Konut Alırken Tapu Harcı ve Vergileri Hesaba Katmayı Unutmayın!

Aradığınız evi buldunuz. Peki ya sonra? Satıcı ve emlakçı ile anlaşmak, evinizi finanse edebilmek için doğru krediyi bulmak, bankaya ekspertiz ücretini yatırmak, gerekli tapu harcı ve vergi ödemesi yapmak gibi pek çok aşamadan geçmeniz gerekiyor. Tüm bu aşamalar hakkında doğru bilgiye ulaşmak, maliyetlerinizi doğru hesaplayıp zarar etmemeniz adına çok önemli. Bu yüzden konut kredisi hakkında tüm sorularınıza en doğru ve en güncel cevapları verirken konut alma sürecindeki doğrudan kredi ile alakalı olmayan konularda da sizleri bilgilendirmek istiyoruz. Başlıktan da anlayacağınız gibi bu yazımda tapu harcı ve konut alım satımında oluşabilecek diğer vergilerden bahsedeceğim.

Tapu harcı
Öncelikli olarak konut alan ve satan kişileri doğrudan etkileyen tapu harcına değinelim. 2012 yılında satışı gerçekleştirilen konutlar üzerinden alınan tapu harcı, 2011 yılına göre %0,1 puan artarak konutun gerçek satış bedelinin %3,3’ü olarak gerçekleşiyor. Tapu harcı bedeli alıcı ve satıcıdan eşit olarak %1,65’er oranında alınıyor. Yani 100 bin TL’lik bir ev aldığınızda hem sizin hem de evi aldığınız kişinin 1.650 TL harç bedeli ödemesi gerekiyor. (Satışı gerçekleştirilen her gayrimenkul için tapu harcı ödemeniz gerekmektedir. www.hesapkurdu.com sitesindeki “Tapu Harcı Hesaplama” aracı ile anında harç bedelinizi hesaplayabilirsiniz.)

Yatırım amaçlı alınan konutlarda doğabilecek vergiler

Her ne kadar konut kredisine gelen taleplerin %80’i, ilk evlerini almak isteyen kişilerden oluşsa da, konut kredisi ile yatırım amaçlı konut almayı düşünenleri ilgilendiren mevzuatı da sizlerle paylaşmak istiyorum.

Eğer evinizi yatırım amaçlı alıyorsanız ve değeri yükseldiğinde satmayı düşünüyorsanız, evinizi satarken değer artışı kazancı olarak gelir vergisine tabi olabilirsiniz. 2012 yılı için evinizi aldıktan sonra 5 yıl içerisinde sattığınızda, eğer alış bedeliniz ve satış bedeliniz arasındaki değer kazancınız 8.800 TL’nin üzerinde ise bu kazanç üzerinden %15-35 arası gelir vergisi ödemeniz gerekiyor. Eğer yıl içerisinde birden fazla ev alıp satarsanız bu kez ticari kazanç kriterlerine göre vergilendiriliyorsunuz. Bunun yanında miras ve bağış yoluyla alınıp satılan konutlarda değer artışı kazancına göre gelir vergisi uygulanmıyor.

Yatırım amaçlı ev alanları ilgilendiren bir diğer konu da kira gelirleri üzerinden alınan vergiler. 2011 yılında vergiden muaf olan 2.800 TL yıllık kira geliri, 2012’de 3 bin TL’ye çıktı. Bu tutarın üzerinde kira geliri olan kişiler kira gelir vergisine tabi oluyor. Örneğin, ayda bin TL kira geliri olan bir kişi yılda 12 bin TL olan kira gelirinin 9 bin TL’si üzerinden vergiye tabi tutulacak. Buna göre taban oran olan %15 üzerinden yılda 1.350 TL kira geliri vergisi ödeyecek. Kira geliri arttıkça bu oran %35’e kadar yükselebiliyor. Siz de gayrimenkul kira verginizin tutarını merak ediyorsanız, “ Kira Vergisi” aracı ile anında hesaplayabilirsiniz.

Bazı bankalar yatırım amaçlı alınan iş yerlerine de ticari gayrimenkul kredisi kullandırabildiği için, iş yerlerine uygulanan kira geliri vergisinden de bahsedelim. Ev kirasında olan 3 bin TL altı vergi istisna durumu, iş yeri için söz konusu olduğunda brüt 25 bin TL’ye çıkıyor. Ancak 25 bin TL üzerine çıkıldığında, konuttan farklı olarak, gelirin tamamı %20 stopaja tabi oluyor. İş yerlerinde kira dışında da beyan edilen gelirler olduğunda iş yeri kirasının beyan edilmemesi için toplam beyannamenin 25 bin TL’nin altında olması gerekiyor.

Konut kredisi ile alınan konutlarda muaf olunan harç ve vergiler

Eğer evinizi konut kredisi ile alıyorsanız, 2012 yılında %0,396 olarak alınan ipotek harcından ve katma değer vergisinden muaf oluyorsunuz.

Emekli,ev hanımı ve işsizlerin sıfır oranlı emlak vergisi

Emekli, ev hanımı ve işsizler, 23 bin TL’yi aşmayan faiz, repo, fon, kâr payı ve temettü gibi, menkul sermaye iradı gelirleri hariç başka gelirleri yok ise brüt alanı 200 m2’yi aşmayan bir konutu için emlak vergisinden muaflar.

Son olarak tekrar hatırlatmak isterim ki Konutkredisi.com.tr olarak siz müşterilerimizin tüm bu süreçte yanında olup sorularını cevaplayan konut kredisi danışmanlarımız uzman, güvenilir ve tamamen ücretsiz bir hizmet sunmaktalar. Konut kredinizi bize sormadan almayın.

Ekleme: Maliye Bakanlığı’nın aldığı son kararlara göre tapu harcı bedeli, alıcı ve satıcıdan eşit olarak alınmak üzere %1,65’ten %2,00’ye yükselmiştir.  (24.09.2012)


[1] Konut Kredisi Piyasasına Bakış Raporu – http://www.konutkredisi.com.tr/basin/raporlar/konut-kredisi-piyasasina-bakis-kasim-2011.pdf

[2] Evinizin değer artışını, evi aldığınız ay ve yıldaki ÜFE endeksini, sattığınız ay ve yıldaki endekse bölüp satış ve alış arasındaki farkla çarparak bulabilirsiniz.

Beğendiyseniz paylaşın!Share on LinkedInShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestShare on FacebookEmail this to someone

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

604 Adet Yorum