Konut Değer Artışı Nasıl Hesaplanır?

Değer Artış Kazancı

Gayrimenkulün alış tarihinden itibaren beş yıl içinde söz konusu olan gayrimenkulün elden çıkarılmasıyla satışından sağlanan gelire değer artış kazancı denilmektedir. Gelir Vergisi Kanunu 80. maddesine göre gayrimenkulün bu alım satımından dolayı vergiye tabi tutulmaktadır.

Fakat değer artış kazancı istisnası durumlar vardır. Sahip olunan gayrimenkul miras, bağış vb. şekillerde bir bedel ödenmeden elde ediliyorsa bu kazançlar vergilendirilmemektedir.

Değer Artış Kazancının Hesaplanması

Sahip olunan gayrimenkulün değer artış kazancının hesaplanmasında dikkat edilmesi gereken önemli noktalar vardır. Değer artış kazancı yurt içi üretici fiyat endeksine (Yİ-ÜFE) göre belirlenir. Hesaplama yapılırken Yİ-ÜFE oranlarında bir önceki ayın oranları esas alınır.

Gayrimenkul değer artış kazancın Yİ-ÜFE oranları aylık olarak yayınlandığı için alınan veya satılan ayın oranları geçerli değildir.
Gayrimenkulün elde edilme bedeli hesaplama yapılırken vergisel olarak önem taşımaktadır.

Türkiye İstatistik Kurumuna göre Yİ-ÜFE bakılarak artış oranı tespit edilip gayrimenkulün satışının yapıldığı ay bu orana dahil edilmemektedir. Gayrimenkulün alış bedeli ile satış bedeli arasındaki fark bulunduğunda değer artış kazancı ortaya çıkmaktadır. Ayrıca hesaplama yapılırken Yİ-ÜFE artış oranının %10 veya üzerinde olması gerekmektedir.

Alış dönemindeki endeksten %10 oranında daha fazla ise alış tutarı endeks değişim oranı kadar artırılır. Ve değerlenmiş alış bedeli tespit edilir. Değer artış kazancının hesaplanmasında artış %10’un altında kalırsa alış bedeline işlem uygulanmayıp satış bedelinden bu tutar düşürülür.
Satış tutarından değerlenmiş alış tutarı, gider tutarları ve istisna tutarı çıkarılarak matrah elde edilir. Matrah, satış dönemine ait gelir vergisi tarifesine göre vergilendirilir ve ödenecek vergi miktarı da belirlenmiş olur.

Alacağım konutta nelere dikkat etmeliyim ile ilgili bilgi almak için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Değer Artış Kazancında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Gayrimenkul üzerinden değer artış kazancından oluşan vergi yükümlülerin dikkat etmesi gereken bazı önemli noktalar vardır. Söz konusu olan gayrimenkul eşe ya da çocuğa kalmışsa ve ödeme baba tarafından yapılacaksa bu durumda karşılıksız intikal olarak kayıt edilir ve böylelikle veraset ve intikal vergisine de dahil olunur.
Ayrıca değer artış kazancı kapsamında, satış işlemi gerçekleşen gayrimenkulün bazı giderlerini indirme imkanı bulunmaktadır. Satışı gerçekleşen gayrimenkulün maliyet bedeli, satıcının üstlendiği giderler ile bu süreçte ödenen vergi ve harçların bedelleri geri alınabilmektedir.

Beğendiyseniz paylaşın!Share on LinkedInShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestShare on FacebookEmail this to someone

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir