Kentsel dönüşümde riskli yapı ve alanların dönüştürülmesine yönelik destekler nelerdir?

5 Soruda Kentsel Dönüşüm ve Konut Kredisi Desteği Yazı Dizisi (2)

Kentsel dönüşümde riskli yapı ve alanların dönüştürülmesine yönelik destekler nelerdir?

Yasa kapsamında bu yapıları dönüştürmek isteyen vatandaşlara ve özel sektör temsilcilerine çeşitli avantajlar ve teşvikler sağlanmıştır. Bu teşvikler arasında faiz teşvikli konut kredisi ve çeşitli tapu ve vergi masraflarından muafiyetler sayılabilir.

Peki, riskli yapıda oturanlara yapılarını dönüştürdüklerinde faydalanacakları avantajlar nelerdir?

–   Bankalardan konut yapım veya güçlendirme çalışması yapılması için kredi alacaklara yıllık faizin %4’lük kısmı (işyerlerinde %3’lük kısmı) devlet tarafından ödeniyor. Bu örneğin 100.000 TL tutarında ve 10 yıl vadeyle alınan bir kredinin toplam faiz yükünün yaklaşık 25.000 TL’lik bir kısmını devletin üstleneceği anlamına geliyor. Aynı zamanda normalde henüz inşaatı tamamlanmamış binalar için kullandırılmayan konut kredileri, kentsel dönüşüm kapsamında yeniden inşa edilecek binalar için kullandırılabiliyor. Böylece bankalar kredi almak isteyenlere daha düşük faiz oranları sunabiliyor. Bankalarca kredi başvuruları reddedilen vatandaşlara ise Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Özel Hesabından kredi kullandırılıyor. Daha önce üç bankaya başvurup bu bankalardan kendisine kredi kullandırılamadığına dair yazı alan kişiler, bu yazılarla bakanlığa başvurup kredi kullanabiliyorlar.

–   Kullanılan kredilerden standart konut kredilerinde olduğu gibi KKDF ve BSMV vergileri alınmazken, riskli yapılarını dönüştürenler tapu işlemleri sırasında oluşan veraset ve intikal vergileri, tapu ve belediye harçları, sözleşme ücretleri ve döner sermaye ücretlerinden de muaf oluyor.

–   Evini yıktırmak isteyenlere Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Özel Hesabından 24 ay vadeye ve bin m2 başına 6.000 TL’ye varan yıkım kredisi veriliyor.

–   Evini yıktırmak amaçlı boşaltanlara en fazla 18 ay boyunca aylık 600 TL’ye kadar kira yardımı yapılıyor.

–   Riskli konutunu yeniden inşa edeceklere bir avantaj da yeni konutun eski ve riskli konuta göre değerinin daha yüksek olacak olması. Tapusunda riskli bina şerhi bulunan konutlar yenilenince şerh kalkıyor ve satış imkanı artıyor. Tapusu bulunmayan daireler tapulu hale geliyor ve konutlar üçüncü kişilerin konut kredisi kullanarak satın almasına uygun hale geliyor.

–   Riskli yapı sahipleri veya riskli konutta en az 1 yıl süreyle oturmuş kiracılar risksiz başka konutları edinmek için de %4 faiz destekli konut kredisinden yararlanabiliyor.

–   Banka proje ile anlaşılan müteahhitten proje tamamlama garantisi alıyor. Paranız müteahhite inşaatın ilerleme oranında teslim ediliyor. Böylece paranızın karşılığını almanız ve sözleşme şartlarının yerine getirilmesi garanti altına alınıyor.

 

Beğendiyseniz paylaşın!Share on LinkedInShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestShare on FacebookEmail this to someone

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir