Konut Fiyatı Artışı Beklentisinde Türkiye Dünya Birincisi

arastirma

Her yıl düzenli olarak yapılan “Konut Fiyatları ve Mortgage Kredileri” araştırmasından bu yıl çarpıcı sonuçlar çıktı. Dünyanın çeşitli ülkelerinde halkın konut fiyatları ile ilgili düşüncelerinin sorulduğu araştırmada ayrıca gelecek fiyat beklentileri de araştırma sonuçlarında yerini aldı.

Türkiye’de verilen cevaplar halkın konut fiyatlarının artışı beklentisinin yüksek olduğunu gösteriyor. Araştırmaya göre halkın ortak kanısı 2014 yılında konut fiyatlarında artış olacağı yönünde. Bu görüşü araştırmaya katılanların % 77’si taşıyor. Konut fiyatı artışı beklentisinde Hollanda % 25, İtalya % 29, Romanya % 31, Polonya % 39, Almanya ile Belçika % 57, Lüksemburg % 70 ve Avusturya ise % 75 oranlarını ortaya koydu. Lider ise % 77 ile Türkiye!

“2014’te emlak artışı olmayacak” diyen ise % 17’lik oran ile İspanyollar oldu. İspanya henüz tam olarak atlatamadığı ekonomik krizin etkilerini halen yaşıyor. Dolayısıyla konutların fiyatlarının önümüzdeki yıl da sabit kalmasının zorunlu bir durum olduğunu düşünüyor.

En iyimser tablo Hollanda’dan geldi

12 ülkede toplam 12 bin kişinin katılımı ile gerçekleştirilen araştırmada bir başka konuda Türkiye, 8. Sırada yer aldı. Bu konu çekilen kredilerin geri ödenmesini kapsıyor. Bankadan aldığı konut kredisini geri ödemek konusunda güçlük çekenlerin oranının % 33 düzeyine yükseldiği de gün yüzüne çıkan veriler arasında yer alıyor. Bankalardan alınan konut kredilerinin en hızlı şekilde geri ödendiği ülkeler arasında başı çeken ise Hollanda oldu. Bu ülkeyi Lüksemburg ve Almanya takip ediyor.

Türklerin hayallerinde ev önemli!

Araştırmada hayal edilen konutlarda yaşamanın ne kadar önemli olduğu sorusu da soruldu. Bu alanda da Türkiye ülkeler sıralamasında başı çekti. Araştırmaya katılanların % 92’si için hayal edilen bir konutta yaşamak son derece önemli! Bunun yanı sıra katılımcıların % 62’si müstakil bir evde yaşamak istediğini belirtiyor.

2014’te konut fiyatlarında beklenen artış, faiz oranlarındaki yıl sonu indirimleri düşünülünce aradığı evi bulmuş olan tüketicilerin hızlı davranmasını önerebiliriz. Konutkredisi.com.tr sunduğu ücretsiz danışmanlık hizmetiyle kredi süreçlerinizin sorunsuz geçmesini sağlayacaktır.

Beğendiyseniz paylaşın!Share on LinkedInShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestShare on FacebookEmail this to someone

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir