İmar Planında Değişikliğe Gidiliyor

imar-plani-degisiyor

İmar Kanunu Taslağı, önümüzdeki günlerde Meclis’in konuşacağı konular arasında yerini aldı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yeni kanun ile beraber binalarda otopark, sığınak, depo gibi alanları daratlanları cezalandırmayı hedefliyor. Kanun, mühürlenmesine rağmen inşaatına devam edenlere, iç bahçe, galeri boşluğu, depo, otopark, sığınak gibi alanları daraltanlara ağır cezalar verilmesini içeriyor.

Taşkın, çığ ve heyelan alanlarının yerleşme yeri olarak belirlenmesinin yasaklandığı yeni kanun taslağı, bakanlığın kurumlardan gelen görüşler doğrultusunda şekillendi. Düzenlemenin birçok yerde apartman yönetimiyle giriş katta oturanlar arasında problemlere neden olan asansör bakım ücretine de çözüm getirmesi amaçlanıyor. Binaların giriş katındaki bağımsız bölümlerin asansör bakım ve onarım giderlerine dahil edilip edilmemesi yönetim planında belirlenecek.

İlgili Haber: Ruhsat ve Kaçak Yapılara Ağır Cezalar Geliyor

Enerji Kimlik Belgesi Zorunluluğu

Taslak, Meclis’ten geçtiğinde enerji kimlik belgesi onaylanmadan yapı kullanma izin belgesi düzenlenemeyecek. Geçtiğimiz haftalarda da haberini yaptığımız üzere enerji kimlik belgeri önemini bu düzenleme ile arttıracak. Özellikle konut kredisi ile ev alacak okuyucularımıza bulunduğumuz uyarılarda; EKB(Enerji Kimlik Belgesi) olmayan binalardan uzak durulmasını söylüyorduk. Bu yasa ile birlikte artık EKB’si olmayan binalarda konut satışı da yapılamayacak.

İlgili Haber: Satın Alacağınız Binanın EKB’si Var Mı?

Ruhsat alınmadan, inşaata başlama izin belgesi düzenlenemeden, imar mevzuatına aykırı olarak yapılan veya ruhsatına aykırı olarak kullanımı değiştirilen yapının müteahhidine ve sahibine idari para cezaları verilecek. Bu cezalar 500 liradan az olmayacak şekilde belirlenecek.

Beğendiyseniz paylaşın!Share on LinkedInShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestShare on FacebookEmail this to someone

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir