İhtiyaç Kredisinde Yeniden Yapılandırma

65c4bc34-f0be-4534-af11-2929c2cd730f-444x333

Günümüzde artan ihtiyaçların etkisiyle tüketiciler bireysel veya kurumsal kredi çeşitlerinden birini kullanabilmektedir. Tatil, bayram, evlilik, eğitim gibi farklı kategoriler altında verilen bu krediler ihtiyaç kredisi ana başlığı altında toplanıyor.

Kişisel ihtiyaçlarını karşılamak isteyen fakat nakit sıkıntısı yaşayan kişiler, bankaların kendi politikalarına göre belirlemiş olduğu faiz oranları ve vade sürelerinden kendi bütçesine en uygun olan kampanyayı seçerek faydalanabilir. Farklı sebeplerden dolayı ihtiyaç kredisi kullanan müşteriler, ilerleyen zamanlarda bir takım sebeplerden dolayı kredi ödemelerinde sıkıntı yaşayabilir. Bu sebepler içinde kredi sahibinin planladığı kazancında değişiklik olması veya düşük faiz oranlarından faydalanma isteği yer almaktadır.

Yeniden Yapılandırma Nasıl Yapılır?

Bankanıza ihtiyaç kredinizin yapılandırılması için talepte bulunduğunuz zaman kredi hesaplama yapılandırma işleminiz resmi olarak başlayacaktır. Yeniden yapılandırma ile herhangi bir bankadan kullanmış olduğunuz kredinin vadesini, para birimini, ipotek durumunu ya da faiz gibi unsurlarını değiştirebilirsiniz. Yapılandırma işlemini kredi kullandığınız bankadan yapabileceğiniz gibi farklı bir banka ile anlaşarak da yapabilirsiniz.

Ödemekte zorlandığınız kredileriniz için borç kapama kredisi kullanabilirsiniz. Bütçenize uygun krediyi bulmak için “Borç Kapatma Kredisi” hesaplama aracımızı kullanabilirsiniz.

Yapılandırma İşleminde Dikkat Edilecekler

-Bu hususta dikkat etmeniz gereken noktalar kredinizi aldığınız an başlamaktadır. Öncelikle kredinizi alırken aldığınız kredinin faiz oranlarına ve sizden istenen dosya masraf tutarına dikkat etmelisiniz. Bankaların çıkarmış olduğu ek masrafları göz ardı etmemelisiniz.

-İhtiyaç kredisi yapılandırırken bankalar, erken ödeme ihtimaline karşı kendilerini güvence altına alarak, bu gibi durumlarda erken ödeme cezası alabilirler. Erken ödeme cezası ile toplam ödeyeceğiniz tutarı karşılaştırmak daha doğru tercihler yapmanızı sağlayacaktır.

-Kredinizi yapılandırırken faiz oranlarının ciddi oranda düşmesini beklemelisiniz. Aksi takdirde kredinizi yapılandırma işleminden kârlı çıkmak yerine daha büyük zararla çıkabilirsiniz.

Yapılandırmanın Avantajları ve Dezavantajları

İhtiyaç kredileri, konut kredileri gibi yüksek tutarlı ve uzun vadeli olmadığı için yapılandırma işlemlerinde çok fazla kâr sağlamamaktadır. Bankalar az önce anlattığımız gibi kredi yapılandırma işlemlerine karşı bazı önlemler almıştır. İlk aylarda tahsil edilen paranın çoğunu, anaparadan değil de faizlerden elde ettikleri için, bankalar ilk 1(bir) sene içinde büyük oranda kredi faizini temin eder. Bundan dolayı kısa vadeli ihtiyaç kredilerinde yapılandırma çok avantaj sağlamamaktadır.

Kredinizi yapılandırmak konusunda kararsız kaldıysanız ve ne yapmanız gerektiğine karar veremiyorsanız, “Kredinizi Yeniden Yapılandırmalı mısınız? ” yazımız ile bilgi sahibi olabilirsiniz.

Yapılandırma Sonrası Faiz Değişimleri

Kredi yapılandırma işlemi genellikle yaşadığınız ödeme sıkıntılarından dolayı taksit tutarınızı düşürüp, vade sürenizi uzatmak istediğinizde veya borcunuzu daha kısa surede ödemek istediğiniz durumlarda taksit tutarını artırıp, vade sürenizi kısaltmak için kullanılmaktadır. Bazen de kredi kullanıcıları kullandığı faiz oranından daha düşük bir faiz oranından faydalanmak istediğinde, bankalara yeniden yapılandırma talebinde bulunmaktadır.

Sonuç olarak

Hesapkurdu finans uzmanlarının analizlerine göre, yapılandırma ile erken ödeme cezaları ve ek masraflar, düşen faiz oranlarından edeceğiniz kâra engel olmakta hatta zarar etmenize sebep olabilmektedir. Bundan dolayı yapılandırmada düşen faiz oranlarını ve ek masrafları iyi analiz ederek, düşen faiz oranlarının ne ciddiyette olduğunu iyi kontrol etmeli ve kendinize en uygun tercihi yapmalısınız.

Beğendiyseniz paylaşın!Share on LinkedInShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestShare on FacebookEmail this to someone

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir