2013-Kasım Ayında Kredi Sürecinde Aklınıza Takılan Sorular ve Cevapları

kasim-sorular

Cuma listelerimizi bu hafta Kasım ayı boyunca kredi sürecinde aklınıza takılan sorulara ayırdık. Kasım ayında toplam 26 soru sorulurken en çok soru alan kategori Tapu/Ekspertiz oldu.

1000’den fazla kredi süreci ile ilgili sorunun bulunduğu platform, kredi kullanan tüketiciler için önemli bir kaynak olma yolunda ilerliyor. Öte yandan Konutkredisi.com.tr olarak, sorulan sorular ve uzmanlarımızın bu sorulara verdiği cevaplar sayesinde tüketicinin bilinçlendiğini söyleyebiliriz. İşte kasım ayınd dikkat çeken 10 soru:

1-      Bankaların Aldığı İpotek Fek Ücreti Yasal Mı ?

Sitenizde, 26.Temmuz.2013 tarihli Nazım Adaklı’nın İPOTEK FEK ÜCRETİ HAKKINDA MUTLAKA BİLİNMESİ GEREKENLER başlığındaki “Bankaların kredi alımında uyguladığı komisyon ve ücretlerden 5’ini kaldırmayı kabul etti. Bunlardan bir taneside,İpotek fek Ücreti’dir deniyor.”

Sorum; bunun yasal dayanağı nedir? Kanunlaştı mı? BBDK nın hangi maddesine göre yürürlüğe girdi? Çünkü bu, fek yazısı için, bankanın bir tanesi benden 350,00 TL para istiyor. Ben de itiraz edebilmem için şu ve bu karardan ve yönetmelik değişikliğinden dolayı itiraz edebileyim. Bana bu değişikliğin maddesini yazarsanız çok memnun olurum.

2-      Kendi Evim İçin Konut Kredisi Alabilir Miyim?

Kızım için çok beğendiğimiz bir eve talip olduk ve anlaştık. Banka kredisi için baş vurduk,ancak  belediye numaratajında sehven bir yanlışlık olduğu eksper incelemesiyle ortaya çıktı. Bunu düzeltmek için o adada bulunan 9 villa konut sahibinin birlikte belediyeye müracaatta bulunması gerekiyor. Bundada bir problem yok, ancak iş ve işlemlerin sonuçlanmasını bekleyecek zamanımız yok. Ben kendi evimi ipotek ettirerek kızıma konut kredisi alabirmiyim? Bankaların tutumu nasıl olur? Sonuçta istediği teminatı almış olamaz mı? Kısa zamanda cevaplandırırsanız sevinirim. Teşekkürler.

3-      Yapılandırmada Kredi Miktarını Yükseltebilir Miyim?

Merhaba,

Benim bugün kapatılırsa 30.000 TL ev borcum var ve 8 yılım kalıyor. Bunu başka bankaya taşımak istiyorum ama 35.000 TL’ye daha ihtiyacım var. Bu krediyi taşırken diğer bankadan 30 değil 65 bin çekebilir miyim yine konut kredisi adı altında? Teşekkürler.

4-      Gelir Vergisi Ne Olur?

2010 ‘da 40.000 TL’ye banka kredisiyle aldığım evi(tapuda yazmıyor), bu hafta 96.000 TL’ye satacağım. Tek evimiz bu. Gelir vergisi nedir? Kaç lira gösterilirse vergisi olmaz ve vergsi olmayan miktardan gösterdiğimizde sonradan bir ceza gelir mi, nasıl takip edilir ve ne şekilde sonuçlanır?

5-      Eşimin Adına Olan Evi İçin Kredi Çekebilir Miyim?

Eşim ev hanımı tefe tüfeden değişken faizli ev aldım. Kredi çekip sabit faizli yapmak için ne yapmalıyım? Eşim kredi çekemez, ben bu ev için kredi çekebilir miyim?

6-      Eşime Kredi Çıkar Mı?

Benim önceden 2 bankaya borcum vardı, şimdi borcumu ödedim. Benim adıma konut kredisi çıkmıyor. Eşimin üzerine çıkar mı? Şu ana kadar hiç borcu da yok, kartı da yok. Onun adına kredi çeksek nasıl olur, kredi cıkar mı?

7-      SGK’sız Kredi Kullanabilir Miyim?

Kredi çekebilmek için  en az kaç ay  SGK’lı olmak lazım  veya SGK’lı olmaya gerek var mı? Bankalar  SGK’yı şart koştular. 2 aylık sigorta primim var, hangi banka bana kredi verir? Geçen ay Finansbank evrakların hepsini tamamladı. Tam parayı verecektik ki  SSK primim görünmediğinden iptal oldu. Şimdi 2 aylık gözüküyor,  bu seferde bankamız politikaları gereği  olumsuz yanıt oluşmuştur diyorlar. Teşekkürler.

8-      Evime Gelen Ekspertiz, Firmanın Sigortalı Elamanı Dahi Değil, Ne Yapmalıyım?

Bu yüzden saçma sapan bir raporla evin eksperini yapmışlar.. Hak arayışıma nereden başlamam ve nasıl bir yol izlemem gerekli?

9-      Bize Gösterdiğimiz Gelir Üzerinden Konut Kredisi Çıkar Mı?

Merhabalar,

Benim şöyle bir sorum olacaktı. Biz kredi çekmek istiyoruz, kredi kartımız var ve düzenli ödüyoruz. Fakat benim eşimin maaşı bugüne kadar asgai ücretten ytıyordu. Şimdi aldığı maaştan yatmaya başladı. Bir aydır 2000 TL’den görünüyor maaş. Acaba bize kredi çıkar mı? Yoksa nasıl bir yol izlemeliyiz? Yardımcı olursanız çok seviniriz.

10-   Onaylanan Krediyi İptal Edebilir Miyim?

Talep ettiğim konut kredisi onaylandı. Sözleşmeyi imzaladım. Ama parayı daha almadım. Fakat satıcıyla aramızda bir sorun var ve evden vazgeçmek istiyorum. Kredimi iptal ettirebilir miyim? Ayrıca satıcıda bulunan kaporamı geri alabilir miyim?

Teşekkürler

Beğendiyseniz paylaşın!Share on LinkedInShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestShare on FacebookEmail this to someone

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2 Adet Yorum