Konut Kredileri Anadolu’da Büyüyor

60 il ortalamanın üstünde büyüdü

Konut Kredisi Piyasası Bakış 2012 Yıl Sonu raporuna göre 2012 yılında Türkiye’de konut kredileri %16 büyürken, tam 61 il ortalamanın üzerinde büyüme gösterdi. İstanbul, Ankara, Antalya gibi kredi hacmi yüksek olan büyük şehirlerin büyüme hızı ortalamanın altında kalırken Doğu’nun gelişen illeri Bingöl, Muş, Erzincan ve Diyarbakır büyümede başı çekti.

Faiz indiriminden en çok Doğu ve Güneydoğu Anadolu ile Karadeniz yararlandı

Konut kredisi faiz oranlarının tarihi seviyelere düştüğü 2012 yılı son çeyreğinde, bu fırsatı en çok değerlendiren iller Doğu ve Güneydoğu Anadolu ile Karadeniz bölgelerimizden çıktı. 2012 son çeyreğinde konut kredisi büyümesi toplam 17 şehirde %10 ve üzerinde gerçekleşirken, bu şehirlerden 7’si Doğu Anadolu, 4’ü Güneydoğu Anadolu, 4’ü ise Karadeniz bölgesinden çıktı.

Konut kredilerinin azaldığı tek il Van

2011 yılı sonunda büyük bir depremle sarsılan Van, konut kredisi büyümesinde 2012 yılının ilk üç çeyreğini %8 düşüşle geçti. Son çeyrekte ise konut kredilerinde yönünü tekrar büyümeye çeviren Van, buna rağmen 2012 yılında Türkiye’de konut kredisi hacmi azalan tek il oldu.

İstanbul’da Talep Merkezin Dışında
Konut kredisi hacminde Türkiye’nin yaklaşık 3’te 1’ini oluşturan İstanbul’da en yoğun kredi talebi genel kanının aksine merkeze uzak ilçelerden geldi. Küçükçekmece en yoğun talebin geldiği ilçe olurken onu son dönemde imar sorunlarıyla öne çıkan Esenyurt izledi. Anadolu yakasında ise Pendik ve Ümraniye konut kredisi talebinde başı çekti. Avrupa Yakası toplam kredi talebinin 3’te ikisini oluşturarak Anadolu yakasını ikiye katladı.

Ankara’da Keçiören, İzmir’de Buca önde
Türkiye’de kişi başına düşen konut kredisi tutarının en yüksek olduğu il olan Ankara’da konut kredisi talebinde Keçiören yaklaşık 6’da 1’lik payını koruyarak en çok talebin geldiği ilçe olmayı sürdürdü. Keçiören’i Çankaya ve Yenimahalle izledi. İzmir’de ise en yoğun talep Buca’dan gelirken Bornova ve Karşıyaka, Buca’yı izleyen ilçeler oldular.

Doğu’da ciddi bir potansiyel var
Konutkredisi.com.tr Danışmanlık Hizmetleri Kurucu Ortağı Onur Tekinturhan, Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgeleri’nin Türkiye genel konut kredileri içindeki paylarını 2010’dan bu yana %23 arttırdığını belirtirken konut kredileri açısından en hızlı gelişen illerin Diyarbakır, Gaziantep, Erzincan, Muş, Bingöl olduğunu söyledi. Onur Tekinturhan, gerçekleşen büyümeye rağmen hala ciddi bir artış potansiyeli mevcut olduğunu, online kanalların tüketici tarafından yaygın olarak kullanılmasının bu büyümeyi daha da hızlandıracağını belirtti.

Beğendiyseniz paylaşın!Share on LinkedInShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestShare on FacebookEmail this to someone

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir