İpotekli Kredi

İpotekli Krediİpotekli bireysel kredi, bir teminat karşılığında verilen ve gerçek kişilerin kullandığı bir kredi türüdür.  Bankalar veya finansman kuruluşları uzun vadeli ve yüksek tutarlı kredileri ipotek karşılığı vermektedir. Bankalar son yasal değişiklikler ile birlikte uzun vadeli olarak vermeseler de yüksek tutarlı kredi taleplerinde teminat istemektedirler. İpotek olarak alınacak teminatın krediye uygunluk şartını taşıması gerekmektedir.

İpotekli bireysel krediye başvuru yapmak istiyorsanız, “İpotekli İhtiyaç Kredisi” sayfamızı kullanabilirsiniz.

Anlaşılır olması için  ipotekli bireysel kredinin şartları ve istisnalarını sıralayalım;

-Bankalar ve finansman kuruluşları ipotekli bireysel kredilerde sadece gerçek kişi adına ait ve bireysel kullanımlı taşınmaz malları ipotek olarak kabul etmekteler. Verilmek istenen teminat ticari nitelik taşıyan iş yeri, ticari ürün vb. ise ticari kredinin kapsamına girmektedir. Ticari krediler ile bankaların ticari bölümleri ilgilenmekte ve kredi vermektedir.

-Bankalar ipotekli bireysel kredilere en fazla 36 ay vade vermektedir. İpotek olarak verilecek teminatın konut olması durumda finansman kuruluşları 10 yıl vadeye kadar kredi verebilmektedir.

-İpotek olarak verilecek teminat krediyi kullanacak kişinin adına olmalıdır. Eş, Çocuk, Anne, Baba adına olması durumunda dahi teminat kabul edilmemektedir.

-Verilmek istenen teminatın üzerinde ipotek olması durumunda kredi verecek olan kurum ipoteğin kalmasını veya mevcut borcunuzu transfer etmek isteyecektir.  Konutunuzun değeri ve geliriniz yeterli olması durumunda yapılan transfer tutarına ek kredi verebilmektedir.

-Kredi talebiniz kabul edilmesi durumda ipotek olarak verilecek teminata eksper gönderilir ve değeri belirlenir. Belirlenen değerin en fazla %50’sine kadar kredi verilir.

-Tapuda alım satım olmadığı için tapu harcı ödemezsiniz. Verilecek olan teminata ipotek konulacağı için ipotek masrafı ve tapu işlem ücreti ödersiniz. Tapu masrafları hakkında detaylı bilgiye ulaşmak için, “Tapu Masrafı Hesaplama” aracımızı kullanabilirsiniz.

– İpotekli kredilerde yapılan masraflar neredeyse konut kredisi  aynıdır. Ekspertiz, ipotek masrafı, sigortalar ve en fazla kullanılan kredinin %0.05 oranında şube masrafı alınır.

-Konutunuzu ipotek olarak vermeniz durumunda kullanılan kredinin  % 5’i olan BSMV’den (Banka Sigorta Muameleleri Vergisi) muaf olursunuz. Fakat sadece konut kredisinin muaf olduğu %15 KKDF vergisini ödersiniz.

İpotekli krediler, genellikle ihtiyaç kredilerinde istenilen kredi tutarı çıkmadığı zaman tercih edilen bir kredi türüdür.

 

 

Beğendiyseniz paylaşın!Share on LinkedInShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestShare on FacebookEmail this to someone

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir