Kiralık Daireniz için Yaptığınız Masrafları Vergiden Düşün!

Kiralık daireniz için masraf hesaplaması

Kiralayacağınız daireye tadilat yapmak pahalı olabilir. Ama yaptığınız masrafları verginizden düşürebilirsiniz. Vergilendirilebilir sahip olduğunuz her kiralık daire için yaptığınız masrafları, belirli bir yıl içinde elde ettiğiniz gelir verginizden düşürebilirsiniz. Diğer taraftan ‘iyileştirme’ olarak geçen tadilatlarınız ise vergiden düşemeyeceğiniz onarımlar arasında bulunmakta. Kiralık daire yatırımı ile beklediğiniz gelir seviyesini yükseltip emlak beyannamesinde belirtebileceğiniz masraflar ile verginizi düşürebilirsiniz.

Tadilat ve İyileştirme Arasındaki Fark Nedir?

Tadilatlar

Tadilatlar emlağınızın iyi bir çalışma ortamı yada oturulabilir halde olmasını sağlamak için genellikle tek seferlik yaptığınız düzenlemelerdir.

Eğer duvardaki bir deliği tamir ederseniz yada tıkanmış duş tahliye borusunu açarsanız, bu tarz küçük tadilat masraflarını yılık yükümlü olduğunuz vergi mülkiyetinden düşürebilirsiniz. Çünkü genellikle, yapılan tadilat masrafları kiraya eklenmez.

Evinizin tadilatı için kullanabileceğiniz bütçenize uygun ihtiyaç kredisi seçeneklerini görmek için, “İhtiyaç Kredisi” sayfamızdan yararlanabilirsiniz.

İyileştirme Çalışmaları

Mülkünüzün değerini artırmak ya da kullanım ömrünü uzatmak için yapacağınız herhangi bir işlem “sermaye gideri” olarak sınıflandırılır ve yaptığınız masraf yıllarca değerini korur. Cari yıllık verginizin sadece bir kısmı olan bu masrafları verginizden düşürebilirsiniz.

Çatınızı değiştirme yada mutfak yenileme gibi iyileştirmeler tipik tadilatlara göre daha fazla emek isteyen işlerdir. Yapacağınız bu iyileştirme çalışmaları sadece kısa süreliğine olan bir durum değil, yıllarca sürecek olan onarımdır ve bu durum emlağınızın değerini artırır. Kısa süreliğine yapacağınız mutfak tadilatı masrafını verginizden düşüremeyebilirsiniz.

Aynı şekilde, emlağınızı sattığınız zaman yaptığınız iyileştirme masrafını ve bunların ne kadarının vergiden düşmesi gerektiğini bilmelisiniz. Çünkü emlağınızın değerinde meydana gelen değişiklikten dolayı vergilerinizi ödemeniz gerekecektir. Yapılan masraflara ilişkin makbuzları ve vergi beyannamelerini eksiksiz bir şekilde saklamak bu gibi durumlarda faydanıza olacaktır.

Bankaya gitmenize gerek kalmadan çekebileceğiniz kredi limitini “Ne Kadar Kredi Çekebilirim Hesaplama” tablomuzdan anında öğrenebilirsiniz.

Sermaye Giderleri Çeşitleri

Sermaye giderleri kavramını tanımlayabilmek için aşağıdaki gibi bir sınıflandırma yapılabilir.

-İyileştirme: Emlağınızı daha iyi duruma getirebilmek için herhangi bir masraftan kaçınmamalısınız. Emlağınızı restore ettiniz yada yeni ve farklı bir kullanıma sundunuz. Tüm bu çalışmaların sonucunda da daha iyi şeyler elde ettiniz. Bu masraflar iyileştirme için bir gider olarak gösterilebilir.

-Düzeltme: Var olan bir kusuru tamir etmek, emlağınızı genişletmek yada kapasitesini, dayanıklılığını veya kalitesini artırmak için yaptığınız masraflar mülkünüzü daha iyi duruma getirebilir.

-Restorasyon: Mülkünüzün var olan yapısını tekrardan değiştirmek yada bir kaza neticesinde mevcut yapıda meydana gelen zararı onarmak veya mülkünüzü istediğiniz şekilde yeniden inşa etmek için yaptığınız restorasyon masraflarınızdır.

-Uyarlama: Emlağınızı kiralamaya başladığınız zaman, emlağınızın alışılagelmiş kullanımından ziyade çeşitli amaçlara yönelik kullanımı için üzerinde yapacağınız masraflardır.

Beğendiyseniz paylaşın!Share on LinkedInShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestShare on FacebookEmail this to someone

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

One Comment