İstanbul’da denize yapılacak yeni konutlara büyük konut kredisi teşviği geliyor!

deniz-konut-1nisanYapılan açıklamaya göre İstanbul’da konut ihtiyacının her geçen gün artması, ancak yeni konut yapacak arsa kalmaması sebebiyle denizlerin imara açılması planlanıyor. Evlerini yerleşime açılan denizlere taşıyan maliklere ise sıfır faizli konut kredisi teşviği geliyor!

Uygulamaya göre evi riskli yapı veya kentsel dönüşüm alanı içinde kalan ev sahiplerine, TOKİ tarafından denizin ortasına yapılacak evlere taşındıkları veya kendileri sıfırdan ev yaptıkları taktirde sıfır faizli kredi verilecek. Böylece hem İstanbul’da arsa pahalılığı ve konut ihtiyacı sorununa çare bulunurken, hem de İstanbul Boğazı değerlendirilmiş olacak.

Kanal İstanbul sayesinde boğazdaki gemi trafiğinin sonlanacağını belirten uzmanlar, bu sayede denizin imara açılmasının mümkün olacağını belirtiyor. Ulaşımı sandal ve teknelerle sağlanacak olan yeni evlerin yapımı için açılacak ihalelere ilgi şimdiden büyük! Üstelik zamanla evler arasında yapılacak köprülerle boğaz üzerinden yürüyerek geçişin sağlanması da planlanıyor!

Uzmanlar tarafından “İstanbul’u kendine özgün ve bir numara kılacak proje” olarak tanımlanan projenin startının ise 1 Nisan 2014’te verilmesi planlanıyor.

Beğendiyseniz paylaşın!Share on LinkedInShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestShare on FacebookEmail this to someone

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir