Kara Liste Hakkında Bilmeniz Gerekenler

kara-liste

Kredi rehberiniz blog.konutkredisi.com.tr’de bu hafta sizlere Kara Liste’den bahsedeceğiz. Bireysel kredilere, kredi kartlarınıza, kullandığınız çek veya senetlerinize ilişkin banka ile olan tüm ilişkilerinizin kayıt altında tutulduğunu önceki yazılarımızda belirtmiştik. Bu kayıtların kredi skorunuzu etkilediğini ve başvurularınızın olumlu ya da olumsuz yanıt almasında büyük etken oynadığını vurgulamıştık. Peki kredi skorunu, başvurularınızı etkileyen bu Kara Liste nedir? Bu listeden nasıl çıkılır?

Banka ile olan ilişkilerinize dair tüm bilgiler aylık periyotlarda bankanız tarafından T.C. Merkez Bankası’na iletilmektedir. Kefil olduğunuz kredi ve kredi kartlarının da bu bilgilendirilmede yer aldığını unutmamalısınız. Toplanan tüm kayıtlar Merkez Bankası ve KKB ( Kredi Kayıtlar Bürosu )’de tutulur  ve yaptığınız banka işlemleri sonucu bu kayıtlar dahilinde size bir kredi skoru veririlir. Kredi skoru, bankaların kredi talebinize cevap verirken dikkate aldığı en önemli kriterdir. Eğer ödemeleriniz düzenli ve herhangi bir aksamaya uğramamışsa skorunuz yüksek olacağından başvurularınızda olumlu cevap almanız mümkündür, ancak kredi işlemlerinde yaşayacağınız düzensizlikler skorunuzu düşürecek ve böylece başvurlarınızın red alma ihtimali yükselecektir.

Olumsuz Kayıt Bilgileri Merkez Bankası’nda

Banka işlemlerinizin hepsinin bir havuz sistemiyle hem Merkez Bankası’na hem de KKB’ye gönderildiğini belirtmiştik. Burada dikkat edilmesi gereken ve kara listeyi ilgilendiren fark, KKB’ye olumlu ya da olumsuz tüm bilgiler toplanırken, Merkez Bankası’nda sadece olumsuz bilgilerinizin tutulmasıdır. Merkez Bankası’nda sadece olumsuz kayıt bilgileri alınabildiği için bu listeye kara liste denilmektedir.

Listedeki Kaydınız 5 Sene Sonra Silinir

İdari ve yasal olmak üzere iki tip takip bulunmaktadır. 90 günü aşan gecikmelerde yasal takibe girmiş olursunuz, ancak idari takibe yakalanmak için belirtilen bu süre bankadan bankaya değişmektedir. Konuyla ilgili yasal bir düzenleme olmamakla beraber , geri ödemesi tamamlanmış ve hakkında takip süreci sona ermiş kayıtlar takip süreci sona erdikten 5 sene sonra silinir. Geri ödemesi hiç gerçekleşmemiş takiplerde borçlar hukuku devreye girer ve 10 senelik bir zaman aşımı söz konusu olur.

Kara Listede Miyim?

Kara listede olup olmadığını merak edenler, durumlarını öğrenmek için Merkez Bankası’na dilekçe yazarak başvuru yapabilirler. Bunun için gerekli belge ve şartlar aşağıdaki gibidir;

Toggle Title
-Talebin açıkça belirtilmesi,
– Şahıslarda dilekçe sahibinin kendisinin, yetkili kanuni temsilcilerinin veya açıkça yetkili kıldığı vekillerinin adı soyadı, imzası ve yazışma adresinin yer alması,
– Tüzel kişilerde yetkili kişi/kişilerin imzası ve imza sirkülerleri fotokopisinin eklenmesi,
– Vergi kimlik numarası yazılması,
– T.C. kimlik numarası belirtilmesi,
– Anne kızlık soyadı bulunması (Çek, protestolu senet, kredi limit ve risk bilgileri için gerekmemektedir.),
– İlgiliye ait geçerli bir kimlik belgesi (nüfus cüzdanı, sürücü belgesi, pasaport gibi) fotokopisinin ilavesi,
– Vekaleten bilgi talep edilmesi halinde 1136 sayılı Avukatlık Kanunu’nun 27/3. maddesi gereğince pul yapıştırılmış bir vekaletnamenin aslı veya tasdikli bir örneğinin ibrazı.
Toggle Title
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası A.Ş.
İdare Merkezi
Bankacılık ve Finansal Kuruluşlar Genel Müdürlüğü
İstiklal Caddesi No:10 |ULUS
06100-ANKARA

Kara listeye girmemek ve başvurularınızın olumsuz sonuçlanmaması için ödemelerinizi gününde yapmaya dikkat edin. Belirleyeceğiniz ödeme planları sayesinde bütçe planınıza uygun krediler kullanabileceğinizi unutmayın. Ödeme planı rehberine ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz.

 

 

Beğendiyseniz paylaşın!Share on LinkedInShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestShare on FacebookEmail this to someone

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir