İhtiyaç Kredilerinde Bilinmesi Gerekenler

 

hesaplanmasi-gerekenler

Gerçek kişilerin kullandıkları kredi türleri, ihtiyaç kredisi olarak tanımlanır. Temel olarak ihtiyaç kredileri ipotekli ve ipoteksiz olarak ikiye ayrılır.

İpoteksiz İhtiyaç Kredisi

Herhangi bir teminat vermeden, belirli bir vade ve tutarda çekilen kredilerdir. Herhangi bir teminat olmadığı için kredi kurumu tarafında risk arttığı için faiz oranı ipotekli kredilere göre yüksektir. Bundan dolayı teminatlı kredilere göre daha kısa vadeli ve daha yüksek faizli kredilerdir.

İpoteksiz ihtiyaç kredisinde bilinmesi gerekenler;

  • -İhtiyaç kredilerini kısa vadeli olarak çekmek, her zaman size daha fazla kar sağlayacaktır
  • -Çeşitli sigortalar, zorunlu tutulabilir bankalar tarafından, (Hayat Sigortası, Kaza Sigortası vb) krediyi kullanmadan önce, sigortaların zorunu olup olmadığını öğrenmeniz faydalı olacaktır.
  • -Bankaların çoğunluğunda en fazla maaşınız 12 ile 15 katı üst limit ile kredi çekebilirsiniz.
  • -Aylık ödemeleriniz aylık geliriniz yarısını geçemez. Geçmesi durumunda; banka size farklı vade ve tutar seçenekleri sunabilir.
  • -Bankalar ile çalışmanıza bağlı olarak, vade ve tutarda banka farklı seçenekler sunabilir.
  • -Bankaların kampanyalı kredileri mevcuttur.(Bayram kredisi, Tatil kredisi, vb) Bu dönemlerde toplu hacim yaratmak için bankalar, çeşitli indirimlere giderler. Kampanyaları takip edip kredi kullanmak, maliyetinizi aşağıya çekecektir.

Ne kadar ihtiyaç kredisi çekebileceğini öğrenmek istiyorsan, “Ne Kadar Kredi Çekebilirim Hesaplama” aracımızı kullanabilirsin.

İpotekli İhtiyaç Kredisi

Bankaların bir  teminat karşılığında verdiği kredilerdir. Teminatlı kredi de denir. Konut, iş yeri, arsa ya da araç ipotek edilerek ipotekli kredi verebilir. Her bankanın uygulamaları farklılık gösterir.

İpotekli İhtiyaç kredisinde bilinmesi gerekenler:

  • -Konut kredisi teminatlı krediler içinde yer alır.
  • -Konut kredisi haricinde, bankaların çoğunluğunda ekspertiz değerinin %50’sine kredi verilmektedir. Ancak birkaç istisnai banka yine belirli şartlar ile bu oranın üzerine çıkabilir.

Sonuç olarak,

Hesapkurdu finans uzmanlarına göre, bankalarını karşılaştırdığınızda özellikle ipotekli ihtiyaç kredi ürünleri birbirine göre çok daha fazla farklılık göstermektedir. İyi araştırma yapmadan kredi kullanmak sizin açınızdan karlı olmayabilir. Farklı bankalardan alınan teklifleri değerlendirip sizin finansal durumunuza en uygun olanı seçmek için bir uzmandan danışmanlık almanız faydalı olacaktır.

 

Beğendiyseniz paylaşın!Share on LinkedInShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestShare on FacebookEmail this to someone

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir