Kiralamanın Dezavantajlarını, Avantaja Çevirmek

gokdelen-5

Her şeyde olduğu gibi kiralama sürecinin de pozitif ve negatif noktaları bulunur. Ev sahibinin sorumluluklarının dahilinde ve dışında olan durumlar bu noktaları her daim etkiler. Dezavantajları avantaja dönüştürebilmek ev sahibinin ilk sorumluluğudur.

Kiralamanın Dezavantajları

Mesuliyet – Sağlam olmayan su, elektrik tesisatı, pencereler ya da mutfak dolaplarının kiracınızın elinde kalması, daha da ötesinde ona zarar vermesi, yasal olarak sizin mesuliyetinizdedir. Bu negatif durumun kiracınızın üzerinde yaratacağı güvensizlik duygusu da sizin dezavantajınız olacaktır.

Beklenmeyen Maliyetler – Hükümet düzenlemeleri kapsamındaki tesisat değişiklikleri, yönetmeliklere eklenen zorunlu sigortalar(deprem, konut vb.) size beklenmeyen masraflar çıkartabilir. Bu değişikliklerin uygulanmaması durumunda oluşan ceza havuzu sürpriz maliyetlere eklenince emlak sahiplerinin korkulu rüyası olabiliyor.

Kötü Kiracılar – Kirasını karşılamayıp, sizin baktığınız gibi evinize bakmayan kiracılar, evinizin amortismanını yükseltecektir. Yatırım riskinizin en önemli tarafını bu dezavantaj oluşturmaktadır.

Boşluk Dönemi – Gayrimenkulün kiralamadan geçtiği süreç içinde kaybettiğiniz miktara karşılık bir birikim ve acil durum fonu oluşturmanız gerekmektedir.

Borçlar Kanuna göre düzenlenmiş  kiracı-ev sahibi arasındaki yönetmelik hakkında detaylı bilgiye hesapkurdu.com içerisinde yer alan “Borçlar Kanuna Göre Ev Sahibi ve Kiracının Yükümlülükleri Nelerdir?” yazımız ile ulaşabilirsiniz.

Avantaja Çevirmek için İpuçları:

Negatif taraflarını en aza indirmek için birkaç ipucu bulunmaktadır:

-Beklentilerinizi Gerçekçi Tutun – Amacınız gayrimenkulün pozitif para akışı sağlamak, fakat sene sonunda kendinize yat almak gibi bir hedef koymanızın bir anlamı olmayacaktır. Pozitif para akışında yat hedeflerken iyi bir kiracının ödeme yapabileceği fiyatların üzerine çıkmayın.

-Beklenmeyen Maliyetlerden Haberiniz Olsun – Bunu gerçekleştirmek emlak sektörünü sürekli takip etmeyi gerektirir. Oldukça bu takibi, profesyonel emlak danışmanlarından yardım alarak avantaj haline getirebilirsiniz. Ön ödemelerden ve taksitlendirme seçeneklerinden haberdar olup, maliyeti küçültebilirsiniz.

-Kiralama Sürecinizin Yasal Olduğundan Emin Olun – Yasal olmayan kiralama sözleşmelerinin adalet tarafında hiçbir yükümlülüğü bulunmaz. Yasal Kira Sözleşmesi, hem size hem kiracıya zarar verebilecek bir durumdan kurtulma şansı tanır.

-Acil Durum Fonu Oluşturun – Aldığınız kiraların yüzde 20’lik kısmını bankada açtığınız yatırım fonuna aktarın. Bu özelliği hesabınıza otomatik transfer tanımlayarak zahmetsizce yapabilirsiniz.

Sonuç olarak;

Emlak sektörünü yakından takip edemeyecekseniz, sizin yerinize bu takibi gerçekleştirecek, gayrimenkulün bakımı ve kiracıların seçimine kadar profesyonel çalışabilecek emlak danışmanları ile iş birliğini tercih etmeniz gerekir.

 

Beğendiyseniz paylaşın!Share on LinkedInShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestShare on FacebookEmail this to someone

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir