İkinci Ev Alımında Nelere Dikkat Etmeliyim?

ikincievinalinmasiTüm insanlar için ev almak oldukça başarılı ve karlı bir yatırım aracı olarak görülür. Özellikle imkanlar dahilinde ikinci bir ev almak kişinin geleceği için yapacağı en doğru yatırımlardan biri olacaktır. İkinci evini satın almak isteyen kişilerin, ev satın almadan önce bilmesi gereken bazı önemli noktalar bulunmaktadır. Eğer kişiler karlı bir yatırım yapmak istiyorsa, evin ucuz fiyatlı olmasına değil evin değerini artırabilecek detaylara dikkat etmesi gerekir. Örneğin; evin krediye uygunluğu, evin yaşı, yapı malzemesi, konumu, dayanıklılığı, içerisinde kiracı olup olmadığı, ulaşım kolaylığı, sosyal çevresi ve evin çevresinde bulunan inşaatlar gibi pek çok madde ev satın alırken önemsenmesi gereken maddeler içerisindedir.

İkinci ev alımında evin krediye uygunluğunun önemi nedir?

Genellikle ev satın almalarında, kişiler evin değerini banka aracılığı ile ev sahibine ödemektedir. Nakit paranın yeterli miktarda olmadığı durumlarda ise kişiler bankalara başvurarak kredi çekmek istemektedir. Bankalar ise konut kredisi talep edildiği zaman müşterilerine bazı şartlar koymaktadır. Bu şartlar;

  • Eğer projeden ev alınıyorsa, evin %80 oranında tamamlanması gerektiği,
  • Evde projede olandan farklı bir değişiklik yapılmadığı,
  • Var olan tüm hissedarların ipoteği kabul etmiş olması,
  • Kat irtifakı ve kat mülkiyetinin olması gerektiği,.

İkinci ev alımında evin konumunun önemi nedir?

Herkes evinin daha merkezi bir konuma sahip olmasını ister. Merkezi noktalarda bulunan evlerin her zaman değeri düşünüldüğünden fazladır ve fiyat artışı diğer konumlara göre daha hızlı olmaktadır. Bunun dışında, daha sakin bir yerden ev almak isteyen kişilerde bulunmaktadır. Merkezde ya da merkeze yakın olmayan her evin ulaşım konusunda sıkıntıları olabileceği ya da kişinin sosyal çevresini kısıtlayacağı unutulmamalıdır. Yatırım amaçlı satın alınan ikinci evlerde, konum problemi nedeniyle satış işleminin zorlaşacağı söylenebilir.

İkinci ev alımında binanın yaşının önemi nedir?

Yeni yapılmamış ve belli bir yaşı olan binalar genellikle deprem ve doğal afet gibi durumlarda dayanıklılık konusunda zayıf olacaktır. Özellikle her yıl deprem dayanıklılık testine girmemiş ve deprem dayanıklılık testine girme yaşı gelmiş binalardan ev satın alırken daha dikkatli olmak gerekir. Öncelikle can güvenliği sonrasında ise yatırım yapılan paranın zarar etmemesi için binanın yaşı önemlidir. İkinci evi satın alırken, binanın yaşı ve binanın iskelet durumu, duvar yapısı, tavan yapısı gibi detaylar kontrol edilmelidir.

İkinci ev alımında ulaşım kolaylığının önemi nedir?

Merkezde ya da merkeze yakın yerlerde bulunan evlerin her zaman ulaşım konusunda avantajları daha fazladır. Örneğin, bazı noktalara kişiler yürüyerek gidebilirken; merkez dışında oturan kişilerin bir ulaşım aracına binmesi gerekir. Evin bulunduğu konum kadar, evin merkezi noktalara uzaklıkları ve bulunan taşıma araçlarının ne olduğu da önemlidir. Merkezi noktalara varışı sağlayabilecek otobüs, minibüs, tren ve metro gibi araçların bulunması evin değerini yükseltirken bu araçların evin olduğu konuma belli bir mesafe kadar uzak olması evin değerini düşürebilecektir. Özellikle bireysel aracı olmayan kişiler için ulaşım kolaylığı ev satın alırken dikkate alması gereken önemli noktalardan biri olmalıdır.

İkinci ev alımında çevredeki sosyal yaşamın önemi nedir?

Kaçıncı ev satın alınacak olursa olsun dikkat edilmesi gereken temel birtakım detaylar bulunmaktadır. Örneğin, evin okula ve hastaneye hatta süpermarketlere yakın olması o evin değerini direkt olarak artırırken; evin bu yapılara uzak olması evin değerini düşürecektir. Can güvenliği, eğitim hakkı ve kişisel ihtiyaçlar anlamında yaşanacak olan evin bu yapılara yakın olması önemlidir. Sadece yatırım amaçlı satın alınan ve bu yapılara uzak olan evlerin tekrar satışının yapılması daha zor olabilecektir.

Satın alınacak ikinci evin etrafında inşaatlar olması olumsuz bir özellik midir?

Yine kaçıncı ev satın alınacak olursa olsun, bu evin etrafında inşaat olması ve bu inşaatların konut inşaatı olması evin değerini düşürecektir. Evin yaşı “1” olsa dahi, yeni yapılan projeler her zaman daha fazla dikkat çekecek ve etrafında olan tüm evlerin değerini düşürecektir. Bu nedenle yatırım amaçlı ev satın alınacaksa muhakkak çevresinin oturmuş olduğu ve yeni inşaatların yakınında bulunmadığı konumlardan seçilmesi önemlidir. Eğer evin etrafındaki inşaatlar daha çok sosyal çevre ile ilgiliyse bu da direkt olarak evin değerini yükselteceğinden kişilerin evin etrafındaki projelerin araştırmasını yapmadan evi satın almaması doğru olacaktır.

Satın alınacak evin içerisinde kiracı olması ne gibi problemler yaratır?

Kişilerin direkt olarak ev sahibi ile muhatap olması dışında, evin içerisinde kiracı varsa onlarla da muhatap olması gerektiği unutulmamalıdır. Yatırım amaçlı olsa dahi, satın alınan evin içerisinde yaşayan insanlarla anlaşabilmek her zaman mümkün olmayabilir. Ev sahibinden kiracı hakkında detaylı bilgi almak, onlarla tanışmak ve evde yaşamaya devam edeceklerse kendi kurallarını onlara iletmek, kira gününü ve hesap numarasını kiracılarla paylaşmak evin geleceği açısından önemlidir. Kira ödeme konusunda sıkıntı çıkaran kiracılar ile anlaşma sağlanamayacağı için yatırım amaçlı satın alınan ev, ev sahibini zarara sokacaktır. Bu nedenle de ikinci ev alımında içeride kiracının olup olmaması muhakkak değerlendirilmelidir.

Beğendiyseniz paylaşın!Share on LinkedInShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestShare on FacebookEmail this to someone

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir