Kiracı-Ev Sahibi İlişkisinde Yeni Bir Dönem Başladı

kirada-yeni-donem

Kiracılar ile ev sahiplerinin haklarında yeni düzenlemeler içeren Türk Borçlar Kanunu Tasarısı artık yeni bir dönemin başlamasını sağlıyor. Bu düzenleme pek çok yeniliği hayatımıza kazandırdığı için konut sahipleri kadar kiracıları da ilgilendiriyor.

Düzenlemeye göre artık ev sahipleri kiralanan mekanları kiralama amacına uygun bir şekilde yani kullanıma elverişli bir şekilde teslim etmek zorunda. Aynı zamanda başta zorunlu olarak yapılması gereken sigortalar olmak üzere vergileri ve bunlara benzer yükümlülükleri de mal sahibi konumunda olanlar karşılayacak. Mekanlarda meydana gelen olumsuz koşulların düzeltilmesi de artık mal sahiplerinin yani konut sahiplerinin sorumluluk alanında olacak.

Örneğin rutubet oluşumunu gidermek kiracının değil ev sahibinin zorunlu olduğu bir durum halini aldı. Hatta kiracılar makul bir sürede sorunun giderilmesi talebinde bulunabilecek. Şayet kiracılar bu sorunun ortadan kaldırılmayacağı düşüncesinde olursa kendisi durumu üstlenebilecek ve giderleri de kiradan kesebilecek.

Ev sahibi ve kiracılar arasında olması gereken yükümlülüklere hesapkurdu.com da bulunan “Borçlar Kanununa Göre Ev Sahibi ve Kiracının Yükümlülükleri Nelerdir?” yazısından ulaşabilirsiniz.

Yeni düzenlemeye göre kiracılar komşularına rahatsızlık verirse ev sahibi tarafından uyarılacak. Uyarıya karşın aynı rahatsızlık veren durum sergilenmeye devam ederse konut sahibi yazılı bir bildirim eşliğinde sözleşmeyi tek taraflı olarak feshedebilecek. Pek çok ek maddenin de onay alarak yasalaştığı bu düzenleme ile artık kiracılar ile ev sahiplerinin hukuki hakları da yeni bir boyut kazanıyor. Bu nedenle kiracılar konut satın alarak ev sahibi olma yolunda bir atılım gerçekleştirmeye başladı.

Bir anlamda düzenlemenin pek çok kişiyi konut alımına yönlendirdiğini söylemek mümkün. Bu konuda banka kredi faiz oranlarının düşük düzeylerde seyretmesinin payı da bir hayli fazla! Uygun ödeme tablosu eşliğinde konut kredisinden faydalanarak şimdiden çok sayıda kişi konut sahibi olmayı başardı.

Beğendiyseniz paylaşın!Share on LinkedInShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestShare on FacebookEmail this to someone

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir