Kira Zam Oranları %5,22’nin Üzerine Çıkamıyor

tuikli-yazi

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından her ayın 3’ünde yayınlanan Üretici Fiyat Endeksi’ni yayınlar. Bu endeks, ülke ekonomisinde üretimi yapılan mal ve hizmetlerin üretici düzeyinde oluşan fiyatlarını zaman içinde karşılaştırarak değişimleri ölçen bir fiyat endeksidir. 3 Şubat 2014 tarihinde; Ocak 2014 dönemine ait açıklanan ÜFE oranlarına göre, kira zam oranları yüzde 5,22 oranının üzerine çıkamıyor.

6098 sayılı Türk Borçlar Kanuna göre hazırlanan kira sözleşmesi örneğine ve kira sözleşmenizin yenilenme durumuna göre en fazla ne kadar artış yaşanabileceğini, hesapkurdu.com da bulunan “Kira Sözleşmesi Örneği ve Gerekli Tüm Bilgiler” yazısından öğrenebilirsiniz.

Ev Sahipleri Kira Zammı Konusunda Kısıtlanıyor

Kira sözleşmelerinde eğer sözleşme süresi dolarsa yeni kira dönemi için kiracıya zam yapılır. Yapılacak bu zamlar da Borçlar Kanunu Yasasına göre ÜFE oranları ile sınırlandırılır. Söz konusu oranlar Ocak ayı itibariyle 5,22 seviyesinin üzerine çıkamıyor. Bu da ev sahiplerini zam konusunda kısıtlıyor.

Ev sahibi ve kiracıların birbirlerine karşı yükümlülüklerini çoğu zaman her iki taraf da detaylı olarak bilmemektedir. Bu yükümlülüklere “Borçlar Kanuna Göre Ev Sahibi ve Kiracının Yükümlülükleri Nelerdir?” yazısından ulaşabilirsiniz.

Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi %3,31 Arttı

TÜİK’in yayınladığı raporda şu ifadeler yer alıyor:

Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi (Yİ-ÜFE), 2014 yılı Ocak ayında bir önceki aya göre %3,32, bir önceki yılın Aralık ayına göre %3,32, bir önceki yılın aynı ayına göre %10,72 ve on iki aylık ortalamalara göre %5,22 artış gösterdi.

Sanayinin dört sektörünün bir önceki aya göre değişimleri; madencilik ve taş ocakçılığı sektöründe %3,68, imalat sanayi sektöründe %3,29, elektrik ve gaz sektöründe %3,60, su sektöründe %1,39 artış olarak gerçekleşti.

Bir önceki aya göre endekslerin en fazla artış gösterdiği alt sektörler; diğer mamul eşyalar (%7,82), metal cevherleri (%6,64), diğer ulaşım araçları (%6,15) alt sektörleridir. Buna karşılık temel eczacılık ürünleri ve müstahzarları (%0,21), ağaç ve mantar ürünleri (%0,53), kömür ve linyit (%0,79) bir ay önceye göre endekslerin en az artış gösterdiği alt sektörler oldu.

Ana sanayi grupları sınıflamasına göre 2014 yılı Ocak ayında en fazla aylık artış dayanıklı tüketim mallarında, en fazla yıllık artış ise sermaye mallarında gerçekleşti.

Beğendiyseniz paylaşın!Share on LinkedInShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestShare on FacebookEmail this to someone

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir