Kentsel dönüşümde sunulan kredi desteklerinden kim yararlanabiliyor?

5 Soruda Kentsel Dönüşüm ve Konut Kredisi Desteği Yazı Dizisi (3)

Kentsel dönüşümde sunulan kredi desteklerinden kimler yararlanabiliyor?

Öncelikle konutun riskli olduğunun ispatlanması için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca yetkilendirilen bir firmadan risk raporu (Deprem Risk Raporu) alınması gerekiyor. Bu raporu çoğunluğa gerek duymaksızın binadaki herhangi bir evin sahibi talep edebiliyor. Konut, Bakanlar Kurulu’nca belirlenen riskli alanlarda ise Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan binanın riskli alanda bulunduğuna dair yazı alınması gerekiyor.

İkinci olarak kat maliklerinin 2/3’ünün(arsa payı bazında), malikler kurulu kararı alarak bir müteahhit ile aralarında güçlendirme veya yeniden inşa için sözleşme imzalamaları gerekiyor. Pek çok banka sadece kendi anlaştığı, kredibilitesi yüksek olan müteahhitlerin yapacağı çalışmalar için kredi kullandırabiliyor.

Bu şartlar sağlandığı taktirde riskli alanlar veya binalar içerisindeki konutların sahibi kişiler faiz teşvikli konut kredisi için hak sahibi statüsüne alınacaklar ve faiz teşvikli krediden yararlanabileceklerdir. Ayrıca riskli konutlarda kiracı olan kişiler de başka bir evi satın almak için faiz teşvikli konut kredisi kullanabileceklerdir.

 

Beğendiyseniz paylaşın!Share on LinkedInShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestShare on FacebookEmail this to someone

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir