Kentsel Dönüşüm Kredisinde Riskli Sayılan Yapılar Hangileri? Benim konutum riskli mi?

5 Soruda Kentsel Dönüşüm ve Konut Kredisi Desteği Yazı Dizisi (5)

Kentsel Dönüşüm Kredisinde Riskli Sayılan Yapılar Hangileri?

Bir konut sahibinin kentsel dönüşümde %4 teşvikli kredi avantajından yararlanabilmesi için konutun içinde bulunduğu binanın riskli yapı sıfatına sahip olması gerekiyor. Bir bina iki şekilde riskli yapı olarak sınıflandırılıyor. Ya binanın kendisinde afet riski teşkil edecek bir kusur bulunması ya da binanın bir riskli alan içerisinde yer alması gerekiyor.

Benim binam riskli yapı mı?

Bu soruyu yanıtlamak için binaya Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş bir firma tarafından Deprem Risk Raporu hazırlanması gerekiyor. Bina içerisindeki bir konut sahibi herhangi bir çoğunluk aramadan bu raporu almak için yetkili firmalara başvurabiliyor. Yetkili firma binada detaylı tetkiklerde bulunuyor. Piyasada bu raporu vermeye yetkili pek çok kurum var. Bu kurumlar arasında belediyeler, üniversiteler, kamu kuruluşları ve özel firmalar bulunuyor. Raporda binanın riskli yapı olarak sınıflandırılması halinde binadaki konutların sahipleri kentsel dönüşüm avantajlarından yararlanabiliyor. Bu avantajları okumak için buraya tıklayabilirsiniz.

Benim mahallem riskli alan mı?

Binanızın riskli yapı olarak sınıflandırılması için ikinci yöntem binanın Bakanlar Kurulu’nca riskli alan ilan edilen alanlar içerisinde bulunması. 2013 başından beri Bakanlar Kurulu pek çok alanı riskli alan ilan etti ve buna hızla devam ediyor. Bu yazının yazıldığı 15 Şubat 2013 tarihine kadar Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile valilik ve belediyelerce belirlenen ve Bakanlar Kurulu’nca çeşitli zamanlarda kabul ve ilan edilen riskli alanların bulunduğu bazı mahalleler aşağıda listelenmiştir.

Bugüne dek resmi gazetede ilan edilmiş tüm riskli alanlar:

7 Aralık 2012: İzmir ili Karabağlar ilçesinde bulunan bazı alanların riskli alan ilan Bakanlar Kurulu’nca kararlaştırılmıştır (Resmi Gazete 31 Aralık 2012).

17 Aralık 2012:  İstanbul’un Sarıyer ilçesi Fatih Sultan Mehmet mahallesi (Armutlu), Ankara’nın Altındağ ilçesi Atıfbey/Hıdırlıktepe/İsmetpaşa mahalleleri, Bursa’nın Yıldırım ilçesi Mevlana/Ulus/Yavuzselim/Arabayatağı/Çınarönü/Hacivat/Şirinevler mahalleleri Erzurum’un Yakutiye ilçesi Mecidiye/Aziziye/Gaziler/Veyisefendi mahalleleri sınırları içerisinde yer alan bazı alanların riskli alan ilan edilmesi Bakanlar Kurulu’nca kararlaştırılmıştır. (Resmi Gazete 20 Ocak 2013)

24 Aralık 2012: Ankara ili Çankaya ilçesi İlker/Metin Akkuş/Yukarı Dikmen mahalleleri,  İstanbul ili Zeytinburnu İlçesi Sümer mahallesi, Sakarya ili Hendek ilçesi Kemaliye mahallesi, Ağrı ili Patnos ilçesi sınırları içerisinde bulunan bazı alanların riskli alan ilan Bakanlar Kurulu’nca kararlaştırılmıştır (Resmi Gazete 25 Ocak 2013).

3 Ocak 2013: İstanbul’un Sarıyer İlçesi, Çamlıtepe (Derbent) mahallesi gerigörünüm ve etkilenme bölgesi sınırları içerisinde bulunan bazı alanların riskli alan ilan edilmesi Bakanlar Kurulu’nca kararlaştırılmıştır (Resmi Gazete 24 Ocak 2013).

14 Ocak 2013: İstanbul’un Gaziosmanpaşa ilçesi, Trabzon’un Merkez ilçesi Güzelyalı mahallesi, Ankara’nın Mamak ilçesi Araplar/Derbent/Dostlar/Köstence mahalleleri sınırları içerisinde bulunan bazı alanların riskli alan ilan Bakanlar Kurulu’nca kararlaştırılmıştır (Resmi Gazete 26 Ocak 2013).

28 Ocak 2013: Ankara’nın Çankaya ilçesi Akpınar/Namık Kemal mahalleleri, İstanbul Sultangazi ilçesi Cumhuriyet mahallesi, İstanbul Küçükçekmece ilçesi Kanarya/Fatih mahalleleri, Kahramanmaraş Merkez ilçesi Gayberli, Hacı Bayram Veli ve Malikejder mahalleleri sınırları içinde bulunan bazı alanların ‘riskli alan’ ilan edilmesi göre Bakanlar Kurulu’nca kararlaştırılmıştır (Resmi Gazete 6-7-8 Şubat 2013

Kaynaklar

T.C. Resmi Gazete

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Web Sitesi

 

 

Beğendiyseniz paylaşın!Share on LinkedInShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestShare on FacebookEmail this to someone

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2 Adet Yorum