Kombi Tasarrufu İçin Nelere Dikkat Etmelisiniz?

somine

Konutkredisi.com.tr olarak hafta sonu rehberimizde bundan sonra sizlere oturduğunuz evin sağlığı, tasarruf için ipuçlarını sunuyor olacağız. Bu yazımızda ise kış aylarında sıkça rastladığımız bir soruya değineceğiz: Kombi Tasarrufu.

Kombi sistemleri bağımsız ısınma konforu sağlar. Bu neden ile de kombi kullanıcısı istediği sürede istediği kadar ısınabilir. Merkezi ısınma sistemleri ise özellikle 3-4 daireden fazla olan konutlarda, yakıt ekonomisi açısından kombilerden daha avantajlıdır. Ancak kombideki bağımsız ısınma konforu, merkezi sistemlerde sağlanamamaktadır. Öte yandan etrafınızdaki herkesten yaptıkları kombi tasarrufu ile ilgili birçok şey duyuyor olabilirsiniz. Peki bunlardan kaçı doğru bir uygulama? Enerji sistemlerini doğru biçimde kullandığınızda doğal gaz faturalarında tasarruf sağlayabileceğimizi biliyoruz ama nasıl?

(Aylık bütçeniz artık ev masraflarınızı karşılamaya yetmiyor ise, zorunlu ihtiyaçlarınız için ihtiyaç kredisi kullanabilirsiniz. Güncel faiz oranları ile bütçenize uygun kredi seçeneklerine www.hesapkurdu.com aracılığı ile anında ulaşabilirsiniz.)

Kombinizi Geceleri de Açık Tutun

Geceleri binaların dış hacminin soğumaması gerekmektedir. Bu nedenden dolayı en düşük seviyede ortamı ısıtmak size avantaja sağlayacaktır. Eğer kombinizi geceleri düşük bir derecede çalıştırmazsanız kullanım saatlerinde kombiyi çalıştırdığımızda binanın ısınması oldukça zaman alır. Enerji tüketimi de bu paralellikte artar. Enerji tüketiminin artması ise faturanıza yansır.

Yaz/Kış Konumuna Dikkat Edin

Kombilerde bulunan yaz/kış konumunu mutlaka dikkate alın. Çünkü kış konumundaki bir kombi hem kalorifer tesisatını ısıtır hem de şofbeni. Yaz konumunda bulunan kombi ise sadece şofben görevi görmektedir. Yaz aylarında doğal gaz faturalarından yakınmamak için bu konum ayarını yapmanızı öneriyoruz.

Ortalama Isı Ayarını ve Evin İzolasyonunu Unutmayın

Kombi ısı ayarı binanın izolasyon ve dizayn özellikleri, mevsimsel geçişler ve tesisat türleri gibi değişkenlere bağlı olarak değişmektedir. Isıtma sistemleri 90/70 OC’a göre tasarlanmıştır. Ancak bu deger en yüksek ısı kayıplarına göre seçildiğinden genelde 80 ile 55 OC arasında bir sıcaklık yeterli olmaktadır. Düzgün bir ısınma için evinizin özelliklerini iyileştirmeyi unutmayın.

Eviniz Isınmıyor ise Sebeplerini Araştırın

Kombilerin sürekli açık tutulması herhangi bir problem yaratmamaktadır. Ancak ortam tüm gün açık kombiye rağmen ısınmıyor ise birçok sebepten olabilir. Kombinin kapasitesi düşük seçilmiş, evin izolasyonu kötü ya da yapılan sistemle ilgili bir hata vardır. Radyatörler eksik veya devir daim pompasının basıncı ve debisi düşük olabilir. Teknik servisin çağrılması gerekmektedir.

Beğendiyseniz paylaşın!Share on LinkedInShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestShare on FacebookEmail this to someone

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir