İskanı Olmayan Eve Kredi Çıkar mı?

Günümüzde ev alacak olan tüketicilerin en merak ettikleri sorulardan birisi de iskanı olmayan eve bankaların kredi verip veremeyeceğidir. Bazı bankalar iskanı olmayan eve krediyi verebiliyorken bazı bankalar ise iskanı olmayan eve kredi vermeyi reddetmektedir.

İskan Belgesi Nedir?

İnşaatı tamamen bittikten sonra yapılan işlemlerden birisi de iskan belgesi diğer bilinen adıyla ev için oturma izni almak gerekmektedir.
İskan belgesi söz konusu olan onaylı projeye uygun olarak inşa edilip bitirildiğini oturumun yasal olarak başlanabileceğini gösteren belgedir.

Yapının projeye uygun olmaması ve bölgenin imar planına aykırı tamamlanması yapının apartman boşluğundan asansör boşluğuna, duvar kalınlıklarına kadar birçok etkenden dolayı belediyenin imar birimleri yapıya iskan vermemektedir. İskan izni olmayan yapılarda izin alınana kadar elektrik, su, kanalizasyon hizmetlerinden yararlanamamaktadır.

İskan Belgesi Olmayan Eve Banka Kredi Verir mi?

İskanı olmayan eve kredi almak, bankaların inisiyatifinde olan bir konudur. Bankaların kredi vermemelerine ilişkin yasal bir düzenleme bulunmamakla birlikte bankalar kredi verip vermeyeceklerine kendileri karar vermektedir. Bu konuda ki tek yetkili bankanın yönetim kurulu ile kredi değerlendirme bölümüdür.

Özellikle iskan evin kullanılmasına bağlı olan belgelerin başında geldiği için bankalar bu tür tereddütlü konularda risk almak istemezler. Çünkü bankalar kredi verirken teminatın olup olmadığına bakarlar eğer tüketici gerekli teminatı sağlarsa kredi verirler. Fakat kredi alınan evin kat irtifakı tapusunun olma şartı aranmaktadır. Yalnız tüketicinin kat irtifakı tapusunu kat mülkiyetine çevrilemeyeceğini bilmesi gerekmektedir.

Eğer banka daha sonra yapının iskan alabileceğini düşünüyorsa ve herhangi bir engeli bulunmuyorsa ekspertiz değerlendirmesinden geçmiş ise bankalar kredi verebilmektedir. Tüketici krediye başvurmadan önce binanın iskan durumunun gelecekte ne olacağını araştırıp öğrenmeleri gerekmektedir.

Eksper raporunda dikkat edilmesi gerekenler hakkında bilgi almak için sayfamızı ziyaret edin.

İskan Belgesi Olmayan Yapıda Karşılaşılan Sorunlar

Belgenin alınmamış olması ileri ki dönemlerde sorunlarla karşılaşılmasına neden olmaktadır. Bazı durumlarda can ve mal kaybına neden olan iskanı olmayan binada şantiye elektriğinin kullanılması küçük ev aletlerinin zarar görmesine ya da yangınların çıkmasına neden olabilmektedir.

Diğer bir sorun ise ortak sayaç kullanımıdır. Ortak sayaç kullanımında gelen faturalar binada yaşayanlar arasında bölüşüp ödense de adil bir ödeme yapılmadığı düşünülmektedir.

Beğendiyseniz paylaşın!Share on LinkedInShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestShare on FacebookEmail this to someone

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir