Kentsel dönüşüm nedir? Kentsel dönüşüm sürecindeki uygulamalar nelerdir?

5 Soruda Kentsel Dönüşüm ve Konut Kredisi Desteği Yazı Dizisi (1)

Son dönemde Türkiye’de büyük bir imar hareketliliği yaşanıyor. Üçüncü hava alanı ve Kanal İstanbul gibi büyük projeler, son sürat devam eden toplu konut inşaatları, tarihi seviyelere kadar düşen kredi faiz oranlarıyla derken konut sektöründeki hareketliliğin önümüzdeki dönemde de artarak sürmesi bekleniyor. Bu hareketliliğin merkezinde ise kentsel dönüşüm duruyor. Biz de herkesin merakla takip ettiği kentsel dönüşüm sürecine, özellikle riskli yapıların yeniden inşasında konut kredisinin rolü ve kentsel dönüşüm kredilerinde sağlanan kolaylıklara ilişkin konulara ışık tutmak istedik. Beş yazıdan oluşacak bu dizi ile kentsel dönüşümde en önemli soruları yanıtlıyoruz.

 

1- Kentsel dönüşüm nedir? Kentsel dönüşüm sürecindeki uygulamalar neler?

2- Kentsel dönüşümde riskli yapı ve alanların dönüştürülmesine yönelik destekler nelerdir

3- Kentsel dönüşümde sunulan kredi desteklerinden kimler yararlanabiliyor?

4- Kentsel dönüşümde %4 faiz destekli kredileri hangi bankalar veriyor?

5- Kentsel dönüşüm kredisi verilirken riskli sayılan yapılar hangileri? Benim konutum riskli mi?

 

Kentsel dönüşüm nedir?

Kentsel dönüşüm kısaca, şehirlerin, yıllar içerisinde oluşan yeni ihtiyaçlara cevap verecek şekilde planlanan büyük projelerle yeniden şekillendirilmesidir. Türkiye’de, özellikle de kentsel dönüşümün merkezi olan İstanbul’da bu ihtiyaçlar genel olarak;

–   Yeni konut talebinin karşılanması,

–   Doğal afet riski olan bölgelerdeki veya kendi yapısı itibarıyla riskli olan binaların yeniden inşası,

–   Gecekondulaşma, zayıf altyapılı ve plansız yapılaşmanın önüne geçilmesi,

–   Şehirlerin modern ve medeni ihtiyaçları karşılayacak hale getirilmesi (kongre ve finans merkezleri, park ve eğlence alanları, alışveriş merkezleri kurulması vb.)

şeklinde oluşmaktadır.

Kentsel dönüşüm sürecindeki uygulamalar neler?

Bugüne kadarki kentsel dönüşüm uygulamaları beşe ayrılabilir:

–   Gecekondu Önleme Bölgeleri: 775 sayılı kanuna dayanarak ilan edilen gecekondu önleme bölgeleri ile plansız yapılaşmanın önüne geçilmesi amaçlanmaktadır. Gaziosmanpaşa ve Güngören belediyelerinin TOKİ ile anlaşarak Sarıgöl – Yenidoğan ve Tozkoparan bölgelerinde yaptığı uygulamalar bunun örneğidir.

–   Yenileme Alanları: 5366 sayılı kanuna dayanarak ilan edilen yenileme alanlarında şehirlerin yıpranan tarihi ve kültürel varlıklarının yoğunlaştığı mahallelerin elden geçirilmesi amaçlanmaktadır. Kamuoyunca Tarlabaşı Projesi ve Sulukule Projesi adıyla bilinen projeler İstanbul içerisindeki yenileme alanlarının başlıca örnekleridir.

–   Kentsel Dönüşüm Alanı: 73. sayılı İmar Kanunu uyarınca kentsel dönüşüm alanı ilan edilen Ayazma (İstanbul), Çay Mahallesi (Samsun) ve Doğanbey (Bursa) gibi bölgelerde modern ihtiyaçlara cevap veren yeni yaşam alanları kurulması amaçlanmaktadır.

–   Özel Kanunlar: Özel kanunlar ile de kentsel dönüşüm projeleri çıkarılmakta olup bunun da en bilindik örneği Haydarpaşa projesidir.

–   Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Yasası:  Kentsel dönüşüm uygulamalarının beşinci ve son türü ise afet riski içerisindeki alanların ve binaların dönüştürülmesidir. 6306 sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Yasası kapsamındaki riskli yapıların güçlendirilmek veya yıkılıp yerine daha dayanıklı bir yapının inşa edilmesi suretiyle dönüştürülmesi amaçlanmaktadır. Kanun uyarınca yeniden yapılacak riskli yapılarda ev sahiplerine ve müteahhitlere çeşitli kredi destekleri sağlanır.

Beğendiyseniz paylaşın!Share on LinkedInShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestShare on FacebookEmail this to someone

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir