Hesapkurdu, 3-9 Mart Kredi Sektör Özeti

haftanin-ozeti

Konutkredisi.com.tr | Blog okuyucularının her hafta kredi sektörünün nabzını tutabildiği özet yazımızla karşınızdayız. Bu hafta blogumuzda kredi süreçlerine dair 3 rehber yayınlarken, güncel olarak takip edebileceğiniz faiz oranları yazılarımızı da eksik etmedik. 3-9 Mart haftasında öne çıkan başlıkları ise bu yazıda sizin için derledik.

Bankadan Kredi Alma İhtimalimi Nasıl Artırırım?

Kredi başvuruları her zaman olumlu sonuçlanmadığı gibi bazı durumlarda tüketicinin aleyhine işleyen süreçleri de başlatabilmektedir. Bankalara geçilen kredi talepleri temelde tüketiciyle alakalı iki unsur göz önüne alınarak sonuçlandırılıyor. Bunlar tüketicinin kredibilitesi ve geliri. İki unsurun yüksek olması başvurulan kredinin olumlu sonuçlanmasına büyük etki ederken tüketicinin dikkat etmesi gereken bazı püf noktaları da unutmamak gerek.

Kredi notunuza göre kredi kullanmak istiyorsanız izlemeniz gereken yolların neler olduğunu yeteri kadar biliyor musunuz? www.hesapkurdu.com sitesinde yer alan “Kredi Notu Düşük Olan Kişiler Nasıl Kredi Çekebilir?” yazısı ile detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

5 Maddede Kat İrtifakı ve Kat Mülkiyeti Aşamaları

Konut kredisi ile ev almayı planlayan ve sürecin bir noktasında kat irtifakı ve kat mülkiyeti kavramlarıyla karşılaşan bir çok kullanıcı aralarındaki farkı anlamayabiliyor. Kat irtifakı inşaat başladıktan sonra alınan daha çok inşaat halindeki konutları tapulu olarak satmak için çıkartılan tapudur. Kat mülkiyeti ise inşaat tamamlandıktan sonra belediyenin denetleyip yapı kullandırım izin belgesi vermesi ile alınan tapudur. (Konu hakkında detaylı bilgiye “Kat Mülkiyeti” yazısı aracılığı ile ulaşabilirsiniz.)

Bankadan Ön Onay Almak Ne Demek?

Kredi değerlendirmesi yapılırken, tüketicinin krediyi geri ödemede güçlüğe düşüp düşmeyeceği ve konutun kredilendirmeye uygun olup olmadığı ayrı ayrı değerlendirilir. Bu sürece ön onay denmektedir. Peki konut kredisi başvurunuzu yaptıktan sonra eğer banka krediniz için ön onay verdiğini belirtirse bundan ne anlamanız gerekiyor? Ön onay sürecine geçmenin anlamı nedir?

Tüketici Kredi Hacminde Bir Haftada %0,35 Gerileme Yaşandı

Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, 2011 yılında %40’lara yükselen tüketici kredilerindeki büyüme hızının sürdürülebilir bir hız olmadığını açıklamıştı. Bu hızın mutlaka aşağıya çekilmesi gerektiği vurgulanmıştı. 2014 yılına gelindiğinde atılan adımların rakamlara yansıdığını görüyoruz.


Beğendiyseniz paylaşın!Share on LinkedInShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestShare on FacebookEmail this to someone

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir