İhtiyaç Kredilerinde En Fazla 36 Ay Vade Kullanılabilecek

otuzaltiayvade

Yeni yıla girerken yayımlanan BDDK’nın yeni düzenlemesine göre, kredi kartı ve nakit çekimlerde taksit sayısının 9 ayı geçemeyeceğinin haberini yapmıştık. Haberde kuyum, telekomünikasyon, gıda ve akaryakıtta taksit uygulamalarının kaldırılacağından bahsederken ihtiyaç kredileri ile ilgili de önemli bir konuya dikkat çekmiştik. Bu haftaki rehberimizde  aktaracağımız bu konu ihtiyaç kredilerinde vade sayısının 36 aya indirilmesi.

İhtiyaç Kredisine 36 Ay Vade Sınırı

Taksit süresinin kısıtlanmasıyla daha kontrollü harcamaların hedeflendiği yönetmelikte, ihtiyaç kredilerine vade sınırlaması getirilmesinin altında yatan neden de aynı. Yönetmelikle daha önce 5 yıla kadar alınan krediler için artık en fazla 36 ay yani 3 yıl vade kullanılabilecek. Buna göre tüketicinin her gideri için kredi çekmesi ve bu krediyi uzun vadelere yayarak bütçesini zor duruma sokmasının önüne geçilmesi hedefleniyor. Ihtiyackredisi.com.tr üzerinden yapacağınız kredi tekli sorgularında da düzenleme dolayısıyla 36 aydan uzun vadelerde teklif göremeyeceğinizi belirtmekte fayda var.

İhtiyaç kredisi ödeme planınızı Hesapkurdu.com sitesinde bulunan, “Kredi Ödeme Planı Oluşturma Aracı” ile anında hesaplayabilirsiniz.

İşte 10.000 TL kredi için  yapılan sorguda karşınıza çıkacak, piyasanın en uygun kredi tekliflerinden şöyle:

Garanti Bankası: Yılbaşı fırsatıyla karşımıza çıkan Garanti Bankasının sunduğu kredi teklifinde 36 aya kadar vade kullanılabiliniyor. 250 lira sabit dosya masrafının yanında, 36 ay vadede faiz oranı %1,29 ve aylık taksitler 364 TL.

ING Bank: 36 ay vadeye kadar %1,09 faiz oranı ile kullanabileceğiniz kredide dosya masrafı 159 lira ile sabitlenmiş. Ihtiyackredisi.com.tr’ye özel sunulan kredide aylık taksitler ve maliyet oranı ise vade kısaldıkça düşmekte.

Bankpozitif:  Masrafsız, sigortasız, komsiyonsuz ihtiyaç kredisi sunan Bankpozitif, 10.000 TL için 36 ay vadede %1,42 faiz oranı sunarken, vadenin 9 aya düşmesi durumunda bu oranı  %1,31’e kadar çekebiliyor.

Burganbank: Kamu çalışanlarına özel ihtiyaç kredisinde faiz oranları 36 ay vadede %1,14 iken kısa vadelerde %1,15 kadar geriliyor. Vade uzadıkça azalan maliyet oranı ve aylık taksit tutarları da bu kredide göze çarpan bir diğer nokta.

Fibabanka: 36 ay vadede %1,49 faiz oranı sunan Fibabanka, masrafları 249 liraya sabitlemiş durumda. Vade kısaldıkça oranlar bir miktar düşüyor. 9 ay vade kullanmak isteyen ziyaretçilerimiz %1,19 faiz oranından yararlanabilirler.

Taşıt Kredilerinde Peşinat Dönemi

Yönetmelikle beraber gelen bir diğer uygulama ise taşıt kredilerine gelen %30 peşinat zorunluluğu. 50.000 TL’ye kadar olan taşıtlar için %30 peşinat istenirken, bu fiyatın altındaki taşıtlar için 15.000 TL peşinat ödemek yeterli. 50.000 TL üzeri taşıtlar için ise 50 bin liralık kısmı için %30, geri kalan kısmı için ise %50’lik peşinat şartı bulunuyor. İkinci el taşıtlarda ise kasko değeri baz alınacak. Öte yandan taşıt kredilerinde de 48 ay vade sınırı getirilmiş durum

Beğendiyseniz paylaşın!Share on LinkedInShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestShare on FacebookEmail this to someone

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2 Adet Yorum