Karşılaşabileceğiniz Ekspertiz Sorunları

ekspertiz

Konut kredisi talep edenlerin yaklaşık olarak %25’i ekspertiz raporunun çeşitli şekillerde olumsuz olmasından dolayı konut kredisi kullanamamaktadır. Bu durum zaman ve paranızı boşuna harcamanız neden olmaktadır.En sık karşılaşılan ekspertiz sorunlarını ve çözümlerini başlıklar halinde açıklamaya çalışalım;

1-Ekspertiz Raporunun İstenilen Değerde Gelmemesi

Ekspertiz sorunlarının neredeyse yarısı değer düşüklüğünden kaynaklanmaktadır. Değer düşüklüğü genelde eksperlerin  suçu olarak algılanmaktadır. Ama bu durum çoğunlukla eksperlerden kaynaklana bir sorun değildir. Evin değerinin piyasa değerinden fazla satılması veya peşinat ile ilgili sıkıntı yüzünden fazla beyan edilmesi ile alakalıdır. Evin değerinin yüksek gösterme ve kredi tutarını yükseltmek genellikle işe yaramaz ve boşuna ekspertiz ücreti ödemiş olursunuz. Özellikle yeni yapılan konutlarda kredi tutarı ile ilgili sıkıntı olması durumu varsa evin tamamlanmasından sonra eksper işlemine başlamanız, sizin için faydalı olacaktır.

Eksperlerin evin değerini hangi kriterlere göre belirlediği ile ekspertiz fiyatlamasının süreçlerini öğrenmek istiyorsanız; Hesapkurdu.com’da bulunan “Ekspertiz Evin Yüzde Kaçına Kredi Verir?” yazısını okuyabilirsiniz.

2- Konutun Üzerinde Haciz veya İpotek Olması

Alınacak konutun çeşitli kişilerin veya kurumların ipoteklerinin veya hacizlerinin olması durumda ekspertiz olumsuz rapor verecektir. Bankalarda kredi işleminizi ipotek veya hacizler tapudan kaldırılana kadar donduracaktır. Kaldırılmasında sonra ise yeniden eksper gidip kontrolünü gerçekleştirecektir. İpotek işlemleri kısa sürede tamamlanabilirken, haciz işlemleri çok uzun süre bilmektedir.

Hiç de azımsanmayacak kadar küçük olmayan konut kredileri için, üzerinde ipotek bulunan evin satın alım süreçlerini “Kredi Borcu Devam Eden Evin Satılması” yazısından detaylıca öğrenebilirsiniz.

3- Konutta Kaçak ve Ek Yapı Olması

Konutlarda çizilen projelerden sonra yapılan ek yapılardan dolayı eksper olumsuz veya değerini düşük verebilirler. Genellikle Kömürlük, Depo gibi yapıların konuta ek yapılması ile bu durumlar ortaya çıkmaktadır. Böyle bir durum olup olmadığını öğrenmeniz baştan size fayda sağlayacaktır.

 En avantajlı konut kredi tekliflerini bankalara tek tek gitmenize gerek kalmadan Hesapkurdu.com aracılığı ile anında görüntüleyebilir, bütçenize uygun olabilecek kredi tekliflerini karşılaştırabilirsiniz.

4- Tek Tapulu Ortak Yapılar Olması

Dubleks, tripleks olarak ifade edilen 2-3 katlı yapıların  sadece bir katını almak istemekten kaynaklanan sorunlardır. Bu tarz durumlardaki evleri almanın tek yolu ortak tapu yapmaktır. Ama bankalar alınacak konutun tamamına ipotek koyacaklardır. Bu durumda ortak tapu sahibi ipotek koyulması kabul etmesi ve bankalardaki resmi evrakları imzalamalıdır.

Beğendiyseniz paylaşın!Share on LinkedInShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestShare on FacebookEmail this to someone

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

One Comment