Hesapkurdu; 27 Ocak-2 Şubat Kredi Sektör Özeti

  • Konutkredisi.com.tr | Blog konut ve kredi sektöründeki gelişmeleri sizlere aktarmaya devam ediyor. 27 Ocak haftası finans sektörü için oldukça hareketli bir hafta oldu. Merkez Bankasının faiz artırımı açıklamalarından sonra bir çok gelişme yaşandı. Bankalar kredi faizlerinde artırıma gitti. Döviz önce düşse de tekrardan yukarı yönde revize yaşadı. İşte 27 Ocak haftasının özeti:
Merkez Bankasının Kararıyla Faizler Arttı, Döviz Geriledi

Merkez Bankasının gece yaptığı toplantı sonrasında alınan kararlara göre gecelik borç verme faizi %7,75’ten %12’ye, borç alma faizi %3,5’ten %8’e, bankalara repo işlemleri yoluyla tanınan borçlanma faiz oranı da %6,75’ten %11,5’e, bir hafta vadeli repo ihale faizi ise %4,5’ten %10’a yükseltildi. Yapılan bu faiz artışlarının dövizi etkilemesi hedeflenirken, dolar kuru 2.25’ten 2.20 seviyesine indi.

Merkez Bankasının Faiz Oranlarıyla İlgili Kararı Piyasaları Etkiledi

Dövizdeki yükselişin ardından toplanan Merkez Bankası Para Politikası Kurulu faiz artırımına karar verdi. 29 Ocak 2014, 00:00’da yapılan açıklamaya göre faiz artırımıyla beraber Dolar ve Euro kurlarının rahatlaması hedefleniyor.

Faiz Artışları Konut Satışlarını Etkiler

Merkez Bankasının 29 Ocak 2014 gecesi yaptığı toplantı ardından piyasalarda hareketlilik sürüyor. Alınan faiz artırımı kararından sonra döviz bir miktar düşüş yaşamış ama gün sonuna doğru tekrardan artışa geçmişti. Faiz artırımının döviz dışında etkileneceği başka bir piyasa ise krediler oldu.

Faizler Yükseliyor, Ne Yapmalıyım?

Merkez Bankasının faiz artırımı kararından sonra piyasaların etkilenmesi ve buna bağlı dalgalanmalar devam ediyor. Bu karardan etkilenen kredilerde de yeni faiz oranları belirleniyor. Neredeyse her gün faiz değişikliğinin gerçekleştiği konut ve ihtiyaç kredisinde oranlar yükselirken tüketicinin ne yapacağı ise merak konusu.

Tüketici Tarafından Konut Kredisinin Kapatılma Süreci

Konut kredisinin kapatılma işlemleri karmaşık ve dikkat edilmesi konuların başında geliyor. Tüketici hangi durumlarda krediyi nasıl kapatacağını bilmediği takdirde zarar edebilir ya da ceza ödeyebilir. Konutkredisi.com.tr olarak size bu konuda yardımcı olacak bir rehber hazırladık.

Türkiye Genelinde 95.482 Konut Kredi Kullanılarak El Değiştirdi

Türkiye İstatistik Kurumunun hazırlamış olduğu rapora göre; 2013 son çeyreğinde toplam konut satışları içerisindeki ipotekli satışların (konut kredisi kullanarak) payı %33,8 olarak gerçekleşti. İpotekli konut satışlarının ikinci çeyrekten bu yana düşüş yaşaması dikkat çekti.

Beğendiyseniz paylaşın!Share on LinkedInShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestShare on FacebookEmail this to someone

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir