Kira Artış Oranı Hesaplama

Kira artışı, kira bedelini enflasyona karşı korumak veya kiraya konu olan şeyin değerindeki artışı kira bedeline yansıtmak amacıyla yapılır. Genellikle her yıl sözleşmenin yenilenmesiyle birlikte yeni kira döneminde ödenecek olan kira bedelinde yapılan güncellemedir. Yapılan zam, yıllık olarak uygulanmaktadır.

Konut ve işyerlerinde kira artışı yapılırken farklı yasal düzenlemeler vardır. Konutlarda kira artış oranına yasal bir sınır getirilmişken, işyerlerinde kira artış oranı serbest bırakılmış ve kiracı ile kiralayanın kendi aralarında yapacağı sözleşmeye göre belirlenmesine izin verilmiştir.

Borçlar Kanunu gereğince evdeki kiracıya yapılacak zam üretici fiyat endeksi oranlarında olur. ÜFE oranlarından on iki aylık ortalamalar baz alınarak zam yapılır. Bu oranlardan yüksek yapılan zamlar geçerli kabul edilmez.

Konut kredisi mi kira mı? hangisi mantıklı öğrenmek için ilgili sayfayı ziyaret edin.

Konutlar İçin Kira Artış Oranı

Kira artışının yapılacağı aydan bir önceki ayın TÜİK tarafından açıklanan Yİ-ÜFE 12 aylık ortalamalara göre değişim oranına bakılarak hesaplanır. Mal sahibi bu orana eşit ya da bu orandan daha az bir oranda kiraya zam yapma hakkına sahiptir. Örneğin kira artışı Ekim ayında yapılacaksa TÜİK`in açıkladığı Yİ-ÜFE endeksinin ilgili yılın Eylül ayındaki 12 aylık ortalamalara göre değişim verisine bakılır.

Bir örnekle açıklayalım:

TÜİK Eylül ayına ilişkin ÜFE rakamlarını açıkladı. ÜFE Eylül 2017’de ağustos ayına göre yüzde 2 artış, bir önceki yılın Ekim ayına göre yüzde 6,76 artış, 2015 yılının Eylül ayına göre yüzde 6,41 artış ve 12 aylık ortalamalara göre yüzde 3,93 artış gösterdi.

Kira zammı ÜFE’nin 12 aylık ortalamasına göre belirleniyor. Bu durumda ev sahipleri Ekim ayında en fazla yüzde 3,93 oranında zam yapabilecek.

Kira artış oranı 2017 Ekim ayı için kira artış oranı örneği:

Kira Bedeli: 1.000 TL
Kira zam oranı: Yüzde 3,93
Zam bedeli: 39,30 TL
Zamlı kira bedeli: 1.039,30 TL olur.

İşyeri Kira Artış Oranı

6217 Sayılı Borçlar Kanunu Yasası, geçici 2.maddesi gereğince 01 Temmuz 2020 tarihine kadar serbest bırakılmıştır. Konut kira artış oranı Yurtiçi Üretici Fiyat Endeksi’ne (ÜFE) göre hesaplanırken işyeri kira artış oranı serbest bırakılmıştır.

Mal sahibi 2020 yılına kadar kiracısına istediği oranda zam yapabilir. Ancak işyeri kira bedelinde artış yaparken, kira sözleşmesine bağlı kalması gerekir. Hesaplamalarda kullanılan enflasyon oranları, her ay TÜİK tarafından açıklanır.

Beğendiyseniz paylaşın!Share on LinkedInShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestShare on FacebookEmail this to someone

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir