İlk Kez Yatırım Yapacakların Bilmesi Gereken 7 Husus

konutkredisiblog

Parasal açıdan sıkıntıda ve borç yükü altında olduğunuzda yatırım yapmak kolay değildir. Fakat yatırım yapmaya başlarken dikkat edilecek hususlar bu konuda size yardımcı olabilir.

Temel anlamda yatırım yapmak, reel anlamda kenara para koymayı, paranızın enflasyondan (mal ve hizmetlerin artan maliyetlerinden) daha çok artmasını ve başlangıç haline göre daha iyi durumda olmanızın sağlanmasını gerektirir.

Yatırım yapmak çoğu zaman risk ile ilişkilendirilse de, finansal planlama ve şans oyunları gibi hızlı şekilde zengin olma yöntemleri arasında fark vardır. Kısa sürede çok kazanma isteği, çok daha fazla kaybetme ihtimali anlamına gelir. Fakat dikkat edeceğiniz bu hususlar daha doğru yatırımlar yapmaya başlamanızı sağlayacaktır.

1 – Yatırıma başlarken bazı temel bilgileri aklınızda tutmanız gerekir

Yatırımınızda elde edeceğiniz toplam getiriyi göz önünde bulundurmak önemlidir. Bazı yatırım tipleri gelir, bazıları ise sermaye kazançları (yatırımınızı sattığınızda elde edilen kârlar) sağlayabilir. Ya da ideal olarak her ikisi birlikte de olabilir.

Ayrıca unutulmamalıdır ki belirli bir yatırıma sahip olmanın genellikle bazı maliyetleri vardır. Aracı ücretleri, hesap saklama ücretleri, ödenmesi gereken vergiler ve fiili getirinizi almadan önce hesaplanması gereken enflasyon bunlardan bazılarıdır.

2 – Bankada nakit, paranızı korumanıza yardımcı olur

Görünürde güvenli bir yatırım olan bankada mevduat yatırımı özellikle düşük faiz durumunda çok iyi bir yatırım değildir. Zira faiz oranları nadiren enflasyonun üzerinde olur. Yani paranız artar gibi gözükse de aslında değer kaybeder.

Eğer hiç riske veya daha uzun vadeli bir plana girme niyetiniz yoksa paranızı faizli birikim hesabında değerlendirerek bir miktar faiz getirisi elde etmeniz yine de mantıklıdır. Üç ya da beş yıl paraya dokunmama sözü vererek en yüksek oranlar alınabilir ama bu süre boyunca parayı çekemezsiniz ve faiz oranları artarsa zarara uğramış olursunuz. Ayrıca, ekonomist.co’daki “En yüksek faiz veren bankalar” yazısından paranızdan faiz alabileceğiniz bankalar hakkında da ek fikir alabilirsiniz.

Ne yaparsanız yapın ama halk arasında da denildiği şekilde parayı yastık altına asla koymayın. Çünkü enflasyon nedeniyle kaybınız çok daha fazla olacağı gibi hırsızlık vakası yaşama sonrasında tüm birikiminizden de olabilirsiniz.

3 – Hisse senedi yatırımı paranızı değerlendirmeniz için kârlı bir yol olabilir

Hisse senetleri gibi yatırımlar, bir şirkette pay sahibi olarak hisse başına şirkette oy ve sahiplik hakkı elde etmeyi içerir. Hissedarlar aynı zamanda bazen temettü (kârdan payı) alırlar. Bu genellikle yılda iki kez olurken bazı büyük şirketler yılda dört kez kâr payı dağıtabilirler.

Kiraya vermek için satın alınan gayrimenkuller gibi hisseler de birikiminizi artırırken artı olarak gelir elde etme fırsatı sunar çünkü büyüyen şirketlerin hisseleri değer kazanır ve artan miktarlarda kâr dağıtımları olur. Doğru şirketlere ait hisselere yatırım yaparak önemli kazanımlar elde edebilirsiniz.

Borsa yatırımına başlamanıza yardımcı olacak temel bilgiler için “Hisse senedi nasıl alınır satılır” sayfasına göz atabilirsiniz.

Eğer gergin ve endişeli bir yapıya sahipseniz, yatırım yapacak pek bir kaynağınız yoksa ve yine de hisse senedi yatırımı yapmayı düşünüyorsanız, paranızı profesyonel yöneticiler tarafından yönetilen borsa yatırım fonlarında değerlendirmeyi de düşünebilirsiniz. Borsa yatırım fonları, sizin paranız ve diğer yatırımcıların paraları ile havuz oluşturarak yine sizin adınıza hisse senedi yatırımları yapar. Sizin adınıza yatırım yapan bir yönetici olduğu için endişe etmenize gerek kalmaz.

4 – Yatırım fonları, sizin için iyi bir alternatif olabilir

Yatırım fonları; hisse senetleri, tahviller, emtialar ya da bunların birlikte sunulduğu bir yatırım tipidir. Siz (ve pek çok diğer insan) kaynaklarınızı bir araya getirir, portföyü yönetmek ve evrak işlemlerini takip için aracı bir kurumla çalışırsınız; portföy ve işler iyi giderse de sahip olduğunuz paya karşılık kârın bir bölümünü elde edersiniz.

Bazı yatırım fonları yatırım yapabilmeniz için başlangıçta yüksek miktarda alımlar gerektirse de bu durum hepsi için geçerli değildir. Mesela, risk tercihinize ve kâr beklentinize göre 10 liraya bile yatırım fonu almanız mümkündür.

5 – Tüm yatırım seçeneklerinizi araştırın

Paranızı anlamadığınız bir şeye yatırmak daima kötü bir fikirdir. Yatırımın farklı yönlerini araştırmadan önce herhangi bir yatırım kararı alınmamalıdır.

Nakit biriktirme güvenli olsa da paranızın zamanla artmasını sağlamaz. Yatırım fonları, hisse ve tahvillere yönelmek paranızın bir getiri/kârlılık oranı kazanmasına yardımcı olur. Ama yaptığınız yatırımlara güveniyor olmalısınız ve bunlar daima içinize sinmeli.

6 – Büyük yatırımlar için birikim yapmaya hemen başlayın

Yatırım yapmaya başlamak için asla mükemmel bir zaman yoktur. Zamanlamayı temel alarak verilen tedbirsiz kararlar yatırım kayıplarına neden olabilir. Başarılı yatırımların püf noktası düzenli olarak tasarruf etmektir ve buna başlatmak için şu andan daha iyi bir zaman yoktur.

Ufaktan başlayın ve yatırım yapma konusunda öğrenilmesi gerekenleri öğrenin; finansal durumunuza bakın, piyasadaki dalgalanmaların yatırımlarınızın değerini nasıl etkilediğini öğrenin. Bu konuda yapılan en büyük hatalardan biri yüksek meblağlarda paralarla yatırımlara girmektir. Birikim hesaplarınıza düzenli aralıklarla otomatik olarak ilaveler yapacak otomatik ödemeler ayarlayın, birikim hesabınıza vergi iadesi veya yılsonu ikramiyesi gibi daha büyük miktarlarda paraları da ilave edebilirsiniz.

7 – Esaslı bir yatırım için uzun vadeye odaklanın

Forbes’a göre yatırım yapmaya başlamak isteyen yeni nesil için en önemli finansal önerilerden biri uzun vadeye odaklanmaktır. Gençken zaman sizin yanınızdadır. Paranızı hesaba koyun ve uzun vadeye odaklanın, bu kısa vadeli sonuçlardan dolayı fazlaca endişelenmenizin de önüne geçecektir.

Az miktarda para ile yatırım yapmaya başlamanın her zaman farklı yolları vardır. Önemli olan başlamaktır. Başladığınız zaman işler zamanla kolaylaşacaktır. Zamanı geldiğinde de yaptığınız yatırımın değerini zaten anlayacaksınız.

Yatırımlar hakkında daha fazla bilgi ve fikir almak için konupara.com adresini ziyaret edebilirsiniz.

Beğendiyseniz paylaşın!Share on LinkedInShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestShare on FacebookEmail this to someone

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir