta açıklanan enflasyon verilerine göre ocakta aylık enflasyon yüzde 1.72, yıllık enflasyon ise yüzde 7.75 olarak açıklandı.  Ancak 968 madde çeşidi için 27 bin 432 işyerinden 389 bin 944 fiyat derlenerek yapılarak hesaplanan enflasyon verilerinde TÜİK yaptığı kontrol sonucu hata yaptığını anladı. Hata TÜİK’in açılamasına göre, 022 Tütün alt grubunda yer alan sigara fiyatlarında sehven hatalı veri girişi yapılmasından kaynaklandı. Bu ‘sehven’ yapılan hata tüm enflasyon verilerinin yeniden hesaplanmasına yol açtı. Hatalı fiyatlar düzeltilerek Ocak 2014 enflasyonu yeniden hesaplandı.

Oranlar Yeniden Hesaplandı

Bu düzeltme ile yüzde 1.72 olan aylık değişim oranı yüzde 1.98’e, yıllık yüzde 7.48 açıklanan değişim oranı yüzde 7.75 olarak değiştirildi. “Alkollü İçecekler ve Tütün” ana grubu için yüzde 2.72 açıklanan aylık değişim oranı ise yüzde 7.45’e fırladı. Aynı grubun geçen yıla göre yüzde 0.63 düşüş olarak açıklanan değişim oranı da yüzde 3,94 artış olarak düzeltildi. Diğer ana harcama gruplarının endeks değerlerinde herhangi değişiklik olmadı. TÜİK    tüm bu hesaplarla enflasyonu dün yeniden açıklarken tüm kullanıcılarından özür diledi.

Kaynak: Hürriyet

Beğendiyseniz paylaşın!Share on LinkedInShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestShare on FacebookEmail this to someone

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir