Konut Fiyatlarında Artışlar Başladı

Gayrimenkul Hukuk Enstitüsü (GHE) Başkanı Ali Yüksel, açıklanan Türkiye Konut Fiyat Endeksine (TKFE) ilişkin konut satışlarına ve tüketici fiyatlarına ters olmayan bir fiyat artışı gerçekleştiğini belirtti.

Türkiye Konut Fiyat Endeksi (TKFE), haziran ayında bir önceki aya göre yüzde 1,14, bir önceki yılın aynı ayına göre ise yüzde 11,50 arttı.

Bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 11,50 oranında artan TKFE, aynı dönemde reel olarak yüzde 2,42 oranında arttı. Metrekare başına konut değeri olarak hesaplanan birim fiyatlar, 2011 yılı haziran ayında 994,4 lira/metrekare iken, 2012 yılı nisan ayında 1108,7 lira/metrekare oldu.

Konut satışı ve tüketici fiyatları doğru orantılı

Konuya ilişkin değerlendirmelerde bulunan Yüksel, “Konut satışlarına ve tüketici fiyatlarına ters olmayan bir fiyat artışı gerçekleşti dedi.

İşçilik maliyetlerinin haziran ayında önceki döneme göre yüzde 16 arttığını belirten Yüksel, şu tespitlerde bulundu:

“İstihdam yüzde 4 artmıştı. İşçilik maliyetlerinin ortalama yüzde 9’luk kısmı konut fiyatlarına yansıdı. Bu da yüzde birler seviyesine denk gelir. Yapı ruhsatlarında adetsel olarak yüzde 8 artış vardı. Yüzölçümüne göre 2011’de önceki yıla nispetle bir artış oldu. 2011’e göre ise 2012’de azalış var. 2011’de inşaat sektörü daha iyiydi. İnşaat başvurusu ve metrekare anlamında 2011’e göre düşüş var. Satış bakımından yükselme var.”

2011’de başlayan konutların büyük oranda satıldığını ifade eden Yüksel, ikamet edilen yani bitmiş yapı kullanımı bakımından yüzde 5 düşüş olduğunu bildirdi. Yüksel, Bu da şu anlama geliyor; devam eden bir çok inşaat var. TÜFE ve ÜFE anlamında da artış varifadelerini kullandı.

Konut satışları fiilen artmış değil

Henüz gerçekleşmeyen talepten dolayı daire fiyatlarında bir artış var. Fiyatların yükselmesinin yerli ve yabancı tüketicilere olan etkisine değinen Yüksel, sözlerine şöyle devam etti:

“Ben İngiltere’de bazı konularda yatırımcılarla görüştüm. İşbirliği yapacağımız konulardan bahsettim. Onların fikrini sordum. İngiltere’de bir düşüş var. Oradaki yatırımcılar da Türkiye’deki kanun değişikliğini nispeten izlemişler. Yanikonut satışının kolaylaştığını düşünüyorlar, fakat şu anda fiilen konut satışları artmış değil. Çünkü bunun alt yapısı sağlanmadı. Bu konuda henüz pazarlıklar sürüyor.”

Ekofinans

 

Beğendiyseniz paylaşın!Share on LinkedInShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestShare on FacebookEmail this to someone

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir