İlk Defa Ev Alacaklara 20 Öneri

Ev alma hayali içerisinde araştırmalarına devam eden tüketicileri ne kadar zor bir sürecin beklediğini gayet iyi biliyoruz. Uygun evi bulmakla başlayan süreç uygun krediyi aramak, peşinatı denkleştirmekle devam ederken kredi süreciyle oldukça karmaşık ve içinden çıkılamayacak hale geliyor.

Konutkredis.com.tr | Blog olarak yeni ev alacak okuyucularımıza 20 başlıkta önemli önerilerde bulunmak istedik. Detaylı bilgilere ulaşabilesiniz diye bazı önerilerin altında ilgili konuyla alakalı eski yazılarımızı da paylaştık, onları da okumanızı tavsiye ederiz.

1.Öncelikle niçin ev almak istiyorsunuz? Yatırım amaçlı mı, yoksa ikamet etmek için mi? Bu kararı verdiğinizde ilerleyeceğiniz yolu seçmiş olacaksınız. Yatırım amaçlı konut alımı uzun planlamalar gerektirirken ikamet amaçlı satın alımda daha farklı etkenleri göz önünde bulunduracaksınız. (Almak istediğiniz evi belirlediniz fakat evin gerçek değeri olup olmadığını bilmiyorsanız, öğrenmek için “Alacağınız Evin Gerçek Değerini Bulmanın Yöntemleri” yazımıza göz atabilirsiniz.

2.Satın alacağınız konutun yalnızca dış mekan özelliklerine değil, iç mekan özelliklerine de odaklanın.

3.Satın alacağınız konutun konumu oldukça önemli. İşinize, çocuğunuz varsa okuluna, ulaşım araçlarına olan uzaklığı yaşamınıza dokunacak farklılıkları yaratabilir. Bu gibi önceliklerinizi bir liste haline getirerek araştırmanıza yön verin. Başlangıç olarak hangi bölgelerden ev almanın sizin için daha faydalı olacağına bu liste yardımıyla daha kolay karar verebilirsiniz.

4.Güvenilir inşaat şirketlerinin projelerinden ev almanız elbette çok daha kolay bir süreçtir. İnşaat kalitesi, binanın deprem yönetmeliğine uygun olup olmadığı gibi konularda bilgi sahibi olmaya çalışmalısınız. Eğer bilginiz yoksa bir danışmandan yardım isteyebilirsiniz. (Projeden alacağınız evin kanun ve yönetmeliklerini, “Projeden Ev Almanın Avantajları ve Dezavantajları” yazımızdan öğrenebilirsiniz.)

5.Konut projelerinde sözleşmeyi dikkatle okuyun.

6.Sözleşmede anlamadığınızı düşündüğünüz bir madde varsa mutlaka bir hukuk danışmanına başvurun.

7.Alacağınız eve karar verirken krediye uygunluk etkenini unutmayın. Bankaların kredi kullandırabileceği bir ev bulmanız sizin sonraki süreçlerinizi hızlandıracaktır. Krediye uygun bir ev için de alacağınız konutun tapu durumu önemli bir rol oynamaktadır. Bankalar genellikle kat irtifakı ya da kat mülkiyeti olmayan, hisseli ya da üzerinde ipotek bulunan konutları teminat olarak kabul etmezler. Bu yüzden konuta karar vermeden önce tapu dairesine giderek kontrolünüzü yapmayı unutmayın. (Alacağınız evin krediye uygunluğunu eksper olmadan, “Alacağınız Ev Krediye Uygun mu?” yazımız aracılığı ile kendiniz değerlendirebilirsiniz.)

8.Tapu bilgilerine ulaşamıyorsanız, satıcıdan, taşınmazın üzerinde mevcut tüm hak ve yükümlülükleri gösterir yeni tarihli tapu kayıt örneği getirmesini isteyin. Alacağınız yer konut, iş yeri gibi yapılı bir yer ise tapu sicil müdürlüğü veya belediyede inşaat projesi vardır. İnşaat projesini inceleyin. Zemindeki fiili durumunun projesine uygun olup olmadığını kontrol ediniz. Projesine aykırı tadilat ve ilaveler varsa ileride belediyece ceza yazılabilir, yıkılabilir.

9.Evinizi teslim alırken duvar yüzeylerine, kapılara, taban döşemesine, seramiklere; alçıdan, eviye, lavabo ve duş bataryalarının işçilik ve malzeme kalitesine mutlaka dikkat edin.

10.Kredi kullanarak hayalinizdeki evi satın almak istiyorsanız, peşinatı önceden hazırlamanız gerekecek. Çünkü konut kredisi evin değerinin tamamına verilen bir kredi türü olmadığından sürecin içine peşinat faktörü girmektedir. Bu peşinat alacağınız evin değerinin %25’i kadarı olmalıdır. (Konut kredisi kullanman için gerekli peşinat tutarınızı, “Konut Kredisi Peşinat Hesaplama” aracımız ile anında öğrenebilirsiniz.

11.Kredi hesaplamanızı yapın. Aylık ne kadar taksit ödeyebileceğinizi, kaç yıl vade kullanmak istediğinizi, bu vadeyi karşılayacak faiz oranları gibi bir çok etkeni göz önünde bulundurun. Kredi hesaplarken yapmanız gereken teklifleri tüm yönleriyle araştırmak ve karşılaştırmak olmalı. Bunun için hesapkurdu.com adresini kullanabilirsiniz.

12.Tüm bankaları karşılaştırın. Bir çok insan kredi araştırmaya öncelikle kendi bankasından başlamaktadır. Ancak burada sağlıklı olan yöntem tüm bankaları karşılaştırmak olacaktır. Bu yüzden tüm bankaların kredi tekliflerini tek bir sayfada karşılaştırmak için internetteki platformları kullanabilirsiniz.

13.Kredi başvurusu için bankaya gittiğinizde bir çok soruyla karşılaşacaksınz. Bu sorulara önceden hazırlanarak gitmeniz işlemlerinizi hızlandıracaktır.

14.Konutunuzun değerlendirilmesi için gönderilen eksperin hazırladığı rapor dahilinde ne kadar kredi kullanabileceğiniz kesinleştirilecektir. Ekspertiz işlemlerinizin başlaması için ücreti yatırın. Ancak krediden vazgeçmeniz durumunda bu ekspertiz ücretini alamayacağınızı unutmayın.

15.Konut kredisi süreçleri karmaşık süreçlerdir. Uzman bir danışmanın yardımıyla kredi kullanma ihtimalinizi 4 kat daha artırabilir, sürecinizi sorun yaşamadan tamamlayabilirsiniz. 

16.En uygun faiz oranına değil, toplam maliyetin en az olduğu kredi teklifini değerlendirin.

17.Seçeceğiniz ödeme planı oldukça önemli. Kredi sürecinizde herhangi bir ödeme sorun yaşamamak adına başlangıçta planınızı doğru oluşturun.(“Kredi Ödeme Planı Oluşturma” aracımız ile istediğiniz vade ve faiz oranları seçerek, kendi ödeme planınızı oluşturabilirsiniz.)

18.Kredi sürecinde yaşanan faiz değişimlerinden sonra eğer avantajlı olacaksanız refinansman seçeneğini düşünün.

19.Evinizi teslim alırken size söz verilen ve sözleşmenizde yazdığı halde teslim edilmeyen ne varsa önce tespit edin, anahtarınızı ve tapunuzu daha sonra alın.

20.Kredi borcunuz bittiği zaman bankanıza giderek ipoteğin kaldırılmasını talep edin.

Beğendiyseniz paylaşın!Share on LinkedInShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestShare on FacebookEmail this to someone

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir