Hükümete ‘Kredi Kartı Barış Çağrısı’ Yapıldı

hukumete-kredi-karti-baris-cagrisi

Tüketici Dernekleri Federasyonu’ndan hükümete ‘Kredi Kartı Barış Çağrısı’ yapıldı. Geçtiğimiz günlerde BDDK’nın açıkladığı kartlara ‘limit’ getirme planının ardından tüketici dernekleri durumun iyiye gitmeyeceğini dile getirerek hükümete öneriler sundu.

Kredi ve kredi kartı borcunu ödemeyen kişi sayısının iki katına çıktığı bu dönemde konuşulan limit düzenlemesi sonrası tüketici tarafında endişeler büyüyor. Tüketici Dernekeri Federasyonu Başkanı Avukat Bülent Deniz, kart borcunu ödeyemediği için icraya verilen kişi sayısının Ekim ayından itibaren hızla yükselmeye başlayacağı uyarısında bulunarak, hükümete ‘Kredi Kartı Barış Çağrısı’nda bulunduk dedi. Verileri incelediğimizde yılın ilk yarısında 400 bine yakın kişinin kredi veya kerdi kartı borcu olduğu görülüyor. Bununla birlikte söz edilen seviyelerin 2012 yılı toplamında gözlenmesi ise  endişeleri haklı çıkarıyor. Kart borcunun asgari tutarını ödeyerek geçinen 9,5 milyon insan olduğu belirten Deniz, “Meclis’in bir yeniden yapılandırma planı ortaya koyması şart. Daha önce gerçekleştirilen yapılandırma planı bu 9,5 milyon borçluyu kapsamadı. Bizim önerimiz, bu 9,5 milyon insana da çare olabilecek bir öneri .” diye konuştu.

Özel Tüketici Kredisi İsteği

Federasyondan gelen öneri özel bir tüketici kredisi oluşturma yönünde. Teklifin detayında kredinin sadece kredi kartı borcu olanları ve asgari tutarı ödeyen borçluları kapsaması istendi. Buna ek olarak uzun vadeli, taksitlendirilmiş ve faiz oranı düşük tutulan bir tüketici kredisinin, kredi kartlarına gelecek limit düzenlemesi için en uygun çözüm olacağı konuşuluyor.

Beğendiyseniz paylaşın!Share on LinkedInShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestShare on FacebookEmail this to someone

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir