Konut Kredilerinde Banka Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

kamu-bankalari

“Bu yazı Blog Yazarlığı Programı yazarlarımızdan İbrahim Çolak’a ait olup Mortgagekredisi.net adresinde yayınlanmıştır.”

Konut kredileri yüksek tutarlı ve uzun vadeli krediler olduğundan banka seçimini en başta doğru olarak yapmak gereklidir. Verilecek kararın bütün süreçlerinizi etkileyeceğini unutmayın. Bu kararı verirken bankaların çeşitli masraf kalemlerini ve faiz oranlarını birlikte kıyaslamak gereklidir.

Peki banka seçerken hangi masraf kalemlerine dikkat etmeli, hangi kriterleri değerlendirmelisiniz? Gelin seçiminizden önce madde madde banka değerlendirmenizi beraber yapalım:

1-Çekilecek Kredinin Faiz Oranı

Çekilecek kredinin vade oranına göre bankalarda çok çeşitli faiz oranları mevcuttur. Diğer masraflara dikkat ederek bankaları araştırıp faiz oranlarını kıyaslamalısınız. Maaş aldığınız veya çeşitli çalışmalarınızın olduğu(kredi,kredi kartı. vb.) bankalar size faiz indirim yapabilirler. Çalışmanız olduğu bankaları araştırmanız faydalı olacaktır. Faiz oranı karşılaştırmasını sağlıklı bir şekilde yapabilmeniz için Konutkredisi.com.tr adresini ziyaret edebilirsiniz. (Konut kredisi faiz hesaplamalarınızı, “Hesapkurdu; Konut Kredisi” sayfası üzerinden anında yapabilirsiniz.)

2-Dosya Masrafı

Konut kredilerinde dosya masrafları ekspertiz ücreti, ipotek masrafı,şubenin aldığı ücret ve sigortalardan oluşur. Dosya masrafları kalemlerini bankalardan detaylı olarak öğrenip kıyaslayabilirsiniz. Bankaların dosya masraflarında çeşitli indirimleri ve kampanyaları mevcuttur. Özellikle dosya masrafı ödemek istemiyorsanız bankaların çoğunluğu faiz oranını birkaç puan yükselterek dosya masrafsız kredi vermektedirler. Öte yandan ücretsiz danışabileceğiniz uzman mortgage uzmanlarımız sayesinde bu masraflarda indirimler de alabilirsiniz. (Konut kredisi dosya masrafı tutarınızın ne kadar olduğunu, “Dosya Masrafı Hesaplama” aracı ile anında hesaplayabilirsiniz.)

3-Sigortalar

Konut kredilerinde DASK ve konut sigortaları(afetlere karşı) zorunlu tutuluyor. Diğer sigortalar hayat sigortası, bireysel emeklik sigortası gibi sigortalar banakların çoğunluğunda zorunlu tutulmuyor. Kredi çekmek istediğiniz bankaya hangi sigortaların zorunluğu olduğunu ve bedellerini sorun ve diğer bankalar ile kıyaslayın. Sözleşme öncesi bilgi formunda sigortalar ile ilgili bölümü dikkatle okuduktan sonra karar verebilirsiniz.

4-Ek Masraflar

Bankaların bazıları çeşitli adlar altında kredi çekileceği zaman veya kredi süreci boyunca sizden ek masraflar talep edebilirler. Ek masraflar olup olmadığını detaylı olarak sorup öğrenmeniz faydalı olacaktır.

5-Yapılandırma Ücreti

Konut kredisi uzun vadeli krediler olduğundan ilerde faiz oranları düşerse yapılandırma ücreti ne kadar talep ettiklerini sormanız faydalı olacaktır. Birkaç banka ise yılda bir defa olmak üzere yapılandırma ücreti almıyor.

Beğendiyseniz paylaşın!Share on LinkedInShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestShare on FacebookEmail this to someone

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

One Comment