Konut Kredisi Rehberi

Konut kredisi ve ev almak ile ilgili mutlaka okumanız gerekenler.

Son Haberler

Konut kredisi ile ilgili son haberler ve güncel gelişmeler.

Video ve İnfografikler

Konut kredisi piyasasına dair en son video ve infografikler.

Piyasa Raporları

Üç aylık 'Konut Kredisi Piyasasına Bakış' raporlarımız.

Soru - Cevap

Konutkredisi.com.tr'nin uzman danışmanları ev ve kredi almaya dair tüm sorularınızı yanıtlıyor.

Ana Sayfa » Konut Kredisi Rehberi

Konut Alırken Tapu Harcı ve Vergileri Hesaba Katmayı Unutmayın!

Gönderen: on 23 Şubat 2012 – 23:12588 Yorum |

Aradığınız evi buldunuz. Peki ya sonra? Satıcı ve emlakçı ile anlaşmak, evinizi finanse edebilmek için doğru krediyi bulmak, bankaya ekspertiz ücretini yatırmak, gerekli tapu harcı ve vergi ödemesi yapmak gibi pek çok aşamadan geçmeniz gerekiyor. Tüm bu aşamalar hakkında doğru bilgiye ulaşmak, maliyetlerinizi doğru hesaplayıp zarar etmemeniz adına çok önemli. Bu yüzden konut kredisi hakkında tüm sorularınıza en doğru ve en güncel cevapları verirken konut alma sürecindeki doğrudan kredi ile alakalı olmayan konularda da sizleri bilgilendirmek istiyoruz. Başlıktan da anlayacağınız gibi bu yazımda tapu harcı ve konut alım satımında oluşabilecek diğer vergilerden bahsedeceğim.

Tapu harcı

Öncelikli olarak konut alan ve satan kişileri doğrudan etkileyen tapu harcına değinelim. 2012 yılında satışı gerçekleştirilen konutlar üzerinden alınan tapu harcı, 2011 yılına göre %0,1 puan artarak konutun gerçek satış bedelinin %3,3’ü olarak gerçekleşiyor. Tapu harcı bedeli alıcı ve satıcıdan eşit olarak %1,65’er oranında alınıyor. Yani 100 bin TL’lik bir ev aldığınızda hem sizin hem de evi aldığınız kişinin 1.650 TL harç bedeli ödemesi gerekiyor.

Yatırım amaçlı alınan konutlarda doğabilecek vergiler

Her ne kadar konut kredisine gelen taleplerin %80’i, ilk evlerini almak isteyen kişilerden oluşsa[1] da, konut kredisi ile yatırım amaçlı konut almayı düşünenleri ilgilendiren mevzuatı da sizlerle paylaşmak istiyorum.

Eğer evinizi yatırım amaçlı alıyorsanız ve değeri yükseldiğinde satmayı düşünüyorsanız, evinizi satarken değer artışı kazancı[2] olarak gelir vergisine tabi olabilirsiniz. 2012 yılı için evinizi aldıktan sonra 5 yıl içerisinde sattığınızda, eğer alış bedeliniz ve satış bedeliniz arasındaki değer kazancınız 8.800 TL’nin üzerinde ise bu kazanç üzerinden %15-35 arası gelir vergisi ödemeniz gerekiyor. Eğer yıl içerisinde birden fazla ev alıp satarsanız bu kez ticari kazanç kriterlerine göre vergilendiriliyorsunuz. Bunun yanında miras ve bağış yoluyla alınıp satılan konutlarda değer artışı kazancına göre gelir vergisi uygulanmıyor.

Yatırım amaçlı ev alanları ilgilendiren bir diğer konu da kira gelirleri üzerinden alınan vergiler. 2011 yılında vergiden muaf olan 2.800 TL yıllık kira geliri, 2012’de 3 bin TL’ye çıktı. Bu tutarın üzerinde kira geliri olan kişiler kira gelir vergisine tabi oluyor. Örneğin, ayda bin TL kira geliri olan bir kişi yılda 12 bin TL olan kira gelirinin 9 bin TL’si üzerinden vergiye tabi tutulacak. Buna göre taban oran olan %15 üzerinden yılda 1.350 TL kira geliri vergisi ödeyecek. Kira geliri arttıkça bu oran %35’e kadar yükselebiliyor.

Bazı bankalar yatırım amaçlı alınan iş yerlerine de ticari gayrimenkul kredisi kullandırabildiği için, iş yerlerine uygulanan kira geliri vergisinden de bahsedelim. Ev kirasında olan 3 bin TL altı vergi istisna durumu, iş yeri için söz konusu olduğunda brüt 25 bin TL’ye çıkıyor. Ancak 25 bin TL üzerine çıkıldığında, konuttan farklı olarak, gelirin tamamı %20 stopaja tabi oluyor. İş yerlerinde kira dışında da beyan edilen gelirler olduğunda iş yeri kirasının beyan edilmemesi için toplam beyannamenin 25 bin TL’nin altında olması gerekiyor.

Konut kredisi ile alınan konutlarda muaf olunan harç ve vergiler

Eğer evinizi konut kredisi ile alıyorsanız, 2012 yılında %0,396 olarak alınan ipotek harcından ve katma değer vergisinden muaf oluyorsunuz.

Emekli,ev hanımı ve işsizlerin sıfır oranlı emlak vergisi

Emekli, ev hanımı ve işsizler, 23 bin TL’yi aşmayan faiz, repo, fon, kâr payı ve temettü gibi, menkul sermaye iradı gelirleri hariç başka gelirleri yok ise brüt alanı 200 m2’yi aşmayan bir konutu için emlak vergisinden muaflar.

Son olarak tekrar hatırlatmak isterim ki Konutkredisi.com.tr olarak siz müşterilerimizin tüm bu süreçte yanında olup sorularını cevaplayan konut kredisi danışmanlarımız uzman, güvenilir ve tamamen ücretsiz bir hizmet sunmaktalar. Konut kredinizi bize sormadan almayın.

Ekleme: Maliye Bakanlığı’nın aldığı son kararlara göre tapu harcı bedeli, alıcı ve satıcıdan eşit olarak alınmak üzere %1,65’ten %2,00′ye yükselmiştir.  (24.09.2012)
[2] Evinizin değer artışını, evi aldığınız ay ve yıldaki ÜFE endeksini, sattığınız ay ve yıldaki endekse bölüp satış ve alış arasındaki farkla çarparak bulabilirsiniz.

The following two tabs change content below.
Boğaziçi Üniversitesi Uluslararası Ticaret bölümü mezunu. Konutkredisi.com.tr'de Pazarlama ve İş Geliştirme yöneticisi. Bireysel finans ve konut sektörüne dair analizler, raporlar ve yorumları Konutkredisi.com.tr | Blog'a taşır.

Yorum bırakın.

Aşağıya yorum yaz, veya Önceki kendi sitenizden.Siz aynı zamanda Comments Feed RSS ile

Lütfen spam yapmayınız.

Bu etiketleri kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Bu blog'da Gravatar kullanabilirsiniz. Kendi avatarınızı yaratmak için kayıt olun: Gravatar.

588 Yorum »

 • zeynep diyor ki:

  merhaba.biz geçen şubat ayında evimizi müteahite verdik.kat karşılığı.ben iki tane daire alıyorum.2+1 100 metrekare ve 1+1 50 metrekare.zemin katta ve önlü arkalı daireler.müteahit kat mülkiyeti tapularını çıkartıp verdi.kat irtifakına geçişi ev tesliminde tapuda beraber yapıcaz.yalnız belediyeye ödenmesi gereken oturma raporu harcı varmış. onu biz verecekmıişz müteahhit ben vermem diyor.tapuya sordum orası sadece döner sermaye ücretini biz alıyoruz başka para almıyoruz siz belediyeye oturma ruhsat parası vereceksiniz dedi.acaba tahminen ne kadar tutar?izmir karşıyakada ev? müteahhit çok tutmaz diyor ama herkesin çok anlayışı farklı! lütfen yardımcı olurmusunuz?

  • Tugay Güntekin diyor ki:

   Zeynep hanım merhaba,

   Tam da bu gibi sorular için bir hesaplama aracı geliştirdik. Ödenecek tapu harcı oturulacak evin değeri üzerinden hesaplanır. Alıcı ve satıcı bu harcı beraber ödemek zorundadır. Bazı durumlarda sorun yaşamamak adına alıcı tüm harcı öder. Ancak dediğim gibi alıcı ve satıcı bu harcı beraber ödemelidir. Aşağıdaki linke tıklayarak ne kadar tapu harcı ödeyeceğinizi hesaplayabilirsiniz.

   http://blog.konutkredisi.com.tr/tapu-harci-hesaplama/

   • zeynep diyor ki:

    müteahhitte evimizi verdiğimizde de mi aynı oluyor?sonuçta arsamı veriyorum kat karşılığı.daha düşük olmuyormu parası?onu merak ettim?

 • ayfer çölbay diyor ki:

  merhaba,

  150.00 tl ev alıyoruz.eksper evin değerine 160 bin çıkarttı .bankadan 110 bin kredi çıktı. kalanını ihtiyaç kredisi olarak tamamladık.
  tapu masrafı ne kadar çıkar acaba.tapu masrafıyla ilğili hiç bir konuşma yapmadık ev sahibiyle.ortakmı ödenir acaba.bu konuda hiç bir bilgi sahibi değiliz:( sanırım sözleşmede bizim ödeyeceğimiz yazıyor. yasal olarak nasıl acaba bu süreç. :(

 • ayhan diyor ki:

  selamun aleykum alttaki mesajım eksik oldu yanıtlarsanız sevinirim.
  ben 120m bir ev aldım.satan kişi 4 yıl önce almış evi.tapuda yazan satış bedeli 33000.ben kredi kullanarak alıyorum exper 110000 değer biçti.evi 79000 liraya alıyorum ve 80000 kredi çekiyorum.tapuda satış bedelini ne kadar göstermeliyim.bu durumda satan kişinin vergi ödemesimi gerekiyor.tapu masrafı ne kadar çıkar.masraflar konusunda satıcıyla bişey konuşmadık masrafları yarı yarıya mı ödemeliyiz.evin değerini düşük gösterirsek ileride ne gibi dezavantajımız olur.saygılaarımla

 • şaban diyor ki:

  Merhaba hocam öncelikle bizi bilgilendirdiğin için teşekkür ederiz. Ben 135 liraya evi almak için anlaştım banka da bana evin değerini 11.000 lira olduğunu bunun 82.500 lirasını kredi kullanabileceğimi söyledi. Ev sahibi evi 2012 yılında tapuda 65.000 lira göstererek satın almış bende evi alırken tapuda değeri çektiğim kredi kadar 82.500 liraya göstereçeğim. Ev sahibi değer artış kazancından ne kadar vergi öderben tapud ne kadar öderim çok acil …

 • ozcandeniz diyor ki:

  mrb hocam ben 94 bine ev aldım 75 bin kredi cıktı satın alcagım ev 6 kişiden mirasger 5 kişininki 1 kişiye vekalet verilmiş diger 1 kişi kendi hissesi ben tapu masrafını nasıl alcam evin degerini ne gösterim
  saol

 • Zafer diyor ki:

  Merhaba evim uzerindeki ipotegin fekki icin bankadan alinacak belge disinda bir belge isteniyor mu?

  Tesekkurler

 • sevgi diyor ki:

  Merhaba,rayiç bedeli 56.000 tl olan bir evi konut kredisiyle ve peşinatla 132.000 tl ya alıcaz. Expertiz 115.000 tl olarak belirlediği bedel üzerinden banka 86.000 tl kredi veriyor.Ama rayiçi düşük olduğu için 86.000 tl kredi kullanırsak alıcı olarak ceza verebilirmişiz bu doğru mudur? En fazla ne kadar kredi kullanırsak ceza ödemeyiz?(gerisini peşinatla tamamlıycaz)Yatırım için alıyoruz ama hata mı yaptık çok kafamız karıştı.Pazartesi işleme başlıycaz acil yardımcı olursanız çok sevinirim.

 • ahmet güngör diyor ki:

  hocam merhaba. ben evimi müteahite verdim 2 daire alacağım tapu çıkarırken benim masrafım ne olur ,daire başına ek bir vergi falan ödermiyim .bu konuda hiç bir bilgiye sahip değilim yardımcı olun lütfen,
  kolay gelsin..
  daireler 125 m. 140 bin tl değerinde

  • Merhaba. İlk tapu tescilinde ne kadar harç alınıyor bu konuda bilgimiz yok. Yeni gelir vergisi yasası çıkarsa kat karşılığı işlere de vergi yükümlülüğü ve değer artışı doğacak. Yeni yasanın çıkmasını bekleyin, yasa kesinleşince sorunuzu daha net cevaplayabileceğiz.

   Harç vb. konularda sorularınızı müteahhitinize de yöneltebilirsiniz.

 • Erkut Doğan diyor ki:

  Merhabalar, yarısı bana ait; yarısı annemin üzerine bir evimiz var. Annem yarı hissesinide bana vermek istiyor, rayiç bedeli yarı hissenin 110.000 TL. Hibe edeceğinden para alışverişi olmayacak. Bu evin hissesini en az vergi ödeyerek nasıl üstüme alabilirim.? Vereceğim vergiler nelerdir ve izlemem gereken yollar nelerdir? Ayrıca annem 73 yaşında akli melekeleri yerinde lakin ilerde sorun çıkmaması için akli melekeleri yerindedir raporu alıp öyle satış işlemlerini yaptırmak daha mı doğru olur? Birde şu anki yasayla mı bu işlemleri yapmak daha doğru olur, yoksa yeni çıkacak yasayla mı? Şimdiden vereceğiniz bilgiler için teşekkürler.Kolay gelsin…

  • Erkut Doğan diyor ki:

   2.ek: Evin toplam piyasa değeri: 400.000 TL

   Annemin hissesine düşen değerde: 200.000 TL

  • Merhaba. Sizin durumunuzdakiler genelde rayiç bedel üzerinden satış yöntemiyle devir yapıyor. Öteki türlü mirasın vergisi daha yüklü oluyor. Tapuya gidip 100.000 TL üzerinden satış yapın. Bu durumda yeni gelir vergisi yasası sizin için bir şey değiştirmez. Tapu dairesine 4.000 TL civarında ödeme yapmanız gerekecektir.

   İleride olası itirazlara karşı akli dengesi yerindedir raporu yerinde bir adım olabilir. Ancak miras hukuku bizim uzman olmadığımız bir alandır.

 • volkan diyor ki:

  ilk önce verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim

  sorum şu bankadan 140000 bin tl olan ev için 105000 lira kredi için onay verdiler fakat bu tapu masrafları ve diğer masraflar için pek fazla bilgi vermediler ilk kez ev alacağım için bu konularda pek fazla bilgim yok şimdi ben bu ev için nekadar tapu masrafım çıkar ve diğer masraflarım ne olur sigorta v.s için şimdiden teşekkürler

  • Merhabalar. Evin değerini kredi tutarı kadar gösterirseniz maksimum 4.500 TL tapu masrafı (alıcı + satıcı masrafı, ancak alıcı genelde tamamını üstlenir) çıkar. Sigorta vs. konut kredisine, bankaya göre değişir. Bunun bilgilendirmesini bankadan alın. Tapu harcı dışında bir sonraki sene emlak vergisi ödersiniz. Miktarı belediyeye göre değişir. Elektrik, su, doğalgaz bağlatma vs. için de bir 1.000 TL’yi gözden çıkarın.

 • ahmet özturgut diyor ki:

  …şu bloke çek olayını ilk defa duyuyorum…biraz açıklar mısınız…neye dikkat etmemiz gerekir…

  • Detaylarını bankayla görüşebilirsiniz. Ev vb. alışverişlerde en güvenli metod budur. Bankadan satıcı hesabına çek yazdırırsınız. Ancak ev satışı gerçekleşene kadar bloklu olur satıcı parasını alamaz. Tapuda satış sonrası bankayı satıcının yanında arayıp blokeyi kaldırırsınız. Veya beraber bankaya gidersiniz.

 • mert korkmaz diyor ki:

  Merhabalar,ben 130.000 TL.ye ev alacağım,bankadanda kredi onayı olarak 100.000 civarı onay bekliyorum,fakat evin rayiç bedeli tapuda 42.000 TL.olarak gözüktüğünü söylediler.Bu şekilde imza atsak ne gibi bir sorunla karşılaşabilirim.Nasıl bir yol izlemem gerekli.Biraz bilgi alabilirsem çok sevinirim.İyi günler..

  • Merhaba. Tapu randevusu almadan önce size evi ne kadar aldığınızı soracaklar. En az aldığınız kredi tutarı kadar (100.000) TL üzerinden beyan ederseniz sorun yaşamazsınız. Ancak satıcı evi aldıktan sonra 5 yıl geçmeden satıyorsa vergi ödemek durumunda kalabilir, bu yüzden evi kredi tutarı üzerinden beyan etmenize karşı çıkabilir. Bu durumda ev krediye uygun değil demektir.

   • mert korkmaz diyor ki:

    Peki 100.000 TL. olarak yükselttik diyelimki tapuda.Bu sefer satıcı herhangi bir vergi borcuna tabii olur mu?Yoksa sadece tapu harcımı yükselir?

    • Duruma göre değişir. Ev siz alırken sıfır durumdaysa müteahhite ek KDV doğar. Eğer ikinci el durumundaysa, satıcı size evi ilk aldığından sonra 5 yıl geçmeden satmışsa, ve evi sizin yeni beyanınızdan ucuza aldıysa, değer artışı kazancı vergisi doğabilir. Bu aynı zamanda vergi dairesinin dikkatine de bakan bir durum. Farkına varmayadabilirler. Eğer satıcı evi aldıktan 5 yıl geçtikten sonra size satmışsa o zaman kendisine hiçbir vergi doğmaz.

 • ahmet özturgut diyor ki:

  …Adana’dan ev almaya niyetim var…1.sorum şu: Adana’da evlerin çoğunluğu kat irtifakı üzerinden satılıyor. neden kat mülkiyeti tercih edilmiyor. 2.sorum:2013 yılında ruhsatı alınmış bir ev alırsam zamlı tarife üzerinden mi ev almak zorunda kalacağım 3.sorum: Tapu işlemleri sırasında oradaki görevli personel (satıcı ile birlikte) bir alicengiz oyunu oynayabilirler mi…burada nelere dikkat etmemiz gerekir…

  • 1) Binalar kurumsal firmalarca yapılmadıkça kat mülkiyetine geçiş azalıyor. Müteahhitler bunu uğraşılmaya değmeyen bir teferruat olarak görüyor. 2) Alacağınız evin bölgenin emsal değeri önemli. Ayrıca KDV’yi müteahhit ödüyor. Size söylenen fiyatlar zaten ‘KDV dahil’ fiyatlar olacak. Bu ‘dahil olan KDV’nin yüzde 1 mi (eski tarife) yüzde 18 mi (yeni tarifede olabilecek oran) olduğunu özellikle sormanız gerekecek. Bu sistem zaten yapı ruhsatı önceden alınmış evlerle diğerleri arasında haksız rekabet yarattı. 3) Ne gibi bir oyun? Paranızı alıp evi teslim etmeme gibi bir şey olamaz. Görevli alenen buna musallat olursa zaten hemen anlaşılır. Paranızı satış öncesinde satıcı hesabına aktarmamanızda, veya tapu dairesine nakit getirmemenizde, onun yerine bloke çek ile işlem yapmanızda yarar var. 4) Pişmanlık beyanı aslında satıcıyı da kapsıyor. Ancak satıcıyı bulup ikna edip getirebilirseniz.. Genelde pişmanlığı gerektiren durumlar (vergi, ceza vb.) alıcıyı etkiliyor. Sonuçta Maliye satıcının da harcını tahsil ediyor. Bu durumda genelde alıcı satıcının payını da ödüyor.

 • ahmet özturgut diyor ki:

  ..siz her zaman evlerin değerinde beyan edilmesini tavsiye ediyorsunuz ama müteahhitler anasının gözü olmuş…vergiyi hep biz ödüyoruz…yok mu bunun çaresi….neye dikkat edelim de kafamız da cebimiz de vicdanımız da rahat olsun…..

 • ahmet özturgut diyor ki:

  hemen hemen her müteahhit daire bedelini düşük gösteriyor. fazla vergiyi ödemekte bize düşüyor. neden bununla ilgili bir düzenleme yapılmıyor. sizce biz alıcılar bu konuda nasıl davranmalı…

  • Merhaba. Devlet bunu düzenleyecek bir yol bulmadıkça alıcıların yapabileceği pek bir şey yok. Sonuçta siz bir ev beğenmişsiniz ve beğenebileceğiniz size uygun çok fazla ev de yok. Olsa da zamanınız yok. Ülkede hala vergisini ödemeyenlerin yanına kar kaldığı için sistem böyle kurulmuş malesef.

 • emrah diyor ki:

  hocam merhaba
  bizimde satmak istediğimiz bir ev var ve tapuda 20 bin tl gösterilmiş evin değeri 170 bin tl. buradan okuduklarımla pişmanlık beyanı vererek evin değerini yükseltmeye karar vermiştik ancak bunu yapamadan babamı kaybettik şimdi daire miras yoluyla bana geçecek yine gelir artışı kazancı vergisi sorunu devam eder mi devam ederse bende pişmanlık beyanı ile evin değerini yükseltebilir miyim

  • Merhaba. Bu hak miras ile devroluyor mu biz bilemiyoruz. 444 0 189 vergi iletişim merkezini arayarak cevabı öğrenebilirsiniz. Babanız evi alalı 5 yılı geçtiyse evi vergisiz satabilirsiniz.

   • emrah diyor ki:

    ev alınalı 5 yılı gecmedi ama miras yoluyla gecerse satarken hiçbir vergiye tabi tutulmayacagını duydum hocam ama sizinde bahsettiğiniz yeni yasa cıkmazsa tabiki şimdi dairemiz miras yoluyla bize geçse dahi tapudaki değerin üstünde bir degere satarsak hala gelir artışı kzancı vergisine tabi miyiz

    • Yasa yavaş yavaş meclis gündemine geliyor. 140.000 TL’ye kadar miras yok. Vergiye tabi olmazsınız. Kalan 30.000 TL üzerinden düşük bir miktar vergi ödemeniz gerekebilir. Ancak tüm bunlar yasa çıkana kadar geçerli. Çıktıktan sonra nasıl değişir bilemiyoruz.

 • ahmet özturgut diyor ki:

  ……alacağımız sıfır dairenin depreme dayanıklı mı dayanıksız mı olduğunu nerden ve nasıl anlayacağız.?…..

 • çiğdem diyor ki:

  Merhaba,biz de 140 bin kredi(120 ay) ve biraz da nakit kullanarak 210 bine daire almayı düşündük fakat evde oturmayacağız kiraya vericez ve 5 yıl içinde ev müteahhit e verilip yıkılıp tekrar yapılacak müteahhit e verildiğinde evin değeri artacak o zaman bize değer artışından büyük bir vergi çıkar mı?Anlattığım durumun sakıncaları oluşabilecek vergileri nelerdir bilgi verir misiniz?

  • Merhaba. Müteahhitle kat karşılığı anlaşma yapacaksanız eski tapu değeri üzerinden değer artışı ödenmesi söz konusu değil. Yalnız arsanın teslimi ve dairenin teslimi sırasında yapılan teslimatlar KDV’ye dahil. Bu KDV’ler belediyenin belirlediği emsal bedellere göre değişen oranlarda %18′e kadar alınabiliyor.

 • Burak diyor ki:

  Merhabalar inşALLAH p.tesi günü kendi evimi alacağım evin değeri konumu itibariyle yüksek . m2 si yaklaşık 1500 liraya geliyor herneyse bunları geçelim 120 bin Tl ye anlaştığım bir ev için banka 85 bn değer biçti ve hiç hoşumuza gitmedi. derken ihtiyaç kredisi de kullanıp denkleştirdik parayı evimizin rayiç bedeli de 51 bin tl şimdi ben 63 bn tl konut kredisi çektim evin rayiç bedeli 50 bin ben de 60 bin tl göstermek istiyorum evin fiyatını fakat anlaştığımız fiyatın yarısı ama satmayı düşünmeyeceğim bir ev 10 sene sonra ki piyasa ne olur bilemem. kısacası :) evin değerini 60 bn tl göstermem bana epeyi ileri de ve şu an sıkıntı olur mu ( 63 bin kredi kullandım rayiç bedel 51 bin. )

  • Merhaba. Öncelikle 60.000 gösterirseniz otomatik kontrollere takılıp vergi cezası alırsınız. Bunu yaşamamak için en az konut kredisi kadar (63.000) gösterilmeli. Bunun yanında değer artışı kazancı vergisinde 5 yıl sınırı bu sene kalkacak. 10 yıla kadar satışlarda her yıl azalan oranda vergi ödenmesi gerekecek. Kendi çıkarınız açısından da evinizi kendi değerinde beyan etmenizi tavsiye ediyoruz.

 • emir diyor ki:

  hocam hürmetler 2007 yılında 53 bin tl kredi çekip 61.500 e ev aldık.bizim müteahhit bedeli 50.000 tl göstermiş tapu harcını bu şekilde ödedik.ankara vergi dairesi veraset bölümünden kağıt geldi. bu şekilde de yazdım durumu şimdi bu durumda ne kadar öderim

  • Merhaba. Aradaki eksik gösterilmiş 3.000 TL üzerinden vergi cezası gelecek. Tahminen en fazla 1000 TL civarı olacaktır. Ancak bu tür durumlarla sık karşılaşıyoruz, diyelim ki müteahhitiniz 30.000 TL eksik gösterse ceza da 10.000 TL olacaktı. Her şeyde bir hayır vardır diyelim, bir dahaki sefere tapu beyanının en az çekilen kredi kadar olmasına özen gösterirsiniz.

 • pınar diyor ki:

  Merhabalar,cevabınız için teşekkür ederim.muteahhit evin değerini 77500 göstermiş.biz 140 a sattığımızda değer artışından ödeyeceğimiz miktar veya pişmanlık yasasından başvuru yapıp evin değerini 140 a çıkartsak yaklaşık maliyetler ne olur.bilgilendirirseniz sevinirim.

 • pınar diyor ki:

  Merhabalar 2012 aralık ayında 133 bine aldığımız eve emlakçı 75.tl kredi çekebileceğimizi söyledi.ustunu nakit verdik.şimdi tayin nedeniyle satmak istiyorum.alıcı ile 143 bine anlaştık.ama ekspertiz ücretini 190 bin göstermek istiyorlar.bu durumda bir değer artış vergisi çıkar diye duyduk.sizce ne yapmalıyız

  • Merhaba Pınar hanım. Tapu değerini ne kadar beyan ettiğiniz önemli. Eğer evi alırken 75 bin TL beyan ettiyseniz bunun üzerinde satışlara vergi doğar. Evin değerini pişmanlık beyanı verip aradaki tapu harcı farkını kapatarak yükseltebilirsiniz, ancak bu durumda da evi aldığınız kişiye vergi doğar. Evi 75.000 TL üzerinde beyan ederek vergiye tabi olmamasının bir yolu yok. Birileri zamanında düşük göstermiş, bu yüzden ev krediye uygunluğunu yitirmiş.

 • ergün erişken diyor ki:

  merhaba. satıcıdan 119000 liraya anlaştığım evin 115000 bin lirasını kredi çekeceğim ve banka bu rakamı veremeyeceği için evin değerini 160000 lira olarak söyledik bankaya. eğer kredi çıkarsa 119000 mu yoksa 160000 mi tapuda gösterebilirim. bi de tapu masrafı ne kadar olur

  • Merhaba Ergün Bey. Banka konut kredisi vereceği zaman satın alacağınız eve kendi değerleme uzmanını (eksper gönderir), verebileceği konut kredisi miktarı da sizin söylediğiniz değer üzerinden değil eksperin eve biçtiği değer üzerinden belirlenir. Eğer eve 160.000 TL’yi eksper biçerse (eğer eksper emlakçı aracılığıyla ‘tanıdık’ vs ise) o zaman banka size 120.000 TL’ye kadar kredi verebilir. Sizin bankaya ev değeri 160.000 TL diye beyan etmeniz bir şeyi değiştirmez.

   Eğer eve 160.000 TL eksper değeri biçilirse ve siz 119.000 TL tapu değeri beyan ederseniz Maliye Bakanlığının otomatik taramalarına yakalanmazsınız. Ancak biz her zaman evlerin değerinde beyan edilmesini tavsiye ediyoruz. 120 bin TL için tapu masrafı alıcı ve satıcıya ayrı ayrı 2.400 TL, 1.600 TL için 3.200 TL olur. Satıcılar genelde tüm masrafları alıcının üstlenmesini istiyor sözleşme hükümleriyle.

 • Demet Doğan diyor ki:

  İyi günler. 110.000TL kredi yardımıyla ev almak üzereyim. Yarın sabah erkenden tapuya gidilecek. bizim hesabımıza göre tapu masrafı toplam 4.400TL tutuyor fakat müteahhit bize bir iki yerde kullanılacak diye bu parayı 4.800 e çıkardı. Tapu masrafı bize ait olarak anlaştık. Bu 400TL lik fark nedir? Kafama çok takıldı sizden yardımlarınızı bekliyorum.

 • şahin bedir diyor ki:

  iyigünler 55000 daire aldım toplam tapu masrafı nekadar olur

  • Tapu harcınız alıcı ve satıcı için ayrı ayrı 1.100′er TL olacaktır. Bunun yanında 100-200 TL arasında döner sermaye harcı ödenir.

   ———————————————
   En son yazılarımızdan ve en uygun kredi oranlarından haberdar olmak için bizi sosyal medyada da takip etmeyi unutmayın!

   FacebookTwitterGoogle +

 • sait diyor ki:

  Merhabalar,
  155 bin e ev almam için krediye başvurdum. 630 lira exper e peşin para yatırdım. exper raporunda “tapu kütüğü ile proje arasında kat numaralandırılmasında uyumsuzluk söz konusu olup, projesinde ve mahallinde 1. katta, tapu kütüğünde ise yapıda su basman mevzuatı varmış gibi zemin katta belirtilmiştir.” dedi ve devam etti ” ayrıca belediye projesinde bb numaraları daksilli olmak ile birlikte tapu projesi aynı şekilde ancak orjinaldir. bu nedenle yasal değer verilmemiştir.” denildi ve öğrendiğim kadarıyla da tahmini değer 145 bin lira denilmiş.
  1- bu problem nasıl çözülür?
  2- eğer problem çözülürse tahmini değeri mi verirler yoksa arttış olabilir mi?
  3- Evi 155 bin e almam için 180 bin exper değer biçmeliki 135 bin çekeyim (25 bin nakitim var.)sizce nasıl yol izlemem gerek ve exper değeri düşük çıkarsa değeri arttırmam için ne yapmalıyım.

  • Merhaba. Ya belediyedeki projenin tapuya, ya da tapunun belediyeye uydurulması gerekiyor. Bu müteahhitin işi ama kendisi ortada yoksa evin sahibinin uğraşması gerekiyor, bu durumda da tüm apartmandan imza toplaması, yeni proje çizdirilmesi vb. gerekiyor ki evin sahibi evi satacaksa bununla uğraşması çok olası değil. Ayrıca evin piyasa değeri 155.000 ise eksper değerinin bunun çok üzerinde çıkmasını beklemeyin.

   ———————————————
   En son yazılarımızdan ve en uygun kredi oranlarından haberdar olmak için bizi sosyal medyada da takip etmeyi unutmayın!

   FacebookTwitterGoogle +

   • sait diyor ki:

    ev sahibim aynı zamanda da binanın müteahhiti ve böyle bir sorunun varlığını kabul etmiyor ve beni kendi arkadaşının olduğu bankaya yönlendiriyor. Sizce bu evi arkadaşı sayesinde işlemleri göz ardı edip satabilir mi yada devir edebilir mi? Binada 3 tane daire satıldı 3 kişi ev sahibi ama onlarda bu sorun karşılaşılmamış… Sizce bu normalmidir?

 • İBRAHİM diyor ki:

  iYİ GÜNLER;

  EV ALACAĞIM YER İÇİN BELEDİYENİN SİTESİNDE RAYİÇ BEDELİ 166 YAZMAKTADIR.SANIRIM M2 DİR.RAYİÇ BEDEL BU MİKTAR İLE EVİN M2 ÇARPIMI İLEMİ BULUNMAKTADIR.AYRICA EVİN DEĞERİ 140.000 TL AMA RAYİÇ BEDELİ YAZDIĞIM ŞEKİLDE HESAPLANINCA EN FAZLA 20.000 TL OLMAKTADIR.KREDİ ÇEKMEDEN PEŞİN OLARAK EVİ ALMAM DURUMUNDA RAYİÇ BEDELİ GÖSTERMEMDE SAKINCA VARMIDIR.KREDİ İŞLEMİ OLMAYACAĞI İÇİN DEVLET NEYE GÖRE EVİN DEĞERİNİ TESPİT EDEREK İNCELEME YAPMAKTADIR.SAYGILARIMLA;

 • Gürhan DOĞAN diyor ki:

  Merhaba. Konutun rayiç değeri 80.000 TL. Ben bankadan 35.000 TL çekiyorum. Tapuda satış bedeli,
  en az 35.000 TL mi, yoksa 80.000 TL mi gösterilmelidir?

 • Gürhan DOĞAN diyor ki:

  Merhaba. Biz bu hafta bir konut alıyoruz. Tapu masraflarının yarı yarıya bölüşüldüğünü biliyorum. Bu, kanuni bir durum olduğundan, satıcı ile bahsi bile açılmadı. Tapu dairesinde iken satıcı “siz ödeyeceksiniz, masraflar size ait, ben karışmam.” diyebilir mi? Der ise ne yapmalıyım? (Yanımızda kredi kullandığımız kurumun avukatı da olacak.)

  • Merhaba. Kanuni olarak yarı yarıya ödenir, ancak genel olarak satıcılar bunun tamamını alıcının ödemesini beklerler. Bunu da özel sözleşme hükümleri üzerinden yasal olarak sağlayabilirler. Emlakçılar genel olarak böyle sözleşmeler üzerinden çalışır. Satış sözleşmesinde “tapu masrafları alıcıya aittir” benzeri bir ifade varsa tapu masraflarını sizin ödemeniz beklenir. Bu tür bir ifade yoksa masrafların yarısını satıcının karşılaması gerekir. İyi günler dileriz.

   ———————————————
   En son yazılarımızdan ve en uygun kredi oranlarından haberdar olmak için bizi sosyal medyada da takip etmeyi unutmayın!

   FacebookTwitterGoogle +

 • mehmet cetin diyor ki:

  Merhabalar,
  Gecen sene proje halinde bir dair satin aldim. Kat irtifak tapusu ile islem gerçekleşti. Evi değeri 150 bindi. Emsal değer olarak tapuda henüz kat mülkiyeti olmadığından 30 bin satış bedeli üzerinden işlem yapıldı ve tapu harcını bu bedel üzerinden ödedik. Şimdi evler tamamlanmak üzere, Kat mülkiyetine geçilirken tapudaki değeri 150 bine çıkarmak için ne yapmam gerekli? Bu işlemin tahmini ne kadar masrafı çıkar?
  teşekkürler bilgi için.

 • mikail yıldız diyor ki:

  slm hocam ben bugün itibariyle 105 000 tl konut kredisiylen bir ev aldım. tapu harcını emlakcılar bana ödettiler, 4500 tl ödedim.evi aldığım kişinin de bunun yarısını ödemesi gerekmiyor mu.sizden cevap bekliyoruz.ilginiz icin teşekkürler.

  • Merhaba Mikail Bey. Yasal olarak harcın yarısını ev sahibinin ödemesi gerekir, ancak satıcılar ev alış sözleşmesine “tapu harcının tamamını alıcı öder” gibi ifadeler ekleyerek bu harcın tamamını alıcıya ödetirler. Bu şartları kabul edip etmemek alıcılara kalmıştır, ancak piyasa genel olarak böyle işliyor.

   ———————————————
   En son yazılarımızdan ve en uygun kredi oranlarından haberdar olmak için bizi sosyal medyada da takip etmeyi unutmayın!

   FacebookTwitterGoogle +

 • Bülent diyor ki:

  2009 yılı Ağustos ayında toplam 87,500 TL üzerinden konut kredisi kullanarak evi aldım. Bugün veraset ve harçlar vergi dairesinden görüşme talebi ile bir yazı geldi. Kısaca aşağıda bilgileri verilen gayrımenulü alışınız ile ilgili olarak Dairemize müracaat etmeniz gerekmektedir diyor. Sanırım bunun ne olduğunu siz daha iyi biliyorsunuz. Şimdi geçmiş evrakları incelediğimde tapu da satış bedelinin 10.000 TL olduğunu gördüm. Yalnız aynı tarihe belediyeden alınmış kaşeli imzalı rayiç bedeli gösteren yazı da mevcut. Rayiç bedel olarak 8600 küsür yazıyor. Biz 10 bin göstermişiz. O tarihte heyecanla bu rakamları pek önemsememiştim. Şimdi durum nedir beni neden çağırıyorlar ne yapmam gerekiyor? Yarın vergi dairesine gideceğim.

  Yanıtınız ve ilginiz için şimdiden teşekkürler.

  • Merhaba Bülent Bey

   Evin tapu değeri hukuken satış bedeli kadar beyan edilmeliydi. Evin beyan edilen değeri aldığınız konut kredisinden düşük olduğu için Maliye Bakanlığı durumu tespit etmiş. Size vergi cezası kesecekler. Üzerinizde 1450 TL ödenmemiş harç var. Cezalı biçimde 5-6 bin TL’yi geçecektir diye tahmin ediyorum.

   Henüz işlem başlatılmamışsa pişmanlık beyanı verip fazladan ceza ödemekten kurtulabilirsiniz. Yasal süreç başlatıldıysa yapılacak pek bir şey kalmıyor.

   İyi günler dileriz.
   ———————————————
   En son yazılarımızdan ve en uygun kredi oranlarından haberdar olmak için bizi sosyal medyada da takip etmeyi unutmayın!

   FacebookTwitterGoogle +

 • berkay diyor ki:

  hocam herkesin ortak derdi gibi bizimde evimizin değeri tapuda değerinin altında gösterilmiş ve şimdi yükseltmek istiyoruz ancak evin sahibi olan babam hasta vergi dairesine gidebilecek vaziyette değil babama ihtiyaç var mıdır bu iş için yoksa ben gitsem yapabilir miyim varsada vekaletname alsam babamdan yapabilir miyim ben

  • Nazım Adaklı diyor ki:

   Merhaba Berkay Bey, siz bu işlemi büyük ihtimal yapamazsınız ama vekaletname ile her türlü işlem yapılabilir.

   ———————————————
   En son yazılarımızdan ve en uygun kredi oranlarından haberdar olmak için bizi sosyal medyada da takip etmeyi unutmayın!

   FacebookTwitterGoogle +

 • mehmet toksoy diyor ki:

  Gerçekten de süreç boyunca çok yardımcı oldunuz, çok teşekkürler
  1700tl masraf çıkıyor bankadan, hayat sigortası hariç. Hayat sigortası mı olsun ferdi kaza mı bilemedik? Farkları nelerdir? Sanırım yarı yarıya ücret farkı var ve ferdi kaza daha ucuz. Siz ne tavsiye edersiniz? Tavsiyenize göre tercih yapacağız. En derin saygılarımla…

  • Nazım Adaklı diyor ki:

   Rica ederim Mehmet Bey. Ferdi kaza sigortasında vefat durumunda konut kredisi eşinize ve çocuğunuza kalır, sigortaca ödenmez. Ferdi kaza sigortası sadece başınıza gelebilecek kazalarda masrafınızı üstlenir, böylece kredi ödemelerinize devam edebilirsiniz. Ancak vefat durumunu aileniz açısından güvenceye almak istiyorsanız hayat sigortası almalısınız.

   ———————————————
   En son yazılarımızdan ve en uygun kredi oranlarından haberdar olmak için bizi sosyal medyada da takip edin!

   FacebookTwitterGoogle +

 • mehmet toksoy diyor ki:

  NAZIM BEY, ÖNCELİKLE cvplarınız için teşekkürler. Ne ilk bankaya ne de diğer bankaya eksper için hiçbir ücret ödemedim, talep de etmediler. Çalıştıgım emlakçıya çok güveniyorlar; sanırım ondan istemediler. 2.banka ev için gerekli fiyatı yazdırdı ekspere ve istediğimiz krediyi verdi şükürler olsun. Yarın gidip işlemleri yapıcam. Evin değeri benim aldığım değer, sorun nakit azlığından kaynaklanıyor. Ev 150bin tl ye alındı ama 20bin tl nakit verebildim. kalan 130bin tl ise kredi olarak talep edildi. Bu miktar için eve haddinden fazla değer biçtirmek gerekti. Süreç uzasa da sorun aşıldı. Çok teşekkür ederim değerli yorumlarınız için. Yarın bankayla görüşmemde bana tavsiyeleriniz olursa (son kez) yine müteşekkir kalırım… Saygılarımla…

  • Nazım Adaklı diyor ki:

   Size verilecek olan sözleşme öncesi bilgi formunu iyi okuyun, faiz değerleri masraflar vb. anlaştığınız gibi olsun. Bunun dışında yapılacak pek bir şey kalmamış zaten. Bir sorununuz olduğunda tekrar bana dönebilirsiniz.

   Hayırlı olsun Mehmet Bey. Güle güle oturun.
   ———————————————
   Biz sizi aydınlatabildiysek siz de bizi sosyal medyada takip edebilirsiniz.

   FacebookTwitterGoogle +

 • AHMET TEKİN diyor ki:

  İyi günler diliyorum. Size bir sorum olucak, kardeşimin 3 tane ayrı semtlerde evi var, birisinde kendi otoruyor, diğerinde oğlu ve ötekisinde de kızı oturuyo,2 çocuğundan da hernagibir kira almamaktadır. Budurumda kira beyannamesi vermesi gerekirmi.Birde kardeşim emekli,ancak kendi otorduğu eve emlak vergisi veriyomuş,normalde emlak vergisini emekliler kendi evinde oturduğu takdirde 1 eve vermemesi gerektiği yönünde duyum almıştım,bu doğrumudur. Şimdiden vereceğiniz bilgilerden dolayı teşekkür ederiz. iyi çalışmalar dileriz.

  • Nazım Adaklı diyor ki:

   Merhaba Ahmet Bey. Eğer kardeşinizin sadece bir evi olsaydı emlak vergisinden muaf olacaktı, ancak birden fazla evi olduğundan emlak vergisi muafiyeti kalkar. Anne, baba, çocuk, eş ve kardeşe bedelsiz olarak konut kiralanması mümkündür. Buradan bir vergi doğmaz.

   ———————————————
   Biz sizi aydınlatabildiysek siz de bizi sosyal medyada takip edebilirsiniz.

   FacebookTwitterGoogle +

 • MURAT ÇİMEN diyor ki:

  Merhabalar,sormak istediğim soru kira beyannamesi ile ilgilidir. Benim amcamın 3 tane evi var,birinde kendisi,diğerinda oğlu ve ötekisinde de kızı oturmaktadır. Oğlundan kira almamakta olup,Kızından 225.-tl kira almaktadır. Bunun için kira beyannamesi vermesi gerekirmi. Bilgi vermesi rica olunur. İyi çalışmalar dileriz.

 • ahmet özturgut diyor ki:

  eşim ev hanımı olduğu için evimiz onun üzerine ve vergiden muafız diye biliyoruz.ancak bende emekliyim ve bir ev almak istiyoruz.evi ben üzerime alırsam bende emeklilere uygulanan muafiyetten yararlanırmıyım ? yoksa bir ailede iki emeklinin iki ayrı evi var diye vergi muafiyeti (örneğin birimize veya ikimize birden )kaldırılır mı ?

  • Nazım Adaklı diyor ki:

   Merhaba Turgut Bey. Eşler emlak vergisi muafiyetinden ayrı ayrı yararlanabilir. Ancak bu durumda belediye görevlileri evde bizzat oturulmuyorsa işlem başlatabilmektedir. 31/12/2003 tarihli ve 25333 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren Emlak Vergisi Genel Tebliğ (Seri No:38) muafiyet için evde oturuyor olunması gibi bir şart aranmamasına yöneliktir ve bu tebliğ görevlilere hatırlatılmalıdır.

   ———————————————
   Biz sizi aydınlatabildiysek siz de bizi sosyal medyada takip edebilirsiniz.

   FacebookTwitterGoogle +

 • mt diyor ki:

  Merhabalar Can Bey, bankayla tüm ödemeler noktasında anlaştım, eksper eve istediğimiz 175.000tl yerine 150.000tl değre biçmiş.İtiraz ettik, 160.000 tl olarak revize edildi fiyat fakat bu halde de 120.000tl kredi veriyorlar bana ve benim 10.000tl ye daha ihtiyacım var. Bunu da bulma imkanım yok. Dolayısıyla evi o bankadan almamaya karar verdik fakat bankacı “Eksper masrafını (400-450tl) isterim” diyor; bense işimi görmedikleri için vermek istemiyorum. Hiçbir yere imza falan atmış değilim. Acaba bir sorun yaşar mıyım? Evi başka bankaya giderek (eksperin istediğimiz fiyatı vermediğini de açıklayarak) almayı düşünüyoruz. Bunda da sıkıntı olur mu? Diğer banka işimizi karışıtırır mı? Bir hak talebi olur mu eski bankanın? Ve yeni bankanın eksperi de istediğimiz rakamı yazmazsa durum ne olur? Saygılarımla…

  • Nazım Adaklı diyor ki:

   Merhabalar. Bir imzanız yok ise ve bir ücret vermediyseniz kimseye bir şey borçlu değilsiniz demektir. Bankalar genelde ekspertiz ücretini eve eksper gelmeden tahsil ederler. Sizin bankanız bunu yapmamış. Bir hal talebi olamaz. Yeni banka işini doğru yaparsa ekspertiz ücretini önceden talep eder. Değerleme düşük çıkarsa bu ücret yanar. Eksper firmalarının eve neden düşük fiyat biçtiğini araştırın. Belki de evi gerçekten piyasa değerininin üzerinde alıyorsunuzdur.

   ———————————————
   Biz sizi aydınlatabildiysek siz de bizi sosyal medyada takip edebilirsiniz.

   FacebookTwitterGoogle +

 • yasemin diyor ki:

  125.000 tl lik bir ev alıyoruz tapugideri ne kadar olur

  • Nazım Adaklı diyor ki:

   Merhaba Yasemin Hanım. 125.000 TL’lik evin tapu harcı alıcı ve satıcı için ayrı ayrı 2500′er TL’dir. Satıcılar genelde özel sözleşme hükümleriyle kendi paylarını da alıcıların ödemesini talep eder.
   ———————————————
   Biz sizi aydınlatabildiysek siz de bizi sosyal medyada takip edebilirsiniz.

   FacebookTwitterGoogle +

 • Ceren diyor ki:

  Merhabalar,

  Tapudaki degerin pismanlik beyaniyla yukseltilmesi hakkinda bir sorum olacak. Pismanlik dilekcesi verildikten ve tapu harci farki, gecikme zammi, ve 1. Derece 1 kat usulsuzluk cezasi odendikten sonra tapu degeri hemen orada yukselmis sayilir or mu? Yoksa bir islem / bekleme suresi oluyor mu?
  Yukarida saydiklarimin disinda odenmesi gereken bir ceza oluyor mu?
  Simdiden tesekkur ederim.

  • Nazım Adaklı diyor ki:

   Ceren Hanım söylediklerinizden başka bir ceza yok. Ancak ilk sorunuzun cevabını bilemiyorum bizzat denemediğim için. Tahminimce bir işlem süresi olacaktır. Vergi dairesine telefonla sormanız daha yerinde olur.
   ———————————————
   Biz sizi aydınlatabildiysek siz de bizi sosyal medyada takip edebilirsiniz.

   FacebookTwitterGoogle +

 • Firdes diyor ki:

  İyi günler;
  Emekli aynı zamanda maaşlı bir işte çalışan bir bayanım. Ev almak için bankaya krediye başvuru da bulundum. Eksper gideceği belirtildi. Şimdi eksper bu eve 90.000 değer biçerse ben 60.000 tl konut kredisi kullanacağım, aynı zamanda evi ipotek gösterip, 30.000 tl’de ihtiyaç kredisi kullanacağım. Bu durumda hem konut kredisi hemde ihtiyaç kredisinin toplamını mı emlak değeri olarak göstermek durumundayım? Tapu masraflarım ne şekilde belirlenecektir? Burada esas olan konut kredisi miktarı mıdır? Çünkü bu evi ev sahibi alırken 60.000 tl’ye almış şimdi 100.000 tl’ye bana satacak. Burada satan kişi gelir vergisi vermemek için 60.000 olarak göstermek istiyor. Bu durumda asıl olan tapuda 60.000 göstermektedir değil mi? Umarım anlatabilmişimdir, benim bir türlü aklıma yatmadı, yardımlarınızı rica ediyorum

  • Nazım Adaklı diyor ki:

   Merhaba Firdevs Hanım. ‘Esas’ olan yasal olandır. Yasal olan evin değerini gerçek alış bedeli olan 100.000 TL olarak beyan etmeniz, ev sahibinin de elde ettiği gelir artışından vergi ödemesidir. Tapu değeri kullanılan konut kredisinden düşük çıkmadıkça Maliye otomatik sistemle durumu tespit edemez, bu durumda ceza gelme olasılığı oldukça düşüktür. Ancak sonuçta yasal olan 100.000 TL gösterilmesidir.

 • gülşen diyor ki:

  merhabalar ben gülşen,eşimle birlikte bir ev düşünüyoruz ve bankadan istediğimiz kredi çıkıyor.eşim krediyi çekip ben kefil ve gelir olarak görünücem.tapu,masraf ve evin iç yapımı için 70000tl çekmek yeterli.evi 60500 tl ye alıcaz ve evin doğalgazı yok.mutfak dolabı fena degıl.ama kapı,pencere,yerler yapılı.araştırmalarımıza göre expertiz 50-55 tl cıvarı ucret cıkartabilir.bizim çıkmasını ıstedıgımız rakamı expertiz verirmi?? ve nihayetinde alıcağımız için evin doğalgazını yaptırmak mı mantıklı expertiz gelene kadar??bize istediğimiz 70000tl ücreti expertiz çıkarırmı??teşekkurler

  • Nazım Adaklı diyor ki:

   Merhaba Gülşen Hanım. Eksper eve piyasa koşullarında değer biçer. Eve siz ne kadar veriyorsanız o değere yakın bir değer çıkacaktır. Banka evin ekspertiz değerinin %75′ine kadar kredi verebilir. Yani ev satın almak için bir miktar peşinatınızın olması şart. Eğer eksper 60.000 TL değer biçerse banka sadece 45.000 TL kredi verebilir. Eğer 50 bin TL eksper değeri çıkarsa çekebileceğiniz kredi 37.500 TL’ye kadar düşebilir. 70.000 TL kredi çıkması için evin eksper değerinin 95.000 TL civarı olması lazım. Tapu masrafı, ev tadilatı vb. için konut kredisi kullanılamaz. Ancak ödeme gücünüz varsa ek bir ihtiyaç kredisi çekebilirsiniz.

   Evi bu koşullar altında almak isterseniz ve alacağınız kesinse eksper değerini yükseltmek için tadilatını şimdiden yapabilirsiniz. Bu evin değerini en azından bir miktar daha artıracak, biraz daha kredi çekebilmenize yardımcı olacaktır. Ancak evi satın alacağınızın kesinleşmiş olması, ve paranızı ev sahibiyle sözleşme vb. bir yolla garanti altına almanız gerekmektedir.

   ———————————————
   Biz sizi aydınlatabildiysek siz de bizi sosyal medyada takip edebilirsiniz.

   FacebookTwitterGoogle +

 • mesut diyor ki:

  100.000 tl sıfır ev aldım tapu masrafı ne kadar tutar…

 • ismail diyor ki:

  mrb. arkadaşlar ben 120bin tl kıredi çekip ev alıyorum banka eve 180bin değer biçti benim nekadar tapu masrafım olur.

  • Nazım Adaklı diyor ki:

   Merhaba İsmail Bey. 180.000 TL’lik ev için tapu masrafı alıcı ve satıcı için ayrı ayrı 3600′er TL olacaktır.

   ———————————————
   Bizi sosyal medyada da takip etmeyi unutmayın!
   FacebookTwitterGoogle +

   • ismail diyor ki:

    teşekür ederim Nazım bey.bankanın verdiği değere göremi masraf çıkar yoksa kullandığım krediye göremi.

   • SİBEL diyor ki:

    neden eksper tarafından verilen değer üzerinden tapu harcı ödeniyor bizde 100.000 TL Çekip ev almayı düşünüyoruz eksper bunun üzerinde değer bçerse biz eksperin biçtiği değer üzerinden mi harç ödeyeceğiz?

    • Merhaba Sibel Hanım. Tapu harcı oranı alıcı ve satıcı için ayrı ayrı %2′dir. Bu %2 evin eksper değeri üzerinden değil, gerçek satış değeri üzerinden ödenir. Ancak çoğu kişi kredi tutarı kadar ödemeyi yeterli bulur, zira bu durumda Maliye Bakanlığı’nın otomatik takibine yakalanılmaz.
     ———————————————
     En son yazılarımızdan ve en uygun kredi oranlarından haberdar olmak için bizi sosyal medyada da takip etmeyi unutmayın!

     FacebookTwitterGoogle +

 • mehmet diyor ki:

  merhaba ben 182 bın tl ev alacagım kredı basvurdum 140000 tl expert baktı evın yası 31 kredım onaylanırsa tapu masrafı ne cıkar ve tapuyu 140000 tl kredıye baz alarak gostercemıyızz

  • Nazim Adakli diyor ki:

   Merhaba Mehmet Bey. 140.000 TL beyan için tapu harcı alıcı ve satıcı için ayrı ayrı 2.800′er TL olacaktır. Yasal olarak 182.000 TL beyan etmeniz gerekir, takip olmaması için en az kredi tutarında beyan yapmanız gerekiyor.

   • mehmet diyor ki:

    bi sorum daha var kredıyı ben basvurdum esımde kefıl oldu tapu ıkımızın uzerıne olabılırmı ek bir masraf cıkarmı tsk

    • Nazim Adakli diyor ki:

     Merhaba. Müşterek tapu yapabilirsiniz, ek masraf çıkmaz. Ancak birden fazla kez tapu işlemi yaparsanız (tapuyu önce kendinize almak, sonra yarısını eşinize geçirmek gibi) ek masraf çıkar.

     • mehmet diyor ki:

      çıkan ek masrafın miktarı ne kadar olur peki yine aynı rakamlar üzerinden konuşursak :?

     • Nazim Adakli diyor ki:

      Evin tamamını kendinize almak için 5600 TL (satıcı payı dahil) ödüyorsanız yarısını aynı fiyattan eşinize aktarmak için 2800 TL (yarısı sizin, yarısı eşinizin payı) ödersiniz. Aile içinde borç para alışverişi mümkün olduğundan tapuyu eşinize ‘satmak’, devretmekten (ivazsız intikal) daha karlıdır, çünkü ikinci durumun vergisi yüksek. Dolayısıyla harç oranı satıcıdan alırken de, eşinize satarken de aynıdır. Satılan tapunun değerinin alıcı ve satıcı için ayrı ayrı %2′sidir.

     • mehmet diyor ki:

      merhaba 13.03 2013 tarıhınde evımı aldım kredıyle yatırım amaclı evı kiraya verdım evı aldıgıma dahıl beledıyeye basuru yaptım kiraya ver dım parayı elden alıcam kracım sozlesme yaptım kira 900 tl elktrık ve suyu kendı uzerlerıne yapıcaklar benım budurumda gelır vergısıyle ılgılı basvurmam gereklımı ılk evım ve bırsene gecmedı bır ceza ve sorun cıkarmı vergı nekadar alırlar benden kıra bedelıne goremı hesaplanıyor nazım bey

     • Nazım Adaklı diyor ki:

      Merhaba Mehmet Bey. Bu sene elde ettiğiniz gelirin vergisini gelecek sene Mart ayı vereceksiniz. Tıpkı bu Mart ayında verenler 2012 vergilerini verdikleri gibi. Konu hakkında genel bilgi için şurayı okumanızı tavsiye ederim: http://www.gib.gov.tr/fileadmin/beyannamerehberi/2012kirageliri.pdf

      İyi günler.

      ———————————————
      En son yazılarımızdan ve en uygun kredi oranlarından haberdar olmak için bizi sosyal medyada da takip etmeyi unutmayın!

      FacebookTwitterGoogle +

 • MURAT ÇİMEN diyor ki:

  Merhabalar,ilk etapta yardımlarınız için teşekkür ederiz.
  Nazım bey, ben 2012 nisan ayında 125.000.-tl bedel doğrultusunda 60.000.-tl kredi çekerek dire satın aldığım evi 750.tl kiraya verdim. Kredi beyannamesi için göz attığım sitede yazılarınıza rast geldim ve tapumda yaptığım incelemede evin değerinin 37.000.-tl olarak gösterildiğini fark ettim. Bu konularda bilgim olsaydı evin değerini kesinlikle alış bedelinden gösterirdim. Bu durum ile ilgili bana herhangibir ceza gelirmi yakalanma olasılığım nekadar 4 yıl ev kredisi ödiyeceğimden ve aşimden işten çıktığından dolayı şuan pişmanlık beyanı verme olasılığımda çok az bu hususta aşağıdaki bilgiler doğrultusunda benin aydınlatmanız rica olunur. Şimdiden ilginiz için teşekkür ederim.

  Bişmanlık beyannamesi verip evimi 75.000.-tl’den ( kredi rakanmından yüksek ) göstersem nekadar fark öderim.Ev sahibim almanyada olduğundan tek ben ödersem.

  Veya hiçbir beyan veremesem, 5 yıl süre içersinde fark edilmez ise herhangibir ceza gelme olasılığı varmıdır.

  İlerde 5 yıl sonra filan ortalama evimi satarken evin değerini yine 60.000 tl raiç değerinden göstersem daha sonrasında bana herhangibir ceza gelirmi.

  Birde son olarak kira beyannamemi 750.-tl den göstericem internetten aldığı bilgiler neticesinde beyannamemi gerçek gider usulüne göre vermem halinde evi alalı bir sene olduğundan ev alış bedelin %5′ini ve kredi fazi oranını düşeceğimden yakalanma durumum yüksek demi ?? bu bakımdan Götürü gider olarak kira beyannamesi vermem dahamı mantıklıdır.

  Verceğiniz bilgiler için şimdiden teşekkür ediyorum.

  • Nazim Adakli diyor ki:

   Merhaba Murat Bey. Öncelikle tapu değeriniz krediden düşük olduğu için durumun tespit edilme olasılığı %100′e yakındır. Fark edilmesi için 5 yıl vb. bir sınır yok bu vergide.

   Evinizin değerini 75.000 TL’ye çıkarmanın cezalı maliyeti yaklaşık 1.500 TL olacaktır. İleride sorun yaşamamanız için evinizin değerini tam değerine çıkarmanızı tavsiye ederiz.

   Size ne yapsanız yakalanmazsınız, ne yapsanız yakalanmadan daha az vergi ödersiniz vb. tavsiyeler veremiyoruz. Bu yöntemleri önermiyoruz.

   Gerçek gider yöntemiyle ödediğiniz konut kredisi faizini (ödeme planında faiz ödemeleri anaparadan ayrı bir şekilde görünür, oradan hesaplayabilirsiniz) ve evin satış bedelinin %5′ini düşebiliyorsunuz. Evi gerçek değerinden gösterseydiniz zaten aynı oranda vergi geri ödemesini buradan yasal olarak kazanacaktınız. Gerçek gider’de sadece tapu üzerinde görünen değerin %5′ini düşebilirsiniz. Ancak bu yöntem hala daha karlı olacaktır.

  • MURAT ÇİMEN diyor ki:

   Vermiş olduğunuz bilgiler için çok teşekkür ederim.

   Birde öğrenmek istediğim kira beyannamesini gerçek gider yöntemini seceçrek yaptığımda evimi aldığımda yani 2012 yılında faturalı olarak 3750.-tl bedel doğrultusunda doğalgaz bağlattım ve 1100.-tl bedel doğrultusunda ‘da parke yaptırdım,bunları toplamda gider olarakmı göstermem gerekir. Yine fiş alarak ( kredi kartı dökümü var ) 1500.-tl bedel doğrultusunda pimapen ve 1200.-tl tutarında fayans yaptırdım ancak bunların fatura almadım bunlarıda gider olarak göstere biliyormuyum. Ayrıca bende kirada oturuyorum ve 450.-tl kira veiyorum,kira turarım 500.-tl’nin altında olduğundan ev sahibim kirayı elden alıyo,kira sözleşmem var bu tutarıda gider yönteminde göstere biliyormuyum, bankaya yatmadığından sıkıntı olurmu ?

   Son olarak gerçek gider yöntemi seçildiğinde 3000.-tl Lik istisnayı düşebiliyormuyuz.

   yukaruda yazmış olduğum hususlar hakkında yardımlarınızı bekliyorum,Bizleri buu konularda aydınlattığınız için çok teşekkür ederiz. Allah sizden razı olsun.

   • Nazim Adakli diyor ki:

    Rica ederim Murat Bey

    Evet, bu tür giderleri vergiden düşebilirsiniz. Ancak kredi kartı fişinin mali bir değeri yok. Bu giderleri vergiden düşebilmeniz için gerçek fiş veya fatura sahibi olunması gerekiyor. Sözleşmeniz varsa 500 TL’lik kirayı da gider olarak gösterebiliyorsunuz bildiğim kadarıyla.

    3000 TL’lik istisna da düşülüyor. Yalnız istisna ile ilgili hesaplar yaparken dikkat edilmesi gereken konular var. Konu ile ilgili detaylı yazıma buradan ulaşabilirsiniz.

 • Koray Battal diyor ki:

  215.000 TL lik bir ev alıyorum. 100.000 TL sini peşinat olarak (elden) verdim. 115.000 TL sini bankadan kredi olarak çekeceğim.

  Benim ödemem gereken ek ücret nedir? Ne kadardır? Bu konular bana çok yabancı olduğu için hata yapmaktan korkuyorum. Yardımlarınız için şimididen teşekkür ederim.

  • Nazim Adakli diyor ki:

   Merhaba Koray Bey. Bankaya kredi için dosya/ekspertiz/sigorta masrafları ödenecek. Bir de tapu dairesine tapu harcı ödenecek. 215.000 TL’lik evin tapu harcı alıcı ve satıcı için ayrı ayrı 4300′er TL’dir. Ancak satıcılar genelde sözleşme maddeleriyle bu harcın tamamını alıcının ödemesini isterler. Bu durumda harcınız 8600 TL olur.

   Bu arada bu işlemlerde teamül genelde alıcının küçük bir kaparo vermesi (1000-5000 TL gibi), evin kredi ödemesi dışında kalan parasının da tapu devri sırasında bloke çek olarak satıcıya teslim edilmesidir. Verdiğiniz 100.000 TL’ye karşılık fatura vb. almadıysanız paranızı riske atmış olabilirsiniz.

 • hasan ares diyor ki:

  merhabalar bir ay önce 140000tl e aldım ama tapuda satış bedeli 70000 yazıyor neden böyle bir fark var e nasıl düzeltebilirim

  • Nazim Adakli diyor ki:

   Hasan Bey, emlakçınız muhtemelen evin tapu değerini -düşük tapu harcı ödemek için- düşük beyan etmiş. Öncelikle kendisiyle görüşün. Evi konut kredisiyle aldıysanız ve evin değeri kredi miktarından düşükse vergi dairesiyle kesinlikle sorun çıkar. Pişmanlık beyanı vererek evin tapu değerini gerçek değerine yükseltebilirsiniz.

 • mehmet toksoy diyor ki:

  Evini almak istediğim kişinin ev borcu bitmemişi yaklaşık 26bin tl borcu var bankaya. Dolayısıyla ev ipotekli. Evin ipoteği kalkmadan kspertiz gelmiyormuş? Bu parayı benden kaparo olarak almak istiyorlar. Ev sahibine güveniyorum ama emlakçıya çok fazla değil. Onun borcu kapanınca ev ipotekten kurtulacak, banka ekspertiz gönderecek ve bizim için gerekli olan kredi tutarında değer biçilecek. Sonra verdiğim kaporo nakit olarak düşülecek ve ben evi almış olacağım
  1) Bu kaporonun elimde patlamaması için yasal olarak ne yapmalıyım?
  2) Emlakçı bankadan alacağım 130bin tl yerine 100bin tlden gösterelim diyor tapu harcı için. Maliyeden sorarlarsa aradaki farka masraf yaptım (boya,iç tesisat,parke döşeme vb.) diyecekmişim. arada 1200 tl fark oluşuyor benim için. Olur mu?
  3) Ev sahibinin tapu senedinde alış bedeli olarak 40bin tl görünüyor, 67bin tl ye almış bundan 5,5 yıl önce. O da aynı işi yapmış tapu masrafını az ödemek için. Benim bu evi satmak gibi bir düşüncem yok. Bu bana uyar mı? Evin senetteki değerinin 40bin tl olması, benim bankadan 130bin tl kredi alıp evi 100bin tlye almış göstermem herhangi bir cezayı (gelir artışı) gerektirir mi?
  Saygılarımla…

  • Nazim Adakli diyor ki:

   Merhaba Mehmet Bey. Bankalar genelde halihazırda kredi borcu olan evlere kredi verirken bu sorunu eve 2. derece ipotek koyup, tapu devri yapıldıktan sonra diğer bankanın ipoteği kaldırıldığında 1. dereceden ipoteğe çevirerek çözerler. Böylelikle kredi kullanan kişi tapu devri olmadan yüksek miktarlarda kaparo verme riskine girmiş olmaz. Dolayısıyla emlakçıya güvenmiyorsanız krediyi alacağınız bankaya danışın ve ev üzerinde ipotek olmasının sorun olup olmadığını, bunu nasıl çözebileceğinizi emlakçıdan değil bankadan öğrenin. Eğer bankanın ayrı bir uygulaması varsa emlakçınız o zaman haklı olabilir.

   Mortgage kanuna göre evin değerinin %75′ine kadar kredi alınabilir. Maliye bunu %100 kabul ediyor ve tapu değeri kredinin %100′ünden fazlaysa otomatik işlem başlıyor. Bankalar konut kredisini farklı amaçlarla (örneğin boya, iç tesisat vb.) kullandır(a)mazlar. Bunun için ayrı ihtiyaç kredisi açarlar. Eğer sizin bankadan aldığınız 130.000 tek blok halinde konut kredisi olarak geçiyorsa bu açıklamanın maliye açısından hiçbir değeri yok. Ayrıca Maliye bu konularda her geçen yıl farklı uygulamalara başlıyor, vergi sisteminde kayıtdışının önüne geçmek için işi sıkılaştırıyor. Sadece 1.200 TL harç farkı için bu tür bir riske girmenizi tavsiye eden emlakçınız bizce işini doğru yapmıyor. Ben evi gerçek değerinden (en azından aldığınız kredi kadar) beyan etmenizi tavsiye ediyorum.

   Evin mevcut tapu senedinde değeri 40.000 TL ise bu işlem için satıcıya değer artışı kazancı vergisi doğabilir. 100.000 TL’ye de, 130.000 TL’ye de doğabilir. Vergi satıcının evi ne zaman aldığına göre değişir, 5 yıl ve öncesinde almışsa vergi doğmaz. Sizin durumunuzda 5.5 yıl önce almışsa kesinlikle değer artışı kazancı vergisi doğmaz. Ancak satıcının mesul olduğu bu durum yüzünden vergi cezası riski almamanızı tavsiye ediyorum. Ayrıca kendisi kar ediyorsa vergisini de ödemeli.

 • ilknur diyor ki:

  Merhaba,
  2012 Ağustosunda babadan ivazsız intikal yolu ile (baba sağ)yani babamız sağlığında müteaahide verdiği arsasından aldığı daireleri çocuklarına bedelsiz olarak paylaştırmıştır. Tapuda rayiş bedeli en düşükten, 8 bin küsürden gösterilmiştir.Tapu daha henüz kat irtifaklıdır.Şimdi biz dairemizi satmak istiyoruz.250 ile 275 bin TL arasında değeri vardır.
  *biz bu değerlerden satış yaparsak rayiç bedelini gerçek değerine yükselttiğimizde ne kadar rayiç ve tapu masrafı çıkar.
  *ayrıca ivazsız intikal olduğu için ne kadar gelir vergisi ödemek durumunda kalırız?
  * Satmak için 5 yıl beklersek gelir vergisinden muafmı oluruz? beklememize gerek yokmu? Kafamız çok karışık yardımcı olursanız çok memnun olurum.Teşekkürler…

  • ilknur diyor ki:

   Nazım bey,bu arada başka evimiz yok buda bir avantajmıdır?

  • Nazim Adakli diyor ki:

   Merhaba İlknur Hanım.

   1- Öncelikle birinci seçeneğinizi ele alalım. Siz bu evi bu haliyle satarsanız, ve satın almak isteyen kişi evi tapuya gerçek değerinden (diyelim ki 275.000 TL) gösterirse, yaklaşık 85.000 TL değer artışı kazancı vergisi ödemek durumunda kalırsınız. Bunun yanında sizin payınıza yaklaşık 5500 TL tapu harcı düşer (ancak çoğu satışta satıcılar bu harcı alıcının ödemesine yönelik özel sözleşme hükümleri koyar).

   2- İkinci seçenek ise şöyle: Eğer tapu dairesine pişmanlık beyanı verir, evin değerini evi satmadan önce gerçek değerine (diyelim ki 275.000 TL) yükseltirseniz ödenmemiş yaklaşık 18.500 TL tapu harcı ortaya çıkacaktır. Bu harcı cezalı bir biçimde (20-25 bin TL arası olur, miktar için vergi dairenize danışınız) öderseniz evin tapu değeri yükselir. Bunun yanında yaklaşık 32.500 TL veraset ve intikal vergisi doğacaktır. Bunun cezalı hali 45.000′i bulabilir. Bunun yanında satışta yine aynı miktarda tapu harcı size düşer.

   Dolayısıyla ilk seçenekte yaklaşık 85.000 TL, ikinci seçenekte maksimum 70.000 TL vergi ödemek durumunda kalıyorsunuz. Arada çok fark olmasa da ikinci seçenek biraz daha karlı görünüyor.

   Son olarak, şu anki kanunlara göre evi alış tarihinden 5 yıl sonra evi satarken ilk yolu kullanırsanız değer artışı kazancı vergisi ödemezsiniz. Ancak bu kanun maddesinin yeni çıkacak gelir vergisi kanununda değişmesi gündemde. Yeni kanuna göre evi sattıktan sonra 1 yıl geçmişse bu 85.000 TL değer artışı kazancı vergisi üzerinden %10 indirim olur, 2 yıl geçmişsee %20, 3 yıl geçmişse %30 indirim olur ve 9 yıla kadar böyle gider. 9 yıl ve sonrasında bu meblağın %10′unu (8.500 TL) ödersiniz.

   Sonuç olarak

   Eğer 2. yolu tercih ederseniz beklediğiniz her ay eksik ödediğinizi beyan edeceğiniz vergi üzerine ceza biner, ve bu 70.000 TL giderek artar.
   Eğer 1. yolu tercih ederseniz ve kanun değişirse (kanunun belirttiğim gibi değişmesi garanti değil, zira kanun hala taslak aşamasında), ödemenzi gereken 85.000 TL evi satmak için beklediğiniz her sene %10 oranında (8.500 TL) azalır.
   Eğer 1. yolu tercih ederseniz ve kanun değişmezse (bu çok küçük bir ihtimal), evi 2017 ve sonrasında satarsanız 0 vergi ödersiniz. Evi kanun değişmeden hemen, veya 5 yıl içinde satarsanız 85.000 TL vergi ödersiniz.

 • ozcan diyor ki:

  Mrb.
  Ben ev almak üzereyim. 95000 tl. Emlakçı aracılığıyla. Krediyide emlakçı aracılığıyla alıyorum. 70000 tl kredi. 25000tl nakit.
  Tapu alirken nasil yol izlemem gerekli. Bina iskanli. Yada oyle soyluyor oyle biliyorum. İskanin olup olmadigini kendim nasil öğrenebilirim. İskanlisi ise tapuya gittigimizde kat mulkiyet tapusumu verecekler. Ne yaptiklarini ne olup bittiğini bilmiyorum aslinda. Kredi cekerken dosya masraflari dedigimiz masraflardan ote ilerde karsimiza cikacak baska odemeler olcakmi. Ornegin bazi bankalar birkac aydabir alinan hesap isletim ucreti almiyoruz diyiyorlar. Bunun gibi kosede kiyida kalan bilmedigimiz ek masraflar odemeler varmi.
  Once tapumu alinmali sonrami saticinin hesabina para aktarilmali. Tsk.

  • Nazim Adakli diyor ki:

   Merhabalar. Kredi alırken satın alacağınız eve ekspertiz yapılacak. Emlakçınızdan, bankadan veya ekspertiz firmasından bu ekspertiz raporunu talep edin. Bu raporundan evin iskanlı olup olmadığı ve daha pek çok sizi ilgilendiren bilgiye ulaşabilirsiniz.

   Tapu işlemleri banka görevlisi ve satıcı (veya emlakçı) ile beraber gerçekleşecek. Banka sizin adınıza bloke bir hesap açacak, tapu devri gerçekleşince satıcının hesabına aktarılıp hesaptaki bloke kaldırılacak. Peşin ödenecek 25.000 TL’yi de satıcıya vermenin en sağlam yolu kredi alan bankanızdan bloke çek düzenlemek, ve çeki tapu devrinde satıcıya vermek. Sonra bankayla iletişime geçip çekteki blokeyi kaldırabilirsiniz ve satıcı parasına erişir.

   Tapu işlemleri sırasında alıcı ve satıcı için evin değerinin %2′si kadar tapu harcı oluşacak (sizin durumunuzda 1900′er TL). Çoğu zaman sözleşmelerdeki özel hükümlerle bu masrafın tamamen alıcı tarafından ödenmesi kararlaştırılır. Tapu masrafları tamamen size aitse yaklaşık 4000 TL tapu masrafı çıkacaktır, ve bu kredi dosya/ekspertiz masrafları yanındaki en büyük masraf kaleminiz olacak. Hesap işletim ücretini almamaları güzel bir şey. Eğer banka sizden hayat/konut sigortası istiyorsa yıllık olarak bu sigortaların poliçe ücretlerini talep edecektir. Bundan başka banka sizden kredinizi kapattıktan sonra ev üzerindeki ipoteği kaldırmak için ipotek fekki ücreti isteyebilir. Ayrıca ev için yıllık olarak emlak vergisi/gaz-elektrip-su abonelikleri vb. ücretlerini ödemeniz gerekecektir.

 • rsvrcm diyor ki:

  hocam merhaba bir kaç sorum olacak size
  1. gelir artışı vergisi evin belediyede gözüken rayiç bedeli üzerrinden mi hsaplanıyor yoksa tapuda yazan değerden mi
  2. 145 bine aldığımız ev iskanı olmadığında belediyede rayiç bedel olarak 11 bin gözüküyordu bu yüzden tapuda 20 bin gösterildi ve şimdi iskanı çıktı satmayı düşünüyoruz haliyle belediyedeki rayiç bedeli 100 bine kadar fırladı alıcı 100 bin kredi çekeceğini söylüyor yani evin değeri 130 bin civarı yazılacak tapuda burda bizim için gelir artışı vergisi doğar mı doğarsa hangi değerler için doğar eğer iskanı çıkınca bile ilk değer göz önünde bulunduruluyorsa vergi ödememek için ne yapabiliriz bunun bir çözümü var mıdır çünkü evi aldığımız değere satıyoruz tekrardan cevabınız için teşekkkür ederim

  • Nazim Adakli diyor ki:

   Merhaba. Değer artışı vergisi rayiç bedel değil tapu değeri üzerinden hesaplanır. Evi satın aldığınız zaman üzerinden 5 yıl geçmediyse, ev satışta 130.000 TL görünürse, en az 28.000 TL değer artışı kazancı vergisi ödemeniz gerekecek.

   Bu durumu düzeltmek için vergi dairesine pişmanlık beyanı vermeniz ve evin tapu değerini düzeltmeniz gerekiyor. Diyelim ki evi satın aldığınız değer olan 145.000 TL’ye geri yükseltmek isterseniz eksik ödenen alıcı ve satıcı adına yaklaşık 2000′er TL tapu harcı oluyor. Eğer evi satın aldığınız kişiyi bulamazsanız 4000 TL’yi aradan geçen her ay için %4 cezalı bir biçimde ödemeniz gerekecek. Ancak bu rakam ne olursa olsun ödemeniz gereken değer artışı kazancı vergisinden çok daha düşük olacaktır.

 • mehmet toksoy diyor ki:

  Emlakçı alacağımız ev için 130.000 tl krediyi rahatlıkla alabileceğimizi söyledi (sanırım eksperle anlaşmalı?) Artık kredide sorun yok. Ev için ödenecek kaporo da yok. Yani herşey hazır. 4 katılım bankasından hangisi iyi oran verirse onu alıcam. Ancak yakınlarda ev almış bir öğretmen arkadaşım imza atmaya gittiklerinde bankanın ekstradan 200 tl daha istediğini, ititraz ettiklerini ve müdürle görüşerek o parayı ödemediklerini söylüyorlar. Şimdi bankanın masrafları noktasında hangileri benim için gerekli? Yaşam sigortası, DASK, dosya masrafı vs. Bu konularda da engin bilgilerinizden istifade etmek isteriz. Saygılarımızla…

  • Nazim Adakli diyor ki:

   Merhaba. Hayat sigortasını daha ucuz yapan bir firma bulursanız kendi bankanızda yapmak zorunda değilsiniz. Bunun dışında bahsettiğiniz masraflar bankadan bankaya değişen, ancak kabul etmezseniz bankanın da kredi vermeyi kabul etmeyebileceği masraflar. Yani ‘gerekli’ ve ‘gereksiz’ diye bir ayrım yapamıyorsunuz, sadece yapabildiğiniz kadar pazarlık yapabiliyorsunuz.

 • Cihan Gündoğdu diyor ki:

  Merhaba

  Almak istediğim evin değeri 255.000 TL ve rayiç bedeli 145.000 TL bu şartlarda ödenmesi gereken tapu masrafı ,harcı vb . ücretler ne kadar tutmaktadır.İlginiz için teşekkür ederim.

  İyi Günler

  • Nazim Adakli diyor ki:

   Merhaba. 225.000 TL’lik evin tapu harcı alıcı ve satıcı için ayrı ayrı 4500′er TL’dir. Bunun yanında ortalama 200 TL tapu döner sermaye ücreti ödersiniz.

 • mehmet toksoy diyor ki:

  Öncelikle verdiğiniz cevap için teşekkürler. Ev sahibi ile girişilen pazarlık sonucunda 150bin tl ye anlaştık. Tapu masrafı bana ait, yaklaşık 4.500tl. Banka masrafları, taşınma masrafları derken toplamda 160bin tlye ihtiyacım var ancak elimde sadece 30bin tl var. Banka ekspertizi ise eve fiyat biçmiş değil. Ev için 130bin tlye ihtiyacım var, ekspertiz eve 170bin civarında fiyat biçmeli bana gerekn rakamı bankadan alabilmem için. Bu noktada ekspertiz bu fiyatı biçerse nelere daha dikkat etmeliyim? Evi aldığım kişi iyi niyetli fakat bilgili değil. Emlakçı ile alıyoruz evi. Bize dikkat etmemiz gerekn son hususları da belirtirseniz şükranlarımızı sunarız. Saygılarımızla…
  Aylık toplam kazancımız 4.200tl. 2500 taksitle 5 yıl almak mı yoksa 7-8 yıla girip 2000 tl ödemek mi? Eşimle u konuda anlaşamıyoruz?
  Teşekkürler

  • Nazim Adakli diyor ki:

   Merhabalar. Eksper eğer anlaşmalı değilse, veya eve dair özel bir durum yoksa, eve gerçek değerinden çok farklı bir değer biçmeyecektir. Kaparoyu ödeyip eksperin yüksek fiyat biçeceğine güvenip sonradan mağdur olmayın. Evin tapu değerini olabildiğince gerçek değerden (krediden az olmasın kesinlikle) göstermeye çalışın.

   Krediyi ne kadar yüksek taksitle ve kısa vadede ödeyip erken kapatırsanız o kadar az maliyete girmiş olursunuz. Ancak burada dengeyi iyi kurmanız gerekiyor. Kesinlikle ödeyebileceğiniz bir meblağ olmalı ki sonradan takibe düşmeyin. Bu aşamada gereken minimum aylık parayı iyi hesaplamanız gerekiyor. Önümüzdeki yıllarda harcamalarınızın artıp artmayacağını (örneğin çocuklar büyüyor olabilir) da hesaba katmanız lazım.

 • m.k diyor ki:

  mrb,

  ben yurtdisinda kaliyorum ve turkiyeden ev almayi dusunuyorum evin fiyati 47000.00 tl sorum su bu fiyatdan haric baska para odemem gerekiyormu noter parasi verildigini biliyorum baska nelere para vermem gerekiyor evi alabilmem icin ve tutarlari nekadar?

  tesekurrler

  • Nazim Adakli diyor ki:

   Merhabalar. Evin değerinin %2′si kadar tapu harcı ödersiniz (satıcı da bu miktarı öder, ancak çoğu zaman sözleşme hükümleriyle kendine düşen payı da alıcının ödemesini talep eder). Yıllık bazda evin belediyece belirlenen rayiç bedelinin %2′si kadar emlak vergisi ödersiniz. Kredi alıyorsanız bankaya göre değişen miktarlarda (1000-2000 TL arası) dosya masrafı, ekspertiz ücreti vb ödersiniz. Doğalgaz, elektrik, su vb. ihtiyaçların abonelikleri için evin konumuna göre para ödersiniz. Ayrıca evin kat mülkiyeti, iskan belgesi vb. eksikse bunları tamamlamak için ileride farklı masraflar çıkabilir. Doğabilecek tüm masraflar aşağı yukarı bunlardır.

 • İsmail Demir diyor ki:

  Merhabalar,

  60000 tl rayic bedell uzerinden odedigim harcla aldığım daireyi ihtiyaçtan dolayı 3 ay sonra satmam gerekti alıcı 100000 tl kredi çektiğinden dolayı satışdan bu miktar üzerinden harç ödendi ve daire satıldı deger artış diye bisey bilmiyordum şimdi ben deger artış kazancı olarak yaklaşık 6000 tl vergi yerine 60000 tl üzerinden ödediğim harcı pişmanlık dilekçesinde 100000 üzerinden yeniden versem deger artış kazancı olamayacağından ödenekten kurtulacağım değil mı

  • Nazim Adakli diyor ki:

   İsmail Bey, evet ancak alıcının da tapu harcı farkındaki payını ödemeniz gerekiyor. 40.000 TL’lik farkın harcı alıcı ve satıcı için ayrı ayrı 800′er TL. Toplam 1.600 TL’yi aradan geçen her ay için %4 cezalı bir biçimde ödemeniz gerekecek.

 • Serap Yılmaz diyor ki:

  Merhaba, 2009 Eylül ayında topu değeri 176 bin TL olan bir ev aldık, 120′bin kredi kullandık ve şimdi farklı bir ev almak için kredi borcumuzun kalan borcunu kapatarak yeni bir ev almak istiyoruz. Bu ev için de kredi kullanacağız.

  1- 176 bin TL lik ev değeri tapouda ne kadar arttı ise o oranda vergi ödememiz gerekiyor mu? 1 yıl içinde yeni bir ev alınırda ödeme yapılmayacağı gibi bişey duyduk aslı var mıdır. teşekkürler

  • Nazim Adakli diyor ki:

   Serap Hanım Merhaba. Evi siz satarken tapu değeri enflasyon oranından fazla artmışsa bu artış üzerinden vergi ödenir. Sizin durumunuzda evi şu anda 229.000 TL’ye kadar satarsanız vergi oluşmaz, satış fiyatı bundan daha yüksek bir fiyat olursa aradaki değer artışı kazancı için gelir vergisi ödemeniz gerekir.

   Bu sene yeni gelir vergisi kanununun çıkmasını bekliyoruz. Sizin duyduğunuz şey (1 yıl içinde yeni ev alındığında vergi ödenmemesi) bu kanunla gelmesi düşünülen bir düzenleme. Ancak henüz yürürlükte değil.

 • BAHADIR diyor ki:

  SLM

  EXPER EVİN DEĞERİNİ 150 BİN OLARAK DEGFERLENDİRDİ BANKADAN %75 İ OLAN 112,5 BİN KREDİ KULLANACAĞIM EVEİ 135 BİN LİRAYA ALIYORUM..

  SORUM EVİ KREDİ İLE LACAĞIMDAN DOLAYI İLERİDE BAŞIM AĞRIMAMAZI İÇİN ( EN AZ 10 YIL SATMAM EVİ) TAPUDA DEGERİNİ ALDIĞIM FİYAT OLAN 135 BİN DEN Mİ YOKSA EXEPER DEGERİ OLAN 150 BİNDEN Mİ GÖSTEREYİM TŞKLER….

 • ibrahim eren diyor ki:

  Merhaba, öncelikle böyle bir site üzerinden yardımcı olduğunuz için emeği geçen herkese teşekkürler.

  Benim sorum şu, geçtiğimiz ağustos ayında 1.05 faiz oranı ile 100.000 Tl konut kredisi + 35.000 Tl ihtiyaç kredisi kullanarak 135.000 Tl ‘ye istediğimiz evi aldık. Konut Kredisini 10 yıl vadeli, ihtiyaç kredisi 5 yıl vadeli. Şu anda aylık 1500 Tl Konut kredisi,950 Tl ihtiyaç kredisi ödemekteyim.
  Evin şu anki değeri 180.000 Tl. Ve konut kredisi faiz oranları 0,74′lere kadar düştü. Şu anda 135.000 Tl’nin tamamına kredi veriliyor. Ancak banka sadece aldığım konut kredisini (100.000 Tl’yi ) yapılandırıyor. Ben ise ihtiyaç kredisini de kapatıp tamamını konut kredisi olarak kullanmak istiyorum.
  Bildiğim kadarıyla önümde bir kaç seçenek var, yanlış varsa lütfen düzeltin ;
  1- Konut Kredisini (100.000 Tl)yi yapılandırmak, ihtiyaç kredisine bir şey yapamamak:(
  2- Konutu başkasına satış gösterme yoluyla 135.000 Tl konut kredisi kullanmak (Tapu başkasının üstüne + tapu masrafı +banka dosya masrafı vs. + Değerlenme vergisi ?)

  Benim ihtiyaç duyduğum ödemelerimi nasıl düşürürüm (Aylık 2500 Tl biraz zorluyor (kendim kamudayım,eşim özelde) Nasıl bir yol izlememi tavsiye edersiniz. teşekkürler.

  • Nazim Adakli diyor ki:

   İbrahim Bey Merhaba. İyi dilekleriniz için teşekkür ederiz.

   Öncelikle kredi faiz oranınız bugünün koşullarına göre yüksek olduğundan yapılandırmada taksitleriniz zaten önemli oranda düşecektir.

   Durumunuz oldukça özel. Ancak bu konuda tecrübeli bir hem ihtiyaç hem konut kredisini başka banka üzerinden yeniden yapılandırmayı sağlayabileceklerini söylediler. İki kredinizin kalan toplam anaparası konutunuzun şu anki ekspertiz değerinin %75′ini geçmiyorsa (ki geçeceğini düşünmüyorum) sorununuz çözülebilir duruyor. Bu konuda en tecrübeli danışmanlarımızdan olan Gökçe Hanım’ın özel iş numarasından size iletiyorum. İş günlerinde saat 18′e kadar kendisine ulaşırsanız size yardımcı olabilir. Eğer telefon numaranızı bize verirseniz (nazim@konutkredisi.com.tr adresine mail atabilirsiniz) biz de size ulaşabiliriz.

   Gökçe Gülten – 0212 911 12 20

 • Caner Arslan diyor ki:

  Merhaba,
  2011 de 140.000 liraya aldığım evim için 80.000tl kredi kullandım ve şu anda tapu değeri 80.000tl. Evimin semti oldukça prim yaptı ve ben evimi 180.000 liraya satmak istiyorum ve tabi ki gelir vergisi ödemek ağır geliyor. Ancak bir arkadaşım “pişmanlık yasası” gereği evi alış tarihimden henüz 3 yıl geçmediği için yararlanabileceğimi ve evin tapu değerini yükseltmenin çok daha kazançlı olacağını söyledi. Böyle bir yasa var mı gerçekten ve ödeyeceğim ceza, harç ve tapu yeniden değerleme masrafları sizce ne kadar olur?

  • Nazim Adakli diyor ki:

   Merhaba Caner Bey. Evinizin düşük tapu harcını vergi dairesine pişmanlık beyannamesi vererek düzeltebilirsiniz. Evinizin değerini gerçek değerine yükseltmek için arada kalan tapu harcı farkını (satıcının payıyla beraber 2000 TL civarı ediyor) cezalı bir biçimde (2500-3500 TL arasında olur) ödemeniz gerekiyor. Tam miktarı için vergi dairesine başvurunuz.

 • hayri sayan diyor ki:

  merhabalar ben değeri 160 bin lira olan bı evı almak ıcın bankaya kredi başvurusu yaptım ve evın degeri 160 lıra olarak belırledı exsper ama ben evı 115 bın lıraya alacam bankadanda 115 bın kredı alacam tapu harcı evın satıs degerınden mı hesaplanacak yoksa exsperın eve cıkardıgı 160 lıralık deger uzerınden mı hesaplanacak cok tesekkurler

  • Nazim Adakli diyor ki:

   Hayri Bey, satış değerinden gösterseniz kafidir. Ancak evi kısa zamanda gerçek değerinde satarsanız değer artışı kazancı vergisi oluşmaması için evi kendi değerinden gösterebilirsiniz.

 • mehmet toksoy diyor ki:

  Slmlar. Öncelikle yardımlarınız için teşekkürler. Eşimle çalışan (ben öğretmen-o hemşire) bir çiftiz. Talip olduğumuz ev 165 bin tl. Elimizde 30 bin tl nakitimiz var, kalanını kredi çekicez. Ev 6 yıllık, 1. kat apartman dairesi. Bazı soru(n)larımız var musadenizle
  1) En fazla aylık 2.500 tl ödeyebiliriz. En çok kaç yıla girmemiz avantajlı olur ?
  2) Evin tapu bedelini bilmiyorum, satıcı tapu harcının %2 sini ödemek istemiyor? Acaba ne yapabilirim?
  3) En önemli mesele de evin vergi cezasına uğrayabilecek olması. Ev sahibinin tapuda ne kadar gösterdiğini bilmiyorum. Bu işten ceza almadan (iki taraf da) nasıl kurtulabiliriz?
  4) Elimizdeki para ile geriye kalan krediyi bankadan almamız mümkün mü sizce? (sadece katılım bankalarından alabiliriz)
  Evi almak istiyoruz ama fazladan bir para ve de hakkımız olmayan ceza ödemek istemiyoruz. Bize yardımcı olursanız vesilenizle ev sahibi olacağız.
  Saygılarımızla… 0537 374 52 84

  • Nazim Adakli diyor ki:

   Merhaba Mehmet Bey. Öncelikle son sorudan başlayacağım. Bankalar evin değerinin en fazla %75′ine kadar kredi verebiliyorlar. Size de maksimum 120.000 verebilirler. Dolayısıyla 165.000 TL’lik ev için en az 45.000 TL birikiminizin bulunması gerekiyor. Kredi ödemelerinde en avantajlı yol her zaman olabildiğince yüksek taksit ödeyip krediyi bir an önce kapatmaktır. Ancak bunu ödeme gücünüze güvenerek, belirlediğiniz aylık taksidi kesinlikle ödeyebileceğinize emin olarak yapmalısınız. 5 yıllık 120.000 TL kredi kullanırsanız aylık yaklaşık 2.500 TL taksit ödeyerek en az maliyetle kredinin altından kalkabilirsiniz. Hem çoğu banka 5 yıllık vadeye 10 yıla göre daha iyi faiz oranları teklif ettiğinden düşük oranlardan da yararlanabilirsiniz.

   Tapu harcını ev sahibi ile alıcı ayrı ayrı öder, ancak ev sahipleri genelde bu ücretin tamamını özel sözleşme hükümleriyle alıcıya devretmek ister. Alıcılar ise bu hükümleri kabul edip etmemekte özgürdür. Siz de evi 3200 TL daha pahalı alıyormuş gibi düşünmeli, buna göre kararınızı vermelisiniz. Ceza almamak için evin değerini gerçek satış değeri üzerinden göstermelisiniz.

 • mustafa diyor ki:

  hocam merhaba 1 ay önce 145 bin liraya aldığımız daireyi müteahhit biz bilmeden tapuda 20 bin lira olarak göstermiş şimdi daireyi satmak istiyoruz alan kişi 60 bin lira kredi çekmek sityor değerinde göstermek istiyoruz ama sanırım kazancımız olmamasına rağmen çok fazla vergi ödememiz gerekeccek kredi tutarı kadar göstersek ne kadar gelir vergisi öderiz malullerin bundan muafiyeti var mıdır

  • Nazim Adakli diyor ki:

   Mustafa Bey, maalesef 20.000 TL’nin üzerindeki her satışta size değer artışı kazancı vergisi doğar. Malullerin bu vergide bir muafiyeti söz konusu değildir.

 • Erol diyor ki:

  Merhaba Murat Bey,

  87.500 TL’ ye ev satın aldım. Emlakçı ile Alım – Satım Protololü olarak anlaşma yaptık. Yanlız tapu masrafları alıcıya ait olacaktır diye bir ibare de bulunmaktadır.
  Konuyla ilgili bir bilgim olmadığından dolayı daha yeni öğrenmekteyim. Tapu masrafını alıcı ve satıcı olmak koşulu ilie birlikte ödeniyormuş.

  Sizce ne yapmalıyım. Yada ne yapabilirim. Bu devirde emlakçılara bile güven olmuyo. Nasıl bir toplumda yaşıyoruz. Hiç kimse bilgi vermiyor. Millet sadece kazıklama biliyor. Ne kötü bir durum oldu Gidişatımız hiç iyi değil

  • Nazim Adakli diyor ki:

   Erol Bey, tapu harcı hukuken alıcı ve satıcı tarafından yarı yarıya ödenen bir vergidir ancak evlerini satan kişiler genelde sözleşmelere böyle özel hükümler koyarak harcın tamamını alıcıya yüklerler. Alıcılar ise bu maddeleri kabul edip etmemekte özgürdür.

 • Nesrin diyor ki:

  merhaba,
  2011 yilinda istanbuladan daire satin aldim. 193000TL.
  ödemelerimi bitirtim. yönetim gecen hafta mail atti, tapu harclarini subat sonuna kadar yatirmazsak hukuki islem baslatacaklarmis.
  daireyi satin aldigimda tapu masraflari yari yariya dendi. simdi bana vergilerle birlikte yaklasik 6700TL hesap cikarttilar. Peki siz nekadar ödeyeceksiniz diye defalarca sormama ragmen söylemiyorlar. ne yapmam gerekiyor? Tesekkürler.

  • Nazim Adakli diyor ki:

   Nesrin Hanım Merhaba. 193.000 TL’lik evin tapu harcı alıcı ve satıcı için ayrı ayrı 3850′şer TL olacaktır. Size çıkan hesabın içinde başka ne tür vergiler var? Ayrıntılı bir döküm isteyin. Tüm vergilerle sizden istedikleri masraf makul olabilir.

 • Sezgin diyor ki:

  Selamlar..

  Bi daire aldık. kaporasını falan verdik. dairenin bedeli 220 ile 250 binin arasında.. 120 Bin TL Kredi cekıcem. Ev sahibi daireyi 60 bin raiş bedelle aldığı için 60 binin Gelir vergisini cok cıkmasından korkuyor. Yardımcı olabilirseniz ne kadar oldugunu ögrenebilirsem cok sevınıcem ? Üfe-Tüfe olayları cok kafamızı karıstırdı hesaplayamadık.. Ve bu cıkan vergiden dolayı daire sahibi tapu harcını %2-%2 ödemeye yaklasmıyor. Piyasada herkez alıcı öder diye bi düşünce olusmus kafasında. Sizden ricam gelir vergisi ve tapu harcı ne kadar olur ve tavsiyeleriniz nelerdir ögrenmk istiyorum.. (Kısa bi not olarak da dairenin iskanı alınmamıs ne dunsuyosunz bu konuda.)
  İlginiz için çok teşekkür eder iyi günler dilerim..

  • Nazim Adakli diyor ki:

   Sezgin Bey Merhaba. Sorunuza net yanıt verebilmem için evin sahibinin evi 60 bin bedelle ne zaman aldığını bilmem gerekiyor. Eğer aradan 5 yıl geçmişse değer artışı kazancı vergisi oluşmaz. Ev 5 yıldan yakın bir sürede alınmışsa, 60.000 TL aradan geçen zamanla oluşan enflasyon oranıyla çarpılır. Ben örnek oluştursun diye bu süreyi 3 yıl kabul edip cevaplarsam ortalama 10.000 TL değer artışı kazancı vergisi çıkar. Bu eğer evin değerini 120.000 TL beyan ederseniz olur.

   Ancak biz gerçek satış bedeli dışında bir değer beyanını tavsiye etmiyoruz. Hem yarın öbür gün siz de bu satıcı gibi ev satarken problem yaşayabilirsiniz diye (düşük değer göstermek bakanlık kontrollerinden ve yöntemlerin gelişmesinden dolayı giderek zorlaşacak, gelecekte ev almak isteyenler çoğu zaman bu yönteme yanaşmayabilecek.), hem de vergi cezası riskini her durumda aldığınız için. Ancak ev 220.000 TL gösterilirse bu sefer de 44.000 TL vergi çıkıyor.

   Evin tapu harcı değerin alıcı ve satıcı için ayrı ayrı %2′si olur. Satıcı özel sözleşme hükmüyle bu masrafı alıcıya ödetebilir. 120.000 TL için tapu harcı alıcı ve satıcı toplam 4800 TL, 220.000 TL içinse 8800 TL olacaktır.

 • kaan genç diyor ki:

  Merhaba, 2009 yılında bir akrabamıza belediyenin belirlediği rayiç bedeli üzerinden satış bedelini 45000 tl göstererek 110000 tl ye ev aldık. Şimdi akrabam nakite sıkıştığından evini satacak. Bende almak istiyorum. Evi almam durumunda gerçek değerini gösterdiğimi farzetsek 130000 tl olarak akrabam ne kadar gelir vergisi öder? ya da yine belediyenin belirlediği rayiç bedeli üzerinden satış fiyatını göstersek bir sıkıntı olurmu, tahminimce rayiç bedeli 60000 tl görünmektedir? İkinci sorumda her ikimizde ne kadar tapu harcı öderiz? Yani tapu dairesinde bu iş bize kaça mal olur. Teşekkürler

  • Nazim Adakli diyor ki:

   Kaan Bey Merhaba. Evin tapu değeri satış bedeli kadar gösterilmelidir. Ev 130.000 TL’ye satıldığında bu işlem üzerinden alıcı ve satıcı için ayrı ayrı 2600′er TL tapu harcı, yaklaşık 17.000 TL de değer artışı kazancı vergisi doğar. Evi rayiç bedel üzerinden satın alırsanız 1200′er TL tapu harcı ödersiniz, değer artışı kazancı vergisi ise ödenmez.

   • kaan genç diyor ki:

    satışta belediyece belirlenen rayiç bedel üzerinden işlem yapılmasında bir sakınca varmıdır peki?

    • Nazim Adakli diyor ki:

     Hukuken yanlıştır. Doğru olan satış bedeli üzerinden işlem yapılması. Rayiç bedel ‘bir evin satılabileceği hukuken belirlenmiş minimum bedel’dir. Tapu değeri evin gerçek değerini yansıtmalıdır.

 • mustafa güngör diyor ki:

  selamlar,2008 ağustos ayında 17000 tl raiş bedeliyle aldığım arsamı,2013 şubat ayında 150000 tl raiş bedeliyle sattım.sattıktan sonra aradaki farka gelir vergisi doğacak dediklerinde başımdan kaynar sular döküldü,gerçekte kazanç farkı bu kadar değil(daha önce arazi statüsünde olduğu için raiş bedeli çok düşüktü-arsastatüsü kazandığı için raiş bedelleri yükselmiş),arsanın kazancı büyük ihtimalle vergiye gidecek gibi görünüyor,gelir vergisi doğacak mı olursa nekadar olacak,teşekkürler.

 • murat şahin diyor ki:

  Merhaba. 130bin liralık bir konut alıyorum. 95bin lira kredi kullanıcağım.tapuda satış bedelini 100bin göstermem yeterlimidir?birde bu miktardaki bi işlem için harç ve döner sermaye tutarı ne kadar olur ve işlemlerim sabah erken başvurduğumda 1 günde biter mi?teşekkürler

  • Nazim Adakli diyor ki:

   Murat Bey, tapu harcının evin tam değeri üzerinden yatırılmasını tavsiye ediyoruz. Sebebine buradan bakabilirsiniz. 100.000 TL’de tapu harcı alıcı ve satıcı için ayrı ayrı 2000′er TL, 130.000 TL’de 2600′er TL olacaktır.

 • hasan öksüz diyor ki:

  Merhabalar 60.000 tl ye ev aldım alım satım tapu masrafları bana ait toplamda ne kadar ödeme yaparım ?

 • ömer diyor ki:

  Ben 80000 TL. Civarında bir ev almak istiyorum ve banka kredisi kullanmak istiyorum. Tüm vergiler ve giderler (banka kredisi kullanma dosya masrafı) falan ne kadar nakit para lazım olur. Cevaplarsanız çok sevinirim.

  • Nazim Adakli diyor ki:

   Merhaba Ömer Bey. Öncelikle en az 20.000 TL peşinatınız olması gerekiyor çünkü ipotek ettireceğiniz ikinci bir ev yoksa, satın alacağınız evin sadece %75′ine kadar konut kredisi kullanabilirsiniz. Bu ev sahibine ödenecek para. 80.000 TL’lik ev için alıcı ve satıcı için ayrı ayrı 1600′er TL tapu harcı oluşacak (ancak çoğu zaman satıcılar özel sözleşme hükümleriyle bu miktarın tümünü alıcıya devrederler). Ayrıca 1000-2500 TL arası kredi masrafı (ekspertiz/dosya/sigorta masrafları bankaya ve krediye göre değişir) olacak. Yani maksimum 60.000 TL’ye kadar kredi kullanabiliyorsunuz ve 23000-26000 TL arası bir birikiminiz olması gerekiyor.

 • Oktay Salih diyor ki:

  Şu anda oturmakta olduğumuz bina 2000 yılında inşa edilmesine karşın pürüzlerden dolayı iskan alınamamış durumdadır. Pürüzlerin büyük kısmı haledilmesine karşın, dubleks katta oturan bir komşumuzun çatıda yaptığı tadilattan dolayı kendisi iskan alamıyor. Dolayısıyla kat mülkiyetine geçiş yapılamıyor. birinci sorum: iskan konsusunda sıkıntısı bulunmayan diğer daireler kat mülkiyetine geçiş yapabilirler mi? yoksa tek dairenin iskan almasını beklemek zorunda mıyız? diğer sorum: iskan alınamaması nedeniyle gecikme olursa, 2014 yılına kalması durumunda kdv artışından etkilenir miyiz?

  • Nazim Adakli diyor ki:

   Merhaba Oktay Bey. İskan belgesi daire daire değil binanın tümüne verilen bir belgedir. Dolayısıyla aynı binada oturan komşunuzdan ayrı olarak iskan alamazsınız. İskan belgesi olmadan kat mülkiyetine geçiş olmaz. Dolayısıyla komşunuzdaki problem çözülmeden sizin daireniz kat mülkiyetine geçemez. KDV artışı düzenlemesi yapı ruhsatı 2013 ve sonrasında alınan binalardaki sıfır dairelerin satışı ile ilgilidir. Yapı ruhsatı inşaatın başlamasına izin veren belgedir. İskan ruhsatı (yapı kullandırma izin belgesi) bundan farklı olarak bina tamamlanınca alınır. Dolayısıyla binanıza iskan belgesi alınmamışsa bile yapı ruhsatı 2013 öncesinde çıktıysa KDV artışı sizi ilgilendirmez.

 • Umut diyor ki:

  16.02.2013 tarihinde sorduğum sorunun neden kaldırıldığını ogrenebilrmiyim

  • Nazim Adakli diyor ki:

   Umut Bey, sorunuz kaldırılmadı. İçeriğimizi spam’den korumak için soruları gözden geçirdikten sonra yayımlıyoruz. Bu işlemi ancak iş saatleri içerisinde yapabildiğimizden sorunuz ve yanıtı bugün yayımlanmıştır. İyi günler.

 • emrah diyor ki:

  hocam ankara ili altındağ ilçesinden 145 bin tl ye ev aldık satıcı tapuda değerinden gösterceğini söylüyor ne kadar tapu masrafı öderiz ayrıca 90 bin lira göstersek bir kazancımız olur mu ve bu suç sayılır mı ben kendim malulen emekliyim tapu masraflarında bana indirim uygulaması var mıdır cevabınız için şimdiden teşekkür ederim

  • Nazim Adakli diyor ki:

   Merhaba Emrah Bey. 145.000 TL’lik ev için tapu harcı alıcı ve satıcı için ayrı ayrı 2900′er TL olacaktır. Tapu masraflarında malulen emeklilere maalesef bir indirim yok. Evin değerinden düşük gösterilmesi sonradan vergi cezasına sebep olabilir. Ayrıca olur da evi satmak isterseniz tasarruf edeceğiniz tapu harcından çok daha yüksek değer artışı kazancı vergisi ödemeniz olasılığı var. İyi günler.

 • Umut diyor ki:

  Merhabalar.emlakci vasitasyla bi ev buldum ev sahibi ile emlakçının hazırladığı bi gayrimenkul satış sözleşmesi düzenledik. Oradaki maddlerden bir tanesi de ” gayrimenkulün satış aşamasında her türlü harc , vergi ve diğer gider kalemlerini alıcı öder ” seklinde.ancak sizin açıklamalarınız da okuduğum kadarıyla bunların eşit olarak alıcı ve satıcı tarafından ödenmesi gerekiyormuş.ne yapabilirim

  • Nazim Adakli diyor ki:

   Umut Bey merhaba. Sözleşmeyi imzaladığınız için yapacak pek bir şey kalmıyor. Zaten bu tür bir hüküm çoğu ev alım-satım sözleşmesinde bulunur.

 • gökalp diyor ki:

  can bey br müthitten daire aldık ama evin yüzde 75 henüz tamamlanmadı amatapular çktı mütahit buna istinaden kredi çkarablirmi teşekkürler

  • Nazim Adakli diyor ki:

   Merhaba Gökhan Bey

   Kredi için evin %80′inin tamamlanmış olması (kapı ve pencerelerinin takılmış olması gerekiyor). Ev bu haldeyse kredi alabilirsiniz.

   İyi günler.

 • zAFER diyor ki:

  Merhaba ;

  2010 yılı kasım ayında 112.000 tl banka kredisyle ev satın aldım. Fakat tapuda alım bedelini 90.000 tl olarak gösterdik. Vergi dairesinden tebligat geldi. ve müfettişe bu şekilde beyan vedim. Bu aya kadar olan faiz ve tapu harcı ödememi nasıl hesaplarım.Teşekkür ederim

 • soner diyor ki:

  Nazım Bey Merhaba,

  80 bin tl sini kredi kullanarak 140 bin tl ye ev almaktayım. Emlakçı tapuda rayiç bedeli olarak 80 bin tl gösterileceğini söyledi, bu durum sıkıntı yaratır mı ? evin satış bedelini 80 bin mi yoksa 140 bin tl mi göstermem gerekli ?

  Yardımınız için teşekkür ederim.

 • Ezgi kılıç diyor ki:

  Merhaba
  08.08.2008 yılında bir ev aldık,Bu evin tapudaki görünen rakamı 30.000 tl biz bu rakama kredi kullandık ama evi 60.000 tl aldık.Şimdi evi 95.000 satmak istyoruz alıcak kısıde 70.000 kredi kullanmak istıyor gelir beyanı cezası olacak mı yoksa 2013 ağustosu bekleyıp 5 yılılı dolurup mu satasak?
  Cevabınız için şimdidien teşekkür ederim.

  • Nazim Adakli diyor ki:

   Ezgi Hanım, değer artışı kazancı vergisi bir ceza değil gelir artışlarından elde edilen bir vergidir. Eviniz 70.000′ye satılmış olarak görünürse bu satıştan yaklaşık 5500 TL değer artışı kazancı vergisi doğar. Yalnız bu konu ile ilgili bu yıl yeni yasa çıkması bekleniyor. Bu yasayla 5 yıl sınırı kalkacak. O durumda da değer artışı kazancı vergisi ödemeniz gerekecek. Ancak büyük ihtimalle bu vergi daha düşük bir oranda olacak. Ben durumu özetleyeyim, kararı siz vermelisiniz:

   - Evi şimdi satarsanız 5500 TL vergi ödersiniz
   - Yeni gelir vergisi kanunu Ağustos’tan önce çıkarsa evi Ağustos’ta satsanız dahi vergi doğar, ancak bu vergi 5500 TL’den az olur. (Muhtemelen yarısı kadar)
   - Yeni kanun Ağustos’a kadar çıkmazsa, siz evi Ağustos’ta sattığınız durumda vergi ödemezsiniz.

 • candan demiroz diyor ki:

  Merhaba Can bey,

  275 bin liralik ev almak istiyorum, nakitte su an 30 bin param var, bankalarin kredi olarak %75ini verdigini dusunecek olursak haliyle nakit para yetmiyor. Izlenebilecek baska bir yol var midir? Aylik odemelerde 2000 odeme durumum var fakat para biriktirip ev almak icin beklemek istemiyorum.Onerilerinizi ilgiyle bekliyorum

  Tesekkurler

  • Nazim Adakli diyor ki:

   Candan Hanım, ikinci bir eviniz varsa onu ipotek göstererek daha yüksek yüzdede kredi çekebilirsiniz. Veya birkaç banka paranın kalanını ihtiyaç kredisi olarak verebiliyor, ancak bunun için iki krediyi de aynı anda ödeyebilecek ölçüde geliriniz olduğuna ikna olmalılar.

 • Zafer BOYACI diyor ki:

  Merhaba,

  195.000.-TL üzerinden ev sahibi ile anlaşma sağlandı, evin ekspertiz değerinin 240.000.-TL çıkması bekleniyor ben de kredimi diğer masrafları da düşünerek ekspertiz değerinin %75′i yani 180.000.-TL kadar kullanmak istiyorum. Bu durumda tapuda satış bedelini ne göstermem gerekir? Kredi tutarı olan 180.000.-TL mi? Ekspertiz tutarı olan 240.000.-TL mi? Alım Satım bedeli olan 195.000.-TL mi? Sonradan tapu harcı ile ilgili sıkıntı yaşamak istemiyorum ne kadar tapu harcı ödemem gerekir?

 • ahsen diyor ki:

  165000 tl lik ev almayı düşünüyorum bunun 85000 tl lik kısmını kredi çekeceğim acaba yaza veya sonbahara doğru konut kredileri daha fazla düşermi yoksa 0,75 ten kredi çekmem daha cazip olur.

  • Nazim Adakli diyor ki:

   Ahsen Hanım, faizlerin bu sene artık daha fazla kayda değer biçimde düşeceğini öngörmüyoruz. Bunun yanında ev fiyatları 2012 enflasyon şampiyonu oldu ve KDV düzenlemesiyle daha da yükseliyor. Uygun bir ev bulursanız kredi almak için bu aralar tam zamanı. Faizler daha da düşerse refinansman yapabilirsiniz her zaman. En uygun teklifler için http://www.konutkredisi.com.tr adresimize göz atabilirsiniz.

 • yusuf eroglu diyor ki:

  Nazim bey, ben yurd disi malulen emeklisiyim, sizden ricam bilginiz varmidir konsolosluk veya yurd disindan ogrenilmek istendiginde benim uzerimdeki gayri menkuller neler var ogrenebilirler mi? Anliyacaginiz avrupa uc kurus para veriyor yillarimizi verdik, ama ekonomik kriz adi altinda bizlerin malini hesap ediyor parayi kesmeye kalkiyor veya once evini sat ye diyor. Veya esimin uzerine mallarimi versem hangi sekilde ekonomik ve akillica olur… saygilar.

  • Nazim Adakli diyor ki:

   Yusuf Bey, konsolosluğa gidip bir tanıdığınıza bu konuda vekalet verirseniz tanıdığınız tapu dairesine gidip üzerinize ne tür gayrimenkuller var öğrenebilir. Gayrimenkul devirlerinde %4 civarı tapu harcı ödemek durumunda kalacağınızı unutmayınız.

 • Burak İşler diyor ki:

  03 şubat 2013 Tarihinden itibaren 60,000 tl istendigi Müstakil ev Satıcısı İle Anlaştık. Tapu ,ekspertiz gibi. bütün harcamalar bize kac para denk gelir.Yardımlarınız icin teşekkür ederim.

  • Nazim Adakli diyor ki:

   Burak Bey, 60.000 TL değerindeki ev için alıcı ve satıcı tarafından ayrı ayrı 1200′er TL tapu harcı ödenmesi gerekir. Bunun yanında kredi için bankaya göre değişen bir şekilde 1000-2500 TL civarı masraf çıkar. Bunun içine ekspertiz, DASK, diğer sigortalar, dosya masrafı, ipotek ücretleri vb. dahildir.

 • Fatih diyor ki:

  Merhabalar. 77000TL krediyle ev alıyorum. Exper evin değerini 105000 tl gösterdi, ancak ben gerçekten 77000 e alıyorum. evin değerini ne kadar göstermeliyim. Konut kredisiyle aldığım için muaf olduğum harçlar nelerdir. Yarın tapuya gitsem cebimden net ne kadar para çıkacak. Teşekkürler.

  • Nazim Adakli diyor ki:

   Fatih Bey, evin değerini gerçekleşen satış bedeli kadar göstermelisiniz. Ekspertiz değeri bağlayıcı değil. Konut kredisi aldığınız için kredi faizi üzerine vergi yükü (%15 BSMV, %5 KKDF) binmiyor. 77.000 TL’lik evin tapu harcı alıcı ve satıcı için ayrı ayrı 1540 TL olacaktır. Üzerine ortalama 200 TL tapu döner sermaye ücreti ödenir.

 • ümit bayar diyor ki:

  88 bin tl ye bir alacağım bunun 50 bin tlsini banka dan diğer kısmında kendim tamamlayacağım bunda ne gibi ryol izlemeyilim eşimin üstüne mi yoksa kendi üstümemei yaptırayım. kaç tl tapu masrafı çıkar saygılarımla;

  • Nazim Adakli diyor ki:

   Ümit Bey, evi kimin üzerine yapacağınız size kalmış. Nasıl isterseniz öyle yapabilirsiniz. 88.000 TL için tapu harcı alıcı ve satıcı için ayrı ayrı 1800′er TL civarında olacaktır.

   http://www.konutkredisi.com.tr adresimizden en güncel teklifleri inceleyebilir, bilgi formunu doldurup konut kredisi danışmanlarımızdan ücretsiz danışmanlık alabilirsiniz.

 • mehmet diyor ki:

  yeni gelir vergisi kanunu tahminen ne zaman uygulanır. Ev satıp yeni ev alacağım için değer artışı yüzünden vergi ödemek istemiyorum. Satış için beklemeli miyim kanun onaylanıncaya kadar yoksa bu hafta satış yapsam bile bu kanun beni kapsar mı ?

  • Nazim Adakli diyor ki:

   Mehmet Bey, eğer evi aldıktan sonra 5 yıl geçmişse beklemeyin, zira kanun geçince bir miktar vergi ödeyeceksiniz. Henüz 5 yıl geçmemişse kanunun geçmişe yönelik işleyeceğini tahmin etmiyoruz. Şu anki tasarıda böyle bir madde yok ancak yasanın tasarı halinde olduğunu unutmamak lazım. Kanun taslağı ne zaman yasalaşır bununla ilgili bir tahmin de yürütemiyoruz henüz.

 • emir diyor ki:

  merhaba 2010 yılında 80 000 TL ye banka kredisiyle bir ev aldım. Fakat tapuda 47 tl geçerliymiş bu konuda tecrübesiz olduğumuz için emlakçıya sorduk böyle oluyor dedi.Şimdi bunu nasıl değiştirebiliriz .Yardımcı olursanız sevinirim.

  • Nazim Adakli diyor ki:

   Emir Bey, tapuda gerçekleşen satış beyan edilir. Bunun aksi tespit edildiğinde vergi cezası alırsınız. Evin değeri çektiğiniz krediden de düşükse tespit edilme olasılığı çok yüksektir. Emlakçınız hukuksuz iş yapmış.

   Evin değerini satıcıyla beraber tapu dairesine gidip pişmanlık beyanı vererek düzeltebilirsiniz. Veya satıcıyı bulamazsanız ona düşen tapu harcı farkını da siz ödeyebilirsiniz.

 • ibrahim Altın diyor ki:

  merhaba,

  öncelikle son derce faydalı bilgiler verdiğiniz için teşekkür ederim. ben ankara incekte kooperatiften 250000 tl ye bir sıfır daire aldım. 250000 nin 90000 lirası için konut kredisi kullandım. tüm miktarı nakit olarak koopreatifin hesabına gönderdim.

  mart ayı gibi tapu çıkmasını beliyoruz. bu kapsamda. benim toplamda ne kadarlık masrafım olması muhtemel?

  ben çalışıyorum ama eşim ev hanımı ve bir geliri yok. eğer tapu eşim üzerine çıkarsa tapu esnasında yada ileride ödeyeceğimiz vergilerde (emlak vergisi vs.) bir kazancımız olur mu?

  • Nazim Adakli diyor ki:

   İbrahim Bey, 250.000 TL’lik ev için 5000 TL tapu harcı olacaktır. Evi eşiniz üzerine yaptırırsanız bildiğim kadarıyla yıllık 500 TL emlak vergisinden muaf olacaksınız.

 • umutumut diyor ki:

  Merhaba Nazım Bey
  Aşağıdaki soruma cevap verdiniz teşekkürler. Ben o evi kredi kullanmadan aldım sanırım bu yüzden mütayyid satış bedelini az gösterdi, ben pişmanlık beyanını versem üzerime düşen miktarıda ödesem diğer taraf ödemezse ne olur.Birde şu söylediğnizi anlamadım
  ”Değer artışı kazancı vergisinden bahsettiğiniz bir muafiyet söz konusu değil’
  benim demek istediğim 2013 değişikliklerinde şöyle bir yazı var.Benim durumuma uygun olacağını sandım yazı şu:

  BAŞKA BİR EV ALMAK İÇİN SATANLAR HARİÇ
  Taslak konut alım satımından para kazananları vergilendirmeyi amaçlıyor. Bu nedenle evini büyütmek veya daha konforlu bir konutta oturmak için elindeki evini satanlara vergi muafiyeti getiriyor. Bu istisna tek konuta sahip olanlara tanınıyor. Taslağa göre tek konuta sahip olanlar, daha iyi veya daha büyük bir konut almak için sahip oldukları konutu satarlarsa bu satıştan elde ettikleri kazançlar gelir vergisine tabi tutulmayacak. İstisnanın uygulanması için eski ve satılan konutun en az iki tam yıl satıcının mülkiyetinde tutulmuş olması ve satıldığı tarihten itibaren bir tam yıl içinde yeni konutun satın alınmış olması gerekir. Bu istisnanın uygulanmasında, mükellefin eşi ile küçük çocukları birlikte değerlendiriliyor
  teşekkürler

  umutumut diyor ki:
  22 Ocak 2013, 17:17

  merhaba
  2012 nin eylül ayında bir ev aldık. tapudaki satış değeri 25000 ama biz evi 115000
  tl ye aldık.
  bu evi bu yıl satmak istiyorum örneğin 120000 tl ye.
  1. ne kadar gelir vergisi öderim
  2. bu tapudaki satış bedelini düzelttirebilirmiyiz.
  3. bazı yazılarda şunu gördüm eğer bir tane eviniz varsa ve 2 yıl sonra evini büyütmek yada daha konforlu bir ev almak içn satarsa bu gelir vergisini ödemeyecek. aydınlatırsanız sevinirim. teşekkürler.
  Cevapla
  Nazim Adakli diyor ki:
  24 Ocak 2013, 13:27

  Umut Bey, bahsettiğiniz nitelikte bir satıştan yaklaşık 35.000 TL değer artışı kazancı vergisi doğacaktır. Evin tapudaki değerini vergi dairesine pişmanlık beyanı vererek, aradaki tapu harcı farkını (alıcı ve satıcı için ayrı ayrı yaklaşık 2000′er TL) aradan geçen her ay için %4 zamlı ödeyerek düzeltebilirsiniz. Değer artışı kazancı vergisinden bahsettiğiniz bir muafiyet söz konusu değil

  • Nazim Adakli diyor ki:

   Müteahhiti uyarmadan bunu yaparsanız kendisine vergi cezası gelir. Sözleşmenizde “tüm tapu masraflarını alıcı ödeyecektir” tarzı bir ifade varsa onun payını da sizin ödemeniz gerekecektir.

   2013′te gelecek gelir vergisi revizyonu şu an sadece taslak aşamasında. Değişikliğin ne zaman yürürlüğe gireceğini de bilmiyoruz. Bahsettiğiniz haber vergi.com.tr websitesinde anonim olarak yapılan bir açıklamaya dayanıyor. Henüz kesinleşmeyen, devletten açıklama gelmemiş durumlara “şu değişiklik olacak” diye kesin bir şey söyleyip insanları yanlış yönlendirmek istemiyoruz. Sadece Maliye Bakanı’nın kesin olarak açıkladığı 5 yıl süre sınırının kalkacak olması durumu kesin. Bu da zaten evin tapu değerini asıl değerie göstermek için bir başka sebep oluşturuyor.

 • celal yalcınkaya diyor ki:

  2013 de 70 bın tlye daire aldım bunun ne kadar tapu masrafı olur saygılarımla

 • Orhan Deniz diyor ki:

  Merhaba. 130.000 TL’ye ev alsak. Tapuda 70.000 TL satış gösterilse. 100.000 TL’yi bankadan mortgage çeksek. Parayı transfer etmsek, vadesiz hesaptan nakit çeksek 100.000 TL olarak. (Bankanın kestiği birtkaım masrafları saymazsak 100.000) Şimdi bu durumda gerçek değeri sakladığımız için hem alıcı hem satıcı sorumlu oluyor. Peki banka burada parayı havale yapmadı, nakit ödedi diye sorumlu olmaz mı? Bankaya hesaben ödeme yapmadı diye bir sorumluluk yıkılamaz mı? Sonuçta, karşı tarafın hesabına düşük para gidiyor.

  • Nazim Adakli diyor ki:

   Orhan Bey, konut kredisi alıcıya değil satıcıya ödeniyor. Krediniz kabul edildiği zaman banka parayı direkt olarak satıcının hesabına yatırdığından böyle sorunların önüne geçmiş oluyor. Yani tüm konut kredisi sürecine, konut kredisi kullanacak bir kişinin eline veya hesabına asla para geçmiyor, sadece evin tapusu kendi mülkiyetine geçiyor.

 • Necdet OKTAY diyor ki:

  2009 yılında almış olduğum konutu satacağım, 5 yıl dolmadan satış yapacağım için gelir vergisi ödeneceğini öğrendim, ancak üzerimde olan tek evi satıp 1 yıl içerisinde tekrar bir ev aldığımda satmış olduğum ev için gelir vergisi yine de ödeniyor mu? Teşekkürler.

 • umutumut diyor ki:

  merhaba
  2012 nin eylül ayında bir ev aldık. tapudaki satış değeri 25000 ama biz evi 115000
  tl ye aldık.
  bu evi bu yıl satmak istiyorum örneğin 120000 tl ye.
  1. ne kadar gelir vergisi öderim
  2. bu tapudaki satış bedelini düzelttirebilirmiyiz.
  3. bazı yazılarda şunu gördüm eğer bir tane eviniz varsa ve 2 yıl sonra evini büyütmek yada daha konforlu bir ev almak içn satarsa bu gelir vergisini ödemeyecek. aydınlatırsanız sevinirim. teşekkürler.

  • Nazim Adakli diyor ki:

   Umut Bey, bahsettiğiniz nitelikte bir satıştan yaklaşık 35.000 TL değer artışı kazancı vergisi doğacaktır. Evin tapudaki değerini vergi dairesine pişmanlık beyanı vererek, aradaki tapu harcı farkını (alıcı ve satıcı için ayrı ayrı yaklaşık 2000′er TL) aradan geçen her ay için %4 zamlı ödeyerek düzeltebilirsiniz. Değer artışı kazancı vergisinden bahsettiğiniz bir muafiyet söz konusu değil.

 • Erhami METİN diyor ki:

  Merhaba Nazim Bey.
  Mayıs 2007′de İstanbul Tuzla KİPTAŞ konutlarından 55.000 TL’si kredi olmak üzere 75.000 TL’ye aldığım dairemi mecburiyet üzere satmaya karar verdim. Alıcı ile 115.000 TL’ye (Şu ana kadar ödediğim tutar ve kalan borcu dahil evin toplam maliyetine!) anlaştık. Evin mevcut kredi borcunu 32.000 TL’ye kapatıyorum. Alıcı 75.000 TL’lik yeni bir kredi ile evi devir alacak.
  1.sorum: banka borcunu kapattığımda ipotek kaldırma masrafı ne kadar öderim?
  2.sorum: alım satım masrafları ve tapu harcı ne kadar çıkar?
  3.sorum: evi almamla satmam arasındaki süre 5 yıldan biraz uzun, fakat konutların teslimi ağustos 2009 olduğundan süre çok daha kısa görünüyor. Bu durumda gelir kazanımı kanunu kapsamına girer miyim? girersem ne kadar ödemem gerekecek?
  Son olarak masrafları düşürmek adına bir tavsiyeniz olur mu?
  Teşekkürler..

  • Nazim Adakli diyor ki:

   Erhami Bey

   1) İpotek fekki ücreti bankaya göre değişmekle beraber 100-300 TL arasındadır.
   2) Ev tapuda 115.000 TL’lik evin satışı içın tapu harcı alıcı ve satıcı için ayrı ayrı 2300′er TL olacaktır. Çoğu satıcı sözleşmeye ekledikleri bir madde ile bu masrafların tümünü alıcınn karşılamasını ister.
   3) Değer artışı kazancı evi alırken tapunun teslim tarihi ve değeri ile evi satarken tapunun teslim tarihi ve değeri üzerinden hesaplanır. Tapunuzun tarihi 2009 ise vergi ödersiniz. Bu vergi başta ödediğiniz 75.000 TL’nin arada geçen zamanda oluşan enflasyonla çarpılmış halinin (bu değer tapuyu 2009 Ocak’ta teslim aldıysanız yaklaşık 100.000 TL oluyor), evin satış değerinden çıkarılması (115.000 – 100.000) ile oluşan fark (15.000) üzerinden, gelir vergisi olarak ödenir. 15.000 TL kazanç için gelir vergisi yaklaşık 2600 TL olacaktır.

   Daha az vergi veya harç ödemek için evin tapusunu düşük gösterme dışında bir yöntem yok. Bu durumun cezai yaptırımları olduğundan, ve Maliye Bakanlığı bu konuda denetimleri gittikçe sıkılaştırdığından, biz bunu hem hukuken hem de müşterilerimizin çıkarları açısından tavsiye etmiyoruz.

 • Sercan konuralp diyor ki:

  Merhabalar Yeni bir ev almak istiyorum hayatımda ilk defa ev alıcam ve hiçbirsey bilmiyorum. Almak istedigim daire 35 40 m kare 1+1 sıfır bina evde kimse oturmamış fakat evi biri almış tekrar satışa koyuyor. Evin degerini 26 bin lira gibi bir fiyat göstermişler 1 yıl içinde tekrar satıcagı için eve istedigi 70 binliralık gercek degerine ödeyecegi masrafları ödemek istemiyor. Benim param 25 bin gibi bir rakam kredi çektigimde nakitimle evi almaya yetiyor faka benim tam olarak anlamadıgım 5 yıl sonra evi satarken tapu uzerındeki fiyatı tekrar belirleyip belirleyemiycegim ben zaten 6 yıllık kredi kullanıcam 5 yıldan önce satmayacagım bu durumda nelere dikkat etmem gerekli ve tapu harcı dışında elektrik dogalgaz vb abonelikleri üzerime alırken ödemem gereken yani tapu harcı dışında ödemem gerekler nelerdir acaba? Yardımcı olmanız dilegiyle iyi çalışmalar dilerim.

  • Nazim Adakli diyor ki:

   Sercan Bey, karşı taraf 1 yıl önce evin değerini 26.000 TL üzerinden göstermişse ve siz evi 70.000 TL gösterecekseniz, satıcının yaklaşık 9000 TL değer artışı kazancı vergisi ödemesi gerekir. Şu andaki kanunlara göre siz evin tapusunu yine düşük gösterir ve 5 yıl içinde satarken tapuda daha yüksek görünürse aradaki fark üzerinden değer artışı kazancı vergisi ödemeniz gerekecektir. Sizi uyarmam gereken nokta Maliye Bakanı’nın açıklamalarına göre bu 5 yıllık süre sınırının kalkacak veya değişecek olduğudur. Hem bu yüzden hem de vergi usülünce cezai yaptırımlarla karşılaşmamak için evin değerini gerçekleşen satış bedeli üzerinden göstermenizde hayati önem taşıyor. Bundan doğacak masrafları hukuken satıcının üstlenmesi gerekiyor, zira zamanında 1000 TL ekstra tapu harcından kaçmak için böyle bir yöntemi kendisi izlemiş. Eğer üstlenmiyorsa size verdiği teklifi 9000 TL yüksek vermiş gibi, evin değeri 79000 TL’ymiş gibi düşünün.

 • idris diyor ki:

  merhaba,
  insaat halindeki bir binadan 100000 tl karsiliginda bir daire aldim.muteahhite 10000 tl kapora verdim ve kendi aramizda bir satis sozlesmesi hazirladik.sozlesmedeki odeme planina gore tapu tevrinde 30000 tl daha odeyecegim.kalan 60000 tl yi de kredi ile odeyecegim.fakat insaatin %80 i suanda bitmis olmadigindan ben krediyi cekemiyorum.onun yerine hulle yapmayi onerdi muteahhit.ben de tapuyu ilk olarak guvendigim birinin ustune aldiracagim.kredi cekmeye hazir olundugunda tapuyu kendi uzerime alacagim.burada iki satis islemi gerceklestigi icin iki kere mi tapu harci odeyecegim. Hulle isleminin bana ekstra maliyeti ne olur?
  Tesekkurler

  • Nazim Adakli diyor ki:

   İdris Bey, 100.000 TL’lik dairenin tapu masraflı alıcı ve satıcı için 2000′er liradır. 2 kere tapu devri olursa bu masraf da ikiye katlanır. Bu işlemin size ekstra maliyeti 2000 TL (eğer satıcının payını da ödüyorsanız 4000 TL) olur.

 • hasan diyor ki:

  2013 nisan ayında yapımına başlanacak olan apartmandan daire satın aldım toplam maaliyet 100.000tl evi 2014 yılında teslim alacağım tapu masrafım ne olur acaba….? 2013 yılından sonra yapılan evlerin tapu masraflarının daha fazla olacağını duydum bunun üzerine bu soruyu soruyorum cevaplarsanız çok sexinirim. şimdiden tşklr

  • Nazim Adakli diyor ki:

   Hasan Bey, 2013′ten sonra yapılacak evlerin tapu masrafları değil KDV’si daha yüksek olacak. 100.000 TL’lik evinizin tapu harcı şimdiki oranla alıcı ve satıcı için ayrı ayrı 2000′er TL’dir. Evde KDV artışı olursa size %7 veya %17 daha yüksek fiyat vermeleri gerekir. Yani size 107.000 TL veya 117.000 demeleri lazım olur çünkü KDV evin fiyatının içindedir.

 • ZEYNEP diyor ki:

  Merhaba,

  İstanbul/Çekmeköy/Çamlık’ta 65,000 tl ye bir ev alıyorum bahçe katı diye geçiyor tapuda buna 45,000 tl kredi kullanacağım bankanın alıdğı masrafları biliyorum ama bunun dışında tapu masrafı vergi vs. benim ve ev sahibinina yrı ayrı ödemesi gereken tutarlar nedir. başka ne gibi masraflar vardır

  • Nazim Adakli diyor ki:

   Zeynep Hanım, 65.000 TL’lik ev için alıcı ve satıcı ayrı ayrı 1300 TL tapu harcı öder. Ortalama 200 lira tapu döner sermaye ücreti alınır. Yıllık yaklaşık 130 TL emlak vergisi ödersiniz. Kredi sürecinde bankadan bankaya değişen dosya masrafı (2000 TL isteyen de var, hiç istemeyen de), (ortalama 200 TL) ekspertiz ücreti vb. kalemler vardır. Metrekareye göre değişen (100-300 TL arası) DASK ücreti alınır. Bir şey atlamadıysam tüm kalemleriniz bunlardır.

 • HALİL diyor ki:

  MERHABA BEN 115 BİN LİRA KREDİYLE EV ALIYORUM TAPU SENEDİNE BAKTIĞIMDA 40 BİNLİRA SATIŞ BEDELİ GÖZÜKMEKTE BENİM TAPU MASRAFLARIM ALDIĞIM KREDİYE GÖRE Mİ YOKSA SATIŞ BEDELİNE GÖREMİ ESAS ALINACAKTIR TEŞEKÜRLER

  • Nazim Adakli diyor ki:

   Halil Bey, tapuya beyan edeceğiniz değer hukuken sözleşmenizdeki gerçekleşen satış değeri olmalıdır. Örneğin 115.000 TL krediyle toplamda 150.000 TL’lik bir ev aldıysanız tapuya beyan ettiğiniz evin değeri 150.000 TL olmalıdır. Böyle olmadığı taktirde durumunuz Maliye Bakanlığınca tespit edildiğinde ceza ödersiniz. Eğer tapuya beyan ettiğinizde evin değeri en azından bankadan çektiğiniz kredi tutarı kadar gösterilmezse durumunuz kesinlikle tespit edilecektir ve hem size hem satıcıya vergi cezası kesilecektir.

 • raim diyor ki:

  can bey bir dairem var onu kardeşime satmak isidyom aslında daire kardeşimin daire alım esnasında kardeşim burda olmadıgı icin tapuyu üstüme 2009 yılında aldım daire rayış bedeli 65000 ama daire tapuda 110000 tl gözüküyor bu satışı ne ye göre kardeşime yabmalıyom şuana fiyatı daha yüksek tapuda gözüktügünden.

  • Nazim Adakli diyor ki:

   Raim Bey, evi rayiç bedel üzerinden veya gerçek bedeli üzerinden kardeşinize borç karşılığı satmanız en masrafsız yol olacaktır. Aile içinde borçlanma olabildiğinden dairenizi kardeşinize borç karşılığı satarsınız, o da borcunu istediği zaman öder veya ödemez. Rayiç bedel üzerinden satarsanız evin ilerideki satışlarında büyük oranlarda gelir artışı kazancı vergisi ödersiniz. Tavsiyemiz tapu harcını biraz daha yüksek ödeyip evi gerçek bedeli üzerinden satmanız. 65000 TL’lik ev için toplam tapu harcınız 2600 TL, 110.000 TL’lik ev için toplam tapu harcınız 4800 TL olacaktır.

 • murat diyor ki:

  Sn. Yetkili

  Yeğenimle 25 , 30 sene önce ortaklaşa aldığımız bir arsada 1/3 oranında ortağım . Yeni çıkacak vergi kanunu nedeniyle alış fiyatınında çok düşük gösterdiğimiz. Bu arsayı satınca çok büyük değer artışı kazanç vergisi çıkacak. Bunu önlemek için 1/3 lük hissemi eşimin üstüne olan daire ile takas yapsam . Vede arsamın değerini bu günkü satış değerine yakın göstersem:
  1) Benim hissemi takas yapan eşim , arsanın tamamı satılınca değer artışı vergisi nasıl hesaplanacak??? Yeni takas edilen fiyatdanmı yoksa yeğenimle ilk aldığımız fiyat üzerindenmi??
  2) Arsanın tamamı satılınca yeğenimin değer artış vergisi nasıl hesaplanacak??. Eski alım fiyatı üzerindenmi yoksa onunkide takas fiyatı üzerindenmi hesaplanacak.??

  İyi çalışmalar
  Saygılarımla.

  • Nazim Adakli diyor ki:

   Murat Bey, değer artışı kazancını hesaplamak için öncelikle arsanın zamanında gösterildiği fiyatın aradan geçen zamanla gerçekleşen enflasyonla çarpılmış hali bulunur. Örneğin o zamanın (1983′ün) 10 lirası bugünün parasıyla 514.535 TL ediyor. Önce arsanın değerinin tam olarak ne kadar göründüğünü tapu dairesinden öğrenip, sonra bu parayı enflasyon etkisini hesaplayıp bugünün parasına çevirmeniz lazım () Sonra eğer bu miktar ile satış fiyatı arasında fark varsa, bu farkın üzerinden gelir vergisi dilimlerine göre vergi alınır (bu oranlar %15 ile %35 arasında değişir).

   Yani takas da yapsanız, satış da yapsanız, önce eski fiyatı bulup, sonra onu enflasyonla çarpıp, arada fark var ise onun üzerinden hesaplayarak değer artışı kazancı vergisi ödersiniz.

   Tabi bu durum sadece Maliye Bakanı’nın konuştuğu değişiklikler yeni kanunla yürürlüğe girerse geçerli. Şu anda böyle bir vergi verme zorunluluğunuz yok. Ayrıca bu kanun 2013′ten önce alınan taşınmazları kapsamayadabilir. Bunları kanun çıkınca göreceğiz.

 • ahmet kılıç diyor ki:

  ipotekli krei ile arsa alıcam 200.000 tl kredi alıcam arsa dğeri 240.000 tl vergi ve harçlarla toplam tapu masrafım ne kadar olur acaba?

  • Nazim Adakli diyor ki:

   Ahmet Bey, tapu harcınız alıcı ve satıcı için ayrı ayrı 4800 TL olacaktır. Bunun yanında ortalama 200 TL tapu döner sermaye ücreti ödersiniz.

 • hasan diyor ki:

  merhaba banka benden dosya masrafı için 450 tl istiyor bunun yasal olmadığını söylediğimdede siz bilirsiniz başka bankaya başvuru yapabilirsiniz diyor ama diğer bankalarda dosya masrafı için bir miktar para talep ediyor..
  benim sorum bu ücreti ödemek zorundamıyım ?

  • Nazim Adakli diyor ki:

   Hasan Bey, dosya masrafı vb. ücretleri mahkeme kararıyla geri alanlar sözleşmelerdeki hatalardan vb. yararlanarak almaktadır. Hukuken bankaların siz kredi isterken bu masrafı talep etmesinde şu an bir sakınca yoktur. Kredi alacağınız bankayı seçerken bu ücreti de göz önünde bulundurmanız gerekmektedir.

   http://www.konutkredisi.com.tr adresimizden formu doldurup düşük dosya masraflı kredileri görebilirsiniz.

 • merhaba ben 98.000 tl.ye ev aldım 68.000tl.si kredi olacak emlakçı bana 3000 tl tapu masrafım olduğunu söyledi ev sahibiyle hiç karşı karşıya gelmedim.emlakçı yarın parayı istiyor.satış sözleşmesinde her iki tarafın ödeyeceği tapu masrafından bahsedilmiyor.ne yapmam lazım masraf 3000 tl olabilirmi.acele cevap yazarmısınız

  • Nazim Adakli diyor ki:

   Süleyman Bey, 98.000 TL’lik evin tapu harcı alıcı ve satıcı için ayrı ayrı 1960′ar TL + ortalama 200 TL tapu döner sermaye ücretidir. Sözleşmenizde alıcının payını sizin ödeyeceğinize dair bir hüküm yoksa 3000 TL gerçek harcın üzerinde bir rakamdır.

 • ENGİN diyor ki:

  merhabalar;
  ist küçükçekmecede 115,000 tl ye satıcı ile evde anlaşma yaptım.bankaya kredisi alıyorum daha bugün itibari ile bankada evrakları imzaladım.90,000 tl kredi için 1000 tl dosya masrafı
  200 tl ipotek masrafı
  270 tl hayat sigortası
  250 tl dask zorunlu deprem sigortası ücretini ödedim toplamda 1720 tl bankaya ödeme yaptım dah bismillah.
  şimdi 25,000 tl satıcıya nakit olarak verilecek.sormak istediğim tapu masrafları ve harçları için ne kadar daha ödeme yapacağım .
  iyi çalışmalar.

 • ahmet diyor ki:

  İyi günler. 2008 haziran ayında %80 bitmiş daireyi 40000 peşin 40000 kredi kullanarak aldım. Müteahhit tapuda daireyi 40000 gösterdi.Tapu bedelini de ona göre ödedik. Evin rayiç bedelini bilmiyorum ama üst kat geçenlerde 117bin liraya satıldı.Benimki de 1.kat hemen hemen aynıdır. Pişmanlık dilekçesi verip evin tapuda normal değerde gösterilmesi istediğimde faizi ile birlikte ne kadar borcum çıkar. İlgileriniz için teşekkürler.

  • Nazim Adakli diyor ki:

   Ahmet Bey, ödememiş olduğunuz 660 TL borcun kendisi ve aradan geçen her ay için %4 gecikme zammı ödemeniz gerekecektir. Hesaplarıma göre ortalama cezasıyla birlikte toplam yaklaşık 1500 TL ödeme yapmanız gerekecektir.

 • osman diyor ki:

  merhabalar yeni alınan evlerde ev tutarının %18 i kadar vergi alınacağı doğrumu acaba. yada tapu masrafı adı altında alınacak bedel ev fiyatının %18 mi ?….. şimdiden teşekkür ederim iyi çalışmalar…

  • Nazim Adakli diyor ki:

   Osman Bey, KDV artışı 2013′ten sonra yapılan evler için geçerlidir. Sadece ilk defa satılan yeni yapılmış sıfır evlerden alınır. Vergiyi satıcı öder. Siz ev alırken eğer sıfır ev alıyorsanız size söylenen rakama KDV dahildir. Tapu harcı ile KDV ayrı şeylerdir. Tapu harcı eskisi gibi alıcı ve satıcı için ayrı ayrı ev fiyatının %2′sidir.

   KDV artışı ev fiyatlarını genel olarak artıracak, ama KDV bir evi anlaşılan fiyata aldıktan sonra alıcıyı ilgilendiren bir masraf kalemi değildir.

 • veysel diyor ki:

  İyi günler. Ben ziraat bankasından 35000 konut kredisi kullanarak oturduğum konutu aldım. 16 ay ödemem kaldı. Tapunun yarısı babamın üzerine tapuyu üzerime almak için 5 seneliğine 65000 konut kredisi kullanıp borcumu ödemek istiyorum. Erken kapatma gibi ekstra masraflarım ne olur?65000 liradan masrafları düşünce elimde ne kadar para kalır?Acil para lazım olduğu için böyle bir yola başvuruyorum.Konutun değeri yaklaşık 120000 3 yıllık bina.

  • veysel diyor ki:

   Ayrıca yorumlarınızı okurken bir iki soru daha aklıma takıldı.Biz evi alırken muteahhitten bitmemiş şekilde aldık tapuda 40 000 lira gözüküyor bedel.Yarısını babamdan borç aldığım için tapu ikimizin üzerine. Şu an evin değeri dediğim gibi yaklaşık 120 bin. Tapunun yarısı babamın üzerine. Aile arası kredi kullandırılmıyor demişsiniz. Sadece karı koca mı baba da dahil mi?Ben şu an ”Babam tapudaki 1/2 hissesini bana 65000 TL’ye satıyor diyerekten bankadan 65bin kredi talep edeceğim. Tapuda gözüken 40bin bedel benim için sorun olur mu? Banka bana bu krediyi kullandırır mı?

  • Nazim Adakli diyor ki:

   Veysel Bey, bankalar konut kredilerinin başka amaçlara kullanılmasının önüne geçmek için aile içindeki alışverişlere kredi vermiyorlar. Babanızın evini almak için kredi kullanamazsınız.

 • sezgin diyor ki:

  merhabalar 160 bin tl ye daire aldım 61.000 nakit verdim 99.000 kredi çektim ev kağıthane/gültepede bunun tapu masrafı ne olur

 • ahmet diyor ki:

  2010 kasım da benim dairenin alımı esnasında 42000 tl den tapu harcı alındı. yalnız 2012 kasım da bana malıyeden vergi ziyaı bildirisi geldi. ve ceza uygulanmış.kullandığım kredi 80500 tl olduğu için aradaki farkın vergisi ve cezassı talep ediliyor. 2 yıl sonra böyle bir ödeme isteyebilirler mi?

  • Nazim Adakli diyor ki:

   Ahmet Bey, tapu işlemlerinde satın aldığınız konutun gerçek satınalma değerini beyan etmeniz gerekir. Maliye bunun yapılmadığını tespit ettiğinde 5 yıl içinde mükellefe vergi cezası kesebilir.

 • Oktay Salih diyor ki:

  Merhabalar,
  Üyesi olduğum kooperatifin inşa ettiği dairenin maliyeti 185-190 bin tl olacak. 2013 yazında bitecek. Tapu masrafı ne civarda olur? Teşekkürler…

  • Nazim Adakli diyor ki:

   Oktay Bey, tapuya evin kaydedileceği değer üzerinden %2 tapu harcı ödersiniz. Tapuda masrafınız 4000 TL civarı olacaktır.

 • sevinc diyor ki:

  satmak istedigimiz bir daire var 650 bin tl uzerinden satmayı dusunuyoruz.bildigim kadarıyla 2012 yasasına gore ben evimi satarken eger 5 yıldan uzun sure gectiyse aldıgımın uzerinden satıs yaparken sadeceyuzde 2 tapu harcı oduyordum.2013 yasasında bununla ilgili bir degisiklik oldu mu? ben evimi bugun 650 bin tl uzerinden satsam bana harc dısında bir vergi cıkarmı? cıkarsa ne kadardır?birde evin rayic bedeli 400bin tl ama ben bunu 650 bin uzerinden satarsam bir sıkıntı yasarmıyım boyle bir hakkım varmıdır?

  • Nazim Adakli diyor ki:

   Sevinç Hanım, 31 Aralık’ta Maliye Bakanlığınca yapılan açıklamaya göre bahsettiğiniz 5 yıl sınırı kaldırılacak. Bu düzenleme henüz yapılmadı, ancak yapıldığı taktirde tapu harcının yanında evin tapuya gösterilen alış ve satış fiyatları arasında enflasyon oranından yüksek bir fark varsa bu fark üzerinden değer artışı kazancı vergisi ödeyeceksiniz.

   Evi değişiklik yapılmadan elinizden çıkarırsanız dediğiniz gibi sadece tapu harcı ödersiniz.

   Konuyla ilgili şu adresten daha ayrıntılı bilgi alabilirsiniz: http://blog.konutkredisi.com.tr/deger-artisi-kazanci-vergisinde-5-yil-siniri-kalkiyor/

 • mUSTAFA oral diyor ki:

  ben bugün inşaat halindeki binayı alacağım ve 2014 yılı haziran ayında tapumu alacağım bu günün şartlarında benim sadece tapu masrafım mı olacak yoksa başka masraflarımda çıkacak mı? gelir vergisi kdv gibi….

  • Nazim Adakli diyor ki:

   Mustafa Bey, gelir vergisi ödemezsiniz, KDV ise satıcının mesuliyetindedir ancak evin iskan belgesi 2013 sonrasında alınacaksa en son gerçekleşen KDV artışından etkilenirsiniz, evin fiyatı %17 artabilir. Bunun dışında %2 tapu harcı ödersiniz.

 • Gamze ÜLKER SIRMALI diyor ki:

  Merhabalar, 130.000 TL değerindeki evi 120.000 TL sini kredi kullanarak almayı planlıyoruz. yorumlarınızdan anladığım kadarıyla bize düşen tapu harcı 2600. Ev sıfır olduğundan ve alım satım konusunda hiç bilgimiz olmadığından çıkabilecek ekstra masraflardan endişeliyiz. tapu harcı dışında emlak vergisi ve ipotek harcı da var sanırım. bunlar dışında ödememiz gereken birşeyler var mı? Zaman ayırdığınız için teşekkürler…

  • Nazim Adakli diyor ki:

   Gamze Hanım, öncelikle ek teminat gösterebileceğiniz ve ipotek yaptırabileceğiniz başka bir gayrimenkulünüz yoksa, BDDK kuralları gereği bankalar evin ekspertiz değerinin maksimum %75′i kadar kredi verebilirler. Sizin için bu miktar maksimum 97.500 TL oluyor. Banka size bundan fazla kredi vermeyebilir. Öncelikle bu durumu hatırlatayım.

   Tapu harcınız sizin için 2600 TL, ama çoğu satıcı kendi paylarına düşen harcı da alıcıya ödetebiliyor. Evi alırken sözleşmenizde “harcın tümünü alıcı öder” gibi bir madde olmadığına emin olun, yoksa harcı 2 katı ödersiniz. Emlak vergisi büyük şehir ve mücavir alanlar için %0.02, diğer alanlar için %0,01′dir. Eviniz büyükşehirdeyse 260 TL vergi verirsiniz. Kredi için ipotek harcı %.0,0455, sizin için 600 TL civarında olacak. Bunun dışında bankaya göre değişen miktarda ekspertiz ücreti, dosya masrafı, DASK, ayrıca opsiyonel olarak hayat sigortası ve konut sigortası ücretleri ödeyeceksiniz. Karşınıza çıkabilecek masraf kalemleri bunlardır. Gördüğünüz üzere almak gerçekten zor iş. Umarım hayallerinizi gerçekleştirirsiniz. Şimdiden hayırlı olsun.

 • muhammet diyor ki:

  merhaba.
  ben.mamak şafak tepe mahallesınden 77metre karelık konu tu banka kredi si ile alacagım tapu harcı ve vergileri ne kadar tutar konutun degeri 50bin tl ye

  • Nazim Adakli diyor ki:

   Muhammet Bey, 50 bin TL’nin tapu harcı alıcı ve satıcı için ayrı ayrı 1000 TL’dir, ayrıca döner sermaye ücreti (yaklaşık 200 TL) ödersiniz. Emlak verginiz 100 TL, ipotek harcınız 200 TL tutacaktır.

 • ahmet diyor ki:

  selam hocam ben 135 bn degerinde konut alıyorum benm masrafım ne kadar olur tapu

 • adem diyor ki:

  ev hanımları ve emeklilerde bu masraflarda eş oranlarda tabimidir? şimdiden cevabınız için çok teşekkür ederim.

 • serkan dalkilic diyor ki:

  slmlar almanyadan serkan degeri 200 bin olan eve 150 kredi cekicem nekadar masrafim olur ve nekadar vergi ödemem gerekir 185 m kare dublex daire
  tesekürler

  • Nazim Adakli diyor ki:

   Serkan Bey

   http://www.konutkredisi.com.tr den kredi seçeneklerine, bunların ayrı ayrı masraflarına bakabilirsiniz. Burada ipotek, dask, ekspertiz masraflarını görebilirsiniz.

   Ayrıca 200.000 TL’lik konut için 4000 TL tapu harcı, 200 TL Emlak vergisi, 800 TL ipotek harcı ödemeniz gerekecektir.

 • hüseyin diyor ki:

  Tapu harcı taksitlendirilebilir mi acaba?

 • Sultan diyor ki:

  Merhaba,

  Ben konut projesiden KDV Dahil 235.000 TL bir ev satın aldım. Ama evin inşaatı henüz yeni başladı ve dolayısıyla tapusu yok.

  Sözleşme de tapu masraflarını ALICI öder maddesi yer alıyor.

  Henüz ortada bir daire ve tapu olmadığına göre ve evin ilk tapusu benim adıma çıkcağına göre benim ne kadar tapu masrafım olur?

  Teşekkürler.

  • Nazim Adakli diyor ki:

   Sultan Hanım, tapu tescili ilk defa sizin adınıza yapılacaksa bildiğim kadarıyla sadece %2 tapu harcı ödeyeceksiniz. Bu rakam sizin için toplam 4700 TL’ye denk geliyor.

 • nilifer diyor ki:

  125 mt kare ev alıcam vergı borcu ne kadar öderım

 • sinan GÜNEŞ diyor ki:

  ankara mamak dan 70 metrekara 2+1 sıfır bir ev aldım . Tapu masrafı ne kadardır ve tapu masrafı hesaplanırken semt ve metrekara gibi etkenler tapu masrafını etkiliyor mu ? teşekürler

  • Nazim Adakli diyor ki:

   Sinan Bey, tapu harcı sadece evin satış bedeli üzerinden belirlenir. Alıcı ve satıcı ayrı ayrı satış bedelinin %2′si kadar harç öder.

 • mujde diyor ki:

  Merhaba,
  Ben değeri 50,000 ve 53.000 TL olan biri kredili diğeri peşin olmak üzere 2 ev alacağım. Bu evleride ortalama 450+450 TL’den kiraya vermeyi düşünüyorum. Satın alma aşamasında ne kadar masrafım olur acaba, bir de bu kira gelirleri için ne kadar gelir vergisi ödeyeceğim. Beni aydınlatırsanız çok memnun olurum. Teşekkürler

  • Nazim Adakli diyor ki:

   Müjde Hanım, 50/53 bin TL’lik evler için 1000/1060 TL tapu harcı ödemeniz gerekir (satıcı da aynısını öder). Ortalama 200′er TL döner sermaye ücreti ödersiniz. Krediyi alırken unutmayın ki bankalar konutun fiyatının sadece %75′ine kadar kredi kullandırabiliyorlar (BDDK tarafından konulan limit bu). Kredili ev için ipotek harcı 200 TL civarı olacaktır. Bunun dışında kat mülkiyetine vb. geçiş olursa ayrı ücreti olacaktır. Kredi alacağınız banka size dosya masrafı, ekspertiz ücreti vb. farklı ücretler kesecektir ve bunları peşin ödemenizi bekleyecektir (bu masraflar bankaya göre değişir).

   Kira için gelir vergisi %20′dir. İki evden ayrı ayrı ylık net geliriniz 360′ar TL olacaktır.

 • mehmet gül diyor ki:

  ben 165 m giriş katı 80m de bodrumu olan bir iş yerini toplam 450 bin teleye alaçagım yeni kanuna göre yani 2013 itibariyle tapu masrafı kdv diyer harçlar nekadar ödemem olur
  yani 450 bin tl lik bir iş yeri için bütün masraflar dahil benim çebimden nekadar para çıkar size şimdiden teşekkür ederim çalışmalarınızda başarılar dilerim

  • Nazim Adakli diyor ki:

   Mehmet bey, eğer işyerini yeni inşa edilmiş sıfır bir şekilde alıyorsanız KDV’si %18′dir. Bu vergi zaten size verilen fiyatın içinde olmalıdır, KDV’yi devlete siz değil satıcı öder. Sizin için tapu masrafı alıcı ve satıcı için ayrı ayrı 9000 TL’dir. Tapu döner sermaye ücreti ilgili tapu dairesince belirlenir, ortalama 200 TL’dir. Gayrimenkulünüz için bunları ödeyeceksiniz. Bunun dışında işyeri ruhsatı vb. alırken ödemeniz gereken ayrı paralar konusunda bizim bilgimiz yok.

 • ramazan kayabaşı diyor ki:

  hocam 2013 zamlarına göremi ben 400 bin tl için 8bin satıcıda 8 bin ödeyeceyiz

  • Nazim Adakli diyor ki:

   ramazan bey, yakın zamanda zaten tapu harcına büyük zam geldiğinden yeni yılda normal alış satışta %2 olan orana tekrar zam yapmadılar. fiyat 2013 için geçerli.

 • ramazan kayabaşı diyor ki:

  slm alykm hayırlı çalışmalar ben manisada gercek deyeri 400bin tl olan bir iş yeri alaçagım tapuyada ödeyeceyim gercek deyeri 400 bin tl yi yazdıracagım benim tüm mazraflar dahil kaç lira masrafım olur bana bu konuda birgi verirseniz memnun olurum vereceyiniz cevap 01/01/2013 de yürürlüğe giren kanuna göre olursa sevinirim hoşçakalın allaha emanet olun

  • Nazim Adakli diyor ki:

   Ramazan Bey, 400.000 TL’lik işyeri için alıcı ve satıcı ayrı ayrı 8000 TL tapu harcı öder. Bunun yanında tapu dairesinin belirlediği rakamlara göre yaklaşık 200 TL döner sermaye ücreti ödersiniz.

 • hasan öksüz diyor ki:

  merhabalar ben 80.000 tl ye sıfır ev aldım yaklaşık 50.000tl kredi kullanacağım ve tapu masraflarıda bana ait kaç para tapuya öderim artı evi 80.000 tl ye aldım bu tutar üzerinden mi tapu masrafı öderim yoksa bankadan kullanacağım 50.000 tl lik kredi üzerinden mi ya da ?expertizin eve biçeceği fiyat üzerinden mi ?

  • Nazim Adakli diyor ki:

   Hasan Bey, tapu harcı evin gerçek satış bedeli üzerinden hesaplanır. Bu bedel minimum evin belediyece belirlenen rayiç bedeli olmalıdır. 80.000 TL’nin tapu harcı 1600 TL’dir.

   • hasan öksüz diyor ki:

    Yani ben 50.000 tl üzerinden tapu harcını ödeyemem mi ?

    • Nazim Adakli diyor ki:

     Hayır Hasan Bey, tapu harcı alınan kredi miktarı üzerinden ödenmez, evin toplam satış bedeli üzerinden ödenir. Tapuya satış bedeli bildirilir. Zaten devlet 50.000 TL kredi aldığınızda evin fiyatının daha yüksek olduğunu bilecektir zira bankalar evin değerinin maksimum %75′ini kredilendirebilir.

     • hasan öksüz diyor ki:

      80.000 tl ye aldığım evin tapu masrafıda bu tutar üzerinden hesaplanır.benim aldım eve alım satım bana ait, tapu masrafı yüzde kaçtan hesaplanıyor ve kaç tl tutuyor bilgilendirirseniz sevinirim.Şimdiden teşekkür ederim.

     • Nazim Adakli diyor ki:

      Hasan Bey, ilk yorumunuza istinaden belirttiğim üzere oran %2′dir ve 80.000 TL’lik ev için alıcı ve satıcı için ayrı ayrı 1600 TL’dir. Eğer ikisini de siz ödeyecekseniz 3200 TL olur.

 • Nuri diyor ki:

  Can bey merhabalar,

  Sarıyer’de bir kooparatiften bir ev satın almak istiyorum ve kat irtifak tapusu var.
  (ev 330 mt2 ama tapuda 17000 mt2′nin 2/68 hissesi yazıyor)
  1 ocak 2013 tarihi itibari ile yeni düzenlemelere göre %8 oranında bir tapu masrafım mı? olacak öğrenmek istiyorum. Eve ödeyeceğim tutar 620.000. belediyede evin raiç bedeli 267.000 olarak bildirdiler.Biz evin değerini 300.000 olarak göstermeyi düşünüyoruz. Bu bilgilere göre ne kadar tapu masrafı olacağını bildirebilir misiniz?

  • Nazim Adakli diyor ki:

   Nuri Bey, 1 ocaktaki %8 genel harç artışı mevcut oranların %8 artması anlamına gelmektedir. %2 olan mevcut oranın %8 artarsa yeni oran %2.16 olur. Ancak evin satışı üzerinden tapu harcı oranı bu seneye mahsus artırılmamıştır (zaten yakın zamanda önemli oranda arttığı için). Oran hala %2′dir. 300.000 TL’lik evin tapu harcı %2 oranla 6000 TL’dir.

   Tapuya bildirilen miktar evin gerçek satış bedeli olmalıdır. Bu konuda fazla tapu harcı ödememek için konutunun fiyatını düşük gösteren pek çok kişi, konutlarını 5 yıl içinde sattıklarında yeni girenin gösterdiği miktara göre gelir vergisi ödemektedir. Bu vergi tapu harcından çok daha yüksek bir miktar olmaktadır. Örneğin siz 300.000 TL gösterir, satışta ise 600.000 TL görülürse aradaki 300.000 TL için %35 vergi ödersiniz. Bunu da göz önüne almanız faydalı olacaktır.

 • erkan gezer diyor ki:

  Merhaba;

  18 yıllık bir daire alıyorum elektrik su her şeyi bağlı 18 yıldırkullanılıyor ancak tapu kat irtifakı tapusu bu bana sıkıntı yaratırmı yada satışta bana mülkiyet tapusumu çıkar . eğer kat irtifakı tapusu çıkarsa ileride ben mülkiyet tapu olmadığı için ceza yer sorun yaşarmıyım teşekkürler.

  • Nazim Adakli diyor ki:

   Erkan Bey, tapuda kat irtifakına esas olan projedeki bağımsız bölüm numarası belediyedeki projede farklı görünüyor olabilir. O zaman yasal olarak komşunuz sizin dairenize, siz de onunkine sahip görünüyorsunuz demektir. Bu durumda trampa yapılmadan banka kredi veremez. Bunun dışındaki durumlara kredi sürecinde sorun çıkmıyor.

   İskan belgesi almadan, inşaat ruhsatı ve mimari projeye göre, Tapu Sicil Müdürlüklerinden kat irtifak tapusu alınabilir ve bunun üzerinden alım satım işlemleri yapılabilir. Daha inşaat başlamadan bile bu işlem yapılabilir. Bu şekilde kat irtifakı alınarak yapılmış ve üzerinde alım satım işlemi gerçekleşmiş olan yapının iskan alamama olasılığı her zaman vardır. Örneğin hakkında yıkım kararı çıkabilir. Dolayısıyla alım satım yaptığınız yapının kat mülkiyeti olması önemlidir. İskan belgesi olmadan kat mülkiyetini almak mümkün değildir.

   Kat mülkiyetine müteahhitiniz aktif değilse siz de kendiniz işlemleri yaparak geçebilirsiniz. Bunun binanızın iskan ruhsatı olup olmadığına göre değişen bürokratik adımları vardır.

 • ismail diyor ki:

  selamlar kolay gelsin benim sorumada cevap verirseniz sevinirim bende kredi ile bir ev almak istiyorum bildiğim kadarıyla kredi alacağım banka tapuya ipotek koyacak benim sorum şu bu ipoteğin konması ve borç bittikten sonra ipoteğin kalkması bu günki fiyatlarla ortalama ne kadardır örneğin evin değerinin 100000 tl olduğunu varsayabiliriz
  cevabınız için şimdiden teşekürler

  • Nazim Adakli diyor ki:

   İsmail Bey, 2013′ten itibaren %4.55 olan ipotek harcını 100.000 TL üzerinden 4550 TL olarak ödersiniz. İpotek koymanız için bankalar ortalama 200-400 lira ayrı ücret alır. İpotek kaldırmak için de ayrıca bir para vardır ancak bunu sadece bazı bankalar alır.

 • Orhan diyor ki:

  Merhaba
  125.000 kredili ev almak için anlaştık. Emlakcıda sözleşme yaptık. Kredim onaylandı tapu işlemlerine başladık. Ben bana ait olan tapu harcı olan 1960 tl ödedim. Satıcının 1960 tl sinide ödedim. Emlakcıya bunu benim ödemem gerekmiyor dedim bana bütün masraflar alıcıya aittir. sözleşmede de yazıyor dedi. İlk konuşmada böyle bir konu geçmedi. Bugün itibariyle işi tam bitiremedik. Pazartesiye aldı. Bu durumda ne yapmam gerkiyor. Bilgilendiriseniz sevinrim. (Kredinin üstünü ayrıca satıcıya borçlanarak ödeyecegim.)

  • Nazim Adakli diyor ki:

   Orhan Bey, yasal olarak tapu harcının diğer kısmını satıcının ödemesi lazım. Ancak imzaladığınız sözleşmede böyle bir madde varsa satıcı sorumluluğu size vermiş oluyor. Çoğu zaman satıcılar sözleşmelere böyle maddeler koyup harç ödemekten sıyrılabiliyorlar. Aslında siz de evi 125.000 TL değil 127.000 TL’ye almış oluyorsunuz. Böyle durumlar yaşamamak için sözleşmeleri dikkatli okumak gerekli.

 • can demir diyor ki:

  merhaba,
  ben 120 bin tl’ye ev alıyorum. 100 bin tl kredi çekiyorum.
  tapu harcını 120 üzerinden mi öderim? yoksa banka eksperinin
  belirlerdiği 135 tl üzerinden mi?
  bir de ocak 2013′ten itibaren tapu harçları artacak yönünde söylentiler var
  doğru mudur?
  teşekkürler…

  • Nazim Adakli diyor ki:

   Can Bey, öncelikle harçlar her sene artar. Bu sene de artış bekliyoruz ancak oranı henüz belli değil. Tapu harcını tapuya beyan ettiğiniz evin gerçekleşen satış fiyatı üzerinden ödersiniz. Bu fiyat bankaya 135.000 TL olarak bildirildiyse ve krediyi bu şekilde çektiyseniz tapuya da aynı fiyatı bildirmenizde yarar var.

 • ismet üstündağ diyor ki:

  110 bin tl değerinde ev alacağım.ihtiyaçtan dolayı 120 bin tl kredi kullanıcam.expertiz onaylayacak.evin değerini ilerde problem yaşamamak için 150 bin tl göstersem problem yaşarmıyım.ödediğim vergiler 150 bin tl mi yoksa kredi tutarı olan 120 bin tl üzerinden mi ödermiyim.teşekkürler.

  • Nazim Adakli diyor ki:

   İsmet Bey, öncelikle konut kredisi alırsanız banka bu parayı size değil satıcıya öder. Dolayısıyla fazladan kredi çekip gerisini ihtiyaca kullanmak gibi bir durum olamıyor. Tapuya evin gerçekleşen satış fiyatı bildirilir. Alınan kredi değil, toplam fiyat üzerinden harç ödenir.

 • BARIŞ diyor ki:

  merhabalar, 130 bin tl değerin ev alacaz.bunu tabu masrafı 2600 tl.bunun hepsini alıcı ödeyecek diye bir kaydı yok.alıcı ve satıcı ayrı ayrı masrafları öder. acaba bunun ilgili kanun maddesi var mı ? ispat etmek için ? tşkler

  • Nazim Adakli diyor ki:

   Barış Bey, 130 bin TL değerindeki evin tapu masrafı alıcı ve satıcı için ayrı ayrı 2600′er TL’dir. Yani 2600 TL sadece sizin ödemeniz gereken rakam, bunun dışında satıcının da ayrı bir 2600 TL ödemesi gerekmektedir. Tapu harcı mükellefiyetiyle ilgili kanun maddesi Harçlar Kanunu, 4. Kısım, 1. Bölüm, Madde 58′dir.

 • seçkin gök diyor ki:

  Merhaba;
  475.000 TL lik evin 270.00 TL si kredi kullanılarak alınmış.Fakat ev Nisan gibi bitecek.Tapusunu almayı 2013 e mart-nisan aylarına bırakırlarsa masrafı çoğalır mı ya da zam gelir mi?Yoksa tapusu 2012 bitmeden alınmalı mı?Bu tapu harcı dışında tapu alırken başka masraf çıkar mı?Tapu alma aşamasında bu evin toplam çıkacak tüm masrafları ne olur acaba?

  • Nazim Adakli diyor ki:

   Seçkin Bey, devlet harçlara genelde her sene zam yapıyor. Şu an ödemeniz gereken tapu harcı 9500 TL iken yeni yılla birlikte yaklaşık 10200 lira olmasını (kesin olmamakla beraber) bekliyoruz. Ayrıca ortalama 200 TL’lik bir döner sermaye ücreti mevcut. Tapu devri sırasında tüm masraflarınız bunlar olacaktır.

 • pınar alsancak diyor ki:

  benim evim var eşimin üstüne şimdi 2, yi kendimin üstüne almak istiyorum
  çalışan bir bayanım 60 m2 ev 60,000tl fiyatı 35.000tl bankadan çekicem
  ne kadar tutar tapu ve noter masrafları acil cevap verirseniz sevinirim.teşekkürler

  • Nazim Adakli diyor ki:

   Pınar Hanım, eğer eşinizin mevcut evini kendi üzerinize alacaksanız kredi kullanamazsınız (bankalar aile arası alışverişlerde kredi kullandırmazlar.). 60.000 TL’lik ev için ödenmesi gereken toplam tapu harcı alıcı ve satıcı için ayrı ayrı 1200′er TL’dir. Bunun dışındaki resmi işlemler dosya masrafı, ekspertiz ücreti vb. masraflar vardır, bu masraflar krediyi alacağınız bankaya göre değişir.

 • ali diyor ki:

  176000 tlye aldığım daire için toplam ne kadar tapu masrafı ödemeliyim.alıcı ve satıcı için ayrı ayrı söylermisiniz.emlakçım bana 3320 tl masraf çıkardı.satıcıdan da 3000tl aldı.yani toplam 6320 civarı.bu doğru mu acaba.bu masraflar yapıldığında malesef yanlarında değildim kafamda soru işaretleri kaldı.cavap için şimdiden teşekkürler…

  • Nazim Adakli diyor ki:

   Ali Bey, şu anda 176.000 TL’lik bir konut için tapu harcı alıcı ve satıcı için ayrı ayrı 3520 TL’dir. Eğer bu masrafı yakın zamanda gerçekleşen harç zammı öncesi ödediyseniz ödemeniz gereken miktar 2904 TL’dir. Bunun yanında tapu dairesine göre değişken olarak döner sermaye işletme ücreti alınmaktadır (ortalama 200 TL). Dolayısıyla emlakçınızın size çıkardığı masrafta olağandışı bir yükseklik yok.

 • Emre diyor ki:

  Merhaba; onerilen yani olmasi gereken evin tapu bedeli, expertiz tarafindan belirlenen tutar mi olmasi gerekiyor yoksa kullanilan kredi tutari kadar olabilir mi?

  • Nazim Adakli diyor ki:

   Emre Bey, tapuya beyan edilen bedel alıcı ve satıcı arasında aktarılan tutar kadar -evin gerçek değeri- olmalıdır. Bunun dışındaki yöntemlerin cezai yaptırımları mevcuttur.

 • nurcan diyor ki:

  yeni bir projeden ev satın almak istiyorum. sözleşmede tüm tapu masrafları alıcıya ait olduğu yazılı. Ben de sözleşmeyi kabul ettim ve imzaladım .Tüm tapu masrafların alıcıya ait olması yasal mıdır? Evin bedeli 210.000 TL tapuda 180.000 göstermek istiyorlar. Bunun bana olumlu ya da olumsuz etkisi ne olur?
  Merkezi sistem ısıtmalı (doğal gaz+elektrik+su+tapu masrafı) toplamda ne kadar mal olur?

  • Nazim Adakli diyor ki:

   Nurcan Hanım, tapu masrafları yasal olarak alıcı ve satıcıdan ayrı ayrı %2 olarak alınır. Ancak sözleşmede böyle bir madde varsa satıcının %2′si alıcı tarafından karşılanır. Evin bedelinin 180.000 TL gösterilmesiyle siz daha az tapu masrafı ödersiniz, satıcı ise daha az gelir vergisi öder. Ancak sonuçta bu bir resmi işlem olduğundan size böyle bir tavsiye veremeyiz. Elektrik, doğalgaz vb. masraflar şehirlere, bölgelere vb. göre değişir.

 • murat diyor ki:

  merhaba 113.000 tl lik ev icin ne kadar masraf cikar

 • emrah diyor ki:

  can bey,
  merhebalar..
  2011 yılında vekalet ile aldığım evi daha dün asıl sahibinden aldım. fakat biz bu tapu harcı meselesini hiç konuşmamıştık ve dün karşımıza çıkınca şaşırdık. o da bilmiyormuş boyle bişeyi bende,adam diyor ki ben boyle bişey olduğunu bilsem o gün sana satışı verırdım belki 2011 haziran ayında yoktu böyle bişiy diyor haklı olarak. şimdi bnm sormak istediğim bu her iki taraftan alınan harç parası o tarihte de varmıydı? kaç yılında çıktı bu mevzu? tşkkrler…

  • Nazim Adakli diyor ki:

   Emrah Bey, tapu harcı oranlar değişiklik gösterse de her konut alım satımında olan bir ödemedir. 2011 yılında da tapu harcı uygulanmaktaydı, o zaman da iki taraftan ayrı ayrı tapu harcı alınmaktaydı.

 • HAsan diyor ki:

  MErhaba cok acil cevap lutfen ..Ben 82 tl ve 12 yillik bir ev aliyorum ve bu av 150 m2 .. tapu gider masraflari nekadardir lutfen acil cevap ….Tesekkurler.

  • Nazim Adakli diyor ki:

   Hasan Bey, tapu dairesinde 82 bin TL değerinde görünen bir evin satışı için alıcı ve satıcının ayrı ayrı 1640 TL tapu harcı ödemesi gerekir.

 • erhan diyor ki:

  merhaba 50 tl ye 85 metre kare ev aldım tapu masrafı ne kadar krediyle aldım 30 tl kullandım satan ve alan tapu masrafını öğrenmek istiyorum.saygılar

 • nihat altun diyor ki:

  s.a.annemin üzerine tapuda kayıtlı müstakil 4 katlı evde oturuyoruz.3 erkek kardeş aramızda (kat ittifakı)1er kat alacak şekilde kendi üzerimize almayı düşünüyoruz.bina eski yapı ve ort.90m2 civarı.ne kadar eder bilmiyoruz ama ort.50bin denilebilir.buna göre tapuda annemimn üzerinden kendi üzerime aldığımda tapuya ödeyeceğim bedel nedir?

  • Nazim Adakli diyor ki:

   Nihat Bey, bu tür devirlerde en uygun yöntem rayiç bedel üzerinden satış yöntemidir. Tapu harcı evin rayiç bedelinin (belediye tarafından belirlenen minimum değer) %2′si olacaktır.

 • seymus diyor ki:

  1 oacak 2013 itibariyle tapu masraflarında bir artış olacak mı acaba?

  • Nazim Adakli diyor ki:

   Seyhmus Bey, devlet tapu da dahil olmak üzere harçlara genelde her sene zam yapar. Bu zammın miktarı bu sene için net değil, netleştiğinde bu siteden duyuracağız.

 • Gökhan diyor ki:

  Merhaba Eşimin babası oturduğumuz evin tapusunu eşime verecek (yani baba çocuğuna evin tapusunu verecek) izlenecek en sorunsuz yol nedir ve maliyeti en düşük ev alacağımız ev 50 bin tl değeri görünüyor. eşimin babası 50 yaşında sağlığı yerinde ilerde diğer kardeşlerin de dava açma olasılığını istemiyoruz yardımcı olabilirmisisniz nasıl bir yol izlemeliyiz. Masrafımız nekadar tutar?

  • Nazim Adakli diyor ki:

   Gökhan Bey, devir işlemlerinde en makul yok rayiç bedel (belediyenin evinize belirlediği minimum bedel) üzerinden satış yöntemidir. Bu durumda tapu harcınız alıcı ve satıcı için %2 olacaktır. 50 bin TL için %4 olarak eşinizin babası ve eşiniz toplam 2.000 TL harç ödemeniz gerekecektir.

 • selcuk diyor ki:

  120.000 liralık bi ev almak istiyorum 30.000 peşinat werip 90.000 bankadan cekicem..bunun icin bana dosya masrafı 2.775 ve tapu işleri icin 4.000 lira masraf cıkardılar sizce bu olası bi ihtimal mi..

  • Nazim Adakli diyor ki:

   Selçuk Bey, 120.000 TL değerindeki bir ev için tapu harcının 2400 TL olması gerekir. Bunun yanında tapu idaresi tarafından döner sermaye ücreti alınmaktadır (ortalama 200 TL). Ödediğiniz 4000 TL’nin ne kadarının hangi işlemde kullanıldığını bankanıza sormanızı tavsiye ederiz.

 • Yeter Sahin diyor ki:

  Merhaba.
  Emekliyim oturmak için anlaşmasını yaptıgım evi 105 bin alıyorum.
  85bin için kredi kullanacağım.
  Tapuda 85000 tl görünecek diyorlar. Tapu masraflarım ne kadar olur.
  Emekli olduğum için Emlak vergisinden muaf olurmuyum.
  Teşekkürler.

  • Nazim Adakli diyor ki:

   Merhabalar, tapuda 85.000 görünen bir evin satışı için siz ve evi aldığınız şahsın ayrı ayrı 1700 tl (%2) tapu harcı vermeniz gerekiyor. Ayrıca evin bağlı olduğu tapu dairesinin döner sermaye işletmesince her yır belirlenen tarifeye göre döner sermaye ücreti (ortalama 200 tl) alınmaktadır. Emekli olduğunuz için emlak vergisinden muafsınız.

 • Kemal diyor ki:

  Merhaba Can Bey,

  Babam zaten uzun zamandır bizim kullandığımız yazlığı bila bedel bize devretmek istiyor. Tapu harcı ne kadar ödeyeceğiz? Alım satım sırasında bir fiyat söz konusu değil. Kim karar verecek fiyata?

  Teşekkürler.

  • Nazim Adakli diyor ki:

   Kemal Bey, her evin belediye tarafından belirlenen bir rayiç bedeli (minimum satış bedeli) vardır. Harç bu bedel üzerinden ödenir. Mülkün miras olarak geçmesi daha fazla vergiye tabi olması demektir. Genelde bu tarz devirler rayiç bedelden satış olarak gerçekleştirilir. Satış yaparken tapu harcı %2′dir.

 • gülsüm orhan diyor ki:

  70.000TL ev almak istiyorum banka kredisi ile tapu masrafı ne cıkar

  • Can Batur diyor ki:

   Gülsüm Hanım, kredi şartları bankadan bankaya değişiyor. Kredi masraflarınız 1.500-2.500 TL aralığında, tapu harcınız da 1.400 TL olacaktır. Alacağınız evi belirlediyseniz bankaların en güncel şartlarını öğrenmek ve süreç boyunca size tamamen ücretsiz bir şekilde yardımcı olacak danışmanlarımızla görüşmek için Konutkredisi.com.tr‘deki başvuru formunu doldurabilir ya da 212-911-1212 no’lu telefondan bizi arayabilirsiniz.

 • Aslı Yılmaz diyor ki:

  460000 tl ye ev alacağım ama tapuda değerini 230000 gösteriyoruz tüm tapu masraflarıda sizin 9500 falan tutuyor denildi doğru mudur ?

  • Can Batur diyor ki:

   Aslı Hanım merhaba, 230 bin TL için tapu masrafı toplam olarak yaklaşık bu kadar tutuyor. Ancak yasal olarak bunun yarısı alıcıya yarısı satıcıya ait. Ancak ev değerini düşük olarak değil gerçek değerinden göstermenizi, ileride olası bir ceza ile karşılaşmamanız için tavsiye ederim.

 • turgut görmez diyor ki:

  Bütün masrafları içinde 160 bin TL ye aldığım evi bir ay geçmeden 170 bin TLye alıcı çıktı.Eğer satmayı düşünürsem ne kadar vergi öderim.Kolay gelsin

  • Can Batur diyor ki:

   Turgut Bey, evdeki değer artışının 8.800 TL’ye kadarki kısmı vergiden muaf oluyor. Kalan kısmı 1.200 TL’lik kısmını beyan etmeniz gerekiyor. Bu tutarın %15 için 180 TL vergi borcunuz çıkacaktır. Ayrıca tapu masrafları için size düşen tapu harcı tutarı da 3.400 TL olacaktır. Buna göre değerlendirmenizi yapabilirsiniz.

 • yasin yokgönül diyor ki:

  105.000 tl’ye ev almayı düşünüyorum. 25000 peşin 80000 kredi kullanıcam ev sıfır ve kat irtifaklı, nekadar tapu masrafı öderim.teşekkürler…

 • Gönül Güler diyor ki:

  Merhaba Can bey. benim alacağım evin tapu senedinde şu an görünen bedeli 38,000 tl.Ben evi 100,000 tl ye aldım.Bunun 57,000 tl sini kredi kullanacağım.Ne kadar tapu harcı ödemem gerekiyor?

  • Nazim Adakli diyor ki:

   Gönül Hanım, 100.000 TL değerdeki bir ev için bu bedelin ne kadarı kredi kanalıyla ödenecek olursa olsun alıcı ve satıcının ayrı ayrı 2.000 TL tapu harcı ödemesi gerekir.

 • ömer diyor ki:

  inşaatta brüt 190 metrekare daire aldım tapu masrafı için 7000-10.000 tl arası ayırın dendi okadar para gidermi acaba bilgilendirirmisiniz

  • Nazim Adakli diyor ki:

   Ömer Bey, tapu harcı evin satış değeri üzerinden alıcı ve satıcı için ayrı ayrı %2 olacaktır. Harcı bulabilmek için evi ne kadara satın aldıysanız bunun %2′sini hesaplamanız yeterlidir.

 • cenk diyor ki:

  ben 145.000 tl bı daire alcam bunda toplam tapu masrafı ne kadar cıkar 100.000 kredi kullancam

 • Hasan ÇELE diyor ki:

  Merhaba, tapu masraflarının alıcı ve satıcı tarafından ödeneceğini belirtmişsiniz. Bununla ilgili bir kanun ya da yönetmelik var mı? Yani yasal dayanağı nedir? Belirtirseniz sevinirim

 • BERK diyor ki:

  uzun yıllar taksit (aidat) larını ödediğim kooperatif bitti.tapularını yeni aldık.Fakat ben bu evi eşimin üzerine yapmak istiyorum.Benim tapu masrafım ne olur?

  • Nazim Adakli diyor ki:

   Berk Bey, tapu devriniz rayiç bedelden satış usulüyle (en uygun tapu devir usulü budur) yapılırsa tapu harcı evin rayiç bedelinin (evin belediyece belirlenen minimum satış değeri) %2′si kadardır.

 • ahmet yurtsever diyor ki:

  iyi günler
  Öncelikle evin gerçek satış değerini kim yada hangi kurum belirliyor. yukardaki yorumlarda birde evin satış değerini belirlenmesi gerektiği rayiç bedelinin bildirilmesi durumnunda maliye bakanlı bu durumu tepit ettiği taktirde evin rayiç ve satış değeri arasındaki turarın %25 oranında ceza kesilceğini belirtiyorsunuz. bununla ilgili bir yönetmelik veya bir uygulama varmı ve maliye bakanlığı bunu neye göre tespit ediyor.
  Teşekkürler

  • Can Batur diyor ki:

   Ahmet Bey, evin gerçek satış değeri alım satım işlemindeki tutardır. Gelir İdaresi Başkanlığı beyannamesinde açıkça belirtildiği şekilde tapu harcı, işlem tarihindeki emlak vergisi değerinden az olmamak koşuluyla evin alım satım bedeli üzerinden ödenmelidir. Ceza konusunu da bir örnek ile netleştirmek istiyorum. Örneğin; 100.000 TL değerinde bir ev aldınız ve tapuda düşük harç bedeli ödemek için bu evi 50.000 TL gösterdiniz. Bu durumda 2.000 TL yerine 1.000 TL harç bedeli ödemiş olursunuz. Durum tespit edildiği takdirde, ödemediğiniz 1000TL farka ek olarak ödemediğiniz kısmın %25′i oranında ceza -ki bu durumda 250 TL yapıyor- yasal faizi ile birlikte hesaplanarak sizden tahsil edilecektir.

   • lutfi deger diyor ki:

    iyi gunler
    evin degerini dusuk gosterdigimizde alici bu cezayi oduyor,peki satici ne gibi bir yaptirimla karsilasiyor?

    • Nazim Adakli diyor ki:

     Lütfi Bey, evin değerini doğru göstermek alıcının olduğu kadar satıcının da sorumluluğudur. Aynı cezai yükümlülükler satıcıyı da bağlar.

 • ÇERKEZ diyor ki:

  133.000 tl ye daire satın almayı düşünüyorum tapu masrafını tamamen alıcı mı öder.

 • Özge Çetinkaya diyor ki:

  Merhaba,
  Ev almak için aracı olan emlakçı tapu masrafının tamamının alıcı tarafından karşılaması gerektiğini söyledi. Buna itiraz etme hakkım var mı, yoksa kabul mü etmeliyim?
  Teşekkürler,

 • İlker Cetin diyor ki:

  Merhaba,

  160.000 tl’ye daire aliyoruz.
  130.000 TL kredi alacagiz ancak bunun 20.000 TL sini ihtiyac kredisini kapatmak icin kullanmayi dusunuyoruz. 50.000 TL nakitimiz var.
  Tapu da ise evin degerini 90.000 TL gostermek istiyoruz. Mumkun mu ?
  Ve masraflarimiz ne kadar olacak hem alici hem satici tarafindan ?

  Tesekkurler.

  • Can Batur diyor ki:

   İLker Bey, tapuda evin değerini kredi tutarından az gösteremezsiniz. İleride cezai yaptırımla ile karşı karşıya kalmamanız için evi alım satım bedeli üzerinden göstemenizi tavsiye ederim. Bu durumda satıcının ve sizin ödemeniz gereken tutar ayrı ayrı 3.200 TL olacaktır.

 • serkan aydın diyor ki:

  selamlar…130bin liralık sıfır bir daire aldık.bedel olarak tapuya ne kadar gösterdiler iyi bilemiyorum.yalnız iki gün önce satıcıyla görüşme yapmıştım bana 4000liralık bir tapu masrafım olduğunu söyledi.anladığım kadarıyla bu miktar toplam bedeli gösteriyor.yani hem satıcının hem de alıcının ödemesi gereken toplam miktar.yani satıcı kendi payını da bize ödetmek istiyor…bunun karşısında nasıl durabiliriz?yani bu miktarın yarısının benim yarısını satıcının ödemesi gerektiğini hangi kanuna dayandıracağız?satıcı kendi payına düşeni ödemek istemezse ne yapmalıyız teşekkürler…

  • Can Batur diyor ki:

   Serkan Bey, belirttiğiniz durumdan anladığım kadarıyla satıcı kendi payını da size ödetmek istiyor. Harçlar kanununa göre alıcı ve satıcının bu bedeli ayrı ayrı ödemesi gerekiyor. Satıcının bu payı ödemek istememesi durumunda hukuki danışmanlık almanızı tavsiye ederim.

 • Soner Özten diyor ki:

  Merhaba Herkese,
  102 binliraya Allah izin verirse 1-2 gün içersinde pazarlıkta anlasırsak daire alıcam, evin ilk planda degeri 115 bindi. elimde 17 bin var, pazarlık neticesi cuma belli olacak, ben tapu fotokopisini aldım, bankaya gidip exper gondersem parasini odeyip, ev icin bankaya 110 desem bana 85 kredi çıkarmı? yada benim dedigim uzerindenmi kredi cıkıyor, exper uzerinden mi , benim satıcı ile pazarlık sonucunu soylemem gerekmi? artı bu tapu 102 uzerindenmi masrafı odenecek, yoksa experin belirledigi rakam üzerinden mi ortalama ne cıkar 90 m2 bir daire istanbul beylikdüzü kavaklıda, cevaplarınızı bekler iyi geceler dilerim herkese

  • Nazim Adakli diyor ki:

   Soner Bey, bankadan aldığınız kredi evin değerinin %75′ini geçemez. 115.000 TL’lik bir ev için en az 28.750 TL peşinatınız olması gerekir. 110.000 TL’lik ev için çıkacak kredi maksimum 82.500 TL’dir. Tapuya verdiğiniz değerin satıcıyla aranızda gerçekleşen para transferi (kredi+peşinat) kadar olması gerekir. Harç bu beyan üzerinden kesilmektedir.

 • zeynep a diyor ki:

  merhaba

  90.000 e ev buldum.expertiz eve fazla değer gösterip (120.000) kredinin tamamını kullanmamızı sağlayacak.bu durumda bir sorun yaşarmıyız.bir cezayla karşılaşırmıyız.masraflar ne olur.yardımcı olursanız sevinirim..

  • Can Batur diyor ki:

   Zeynep Hanım, bağımsız ekspertiz kuruluşlarının değerlendirmeleri genelde ev değerinin bu kadar üzerinde olmuyor. Ayrıca banka kullandığınız kredi tutarının size değil satıcının hesabına yatırıyor.
   Ceza konusunda sizi bağlayıcı bir durum söz konusu olmayabilir, ancak ekspertiz kuruluşları lisanslarını kaybetmesi tehlikesi ile karşı karşıya kalmamak için değerlendirmede ev değerini yüksek göstermiyorlar.

 • BURCU diyor ki:

  merhaba..bizim ablamla ortaklaşa 45000tl ye aldığımız yazlık bir ev var..şuan onu kendi annemize 30000tl ye satmak istiyoruz..biz ve annem ne kadar tapu masrafı öderiz.

  • Nazim Adakli diyor ki:

   Burcu Hanım, tapu harcını evin gerçek satış bedeli üzerinden ödersiniz. Ancak satış bedeli rayiç bedelden (belediyenin belirlediği minimum satış bedeli) düşükse rayiç bedel üzerinden ödemeniz gerekir. 30.000 TL için tapu harcı siz ve anneniz için ayrı ayrı 600′er TL’dir.

 • ERDEM diyor ki:

  öncelikle faydalı bilgiler için teşekkür ederim.. 80bin kredi çekicem 105 binlik konut alımı için.. tapuda ne gibi masrafım olur tapuda toplam cebimden ne kadar çıkar yanımda ne kadar daha para bulundurmalıyım şimdiden teşekkürler

  • Nazim Adakli diyor ki:

   Erdem Bey, 105.000 TL’lik bir konut için alıcı ve satıcının 2100′er TL ödemesi gerekir. Bunun yanında ilgili tapu işletmesince belirlenen döner sermaye ücreti (ortalama 200 TL) alınır.

 • SEDEF SERİN diyor ki:

  Merhaba;

  Babamın üzerine olan daireyi kendi üzerime alacağım,daire bedeli 100.000 tl. yani tapu masrafının tümünü ben karşılayacağım ortalama ne kadar masrafım olur ?
  Teşekkürler

 • ulker diyor ki:

  merhaba,
  Ben bir konuda size danışmak istiyorum, benim işim olduğundan dolayı tapu masraflarını ev sahibi ödedi 80000tl için 3650 tapu masrafı çıktığını söyledi. bana%2 den çok fazla geldi bu rakam makbuz u tapuya vermişler bize makbuzda gösterilmedi acaba net rakamı nasıl öğrenebilirim?

  • Nazim Adakli diyor ki:

   80.000 TL’lik evin satışı için kanunen alıcı ve satıcının ayrı ayrı 1600′er TL tapu harcı ödemesi gerekir. Bunun üzerine ilgili tapu dairesince belirlenen döner sermaye ücreti alınır (ortalama 200 TL). Çoğu zaman satıcı kendine düşen masrafları da alıcının karşılamasını bekleyebiliyor. Yazdıklarınızdan anlaşıldığı kadarıyla sizin durumunuzda ev sahibi bütün masrafların sizce karşılanmasını istiyor.

 • ülker diyor ki:

  merhabalar,
  Ben bir konuda sizlere danışmak istiyorum, benim zamanım olmadığından evin tapu bedelini ev sahibi ödedi makbuzu da tapuya verdiğini söylediler 80000tl ev için tapu masrafı 3650 ödeme istediler bana kalırsa bu %2 si olmuyor. ek masraflarla tapu bu kadar tutar mı?

  • Nazim Adakli diyor ki:

   Merhaba, 80.000 TL’lik ev için tapu harcı kanunen alıcı ve satıcı için ayrı ayrı 1600′er TL olmalıdır. Ayrıca eklenen tapu döner sermaye ücretini de satıcı ödemekle yükümlüdür. Sizin durumunuzda satıcı kendine düşen bedeli de size ödetmiş. Çoğu zaman ev alırken satıcılar satıcıya düşen bu bedelin de alıcı tarafından ödeneceğine dair madde koyarlar. Eğer satıcıyla böyle anlaşmadıysanız, sözleşmenizde de böyle bir madde yoksa, size düşen 1600 lira dışında kalan miktarı geri istemeniz gerekir.

 • Pınar diyor ki:

  Can bey Merhabalar,

  18 Eylül itibariyle eşimden ayrıldım. Tapuda eşimin adına kayıtlı olan ortak evimizin yarısı bana yarısı da çocuklarımın üzerine devir olacak. Evin bedeli 150.000 TL civarı. Sanırım bu raiç bedeli belediye belirliyormuş. Anlaşmalı boşanma olduğu için tapunun devir olacağı da resmi olarak yazıyor. Bu durumda bizim tapu masrafımız ne çıkacaktır ? Sanırım bu durumda farklı bir oran belirleniyor. Doğru mudur?
  Şimdiden cevabınız için çok teşekkür ederim.

  • Nazim Adakli diyor ki:

   Pınar Hanım, 4721 sayılı medeni kanun 2002′de yürürlüğe konduğu için evi bu tarihten önce alıp almadığınıza göre ödeyeceğiniz tapu harcı değişecektir. Eğer eşiniz evi 2002′den önce aldıysa ödeyeceğiniz harç her tescil işleminde %2, eğer eşiniz evi bu tarihten sonra aldıysa ödeyeceğiniz harç her tescil işleminde 55 TL olmalıdır.

 • sinan diyor ki:

  mrhb.ben 140.000 tl lik bir daire icin 90.000 tl konut kredisi kullandım.kalan 50 bin i pesin verdim.mutait tapuda tum masrafları benim ustlenecegımı soylemisti ne kadar odeme yaparım ayrıca ipotek bedeli nedir. tsk

  • Nazim Adakli diyor ki:

   Sinan Bey, 140.000 TL’lik ev için tapu masrafı alıcı ve satıcı için ayrı ayrı 2800′er TL’dir. Siz ödeyecekseniz toplamı 5600 TL’dir.

 • züleyha diyor ki:

  merhabalar
  bir inşaat firmasından 98000 tl ev aldık tapuda bu evin tapu harcı ne kadardır? ve bana sadece harcı benim ödeneceğim söylendi.

 • veysi . diyor ki:

  Selam ben 135.000 binliraya ev aldım. Tapuyu üzerime alacam acaba kaç para gider tapuya. Birde evin degerini düşük gostersek bir sakıncası olurmu teşekkürler.

  • Nazim Adakli diyor ki:

   Veysi Bey, 135.000 TL değerindeki evin tapu harcı 2700 TL olacaktır.Tapu harcı gerçekleşen satış bedeli üzerinden kesilir. Düşük göstermenin cezai yaptırımları vardır.

 • serkan diyor ki:

  selam 24.06.2008 senesinde b.çekmeceden daire aldım inşaat şirketi tapuda 50.000 tl gösterdi rakamı sanıyorum o zaman 2.000 tl civarında tapu masrafı ödenmişti.fakat şu anda 320.000 tlye dairemi satıyorum.sizden ricam dairemizin tapu masrafları ne kadar tutar.şimdiden teşekkür ederim

  • Nazim Adakli diyor ki:

   Serkan Bey, 320.000 TL’den satılan bir evin tapu masrafı alıcı ve satıcı için ayrı ayrı 6400′er TL’dir. Tapunun değerinin satıştan düşük gösterilmesinin cezai yaptırımları vardır.

 • fatoş çelik diyor ki:

  merhaba,
  biz 145000TL tutarında ev alıyoruz ancak müteahhit evin bedelini 75.000TL göstermiş bizde 85.000TL kredi çektik bunun ileride ciddi anlamda bize sıkıntısı cezası olacak mıdır? evi satmayı düşünmüyoruz. birde tapu ücreti ne kadar olur satıcı ne kadar ödeyecek hepsini bize ödetmesinler diye emin olmak istiyorum.
  çok teşekkürler.

  • Nazim Adakli diyor ki:

   Fatoş Hanım, tapuya gösterilen bedel gerçek satış tutarı olmalıdır. Pek çok müteahhit düşük göstermek istese de bunun cezai yaptırımları vardır. 145.000 TL tutarındaki evin harcı alıcı ve satıcı için ayrı ayrı 2900 TL’dir.

 • abdullah diyor ki:

  mrb.. 275 milyara ev alacam.. 1. tapu masrafı ne kadar cıkar. 2. tapu da evi aldım degerimi göstermeliyim.. daha iyi.. bazıları 100 milyarlık ev alıyor 50 gösteriyor ya.. ben napmalıyım.. tskler..

  • Nazim Adakli diyor ki:

   Abdullah Bey, 275.000 TL’lik evin tapu harcı 5500 TL’dir. Tapu’ya beyan edilen rakam gerçek satış bedeli olmalıdır. Bunun aksi cezai yaptırımlara tabidir.

 • ismet diyor ki:

  istanbul beylikdüzünde değeri 120 bin tl olan evin tamamını banka kredisi ile almak istiyorum mümkün mü? ayrıca tapu masrafları ne kadar olu tşklr

  • Nazim Adakli diyor ki:

   İsmet Bey, 120.000 TL’lik evin tapu harcı alıcı ve satıcı için ayrı ayrı 2400 TL’dir. Bankalar 120.000 TL’lik bedelin en az %25′ini (30.000 TL) peşinat olarak bulundurmanız gerekir. Banka en fazla 90.000 TL kredi verir.

 • mustafa diyor ki:

  aldığımız bir evin tapu masrafları kanunen alıcıya mı satıcıya mı aittir.

 • merve karan diyor ki:

  merhaba ben 145000 sırır ev aldım 12500 kredi çekeceğim ev sahibi tapu masraflarının 5000 olacagını söyledi bu durumda tamamını ben mi ödeyeceğim tamamını ödememem için ne yapmam gerek…

  • Nazim Adakli diyor ki:

   Merve Hanım, 145.000 TL değerindeki ev için tapu harcı kanunen alıcı ve satıcı için ayrı ayrı 2.900′er TL’dir. Çoğu satıcı bu masrafların hepsini alıcının üstlenmesini bekler.

 • E. Aslı Feyman diyor ki:

  45 tl ye bir daire satın aldım..Tüm tapu masrafları bana ait olacak..Tapuya ilişkin tüm masraflarım ne kadar olur ?Saygılar.

  • Nazim Adakli diyor ki:

   Aslı Hanım, 45′bin TL’lik daire için tapu harcı alıcı ve satıcı için ayrı ayrı 900 TL’dir. Tüm masrafları siz üstlendiyseniz ödemeniz gereken toplam harç 1800 TL olur.

 • Şahin Kaya diyor ki:

  Merhabalar Can Bey;
  Ben 165.000 TL’ye sıfır ev alacağım. 135.000 TL kredi çekeceğim. (Evin eksper değeri 200.000 TL civarında).
  Şimdi benim ödeyeceğim tüm masraflar nedir? (tapu, banka masrafları, vergisi falan..) teşekkür ederim.

  • Nazim Adakli diyor ki:

   Şahin Bey, ekspertiz ücretleri, dosya masrafı vb. bankaya göre değişen ücretler. 165.000 TL için tapu harcı 2012′de alıcı ve satıcı için ayrı ayrı 3.300′er TL. Emlak vergisi ise evin bulunduğu ilçe takdir komisyonunca belirlendiği için bu konuda da net bilgi veremiyoruz.

 • tuncay demırkıran diyor ki:

  sayın ılgılıler sıfır daıre 65 m kare tapu masrafı ne kadadır sehır ıstanbul saygılarımla BASARILARINIZ DAIM OLSUN

  • Can Batur diyor ki:

   Tuncay Bey iyi dilekleriniz için çok teşekkür ederim. Tapu harcı evin satış bedeli üzerinden hesaplanmaktadır. Alıcı ve satıcı ayrı olarak evin satış bedeli üzerinden %2 oranında harc bedeli ödemektedir.

 • Hayati ŞAHİN diyor ki:

  Merhabalar;

  Ben 115000 TL tutarındaki evi Allah nasip ederse almak istiyorum . Peşinatım yok ama tamamına kredi çıkarsa ödeme gücüm var. Direk tamamına kredi alabilme durumu varmı. Yada yasal olan %75 lik kısmına konut kredisi alsam geri kalan kısmına ihtiyaç kredisi başvursam her iki kredide çıkarmı acaba. Yardımlarınızı bekliyorum. Teşekkürler…

  • Can Batur diyor ki:

   Hayati Bey merhabalar,

   Ek teminat gösterebileceğiniz bir konutunuz varsa, ev değerinin tamamına konut kredisi kullanmanız da mümkün olabilir. Bankaların şartlarıyla ilgili daha detaylı bilgi almak için bağımsız ve uzman mortgage danışmanlarımızla görüşmenizi tavsiye ederim. Bize 0212-275-0075 nolu telefondan ulaşabilirsiniz. Ya da konutkredisi.com.tr adresindeki başvuru formunu doldurduğunuz takdirde size özel mortgage danışmanınız sizi iş günü içerisinde arayacak kredi sürecinizle ilgili size detaylı bilgi verip banka yönlendirmenizi yapacaktır.
   Evinizin şimdiden hayırlı olmasını dilerim.

  • Can Batur diyor ki:

   Hayati Bey, evin değerinin tamamına kredi kullanabilmeniz mümkün. Detaylarını görüşmek için 0212-275-0075 no’lu telefondan bizi arayıp uzman danışmanlarımızla tamamen ücretsiz görüşebilirsiniz.

 • emre turan diyor ki:

  merhaba

  93000 tl ye 0 daire alacağım ..tapu harcı satıcıyla %2-%2 mi yoksa hepsini benmi ödemek zorundayım..teşekkürler…

 • Murat Sonad akar diyor ki:

  Arkadaslar 140 .000 tl ye ev aldım.fakat firma 100.000 tl gösterecek bi zarar mı olur mü ayrıca ne kadar harç parasi çıkar toplam masrafım ne olur toplam nekadar para ödücem

  • Can Batur diyor ki:

   Murat Bey, ileride cezai yaptırımlarla karşılaşmamak için tapuda evinizi satış bedeli üzerinden göstermenizi tavsiye ederim. 100 bin TL lik bir ev için 2000 TL civarından harç bedeli ödersiniz.

   • Murat Sonad akar diyor ki:

    Anladım toplam 2000 tl civarı mı yani 2000 tl ben ödücem 2000 karsı taraf onun haricinde nerelere para ödücem sadece 2000 tapu alıyor baska nereye ödeme yapılacak

    • Can Batur diyor ki:

     Evet Murat Bey, ödeme o şekilde olacak. Bunun dışında tapu dairesinde küçük bir miktar döner sermaye katkı payı ödemeniz gerekebilir. Bunun haricinde evinizi düşük değerden göstereceğiniz için 5 yıl içerisinde satmanız durumunda daha yüksek değer artışı kazancı vergisi ödemeniz olasıdır.

 • ali budak diyor ki:

  merhabalar 85 tl bir ev almayı düşünüyorum evi buldum bankayla konuştum. kredi cıkabilecegini söyledi. evin tapudaki degeri 31.000 tl ben bu sartlarda evin gercek degeri olan 85 mi bankadan cekilen 50.000 mi neyi göstermeliyim ayrıca tapu masrafı bana ne kadar ev sahibine ne kadar . cıkar daha sonra bana herhangibi ceza gelirmi. beni bu konuda bilgilendirirseniz cok sevinirim. ayrıca evin gecmiş borcları cevre emlek cöp vergisi gibi vergiler tapuda sıfırlanıyormu bir temiz kagıdı alabilecek yer neresi.

  • Can Batur diyor ki:

   Ali Bey, banka evi bağımsız ekspertiz kuruluşunun değerlendirmesi üzerinden kredilendirir. Evin ekspertiz değerinin 85.000 TL çıkması durumunda 63.750 TL’ye kadar konut kredisi kullanabilirsiniz. Tapu harcınız yaklaşık 1.700 TL tutacaktır. Geçmiş vergilerin de satıcı tarafından ödenmiş olması gerekiyor.

 • zeynep diyor ki:

  Merhaba annemin evini satın aldım eski ev alım ve satım bana ait .Kredi kullanmadım.150000 bin değeri olsa ne kadar olur tapu harcı.

 • Ibrahim Çakıcı diyor ki:

  Merhaba 71.500 Tl’ye ev aldım 40bin tl konut kredisi kullanacağım ne kadar tapu masrafım olur.

 • Birgül UĞUR diyor ki:

  Merhaba…
  110.000 (yüzonbinTL) ye sıfır daire alacağım. Tapu masrafı ne kadardır? Yasal olarak benim ne kadar ödemem gerekiyor.
  Ayrıca tapu masrafları emlakçı ile sözleşme de alıcı tarafından karşılanacağı gösterilmişse ne yapmalıyız. teşekkürler.

  • Can Batur diyor ki:

   Merhaba Birgül Hanım,

   Yasal olarak sizin ödemeniz gereken tapu masrafı yaklaşık 2200 TL tutmaktadır. Satıcının tapu masraflarını da sizin üstlenmeniz bir bu kadar daha maliyet yaratacaktır. Bunun için satıcıyla tekrar görüşüp fiyat konusunda pazarlık yapabilirsiniz. Sözleşmenin bu şekilde geçerli olup olmadığı konusunda da bu konuda uzman bir hukukçuya danışmanızı tavsiye ederim.

 • nesrin diyor ki:

  kastamonuda 75 bine ev aldık tabu masrafı ne kadar olur

 • ibrahim diyor ki:

  72500 tl değerinde ev aldım. tapu masraflarım ne kadar olur bide sadece harç belirtiliyo sitede başka bir masrafı oluyomu tapu alırken

 • veysi yalçın diyor ki:

  130.000 tl’lik sıfır daire satın aldığımız tapu masrafı ve tüm giderleri ne kadar olur bilgi verirseniz sevirim.

 • ÜMMÜ diyor ki:

  merhaba ben antalyada sıfır binada bir daire aldım fiyatı 132.000,00 tl.bankadan gelen eksper bina değerini 115.000,00 tl belirledi buna istinaden bankadan 86.250 tl kredi kullanabildim tapuda toplam masrafım ne kadar olur

 • ibrahim diyor ki:

  60000 tl değerindeki dairenin sıfır tapusunu çıkaracağım acaba tapu almak için ne kadar tapu masrafı öderim.teşekkürler

 • ılyas diyor ki:

  expert parası odedım ama kredıyı almadım cunku banka ıstedıgım mıktardan fazla verdı kabul etmedım baska bankadan kredı aldım 600 tl expertvparasını gerı alabılırmıyım sımdıden tesk…

 • sedat ayata diyor ki:

  selam

  165 bın tl lık bır ev aldım 150 bın tl sını kredi kullandım suanki şartlarda tapu masrafım nekdar olur? bana soylenen mıktar cok fazla geldi bilgilendirirseniz cok sevınırım tesekkurler…

  alıcagım evi satıcı başkasına devredıcek ondanda ben alıcam 150 kredı onayı ıcın satıcıyla dıger kısı arasndakı tapu devrı ne kadar olur..

  • Sevil Gunduz diyor ki:

   Sedat Bey Merhaba,
   165 bin TL’lik evinizin tapu bedeli 3.300 TL civarındadır. Bu tutarı hem alıcı hemde satıcı ayrı ayrı öder. Size yüksek rakam söylendi ise satıcınız kendi payına düşen tutarı da sizin ödemenizi istemiş olabilir. Bu nedenle satıcınızla anlaşmanız ve ödemeyi hangi tarafın yapacağını belirlemeniz tapuda çıkabilecek aksaklıkların önüne geçebilir. Satıcı ile diğer kişi arasındaki devir işlemini hesaplayabilmemiz için evin tapuda gösterilen değerini bilmemiz gerekir.

 • mehmet diyor ki:

  merhaba 75000 tl ev aldım 55000 tl konut kredisi kullandım ne kadar tapu masrafım olur teşekkürler

 • Samet Ali diyor ki:

  Merhaba. Yıllar önce aldığım arsayı annemin üzerine yapmıştım bazı nedenlerden ötürü ve arsa üzerine yapılan ev de aynı şekilde annemin üzerinde. Evi tamamen kendim yapmış olmama rağmen, 3 kardeşim ” BABA HAKKIDIR” iddiasıyla evime sahip çıkmaya çalışıyorlar, kendi haklarının da olduğunu iddia ediyorlar. Halbuki şimdiye kadar ne sigortalı bir işte çalıştılar ne de miras yoluyla ellerine geçen bi para söz konusu, kaldı ki ev yapsınlar. Kocaeli’ de ikamet ediyorum, tapunun aslı Sakarya’daki evde. Annem Kocaeli’de yanımda, tapuyu burdan çıkarabilir miyiz, üzerime alabilir miyim? Veya nasıl bir yol izlemeliyim acaba? Lütfen yardımcı olun, çok ihtiyacım var buna!…

  • Sevil Gunduz diyor ki:

   Samet Bey Merhaba,
   Anneniz hayatta ise tapuda evin satışını yaparak sizin üzerinize devredebilir. Hayatta değil ise uzman bir avukatla görüşmeniz ve yasal yollarla bu sorununuzu çözmeniz gerekebilir.

 • Kenan diyor ki:

  Merhaba,
  200000 tl lik evi 100000 tl banka kredisi ile alıyorum. Satış bedeli olarak 100000 tl gösterilirse toplam tapu masrafı + döner sermaye vs ücretler ne kadar çıkacaktır?

  • Sevil Gunduz diyor ki:

   Kenan Bey Merhaba,
   Evinizin gerçek değerini tapuda göstermenizi tavsiye ederiz. Aksi takdir de hem aradaki tapu masrafı farkını alınır hemde aradaki farka istinaden %25 ceza uygulanır. 200 bin TL’lik evinizin tapu masrafı 4.000 bin TL civarındadır.

 • Emrah diyor ki:

  Merhaba… An itibariyle 135000 tlye 90000 tlsini kredi kullanarak daire almis bulunuyorum 45000tlsni pesin verdim saticiya geri kalaninida 90000 tl kredi cekerek odedim… Sizdn ogrnmk istedgm tapu dairesine gttgmde ne kadar tapu masrafi oderim? Tesekkur ederim..

 • murat diyor ki:

  merhaba;
  benim şöyle bir durumum var,
  bundan birbuçuk yıl önce eşimin üzerine olan daireyi bi tanıdığımıza sattık.
  tanıdık olduğu için bedelin bir kısmını aldık.kalan kısmını ödeyemediğinden daireyi geri almak konusunda anlaştık ama bende almış olduğum parayı toparlayamadığımdan kredi almayı düşünüyorum.ama eski sahibi eşim olduğundan bir sorun olurmu?expertiz değeri bildiğim kadarıyla 200.000 civarı.benim ihtiyacım olan 50.000tl civarı.henüz bir bankaya başvurmadım.acaba konut kredisi çıkarmı?yoksa başka bir kredimi kullanmalıyım.
  cevabınız için şimdiden teşekürler.

  • Sevil Gunduz diyor ki:

   Murat Bey Merhaba,
   Konutunuzu geri alım aşamasında herhangi bir sıkıntı yaşamazsınız. Konut kredisi başvurusunda bulunmak için sitemizi kullanabilirsiniz. Uzman danışmanlarımız kredi alım aşamasında hem yardımcı olacaktır hemde merak ettiğiniz sorulara yanıt verecektir.

 • filizkocaoglu diyor ki:

  ben yurt disinda yasiyorum.tr den bi ev almak istedim vekalet birakmadigim icin
  babam evi kendi adina aldi.bundan uc yil once.su an daire tapusu babamin adindda.ben kendi ismime gecirmek icin neler yapmam gerekiyor ve yeniden noter masrafi satis masrafi ne kadar oderim.daire yi o zaman 90000 tl ye almistik
  tsk ederim

  • Sevil Gunduz diyor ki:

   Filiz Hanım Merhaba,
   Konuta ait tapu masraflarının hesaplanabilmesi için evinizin şu an ki değerini belirtebilirseniz size daha ayrıntılı bilgi vermiş olurum. Babanız evi kendi adına 3 yıl öncesinde almış olduğundan ötürü, tapunun sizin üzerinize devir işlemi esnasında gelir artış kazancı vergisi ödemekle yükümlü olursunuz. Eğer ki devir işleminizi 2 yıl daha bekleyip gerçekleştirebilirseniz, sadece tapu masrafınız olur.

 • Bülent diyor ki:

  yazınızdaki 12000 tl mesken kira geliri olan kişi götürü gider yöntemini secerse ki bunu secer 12000-3000: 9000 x%25 :2250-9000:6750x%15 :1012,50 cergi öder . düzeltme için saygılarımla

 • mustafa uysal diyor ki:

  160.000 TL lik bir ev için ne kadar masaf öderiz.cevabınız için teşekkürler

 • Emine diyor ki:

  Merhaba Sevil Hanım,

  38000TLye ev aldım.Evin tapu masraflarını alıcı ve satıcı mı öder yoksa sadece alıcı mı öder ? ve masraf ne kadar tutar ? Teşekkür ederim

  • Sevil Gunduz diyor ki:

   38 bin TL’lik evinizin tapu masrafı 800 TL civarındadır. Belirtilen rakamı alıcı ve satıcı ayrı ayrı ödemektedir. Fakat bazı durumlarda satıcı kendi payını alıcının ödemesini isteyebilmektedir. Bu nedenle tapuda işleminizi yaptırmadan önce satıcınızla anlaşmanızı tavsiye ederiz.

 • muhammet aşkın diyor ki:

  Merhaba. Eşim ve ben devlet memuruyuz (657). 2 şer bin TL aylık gelirimiz var. 110 TL lik bir daire beğendik ve almak istiyoruz ancak hiç birikimimiz yok. Kredi kullanarak nasıl ev sahibi olabiliriz? En uygun stratejiyi yazarsanız memnun olurum. İyi çalışmalar.

  • Sevil Gunduz diyor ki:

   Muhammet Bey Merhaba,
   Konut kredisi başvurunuz için sitemizi kullanabilirsiniz. Ana sayfamızda yer alan formu doldurup size uygun kredi seçeneklerinden birini seçtiğiniz takdir de ön başvurunuz bize ulaşır ve uzman danışmanlarımız sizi arayarak hem kredi alım sürecinde yardımcı olabilir hem de merak ettiğiniz sorulara yanıt verebilir.

 • Fatih diyor ki:

  Merhaba,

  Ben dayımın eşinin üzerine toki den ev satın aldım. Benim yaşım ev almaya müsait olmadığından. Şimdi evi üzerime almak istiyorum. Toki kampanyasında % 20 indirimli faydalanırsak eve 52000 tl ödeyip satın alabiliyoruz. Tabi tapu yengemin üstüne çıkıyor borçlarıda ödemek için bankadan tapu üzerinden konut kredisi çekip evin tapusunuda üzerime alıp borçları kapatmayı düşünüyorum. fakat bu durumda:
  1. Evi ilk alırken bankadan tapu harcı ödenecek ne kadar ödeyeceğim ? B Satıcı tapu harcını banka mı karşılar ?
  2. Ev için kredi çekip tapuyu üzerime alırken 52 000 tl üzerinden mi yoksa bankanın belirlediği miktar üzerinden mi ? tapu harcı yatırırım ?
  3. Evin tapusu yengemin üzerine geçip tekrar ben üzerime alırken tapu 5 yıldan önce satıldı muameli görürse ne kadar vergi ödemem gerekir yada vergi ödemez miyim ?

  • Sevil Gunduz diyor ki:

   Fatih Bey Merhaba,
   Bankadan konut kredisi alabilmeniz için öncelikle evin tapusunun çıkması gerekir. Yani yengenizin üzerine olan ev için kredi başvurusunda bulunamayabilirsiniz. Yine de TOKİ’nin anlaşmalı olduğu banka ile bu konu hakkında görüşmenizde fayda var.
   Tapu harcı banka tarafından karşılanmamaktadır. Evin değerine göre tapuda belirtilen fiyatı hem alıcı hemde satıcı ayrı ayrı ödemekle yükümlüdür.
   Tapuda evin gerçek değeri gösterilmelidir.
   Evin tapusu yengeniz üzerinden sizin üzerinize devredilirken, satış işleminin yapılması gerekir. Alım-satım arasındaki kısa süreden ötürü vergiden muaf olma ihtimaliniz var.

 • şafak diyor ki:

  Sayın Sevil Gündüz;
  Bankadan kredi çekilmemesi durumunda tapuda rayiç bedel üzerinden işlemlerin yapılması ne tür sıkıntı çıkarabilir? Ceza gelirmi?…Örneğin 200 bin Tl ye aldığım ama kredi kullanmadığım bir evin rayici 140 bin olsun….

  • Sevil Gunduz diyor ki:

   Şafak Bey Merhaba,
   Evinizin gerçek değerini tapuda göstermenizi tavsiye ederiz. Hesaplanan rayiç bedeli evin gerçek değerine göre daha düşük çıkmaktadır. Hakkınızda herhangi şikayet söz konusu olduğunda aradaki farka istinaden ceza uygulanır.

 • süleyman özgenc diyor ki:

  iyi günler
  az önce okudugum kadar maliye bakanligi tapu harclarini yükseltmis
  size sorum ben 2 yil önce ve 1 sene önce daire aldim
  2 yil önce aldigim dairenin bedelini hemen ödedim bedeli 168.000 tl ve daire 2013 subatta teslim alacagim ve daha tapu parasi yatirilmadi
  1 yil önce alinan daire kredi üzerine alindi ve 2012 kasimda teslim alinacak bunun da tapu harci daha verilmedi
  size sorum tapu harclari eskiye göremi yoksa bugün cikan yeni yasaya göremi ödenecek

 • EREN diyor ki:

  4 Temmuz Zafer yaman bey e verilen cevap ile 23 Temmuz’da Adem bey e verilen cevap arasında çelişki mı var.bu konu hakkında bilgi alabilirmiyim.evin satış bedeli üzerinden mi expertiz in verdigi rakam üzerinden mı rakam verilmeli.tesekkur ederim.

  • Sevil Gunduz diyor ki:

   Eren Bey Merhaba,
   Değişen kanunlar neticesinde evin satış bedelinin tapuda gösterilmesi gerekir. Ekspertiz değeri bankalar tarafından belirlenir ve verilecek kredi tutarı bu değer üzerinden hesaplanır.

   • EREN diyor ki:

    Bir sorum daha olacak.Ben banka kredisi almıyacağım.Expertiz çağırmadan evin durumu hakkında net bilgi alabilirmiyim.Gideceğim adres tabu dairesi ile imar mudurlugumu olacak.Bunlar dısında basvuracagım danısacagım kurumlar varmıdır.Bosuna expertiz e ödeme yapmak istemiyorum.Ama illa ödemeyeceğim diye bir durum yok tabiki.Çevrem expertiz olmadan asla olmaz diyor.

 • onur diyor ki:

  2010 yılında 21.000 liraya ağabeyim adına toki evi aldım ve şimdi tokinin kampanyasından faydalanmak istiyorum ve %20 indirimle içeride kalan borcum 49.000 tl indirim sonrası 39.200 tl ve tapu ağabeyimin adına çıkacak bu durumda şimdi ağabeyim tapuyu aldıktan sonra bana satışını yaparsa ne gibi masrafım olacak masrafı minimum düzeyde tutabilmem için ne yapmam gerekiyor

  • Sevil Gunduz diyor ki:

   Onur Bey Merhaba,
   Tapu masrafınız ortalama 700 TL civarında olur. Bu tutarı hem abiniz hem de siz ayrı ayrı ödemekle yükümlüsünüz. Ayrıca evin satışı evin alınış tarihinden itibaren ilk 5 yıl içerisinde satışı yapıldığı takdir de satıcı vergi ödemekle yükümlüdür. TOKİ’nin yapmış olduğu indirim kapsamında peşin ödeme için kredi ihtiyacınız var ise sitemizden başvurunuzu yapabilirsiniz.

 • Mustafa Demir diyor ki:

  Oncelikle bilgilendirdiginiz icin tesekkur ederiz. Ben ankara mamak ilcesinden 100 m2 insaattan daire almak istiyorum acaba benim tapu masrafim ne kadar tutar ortalama insaattan aldigim icin rakam degisirmi tesekkurler

 • Yaşar YAYLALI diyor ki:

  İyi günler dilerim. Konya selçuklu ilçesinden Tokinin yaptığı alt gelir grubuna mensuplara verdiği airelerden kardeşimde aldı.Şu an uygulanan indirimden yararlanıp borcunu ödeyerek tapuyu almak itiyoruz ancak daireyi ben aldım tapuyu kardeşime değilde benim adıma çıkarılabilirmi yasal izin varmı,ver

  • Sevil Gunduz diyor ki:

   Yaşar Bey Merhaba,
   TOKİ konutunu alt gelir grubu mensubu olarak kardeşinize verilmiş olduğu için tapu kardeşinizin üzerine yapılır. Tapuyu üzerinize almak isterseniz evin tapuda satışı gerçekleştirilmelidir.

 • Kerem Altay diyor ki:

  Merhaba 2010 yılında inşaat firması ve Emlak GYO ortalığı ile Başakşehir ilçesi Bahçeşehir 2.kısımda yapılan bir inşaattan
  168.000 tl değerindeki daireyi 20.000 peşin ve 148.000 banka kredisi çekerek satın aldım. Bu ay tapuların hazır olduğunu ve gerekli harç bedelini ödemem gerektiği söylendi.Evin şu anki değeri 200.000 – 230.000 tl aralığında

  harç tutarı ne kadar hesaplanacak ve ne kadarını benim ödemem gerekiyor ??

  Teşekkür ederim.

  • Sevil Gunduz diyor ki:

   Kerem Bey Merhaba,
   Ortalama bir fiyat olarak tapuda ödeyeceğiniz tutar 3.500-4.000 TL arasında değişir. Bu tutarı ayrı ayrı alıcı ve satıcı ödemekle yükümlüdür. Evinizin şu anki değerini tapuda göstermenizi tavsiye ederiz.

 • tayfun diyor ki:

  İyi günler, bir residence projesinde kat irtifakı olan,kat mülkiyeti olmayan bir dairenin satışını yapacağım. daire krediye uygun değil doğal olarak. tapuda dairenin satış bedeli 154.000 tl, raici bedeli ise 296.000 tl olarak görülüyor. dairenin tapusu 2 yıl önce çıktı. 5 yılı doldurmadığı için gelir vergisinden muaf olunamıyor. Dairenin tapu’da vergisini ödemek istemiyorum. bunun için dairenin satışını ne kadar göstermem gerekecek ? daireyi normalde satacağım fiyat 250.000 tl. 250.000 tl olarak gösterirsem ödeyeceğim vergi nedir ? satış fiyatımı daha düşük gösterirsem ödeyeceğim miktar nedir ?

  • Sevil Gunduz diyor ki:

   Tayfun Bey Merhaba,
   Evinizin tapuda alımı esnasında gösterilmiş değeri 154 bin TL ve satışında gösterilmesi planlanan tutar 250 bin TL olduğu takdir de aradaki artışa göre vergiye tabi olursunuz. Ortalama ödeyeceğiniz vergi tutarı 15 bin TL civarındadır.

 • vedat diyor ki:

  öncelikle soruları cevapladğnz içn teşk ederim…3 gün önce 195.000′e bir ev satın aldım.170.000 kredi kullandım.ev yapılı olduğu için biraz da iyi iletişimle eksper konut değeri olarak 225.000 gösterdi.ve kredim onaylandı.şimdi bu durumda tapuda ben ne yapmalıyım.(emlakçı yok arada).ve masraflarım ne kadar olur.

  • Sevil Gunduz diyor ki:

   Vedat Bey Merhaba,
   Evinizin banka tarafından belirlenen değeri olan 225 bin TL’yi göstermeniz gerekir. İleri dönemde yapılacak araştırma neticesinde 195 bin TL ile 170 bin TL kredi miktarı arasındaki tutarsızlık fark edilebilir. Banka evin değeri üzerinden en fazla %75 kredi vermektedir. 225 bin TL’lik evin harç masrafı 3.700 TL civarındadır. Bu tutarı ayrı ayrı alıcı ve satıcı ödemekle yükümlüdür.

 • umut sarıkaş diyor ki:

  merhabalar, yaklaşık olarak 1 yıl evvel halen inşaat halinde ve %70 i bitmemiş bir daire satın aldım. kredi çekimine uygun değildi, belli bir süre sonra müteahit kat irtifakı tapularımızı verdi ve biz de anlaştığımız peşinatı ödedik. anlaşmamızda teslimata kadar aylık 1500 tl müteahit firmaya ödenecek anahtar tesliminde de kalan kısım ödenecek. şuan inşaat bitti, oturma raporu, elektrik, su, doğalgaz vs bağlanması bekleniyor. bende yaklaşık 90 ile 100 bin arası kredi çekeceğim. ama bugün inşaat işleri ile uğraşan bir tanıdık daha evvel tapu aldığımız için konut kredisi değil, tüketici kredisi çekebileceğimi söyledi, çok şaşırdım…bu doğru mu? müteahit firma bu konuda bize birşey söylemedi…

  • Sevil Gunduz diyor ki:

   Umut Bey Merhaba,
   Tapunun üzerinize devri 1 ayı aştığı için konut kredisi kullanamayabilirsiniz. Fakat bu gibi durumda bazı bankalar yardımcı olmaktadır. Eğer ki konut kredisi alamazsanız bireysel finansman kredisi yani ipotekli ihtiyaç kredisi kullanabilirsiniz. Bu kredi en fazla evin değerinin %50′si kadar ve 5 yıl vadeli olabilir. Konut kredisine göre faiz oranı daha yüksektir. İpotekli ihtiyaç kredisi kullanmadan önce
   sitemiz üzerinden konut kredisi için ön başvurunuzu yapabilir ve konut kredisi alımınıza danışmanlarımız yardımcı olabilir.

 • aziz diyor ki:

  İyi günler..Ben inşaat projesinden ev aldım. Proje yaklaşık 3 yılda bitti. Aldığımla şimdiki değeri arasında 2 kat fark var. Ben tapuya veya diğer kurumlara vergi öderken hangi tutar üzerinden ödemeliyim?

 • mehmet diyor ki:

  merhaba.200bin tl lik evi 150bin kredi ile alıyoruz ve kat irtifaklı.tapuya gittiğimizde arsa değeri olan 15 bin üzerinden mi çektiğim kredi üzerinden mi göstermeliyim.Müteahhit, şimdi arsa payını alacaksınız, daha sonra yapı kullanma izni çıktığında kat mülkiyetine geçerken kredi değeri üzerinden hesaplanacak diyor.Yorumunuzu merak ediyorum.teşekkürler

  • Sevil Gunduz diyor ki:

   Mehmet Bey Merhaba,
   Banka tarafından size verilen kredi tutarını kullanabilmeniz için, tapuda minimum kredi tutarı kadar göstermeniz gerekiyor. Yani arsa değerini değil. Fakat son günlerde, tapuda gösterilen evin değerleri mercek altına alınmış durumda. Bir çok evin kredi ile alımının gerçekleştiği şu günlerde, evinizin gerçek değeri olan 200 bin TL’yi göstermekle yükümlüsünüz. Aksi takdir de hem aradaki fark alınır hemde aradaki farka istinaden %25 ceza uygulanır.

 • halime diyor ki:

  merhaba 04.09.2012 tarihinde 165.000 tl ye sıfır bir daire ama mütaitten değil yatırım amaçlı alan bir şahıstan aldık. Evin tapuda değeri 70.000 tl gözüküyor ve kat irtifakı olarak gözüküyor, daire iki bloklu bir sitede.Bankadan değeri yüksek göstertilip 150.000 tl çektik ve kalanı nakit ödedik.Benim sorum tapu masrafı olark bizsen 5.000 tl ye yakın para alındı,emlakçı eksper ve kendi komisyonu için 5.000 tl para aldı burda alınan paralar ne kadar doğru fazla mı aldı bilmek istiyorum.Ayrıca bir diğer sorum evin değeri tapuda 70.000 tl tapu masrafı bu değer üzerinden mi alınıyor yoksa benim ev sahibine ödediğim 165.000 tl üzerinden mi?Ev bu arada 210 metrekare şimdiden teşekkür ederim…

  • Sevil Gunduz diyor ki:

   Halime Hanım Merhaba,
   Tapuda gösterilmesi gereken tutar en az çekilen kredi tutarında olması gerekir. Fakat bankadan çekilen kredi tutarına göre evin gerçek değerinin tapuda hesaplanması şu anki şartlarda zor olmadığı için, ileri tarihte size ceza kesilebilir.
   Geçmiş tarihte ödemiş olduğunuz kredi tutarı sanırım hem alıcıya hemde satıcıya ait kısmı. Yani satıcınızın ödemesi gereken tutarı, siz ödemişsiniz.
   Tapudaki masrafların hesaplanması evin gerçek değeri üzerinden yapılır.

 • Ahmet Bozca diyor ki:

  Merhaba,

  Yakın zamanda konut kredisi ile tapuda devir işlemi yapacağım. Fakat genel kanı tapu masraflarının hepsini alıcının ödemesi yönünde. Bu konuda tapu müdürlüğü yasal olarak satıcıdan isteyebiliyor mu, yoksa kim öderse ödesin mantığı ile mi hareket ediyor?

  • Ahmet Bozca diyor ki:

   Tekrar merhaba,

   Daire bu arada kat irtifakından kat mülkiyetine geçmemiş. Bu konuda ne tür bir sıkıntı ile karşılaşabilirim?

  • Sevil Gunduz diyor ki:

   Ahmet Bey Merhaba,
   Sizin de söylediğiniz gibi tapu masraflarının tamamını genel olarak alıcı ödemekte. Tabi bu işlemin gerçekleşmesi için satıcının alıcıyla anlaşması gerekiyor. Eğer ki siz ödemeyi düşünmüyorsanız, satıcınıza bu durumu belirtmenizi ve tapuda işlem yapmadan önce anlaşmanızı öneririz. Dairenizi kat irtifakından kat mülkiyetine geçirebilmeniz için bulundunuz belediyeden öncelikle kat mülkiyetine geçişte herhangi bir sorun olup olmadığını kontrol ettirmeniz gerekiyor. Tapunuzu almadan önce belediye ile yapacağınız görüşmede bu konuda size daha detaylı bir bilgi verilecektir. Belediyede yapılan işlem sonrası kadastroya onaylı konutun projesinin sunulması ve en son tapuya başvurup, tapunun alınması gerekiyor.

 • mücüyyen diyor ki:

  merhaba;
  2011 yılında banka kredisi kullanarak 198000 tl ye ev kredisi aldık. tapu bedeli olarak 7100 tl ödedik .evimiz bankadan ipotekli ve biz su anda evi teslim alacagız.teslimat icin bizden 3800 tl serh,abonelikler ve satış kdv si diye bir sey cıkararak para istiyorlar.evi sattıkları fiyat üzerinden böyle bir kdv parası isteme hakları varmı.biz vekaletname verdik diye herseyi bize sormadan yapıyorlar.vekaletnameyi naasıl kaldırabiliriz ve bu kdv ye biz muhatabmıyız kanun yada yönetmeligi varsa yönlendirirmisiniz.
  tesekkürler

  • Sevil Gunduz diyor ki:

   Mücüyyen Hanım Merhaba,
   Evinizin ipoteğini kaldırmak için 200-250 civarında bir ücret ödemeniz gerekiyor. Bunun dışında diğer masraflar size ait değil. Vermiş olduğunuz vekaleti biran önce iptal etmenizi tavsiye ederiz. Avukat dışındaki bir şahısa vekalet vermek bazı sorunlara sebep olabilir. Vekaletin iptali için azilname ile notere başvurulması gerekir. Daha önce vekalet ile işlem yapılmış banka, tapu ya da başka bir kurum var ise, bu kurumlara azilnamenin bir suretinin verilmesi gerekiyor.

 • Volkan Alptekin diyor ki:

  7 farklı tapu sicil müdürlüğünü aradım ve aldığım cevaplar:
  1- Rayiç bedel ne ise onun üzerinden tapu harcı hesaplanır. Evin gerçek satış değeri ile ilgisi yoktur.
  2- Gerçek satış değeri beyan edilmeli, aksi durumda Maliye tespitine göre aradaki fark kadar hem alıcıya hem satıcıya ceza uygulanır.
  3- Rayiç bedel baz alınır.Tapu harcı hesaplamasında bu rayiç bedelin ne altında ne üstünde olan rakamlar dikkate alınmaz.

  Hocam, daha tapu sicil müdürlükleri neyin ne olduğunu bilmiyor. Böyle bir cezai uygulama var ise de, tapu sicil müdürlükleri bu işlemleri yapar iken, gerçek satış bedelinin belgelenmesini şart koşmaları gerekmez mi? Kanun isteyene istediği gibi uygulama serbestisi şeklinde mi uygulanır? Cezai yükümlülüğü ciddi maddi boyutlarda olabilen bu konunun gerçeği nedir?

  • Sevil Gunduz diyor ki:

   Volkan Bey Merhaba,
   Rayiç bedeli genel olarak gerçek satış değerinden düşük çıkmaktadır. Diyelim 100 bin TL değerindeki satın almayı planladığınız ev için kredi çekmek istiyorsunuz ve banka tarafından eve biçilen ekspertiz değeri de 100 bin TL. Satın alacağınız ev için çekeceğiniz kredi tutarı maksimum 75 bin TL olabilir. Evinize biçilen rayiç bedeli ise 65 bin TL. Tapu harcı minimum çekilen kredi tutarı kadar olabilir. Yani minimum 75 bin TL üzerinden hesaplama yapılmalı. Fakat evinizin gerçek değerinin 100 bin TL fark edilmesi durumunda hem aradaki fark alınır hemde aradaki farka istinaden %25 ceza kesilir.
   Sonuç olarak maddeler halinde sıraladığınız bilgilerden en doğrusu 2.’dir.

 • özgür diyor ki:

  slm can bey 20 bin liram var 120 bin liralık ev alıcam kredi onaylanırsa 20 bin verip normalde 100 bin lira kredi kullanmam lazım ama masraflar la birlik te 107 bin tl kredi kullanacam evin değerini 140 bin üzeri gösterisek 105 bin lira ödenecek bana lakin tapuda evin değeri 140 bindenmi 120 bindenmi gösterilmesi gerekiyor birde işin içinde emlakçıda var hani bir üç kağıda gelmeyelimde ve 5 yılda birmi vergi yatırıyoruz ve ne kadar yatıracaz

  • Sevil Gunduz diyor ki:

   Özgür Bey Merhaba,
   Çekeceğiniz kredi tutarı, bankalar tarafından yönlendirilen ekspert uzmanlarının evinize vereceği değerin maksimum %75′i olacak şekil belirlenir. Yani evinize ekspert uzmanları tarafından 120 bin TL olarak bir değer verilirse maksimum 90 bin TL’lik kredi çekebilirsiniz. Öncelikle eviniz için çekeceğiniz kredi miktarını belirlemenizi tavsiye ederiz. Sitemiz üzerinden kredi başvurusunda bulunabilir ve uzman danışmanlarımızdan daha detaylı bilgi alabilirsiniz.
   Tapu masraflarınız ise evin gerçek değeri olan 120 bin tl üzerinden hesaplanır.

 • sibel aksoy diyor ki:

  bizim şöyle bi sorunumuz var 140000 liralık evin bir kısmını kredi cekerek bir kısmını ise peşin vereceğiz fakat evi satan şahıs evi tapu bedelinin 50000 lira olduğunu 2 sene önce aldığı için bizim 55-60 binde fazla kredi cektiğimiz zaman kendisine gelir artıs vergisi geleceğini bu yüzden bu tutar üzerinde bi kredi cekmemiz halinde tapu bedeli en az kredi oranı tutarında gösterileceğinden evi satmayacagını söylüyor. benim sorum ise şu bu evi aldıktan sonra kendisi tüm evi tadilattan geçirmiş tüm tesisatı yeniletmiş böyle bi durumda evin değerinin artacağı aşikar bu durum gelir artıs vergisi incelemelerinde gözönünde bulunduruluyor mu? teşekkür ederim

  • Sevil Gunduz diyor ki:

   Sibel Hanım Merhaba,
   Öncelikle satın alınan ev, satın alındığı tarihten itibaren ilk 5 yıl içerisinde satıldığı takdir de, satıcı gelir artış vergisi ödemekle yükümlüdür. 2 sene öncesinde 50 bin TL’ye alınan bir ev, 2 yıl içerisinde artan değerine karşılık ödemesi gereken vergiyi ödemediği takdir de, vergi kaçakçılığı suçuna girmektedir. Kullanmayı planladığınız kredi tutarı evin gerçek değerinin maksimum %75′i oranında olabilir. Yani eviniz için maksimum 105 bin TL’lik kredi çekebilirsiniz. Fakat evinizi tapuda 50 bin TL olarak gösterirseniz maksimum 37 bin TL’lik kredi çekebilirsiniz. Sizin de söylediğiniz gibi evin değerinin artacağı aşikarken, vergi kaçakçılığı suçuna sizin de dahil olmanız demektir. Bu durumda satıcınızla tekrar konuşmanızı ve bu suça dahil olmamanızı öneririz. Ev satın alımı için kredi çekmek isterseniz sitemiz üzerinden ön başvurunuzu yapabilir ve sizi en doğru krediye yönlendirebiliriz.

 • devrim yücel diyor ki:

  Üzerinde A bankasının 120.000 TL ipoteği olan bir ev satın alacağız; B bankasından çekeceğimiz kredi 70.000 TL, evin rayiç değeri 145.000 TL ve satıcı ile anlaştığımız satış tutarı 300.000 TL’dir. Bu alım satımda düşündüğümüz yöntem, 145000 üzerinden, ipotekli olarak tapu devri yapmak, 70000 banka kredisi ve 75000 lik tutarları banka aracılığı ile satıcıya göndermek. 120000 ipotek tutarı düştükten sonra kalan 35000 i satıcıya elden vermektir. Tapu devrinden sonra elde kalan 120000 ile A bankasının ipoteği kaldırılcaktır. Sorum şu şekilde: tapuda 145000 gösterdiğim ve banka aracılığı ile satıcıya bu tutarın transferini yaptıktan sonra ileride yapılacak bir incelemede, bu mülk üzerinde 120000 ipotek vardı ve bu şekilde satın almışsınız üstüne de 145000 daha ödemişsiniz, demek ki bu mülkün gerçek satış değeri 265000 TL dir şeklinde bir tespit olabilir mi? Bir ceza veya yaptırım çıkar mı? Ben bu tutarı yolladım ama satıcı yolladığım tutarın 120000 i ile ipoteği kaldırdı desem geçerli bir açıklama olur mu? Bu satışı en güvenli, kurallara uygun ve rayiç bedeli aşmadan nasıl gerçekleştirebiliriz?

  • Sevil Gunduz diyor ki:

   Devrim Bey Merhaba,
   Evinizin gerçek değeri olan 300 bin TL’yi tapuda göstermeniz gerekiyor. Tapuda bu durumun fark edilmesi durumunda hem aradaki fark alınır hem de aradaki farka istinaden %25 ceza uygulanır. Rayiç bedeli genel olarak evin gerçek değerinden düşük çıkmaktadır. Ayrıca bu şekil elden para verilmesi ya da bankadan hesaba havale yapılması, sizin de bu ceza yaptırımına ortak olmanız anlamına gelir ve elden para verilmesinin hukuki bir belge taşımaması başka sorunlara da sebep olabilir.

 • Serkan Yaban diyor ki:

  Merhaba,

  2008 yılında 130 bin liralık daireyi belediye rayiç bedeli olan 55.000 lira üzerinden satın aldım. Herhangi bir kredi kullanımı söz konusu değildir. Şu ana kadar herhangi bir bildirimde bulunmadım. Sormak istediğim bu olay problem çıkarır mı?
  Evi henüz satma gibi bir durum söz konusu değildir.
  Teşekkürler.

  • Sevil Gunduz diyor ki:

   Serkan Bey Merhaba,
   Hakkınızda herhangi bir şikayet olduğu takdir de ya da tapuda bu durumun fark edilmesi durumunda, hem aradaki fark alınır hemde aradaki farka istinaden %25 ceza uygulanır. Konutkredisi.com.tr olarak size tavsiyemiz, evinizin gerçek değeri olan 130 bin TL’yi tapuda göstermeniz.

 • ömer diyor ki:

  belediye raic bedeli 36000 tl tapulu evi satın alıcam masrafı ne kadar olur

  • Sevil Gunduz diyor ki:

   Ömer Bey Merhaba,
   Evin gerçek satış bedelini tapuda göstermenizi tavsiye ederiz. Genellikle belediye rayiç bedeli evin gerçek satış değerinden düşük çıkmaktadır. Eğer ki kredi kullanıyorsanız, tapuda minimum çektiğiniz kredi tutarını göstermeniz gerekir.Diyelim 100 bin TL’lik evinize 75 bin TL’lik kredi çektiniz. Evinizin tapuda minimum 75 bin TL gösterilmesi gerekir. Fakat ileri süreçte, aradaki farka istinaden ceza kesilebilir. Hem aradaki fark alınır, hemde aradaki farka %25 ceza uygulanır.

 • Recep diyor ki:

  Merhaba,
  110.000tl si peşin 100.000 tl si banka kredisi olmak üzere toplam 210.000 tl olarak aldığımız evin tapu masrafları ve bunun yanında iskan harcı ne kadar tutar?

  • Sevil Gunduz diyor ki:

   Recep Bey Merhaba,
   210 bin TL’lik evinizin tapu masrafı 3.500 TL civarındadır. Aynı tutarı satıcınız da ödemekle yükümlüdür. Yani toplamda tapuya ödenecek ortalama tutar 7.000′dir. İskan harcı tutarı evinizin bulunduğu ilçeye, evin metrekaresine göre değişiklik gösterebilir. İskan harcı, yönetmeliklere göre müteahhit sorumluluğundadır. Fakat müteahhit ile yaptığınız sözleşmenin şartlarında sizin ödeyeceğiniz yer alıyorsa, sizin sorumluluğunuzdadır.

 • Aslı Kural diyor ki:

  Merhaba biz 75000 tl ev aldık bunun 62000tlsını kredi kullandık.Krediyi ben ev hanımı oldugum için eşim çekti.Şimdi kredi borcumuzu kapatıp tapumuzu almak istiyoruz,fakat tapu krediyi çeken eşim degilde,benim adıma çıksın istiyorum.bunun için ne yapmamız gerekiyor ve bize maliyeti ne olur bunu merak ediyorum teşekkürler

  • Sevil Gunduz diyor ki:

   Aslı Hanım Merhaba,
   Kredi ödemeniz bitip, evinizin üzerindeki ipotek kalkınca, eşinizin size satış işlemi yapması gerekiyor. Yani tapuda evi size satıyor gibi gösterilmeli. Bu işlem için tapuda göstermeniz gereken tutar, belediyeden aldığınız rayiç bedeli değil, minimum daha önceden çekmiş olduğunuz kredi tutarı kadar olmalı. Fakat bu alım-satım sırasında karşınıza kazanç vergisi ödeme yükümlülüğü çıkabilir. Satın alınan ev eğer ki 5 yıl içerisinde yeniden satılırsa, satıcı kazanç vergisini ödemekle yükümlüdür.Sonuç olarak yapmanız gereken;
   1) Eşiniz evi kaç yılında aldığına bakmak?
   2) Eğer ki 5 yılı doldurmadı ise, beklemenizi tavsiye ederiz
   3) 5 yılı doldurdu ise, tapuda size satışını gerçekleştirmeli.

 • Ozgur YETGİNLİOGLU diyor ki:

  Merhabalar, 100 bin TL kredi ile 157 Bin TL ye bir ev aldim. Ptesi nasipse tapu devrini yapacagiz. Evin belediye tarafindan gosterilen rayic bedelinin 60 bin TL oldugunu ogrendim. Mutahhit 100 bin TL uzerinden tapu harcini odersin dedi. Ancak yapmis oldugum arastirmalarda bankalar %75 oraninda kredi kullandirdigi icin en az 135 bin TL uzerinden tapu harci yatirmam gerektigi yonunde. bugune kadar vergisini duzenli odemis bir vatandas olarak mutahhitin aklina uyup tapu harcini az odemek gibi bir gayemde yok. Mutahhit sen bilirsin harci zaten odeyeceksin benim icin fark etmez dedi. ancak yukaridaki mesajlarda okudugum kadariyla tapu harcinin bi kismini sahsimin bir kisminida mutahhitin odemesi gerekiyor.Gelinen bu noktada ne kadar tspu odemem gerektigi konusunu aydinlatirsaniz sevinirim. saygilarimla…

  • Sevil Gunduz diyor ki:

   Özgür Bey Merhaba,
   Tapuda evinizin gerçek değeri olan 157 bin TL’yi göstermeniz gerekir. Aksi takdir de ileri süreçte ceza kesilebilir. Aradaki farkı ödemekle ve aradaki farka istinaden %25′lik bir ceza ödemekle yükümlü olursunuz. 157 bin TL değerindeki bir ev için tapu masrafınız ortalama 2.600 TL civarındadır. Bu miktarı alıcı ve satıcı ayrı ayrı ödemekle yükümlüdür. Fakat genel olarak satıcılar masrafların tamamını alıcıya ödetir. Bu nedenle satıcınızla tapuya gitmeden anlaşmanız, tapuda çıkacak aksaklıkları giderir.

 • cemal diyor ki:

  Merhaba
  2011 yılının kasım ayında sıfır bir daire aldım daireyi müteadditten değilde aynı apartmanda yatırım için dört daire alan bir şahıstan aldık. Dairenin henüz oturma ruhsatı alınmadığından tapudan kat-irtifakı tapusuyla üzerimize aldık raiç fiyatı 7000tl arsa olarak görünüyordu alım satım 10000tl üzerinden harcını ödedik kredi kullanmadım asıl fiyatını 100000tl bankadan satıcının hesabına havele ettik her geçen gün binanın değeri yükseliyor.Henüz kat mülkiyetine geçmedik kat mülkiyetine geçtiğimiz zaman rayiç fiyat tekrar belirlenir mi.Benim korkum ceza ödermiyim yapılan işde bir yanlışlık varmı?

  • Sevil Gunduz diyor ki:

   Cemal Bey Merhaba,
   Evinizin bulunduğu belediyeden öncelikle kat mülkiyetine geçişte herhangi bir sorun olup olmadığını kontrol ettirmeniz gerekiyor. Tapunuzu almadan önce belediye ile yapacağınız görüşmede bu konuda size daha detaylı bir bilgi verilecektir. Belediyede yapılan işlem sonrası kadastroya onaylı konutun projesinin sunulması ve en son tapuya başvurup, tapunun alınması gerekiyor. Bu aşamalarda ceza söz konusu değil fakat biran önce yaptırmanızda fayda var.

 • Salim diyor ki:

  Merhaba 72.750 TL kredi çekerek 96.000 TL ye ev alacağım emlakçım bana raiç bedel olarak 72750(kredi tutarı) uzerinden tapuyu alırız dedi. Ve yaptığı hesaba gore 2600 TL kadar bir odeme yapmam gerekiyormuş. Emlakçım bana %3,3 olarak hesaplamam gerektigini soyledi. Burada okuduğuma göre %1,65 diyor. Tapuda bana satıcının payınıda odettirmezler degilmi? Yani boyle bir duruma tapu kadastro mudurlugu izin vermez?

  • Sevil Gunduz diyor ki:

   Salim Bey Merhaba,
   Öncelikle evinizi tapuda 96 bin TL olarak göstermeniz gerekir. Daha önceki cevaplarımı okuduysanız ödenen ceza miktarından bahsettiğimi görmüşsünüzdür. Evinizin gerçek değeri olan 96 bin TL üzerinden tapu harcınız ortalama olarak 1600′dür. Bu fiyatı hem siz hem de satıcınız ödemekle yükümlüsünüz. Fakat genelde evin satıcıları, kendi paylarını da alıcıya ödetir. Ödemek istemiyorsanız bu konuda satıcınızla tapuya gitmeden anlaşmanızda fayda var.

 • ilknu diyor ki:

  merhaba
  78 bin liraya müstakil bir ev aldım.belediyedeki değerini bilmiyorum satıcı ilgilendi.Fakat tapuda 60 bin lira olarak gösterildi.Ev 93,95 m2 tapuda gösterilen 60 bin lira uygun mudur?
  Satıcı belediye ve tapuda toplam 2.300 tl tapu harcaması yapmış deprem sigortası da dahil.Bu parayı benden istiyor ödemem gerekir mi tapu işlemleri alıcıya mı ait ?

  • Sevil Gunduz diyor ki:

   İlknur Hanım Merhaba,
   Tapu harcı evin gerçek alım-satım bedeli üzerinden hesaplanır. Yani öncelikle evin tapuda 78 bin TL olarak gösterilmesi gerekiyor. Göstermediğiniz takdir de; evin alım-satım değeri ile tapuda gösterilen değeri arasındaki farkı ve %25 fark cezasını ödersiniz. Yani 18 bin TL+ 18*25%. Evin gerçek değeri tapuda gösterildiğinde 78 bin TL’lik bir evin tapu harcı ortalama 1300 TL civarındadır. Bu miktarı hem siz hem de satıcınız ayrı ayrı ödemekle yükümlüsünüz.

 • enver ay diyor ki:

  merhaba ben ist ataşehirden 230000 tl ye dublex bir daire aldım bunun 120000 tl sini kredi kullandım dairenin raiş bedeli 110000 tl olarak görünüyor emlakçıyla birlikte mütaitle yaptığımız bir sözleşme var sözleşmede tapu masraflarının şahsıma ait olduğu yazılı yarın tapuya gideceğiz ve tapu çıkacak bugun emlakçı aradı ve tapu masraflarına karşılık benden 4500 tl istedi bu rakam bana yüksek geldi sizce normalmidir ayrıca tapu masraflarının hepsi banamı aittir lütfen biran önce cevap yazın yarın sabah tapuya gideceğim yardımcı olursanız çok memnun olurum

  • Sevil Gunduz diyor ki:

   Enver Bey Merhaba,
   Tapuda evinizin değerini minimum kredi kullanım miktarınız olarak göstermeniz gerekir. Ayrıca evinizin değerini, 230 bin TL’den düşük göstermeniz ileri dönemde size ceza kesilmesine neden olabilir.Hem aradaki farkı alırlar, hemde aradaki farka istinaden %25 ceza uygulanarak ekstra bir ücret ödemekle yükümlü olursunuz. Evinizin gerçek değeri olan 230 bin TL için tapu masrafınız toplam olarak yaklaşık 7600 TL’dir.Normal şartlarda tapu masrafları hem alıcıya hemde satıcıya aittir. Yani bu 7600 TL’yi yarı yarıya alıcı ve satıcı öder.
   Gecikme için özür dileriz.

 • gizem diyor ki:

  merhaba,
  Ben ev almayı düşünüyorum biraz birikmişim var.özel sektörde çalışıyorum.maaşım 1000 lira.annemle yaşıyorum annem emekli acaba ikimiz ortak kredi çekebilrmiyiz en az 70 milyar kredi çekmem lazım.bu arada kredi kartı borcu falan da ödüyorum.annem kardeşim ve ben toplam belgelenebilir gelirimiz 1750 lira.üçümüz kredi çekip tapuyuda üçümüz adına alabilirmiyiz?ayrıca ek gelirlerimiz de var ama onları nasıl gösterebiliriz bilmiyorum.banka kredi verir mi ki bu durumda ne yapmak lazım.acil cevap verebilirseniz sevinirim.

  • Sevil Gunduz diyor ki:

   Gizem Hanım Merhaba,
   Öncelikle konutkredisi.com.tr’yi tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Kredi başvurunuzu sitemizden yapabilirsiniz.
   Sitemizde size sorulan yanıtlara verdiğiniz cevaplara göre, bankaların kredi seçenekleri çıkacak. Konut kredisi almayı düşündüğünüz bankanın devam et butonuna tıklayın, karşınıza çıkan formu doldurun.Daha sonra danışmanlarımız sizi arasın ve daha ayrıntılı bilgi versin. Doldurduğunuz form ile bütçenize en uygun farklı bankalara da yönlendirilirsiniz. Diğer seçenekte 02122750075 arayarak bize ulaşmak.

 • burcu can diyor ki:

  77.000 bin tl’lik daireyi 65000 kredi kullanarak alıyoruz,tapuda evin beyan değerini kullandığımız kredi miktarı üzerinden mi göstereceğiz ve nekadar tapu masrafı öderiz?

  • Sevil Gunduz diyor ki:

   Merhaba Burcu hanım,
   Evin gerçek değeri olan 77 bin TL olarak göstermeniz gerekiyor. Tapu masrafınız da ortalama olarak 1270 TL’ye tekabül ediyor. Bu miktar sadece sizin ödeyeceğiniz kısım. Evin satıcısı da aynı miktarı ödemekle yükümlü.

 • adem diyor ki:

  Merhaba 100 bin tl ye ev almak üzereyim. exper raporuna göre 75000 tl kredi bankadan kullanacam evin tapu satış bedelini 75000 gösterirsek ileride bir ceza gelebilirmi acil bilgilendirirseniz sevinirim..

  • Sevil Gunduz diyor ki:

   Merhaba Adem Bey,
   Evinizin gerçek değerinden aşağı gösterdiğiniz takdirde,aradaki farkı ve aradaki farka istinaden %25 ceza ödemek zorunda kalırsınız.Evinizin gerçek değerini göstermenizi tavsiye ederim.

 • Ercan diyor ki:

  Merhaba 110 bin tl ye ev almak üzereyim.Emlakçı evin rayiç bedelinin 53.000 tl olduğunu dolayısıyla tapu harcının binde 33 üzerinden 1700 küsürlü bir rakam ödemem gerektiğini söyledi.Oysa siz bu bedelin alıcı ve satıcıdan ortak olarak alındığını yazmışsınız…Bu durumda evin tapu vergisi rayiç bedel olan 53.000 tl den mi 110.000 tl den mi gerçekleşecek..
  İkinci olarak da 110.000 üzerinden olursa benim ödeyeceğim tutar kaç tl olacak…

  • Sevil Gunduz diyor ki:

   Ercan Bey Merhaba,
   Evinizin alımı için aldığınız kredi miktarı evin gerçek değeri olan 110 bin TL üzerinden hesaplanır.Bu hesaplanan miktarın tapuda gösterilmesi gerekir ki kredi çekimi gerçekleşsin.Tapuya ödeyeceğiniz miktar evin satış değeri üzerinden hesaplanır. Ortalama olarak 1.82 TL tapu harç parası ödersiniz.Bu miktarın aynısını satıcıda ödemekle yükümlüdür.Yani toplamda alıcı ve satıcı 3.64 TL gibi bir değer öder.

 • serdar diyor ki:

  160 bin tl degerinde ew aliyorum 120 bin tl kredi kullaniyorum bunun tamamını tapuda göstermek gerekir mi yoksa dusukmu göstermem gerekiyor tapu harcı ne kadar ödüyoruz

  • Sevil Gunduz diyor ki:

   Serdar Bey Merhaba,
   Evinizin değeri olan miktarı tapuda göstermeniz gerekiyor.Aksi takdirde ceza uygulanıyor.Evinizin değerine karşılık size ait tapu masrafınız 2.600 TL civarındadır. Bu miktarı satıcı da ödemekle yükümlüdür.

 • deniz yıldırım diyor ki:

  merhabalar; esenyurttan 105 bin lira değerinde bir ev aldım. 65 bin lirasını kredi çektim. yarın tapuya gideceğiz. bu tapuda benden herşey dahil toplam ne kadar para çıkar..cevabınız için şimdiden teşekkürler

  • Sevil Gunduz diyor ki:

   Deniz Bey Merhaba,
   Tapu devir işlemlerinde ortalama çıkacak masraf 1.750 TL’ye yakın bir rakamdır.Fakat bu rakamı ayrı ayrı hem siz hemde evin sahibinin ödemesi gerekiyor.Eğer ki satıcınız sizin ödemenizi isterse,ikiye katlanır. Ayrıca evin durumu da çıkacak masrafları değiştirir.

 • Nuran Avsar diyor ki:

  Şubat 2012 de 65bin TL ye ev aldım 33bin TL banka kredisi kullandım evi emlakcı aracılığı ile aldım ancak tapuda evin değeri 34bin Tl olarak gözüküyor kafam biraz karıştı satıcının tapu masrafını da ben üstlendim ve tapu masrafı olarak 2250 TL ödedim bu rakam doğrumu dur?

  • Sevil Gunduz diyor ki:

   Nuran Hanım Merhaba,
   Tapu masraflarınız, resmi kayıtlara göre evin değerinin binde 16,5 eder.Bütün masrafları siz karşıladığınız için, evin değerine karşılık ödediğiniz rakam uyumludur.

 • lokman diyor ki:

  Alacağım daire 1 yıllık. Ev sahibim belki satabilirim düşüncesiyle daireyi üzerine almamış.(Tapu masrafı yapmak istememiş şirket sahibi yakın arkadaşı) Anlaştığımızda dairenin tapusu , inşaatı yapan şirket üzerine demişti. Ev sahibi , Tapu fotokopisini şirketten almaya gittiğinde şirket tarafından üzerine fatura kesildiğini öğrenmiş.Öğrenmek istediğim nokta fatura iptal edilerek 2. bir tapu masrafının önüne geçebilir miyiz? Şirket ev sahibine ödeme yaparak faturayı iptal edebilir mi? Bende bankadan kredi kullanarak evi alacağım. durum biraz karışık gibi..

  • Sevil Gunduz diyor ki:

   Lokman Bey Merhaba,
   Şirket satıcınız adına fatura kesmiş olmasına rağmen, tapu ile ilgili herhangi bir işlem yapılmadığından ikinci bir tapu masrafı ödeme zorunluluğu bulunmamaktadır.Tapuda işlemi siz ve şirket olarak yapacaksınız.Şirketin satıcınız üzerine kestiği fatura, sadece kendi aralarında yapmış olduğu anlaşmanın niteliği olarak bulunmaktadır ve herhangi bir işlem değişikliği için tapu ile görüşmelerine gerek yoktur.

   • lokman diyor ki:

    peki şirket kesmiş olduğu faturanın karşılığını nasıl gösterecek? sanırım bu noktada sıkıntı var

    • Sevil Gunduz diyor ki:

     Lokman Bey,
     Şirket kesmiş olduğu faturanın karşılığını gösterdiği takdirde, evin daha önce satışını gerçekleştirdiğini, öncelikle tapunun devredilmesini ve sonra sizin devredilen kişi olan, yani satıcınızdan evi almanız gerektiği anlamına gelir.Bu da 2. bir tapu masrafıdır.Fatura işlemleri sizden ziyade şirket ve satıcınız arasındadır.Çıkacak masraflar şirket ve satıcınız tarafından karşılanır.Evin sizin üzerinize devredilmesi aşamasındaki tapu masrafları sizi ilgilendirir.

 • ali seymen diyor ki:

  merhaba ben 40 bin lıra kredi çekerek 77 bin liraya ev alıyorum fakat ev sahibi evi aralık 2011de almış ve tapuda 4 bin lira gösterilmiş evin degeri ben şimdi tapuda evi en az 40 bine aldım diye gösterebilirim adam yedi ay önce 4 bine almış arada 36 bin fark var şimdi ne olacak

  • Sevil Gunduz diyor ki:

   Ali Bey Merhaba,
   Satıcı 36 bin TL’lik kazancına karşılık, değer artış kazancı vergisi ödemekle yükümlüdür.Ayrıca evin gerçek değeri ne ise onun
   gösterilmesi gerekiyor.Aksi takdirde aradaki farka istinaden %25 oranında ceza tahsil ediliyor

 • HARUNYORUR diyor ki:

  merhaba ben mütahitten 115 bin tl ile bir ev alacağım bunun için 65 bin tele kredi çekeceğim benim ödeyeceğim tapu masrafının ne olacağını lütfen hesaplayıp bana bildirirseniz sevinirim teşekkürler

  • Sevil Gunduz diyor ki:

   Harun Bey Merhaba,
   115 bin TL’lik evinize karşılık ödeyeceğiniz tapu harcı miktarı 1.9 TL’dir. Bu miktarı hem satıcı hem de alıcı öder. Ancak satıcılar bu ücreti ödemekten kaçınıp ya tamamını ya da bir kısmını alıcıya ödettiriyorlar. Alacağınız evin satıcısıyla tapuya gitmeden anlaşırsanız tapuda bir sürprizle karşılaşmazsınız.

 • ömer uzun diyor ki:

  merhaba benim sorum şu olacak 86 tı kredi kullandım .tapuda evin değerini 70 tl gösterse nasıl bir sorun çıkar ve hangi durumda çıkar

 • AYŞE diyor ki:

  Can bey merhaba.miras olan bir evin varisi var.ev çok eski olduğu için komşumuzdan 65 bin liraya aldık.65 bin kredi çektik.Okuduğuma göre eğer evi konut -kredisi ile alıyorsak yüzde 0,396 ipotek harcından ve katma değer vergisinden muaf oluyormuşuz.acaba doğru mu?birde tapu masrafları ne kadar öderim?

 • Yasemin diyor ki:

  Merhaba,

  Değeri 160.000 Tl olan bir ev alacağız. Ancak ekspertizin vereceği değeri bekliyoruz. Ev kredisi benim üzerime çıktı. Fakat biz tapuyu eşimle ortak almak istiyoruz. Tapunun eşimle ikimizin üzerine olması konusunda bir problem çıkar mı acaba? Teşekkür ederim.

 • Murat diyor ki:

  Tapuda kredi uygun olmayan Arsa görünen bir daire almak istediğimizde emlak vergisi yine %3.3 olarakmı yansıyor. Arsa görünen yerler için farklı bir durum varmı?

 • Zafer Yaman diyor ki:

  Merhaba can Beyi,
  150.000 Tl değerinde bir ev almak üzereyim. Bu ev için 120.000 TL kredi kullanmam gerekecek. Emlakçım bu miktar kredinin çıkacağını söyledi. Ayrıca evi tapuda 100000 Tl gösteririz dedi. Bu durumda ileride bir proble çıkar mı? Ayrıca tapu, emlakçı vb. ne kadar masrafım olur? Teşekkürler.

 • BERNA diyor ki:

  CAN BEY MERHABA;
  ŞUANDA BİR EV İÇİN KREDİYE BAŞVURU YAPTIK.150.000 TL LİK ONAYLANDI VE YARIN İÇİN TAPUYA GİDECEĞİZ.SİZDEN İSTEĞİM SORULARIMA BİRAZ ACİL DÖNÜŞ YAPABİLİRSENİZ ÇOK SEVİNİRİM EV SAHİBİYLE GÖRÜŞEMEMİZ ŞÖYLE OLDU SATIŞTA EVİ 2 YIL ÖNCE 60.000 TL YE GÖSTERMİŞLER YANLIZ EVİN İÇİNDE TADİLAT YAPILMASI GERKİYOR AYRICA BİNANIN DIŞINDA MANTOLAMA BORCU DA VAR YANİ EV SAHİBİ 90.000 TL İSTİYORUM GERİSİNİ MASRAF YAPIN ÇÜNKÜ BORÇLU BİR DAİRE BIRAKIYOR BU DURUMDA TAPUDA BÖYLE GÖDTEREBİLİR MİYİZ MASRAF OLARAK DÜŞEBİLİR MİYİZ AYRICA EV SAHİBİNE VE BİZLERE DOGACAK MASRAF TAPUDA VE EMLAK VERGİSİNDE NE KADAR OLUR YARDIMINIZI BEKLİYORUM.

  • Can Batur diyor ki:

   Berna Hanım merhaba,

   Öncelikle yeni evinizin hayırlı olmasını dilerim.150 bin TL’lik kredinizin onaylanmış olması için, eğer ek bir teminat göstermediyseniz, alacağınız evin ekspertiz değerinin en az 200 bin TL olması gerekir. Tapu işlemlerinizi bu değer üzerinden yapmanız gerekiyor. Tapu harcı için ev değeri üzerinden hem sizin hem de satıcının yaklaşık 3300 TL ödemesi gerekiyor. Ayrıca satıcının, 60 bin TL’ye aldığı evi 2 yıl sonra 200 bin TL’ye sattığı için değer artışı kazancından dolayı vergi ödemesi gerekiyor. Bu da satıcıya yaklaşık 40 bin TL’lik vergi yükü oluşturuyor.

 • Sahin diyor ki:

  Merhaba,
  125 bin tl expertiz değeri olan evi ben 120 bin tl ye aldım.93750 tl konut 72 ay, 36500 tl 60 ay tüketici kredisi çektim. Elimde 130250 tl olsun tüm masraflarım ordan karşılansın istedim.Tapuya gideceğim yarın,, orada toplamda tapuya ne kadar para ödeyeceğim, yanımda mı nakit götürmeliyim, yoksa konut kredisi çektiğim banka mı ödeyecek.evi satan kişi de yarın tapuya gelecek mi?Bana evi satan satıcı da tapuda para ödeyecek mi?Şimdiden Teşekkürler…

  • Can Batur diyor ki:

   Merhaba Şahin Bey,

   Tapuya evin gerçek satış bedeli üzerinden %1,65 harç bedeli ödemeniz gerekiyor. Bu da 1980 TL yapıyor. Aynı şekilde satıcının da bu tutarda tapu harcı yatırması gerekiyor. Tapu harcı anlaşmalı bankalara yatırılabiliyor. (örn. Ziraat Bankası). Tapu dairesine gitmeden önce bu linkten online randevu alabilirsiniz. (http://onlinerandevu.tkgm.gov.tr/) Yeni evinizin hayırlı olmasını dilerim.

 • Mevlüt diyor ki:

  Merhaba,
  200.000 tl değerindeki brüt 120m2 evi eşimin üzerine alıyoruz. yukarıda okuduğum paragraf dikkatimi çekti. eşim çalışmıyor. bu durumda biz de emlak vergisinden muaf olabiliyor muyuz
  teşekkürler

  • Can Batur diyor ki:

   Mevlüt Bey,
   Eşinizin durumu yazıda belirttiğim koşullara uyuyorsa, emlak vergisinden muaf olabilirsiniz. Ancak emlak vergisi ile ev alırken oluşan tapu harcı, KDV vb. giderleri karıştırmamak gerektiğini de hatırlatmak isterim.

 • şaban diyor ki:

  Merhaba Can bey. 3 yıl önce istanbul dışında yeni bir daire aldık.eşimle ortak.mütaahit daire ücretini düşük göstermiş.1.180 tl alım satım ücreti ödedim.apartmandaki bütün dairelere ihbarname geldi.kendimiz gitmeden bu cezayı nasıl ödeyebiliriz.bir yakınımız ödeyebilirmi.yada sadece ben gitsem kabul edilirmi.eşimle birliktemi gitmemeiz gerekir .teşekkür ederim.

 • murat cobanoglu diyor ki:

  merhaba sıfır bir daire alıyorum bu daire için 68 bin kredi kullandım ekspersiz 90 bin deger biçti benim ögrenmek istediğim bu sıfır daire mugla dalaman ilçesinde benim bu evi tapudan üstüme almam ne kadar masraf tutar teşekkürler

 • emin ocak diyor ki:

  CAN BEY TEMMUZ 2007DE 25BİN LİRAYA ALDIĞIM EVİ ACİLEN İHTİYAÇTAN MAYIS 2012DE 74BİN LİRAYA SATTIM. 5 YIL DOLMADIĞI İÇİN GELİR VERGİSİMİ ÖDEMEM GEREKİYOR? BUNDAN NASIL MUAF OLABİLİRİM? SATIŞTA EVİN RAYİŞ BEDELİ 26BİN LİRA ÇIKTI.NEKADAR VERGİ ÖDEMEM GEREKECEK LÜTFEN YARDIM??

  • Can Batur diyor ki:

   Emin Bey merhabalar,

   Alıcı tapuyu üzerine aldıysa yani evin satışını gerçekleştirdiyseniz, değer artışından kazancından dolayı gelir vergisi ödemeniz gerekiyor. Ödemeniz gereken tutarı da şu şekilde hesaplayabiliriz. 2007 mayıs ayında Üretici Fiyatları Endeksi(ÜFE) değeri 140.62, 2012 mayıs ayında ise 206.86′dır. 206.86/140.62*25,000=36,776 TL evinizin enflasyona endekslenmiş alım bedeli oluyor. Bunu satış bedeli olan 74,000 TL’den çıkardığımızda 37,224 TL gelir üzerinden vergi ödemeniz gerekiyor. Ödemeniz gereken vergi tutarı da yaklaşık 8bin TL yapıyor.

 • cem diyor ki:

  merhaba
  ben 40 bin peşin 60bin kredi kullanarak bi daire alacagım
  benim alıcı olarak dairenin bedeli olan 100 bin dışında.
  tapu vb masraflarım toplam ne olur.emlakcı da dahil
  teşekkürler.

  • Can Batur diyor ki:

   Cem Bey,

   60bin TL’lik bir krediyi 5 yılda 1.330 TL, 10 yılda 870 TL taksit ödeyerek kullanabilirsiniz. Tapu masrafları ev değerinin alıcı ve satıcı için ayrı ayrı %1,65′i tutarındadır, bu da sizin için 1.650TL yapıyor. Emlakçı masrafları da genelde alıcıdan ve satıcıdan %3′er olarak alınmaktadır. 100bin TL’lik bir ev için 3bin TL yapıyor. Ancak pazarlıkla bu fiyatı indirmeniz mümkün.

 • Özlem diyor ki:

  Merhaba
  83000 tl değerinde evi 65000 kredi çekerek kalanını nakit ödeyerek alıyoruz. bu durumda yatırmamız gereken tapu masrafları nelerdir? Bu masraflar tapu dairesine mi anlaşmalı bankalara mı yatar?
  Teşekkürler.

 • hasan diyor ki:

  semih bey gibi bende 150000 kredi kullanarak 182 bin lira değerinde bir ev alacağım. yanlız sorun şuki satıcı evi bir ay önce mütehitten 73000 liraya üzerine almış. tapuda 150000 göstermek zorundayız bunu biliyorum. satıcıya değer kazanç vergi olarak ne kadar bi fatura çıkar yada bundan kurtulmanın bir çaresi yok mu???

  • Can Batur diyor ki:

   Hasan Bey, tapuda evin gerçek satış değerini göstermeniz gerekiyor. Bu durumda satıcının 109bin TL üzerinden değer kazancı vergisi ödemesi gerekiyor. Ödenmesi gereken tutar da yaklaşık 32bin TL yapıyor.

   • hasıp diyor ki:

    merhaba Can Bey,

    suan 155 tl lik ev alıcam fakat ev sahiplerinin dediğine gore benım sırf az tapu masrafı odemem az olsun diye evin degerini 50.000 liradan gostermekmiş.bu durumda benım evi baska birine satarkan karsıma cıkacak tum masraflarım neler olucaktır.%25 cezalı ve tapu masraflı?

    • Can Batur diyor ki:

     Hasip Bey, evi düşük tutardan gösterdiğiniz tespit edilirse, tapu harcında ödemeniz gereken eksik kısım ve bunun %25′i oranında ceza yasal faizi ile sizden alınır. Bununla birlikte, evi 5 yıl içerisinde satmanız durumunda alış bedeli ile satış bedeliniz arasındakii fark yüksek olacağı için, değer artış kazancından dolayı yüksek gelir vergisi ödeyebilirsiniz. Size tavsiyem evi gerçek alım-satım bedeli üzerinden göstermeniz.

 • kenan yıldız diyor ki:

  69000 liraya ev aldım.44000 lira kredi çektim.Evin belediyede görünen değeri 29000 lira.Tapu masrafları 29000 lira üzerinden ödendi.Aynı durumda olan bir arkadaşa maliyeden vergi gelmiş.2011 yılı için faizi ile beraber 225 lira.Bunu öde 2012 için bir daha gelecek demişler.Bu durum benim başıma gelirmi?

  • Can Batur diyor ki:

   Merhabalar Kenan Bey,

   6 Haziran 2008′de yürürlüğe giren harçlar kanunundaki değişikliğe göre tapu harcının emlak vergisi değerinden az olmamak koşuluyla, ev alım-satım bedeli üzerinden ödenmesi gerekiyor. Aksi durum tespit edildiğinde aradaki tutar üzerinden ceza ödemeniz söz konusu.

 • semih kafalı diyor ki:

  80 bin tl lik evi 120 bin tl konut kredisi çekerek alacağım (kredi onaylanıyor)fakat satışda mal sahibinden 40 bin tl sini alıp bireysel kredimi kapatacağım.Tapuda satısı 80 bin gösterirsem (satıcı 60 bine almış 1 sene önce)(gelir vergisi yönünden yarın öbürgün sen 120 bin çekmişsin 80 bin satış gözüküyor diye bir problem yaşarmıyım aradaki fark bana veya satıcıya ceza olarak gelirmi.(kredi kapatma makmuzlarımı saklasam faydası olurmu)

  • Can Batur diyor ki:

   Semih Bey,
   Kredinizin onaylandığını belirtmenize karşın, 80 bin TL’lik evi 120bin TL’ye almanızın oldukça sıradışı bir durum olduğunu belirtmek istiyorum. Eğer evin ekspertizi yapılip krediyi kullanma aşamasına geldiyseniz, tapuda en az kredi kullandığınız tutarı göstermek durumundasınız. Bu durumda satıcı evi 1 sene içerisinde satmış olduğu için değer artışı kazancından dolayı gelir vergisine tabi olacaktır. Ancak banka size kredinizin onaylandığını söyleyip henüz evin ekspertizi yapılmadıysa, zaten bu tutarda bir kredi kullanmanız pek mümkün değil. 120bin TL konut kredisi kullanabilmeniz için evin ekspertiz değerinin en az 160bin TL olması gerekir ki 80 bin TL’lik bir ev için bu mümkün görünmüyor.

Sizleri yeni adresimiz olan Hesapkurdu.com | Bilgi adresine bekliyoruz. Yeni yazılarımız bu adreste!Siteye Git!
Close


Ayrıca ev alımı ve krediler ile alakalı en doğru ve güvenilir bilgiler için
bizi sosyal medyada da takip edin!
Önceki yazıyı okuyun:
kentsel dönüşüm
Konut Kredisi Alırken Banka Banka Gezmek Yerine İşin Uzmanına Başvurmak

1. Konut kredisini gerçek uzmanından almak gerekir    Banka Şubesi        Banka şubesinde çalışan personel onlarca farklı ürünü...

Kapat