Hesapkurdu; 17-24 Şubat 2014 Kredi Sektör Özeti

Blog.konutkredisi.com.tr olarak her hafta kredi sektörüne dair öne çıkan başlıkları sizlere toplu halde sunuyoruz. Geçtiğimiz hafta yaşanan önemli olaylar ve hazırladığımız rehberlere aşağıdan ulaşabilirsiniz.

11 Adımda Konut Kredisi Kullanmadan Önce Hesaplamanız Gerekenler

Konut kredisi kullanmadan önce dikkat etmeniz gereken bazı masraflar mevcuttur. Bu masraflara ek olarak kredinizi tüm yönleriyle hesaplamalı ve en iyi şartlar için karşılaştırmalar yapmalısınız. Hesapkurdu olarak önceden hesaplanması gereken tüm masraf ve etkenleri sizin için derledik.

Tüketiciler için Kredi Kartı Kullanım Rehberi

Kredi kartı geçmişi ve dolayısıyla düşük kredi skoru tüketicilerin kredi başvurularında bankanın dikkat ettiği konular arasında yer alıyor. Kredi kartı kullanımına dikkat etmeyen tüketiciler karşılaştıkları borçlar yüzünden ileri ki dönemlerde kredi çekmek istediklerinde sorun yaşıyorlar.

Kredi kartı aidatı ile ilgili bilmeniz gereken süreçleri, Hesapkurdu.com içinde yer alan “Kredi Kartı Aidatını Geri Alabilir misiniz?” yazısında bulabilirsiniz.

Dosya Masraflarını Geri Aldılar!

Bankaların kredi kullanımında tüketiciden talep ettiği dosya masraflarını geri almak bir çok kez gündeme geldi. İstisnai durum olarak düşünülen ve bir çok kez olumsuz sonuçlanan masrafları geri alma davaları için 2013 yılı ilginç geçti. Manisa’da 2013 yılı boyunca toplam 2 bin 540 kişi yaklaşık 700 bin lira tutarındaki dosya masrafı parasını geri aldı. (Konut, ihtiyaç, taşıt kredi kullanımda kredi masrafının en fazla binde 5’i kadar masraf ödersiniz. Masraf tutarınızı, “Dosya Masrafı Hesaplama” aracı ile anında öğrenebilirsiniz.)

Karşılaşabileceğiniz Ekspertiz Sorunları

Konut kredisi talep edenlerin yaklaşık olarak %25’i ekspertiz raporunun çeşitli şekillerde olumsuz olmasından dolayı konut kredisi kullanamamaktadır. Bu durum zaman ve paranızı boşuna harcamanız neden olmaktadır. En sık karşılaşılan ekspertiz sorunlarını ve çözümlerini başlıklar halinde açıklamaya çalıştık.

Ekspertiz işlemleri, kredi kullanım aşamasında karşınıza çıkmaktadır. Kredi tutarınızın onayı eksperlerin raporlarına göre belirlenmektedir. Eksperlerin evin yüzde kaçına kredi verdiğini “Ekspertiz Evin Yüzde Kaçına Kredi Verir?” yazısından detaylıca öğrenebilirsiniz.

Merkez Bankasının Şubat Toplantısından Faizler Sabit Açıklaması

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu Şubat Ayı toplantısı sona erdi. Toplantıdan çıkan karara göre faizler %10’da sabit kaldı. Alınan karardan sonra dövizde tekrardan bir düşüş yaşandı ve dolar 2.18 TL’den 2.17 TL’ye indi.

Dövizzedeler için Kanun Teklifi

CHP’li Hamzaçebi’den dövizle konut kredisi alanlar için kanun teklifi yapıldı. Teklif, kurdaki artış nedeniyle Japon Yeni ve İsviçre Frangı’na endeksli konut kredisi alan vatandaşların mağduriyetlerinin giderilmesini amaçlıyor.

Beğendiyseniz paylaşın!Share on LinkedInShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestShare on FacebookEmail this to someone

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir