(İnfografik) Konut Kredisi Piyasasına Bakış 2013 – 1. Çeyrek Raporu

Konut Kredisi Piyasasina Bakis 2013 1. Ceyrek infografik

1.    Tarihi dip seviyeleri gören konut kredisi faiz oranları yıllık %8 seviyelerine kadar indi

Merkez Bankası’nın gevşek para politikaları sonucu bireysel kredi faiz oranları düşme trendini sürdürmüştür. 10 yıl vadeli konut kredisinin aylık faiz oranı %0,67 seviyelerine kadar inerken 100 bin TL’lik bir konut kredisini aylık 839 TL taksitlerle ödemek mümkün hale geldi

2.    Konut kredileri ilk çeyrekte yıllık %28 büyüme gösterdi

Konut kredilerinin yıllık büyüme oranı ilk çeyrekte %28 olarak gerçekleşerek telaffuz edilen %20 beklentisini aşmıştır. Ancak alınan tedbirler sayesinde konut kredileri takibe dönüşüm oranlarındaki düşüş trendi sürmektedir. Konut kredileri hala Türk bankacılık sektörünün en düşük riskli ve gelişmiş ülkelere göre en düşük hacimli bireysel kredi kategorisi durumunda.

3.    Kadınların en çok konut kredisi talebinde bulunduğu bölge %18 ile Ege Bölgesi

Konut kredisi talebinde ağırlığın evli erkeklerde olduğu Türkiye’de, kadınların talep içinde en yüksek paya sahip oldukları bölgenin %18 ile Ege Bölgesi olduğu belirlendi.

4.    10 yıl üzeri vadelerde faizlerin düşüşü ile birlikte düşük gelirli hane halkı için kira öder gibi ev sahibi olmanın önü açılıyor

2.000 TL’nin altında hane geliri olan kişiler gelir dağılımına göre Türkiye nüfusunun yaklaşık %60’ını oluşturmakta. Kredi faizlerindeki düşüşlerle birlikte cazip hale gelen 10 yıl üzeri vadeler sayesinde bu ailelerin ev sahibi olmalarının önü açılmaktadır.

5.    Satıcıların belirlediği konut fiyatları hızla artmaya devam ederken talep edilen konut fiyatlarındaki artış bunun gerisinde kalmıştır

Satıcıların belirledikleri konut satış fiyatları hızla artarken tüketiciler tarafından talep edilen alış fiyatları geride kalmakta, bu sebeple konut fiyatlarındaki arz-talep makası açılmaktadır.

6.    Her 10 yaş artışıyla birlikte talep edilen konut değeri %10 artmaktadır

Konut kredisi ile ev almak isteyen tüketicilerin talep ettikleri konut değeri 50 yaşına kadar her 10 yaş ile birlikte %10 artmaktadır.

7.    Kredi yapılandırma talebi payını korudu, talep edilen kredi tutarı yükseldi

Faizlerdeki düşüşün devam etmesi ile birlikte kredi yapılandırma talepleri toplam talep içerisindeki yaklaşık %15’lik payını korurken talep edilen kredi tutarları genel olarak artış trendine girmiştir.

Beğendiyseniz paylaşın!Share on LinkedInShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestShare on FacebookEmail this to someone

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir