Katılım Bankacılığı Konutta Büyüyor

katilim-bankalari-konutta-buyuyor

Konutkredisi.com.tr’nin Konut Kredisi Piyasasına Bakış raporuna göre katılım bankaları konut kredilerinde kamu bankaları ve özel bankalara göre iki kat daha hızlı büyüyor.

Faiz yerine kar payı tercih edenler artıyor

Faiz hassasiyeti bulunan kesimin ekonomiye katılmasını sağlayan katılım bankaları sundukları farklı ürünlerle bu bireylerin karşısına çıkıyor. En çok talep edilen ürünlerin başında ise konut finansmanı geliyor. Katılım bankaları sundukları modelde tüketicilerin beğenip almayı düşündükleri evi onların yerine satın alarak, alış fiyatı üzerine eklediği kar payı ile evi tekrar belirlenen taksit ve ödeme planı ile geri satıyor.

Tapuda ek bir masraf oluşmuyor

Konut finansmanı kullanmayı düşünen tüketicilerin aklındaki en kritik soruların başına tapu işlemlerinde ekstra bir ücretin ödenip ödenmediği geliyor. Tüketiciler için ciddi ek maliyet oluşturabilecek bu ticari alım-satım işleminde bankaile alıcı arasında özel bir satış sözleşmesi düzenlenerek ek tapu masraflarının önüne geçiliyor. Böylece konut finansmanını tercih edenler olası ek masrafların önüne geçerek faizsiz bankacılıkla ilerleyebiliyorlar.

Yılda %1 pazar payı artışı

Konutkredisi.com.tr’nin piyasa raporuna göre katılım bankaları 2013 yılının başında kamu ve özel bankalardan yaklaşık iki katı hızlı büyüdü ve pazar paylarını artırmaya devam etti. Haziran 2012’de %7 oranında paya sahip olan katılım bankaları Haziran 2013’e gelindiğinde konut finansmanı pazarında paylarını arttırarak %8’e ulaştırdılar ve hala bu oranda ilerliyorlar. Rapora göre 2013 2. Çeyreğinde katılım bankaları büyüme hızlarını arttırırken (Mayıs 2013 büyüme hızı %40) en yavaş büyüme kamu bankalarında gerçekleşti.

Şube ağının genişlemesi büyümeyi pozitif etkiliyor

Rakamlardaki bu hızlı büyümenin en büyük etkenlerinden biri gün geçtikçe yaygınlaşan şubeler. Türkiye’de hizmet veren 4 katılım bankasının şu anda toplam 889 şubesi bulunmakta. Haziran 2012’de bu sayı 727’si yurtiçinde olmak üzere toplam 731’di. 2013’ün ilk 6 ayında banka şubeleri ortalama  %2,6 oranında genişlerken katılım bankalarında bu oran %7’ye kadar yükseldi.

Konut finansmanına internet üzerinden ciddi talep var

Konutkredisi.com.tr kurucu ortağı Onur Tekinturhan, katılım bankacılığının tüketiciler tarafından giderek daha çok tercih edildiğini dile getirerek internet üzerinden her ay binlerce konut finansmanı talebi aldıklarını belirtti. Gelen talepler arasında faizsiz konut finansman taleplerinin artmakta olduğunu belirten Tekinturhan, çalıştıkları 17 bankanın arasında katılım bankalarının da bulunduğunu ve her gün faizsiz bankacılık hakkında çok sayıda müşterinin sorularını cevapladıklarını ekledi.

Beğendiyseniz paylaşın!Share on LinkedInShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestShare on FacebookEmail this to someone

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

One Comment