İşini Kaybeden 1.4 Milyon Kişi, Kredi ve Kart Borcunu Sigortalattı

2013’ün ilk yarısında kredi kartı veya bireysel kredi borcunu ödeyemeyenlerin sayısı 680 bini geçti. 1.4 milyon kişi ise işsiz kaldıktan sonra bireysel kredisini ve kredi kartı borcunu ödeyememe riskine karşı sigorta yaptırdı.

Türkiye’de kredi kartı kullananların sayısı 56 milyona yaklaşmışken banka kartı sahiplerinin sayısı ise 95 milyonu buldu. Artan kart kullanımına paralel olarak borçlu sayısında da artışlar görüldü. Haziran ayıyla birlikte borcunu ödemeyenlerin sayısı 680 bini geçti. Sadece kredi kartı borcu olanlar yaklaşık 120 binken, takipteki kredi kartı sayısı 2,6 milyona ulaştı.

Öte yandan bankaların verdikleri tüketici kredileri 230 milyar lirayı buldu. Verilen bu kredilerin 104 milyar lirasını konut kredileri, 80 milyar lirasını ise  ihtiyaç kredileri oluşturdu. Borçlu sayısındaki bu artış borcunu sigortalan kişi sayısını da etkiliyor. Kredi borcu olan insanlar bilinçlenerek kendilerini, kredilerini güvence altına alıyorlar. Bilinçlenme ile oluşan bu etkileşim de en çok sigorta şirketlerine yaradı gibi görünüyor. 2013’ün ilk yarısında 1.4 milyon kişi bireysel kredi ve kart borcunu ödeyememe riskine karşı sigorta yaptırdı.

Sigorta şirketleri son yıllarda iki farklı ürün daha sunmaya başladı. İşsizlik sigortası altında sunulan bu ürünlerle tüketici hem kredi borcunu hem de kart borcunu güvence altına alabiliyor. Ürün detayları ise şöyle:

-Kredi Koruma Sigortası: Bireysel kredi(İhtiyaç,Konut ya da diğer) aldıktan sonra  eğer kişi işsiz kalırsa bankaya kredi taksitlerini sigorta şirketi öder.
-Kredi Kartı Sigortası: Kişinin işsiz kalması durumunda kart bakiyesinin tümünü sigorta şirketi öder.

Bugüne kadar toplam 1.4 milyon kişi sigorta yaptırırken, 2012 yılında bu sigortalardan 125 milyon liralık prim toplandı. Bu primin 57 milyon lirası kredi kartı sigortasından kaynaklandı. 2013’e gelindiğinde ise bu rakamlar hızla arttı. Sadece ilk yarıda gelen talepler üzerine toplanan prim 200 milyon lira oldu. Bunun 85 milyon lirası da kredi kartı sigortasından kaynaklandı.

Bireysel kredilerini korumak amaçlı sigorta yaptıranların sayısı ciddi bir paya sahipken özellikle oto ve konut kredileri orta ve uzun vadeli borçlanmalara konu olduğu için daha fazla ilgi görüyor. Sigorta şirketlerinin sunduğu bu ürünler tüketiciye hem güven veriyor hem de kredi başvuru süreçlerinde kararlı bir profil çizmelerini sağlıyor.

Konut kredisine başvuranların, kredilerini güvence altına alırken hangi adımları atacaklarını bilmeleri ve aynı zamanda kredi başvuru süreçlerine hakim olmaları gerekli. Bunun için ücretsiz danışmanlık hizmetlerinden faydalanabilir ve konutkredisi.com.tr uzmanları ile sorunsuz bir kredi süreci yaşayabilirsiniz.

Beğendiyseniz paylaşın!Share on LinkedInShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestShare on FacebookEmail this to someone

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir